PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni aldığım akü bitti

BaranSelo
05/02/2013, 19:24
Merhabalar, bu sabah kötü bir sekilde farkettim ki, 3 ay önce aldığım akü tamamen boşalmis. Eski aküm bitmeden önce hararet ibresiyle uyari veriyordu, hic oyle bir isaret olmadi bu akude. Araci aktif kullaniyorum fakat ilkkez 5gün yerinden cikarmamistim. 5gunde kendi kendine bosalir mi bu aku? Yoksa bir ariza mi vardir?

Aku markasi Yigit,aracimda alarm yok.

malebow
05/02/2013, 19:29
aracımın üzerinde orjinal aküsü var yani 2 yıllık felan. 4-5 gün yattığıda oluyor ama böyle bir sorunla karşılaşmadım henüz. sizinkide garantilidir sanıyorum değiştirebilirsiniz

serkandikici
05/02/2013, 19:30
Hocam herhangi bir lambayı veya o terz bir elektronik devreyi açık bırakmış olma ihtimaliniz var mı? Bir de eğer akünüzü yetkili bir yerden aldıysanız genelde 2 yıl garantili oluyor diye biliyorum.. Kullanıcı hatası olmaması durumunda garantiden değişmesi gerekli..

BaranSelo
05/02/2013, 19:40
Evet aku garantili,ilk aldigim gun taktirip eve geldim ertesi gun calismadi araba. Goturdum degistirdim duzeldi problem. Yine 1-2 gun arabanin kullanilmadigi oldu ama problem yoktu. Biner binmez kontrol ettim farlari sisleri ama hepside kapaliydi. Zaten farlar kapaniyor mars kapatnca,sisler akuye direk bagli ama kapaliydi. Zaten en son gece parkettim acik kalsa gorurdum. Onun disinda cakmaga gelen elektrik kablosuna led ve usb çikisi baglamistim. Onlarin da anahtarlari kapaliydi. Yani elektrik cekecek birsey yoktu. Acaba bu devreler kapali olmalarina ragmen cekiyor olabilir mi elektrigi?

LG Optimus L9 cihazımdan 2 ile gönderildi

serkandikici
05/02/2013, 19:45
LED o kadar akü çekmez hocam zannetmiyorum ya bence o akülerin üretiminde var bişey marka neydi?

BaranSelo
05/02/2013, 19:53
Marka Yiğit, ben de sanmıyorum ledin o kadar bitireceğini ki aküyü ilk aldığımda da vardı bu ledler ve anahtar yaptım sırf bunu düşünerek...

onurgenc87
05/02/2013, 19:57
hocam ben 2 yıldır kullanıyorum işim sebebiyle 2-3 hafta çalıştıramadığım oluyor bitmedi hiç allah korusun zaten :D ben ce o dükkandaki akülerde bi sıkıntı var eski heralde git elemana tak olmadı aküyü :D

BaranSelo
05/02/2013, 20:26
Artık öyle yapıcaz napalım :D Aldığım yer lastikçi, ufacık bi dükkan. Hemen yanında da deposu var adamın, kocaman da tabelası var Yiğit akü yetkili bayii şeklinde. İlk aküyü takarken ben yoktum orda, muhtemelen eski taktığı için ertesi gün çalışmadı. Değiştirmeye gidince yeni jelatininden çıkarıp taktı. O yüzden işkillenmedim, bi problem de çıkmadı zaten 3 ay içinde.
Şimdi soru şu, eski aküye yeniymiş süsü verip jelatinleyebilir mi? Ben bunun eski mi yeni mi olduğunu nasıl anlarım? Başka bir Yiğit servisinden değiştirebilir miyim? Elimde fiş fatura yok sadece Garanti belgesi yazan bir kitapçık var...
Bir de, eğer adam "değiştirmem hemşerim senin arabada bi problem var" derse, karışık olarak nasıl bir argüman kullanayım ? :D

GP468
05/02/2013, 20:34
hacı adamın dükkan küçük tabela büyük adam kaliteye değil reklama para harcamış olabilir her şekilde bitmiş olabilir en akla gelmeyeceği benim başıma geldi mesela aküye direk giden kablolardan birisi nasıl olmuşsa kopmuş ve araçta şase durumuna geçmiş akü sabaha kadar boşalmış anlayacağın herhangibir açık kablodanda kaynaklanma ihtimali var ama sen yinede bi değiştir aküyü 3 ayda akü bitiyorsa adam değiştirmek zorunda garanti olsada olmasada olmadı at kafasına :)) bu arada eğer yeni aküde aynı şeyi yapıosa ''GÜVENİLİR'' bir servise yada sağlam bir oto elektirikçiye aracı göstermeni tavsiye ederim bu tür hatalar araç yakar ufak görünsede büyük sorunlar yaşayabilirsin geçmiş olsun

BaranSelo
05/02/2013, 20:46
hacı adamın dükkan küçük tabela büyük adam kaliteye değil reklama para harcamış olabilir her şekilde bitmiş olabilir en akla gelmeyeceği benim başıma geldi mesela aküye direk giden kablolardan birisi nasıl olmuşsa kopmuş ve araçta şase durumuna geçmiş akü sabaha kadar boşalmış anlayacağın herhangibir açık kablodanda kaynaklanma ihtimali var ama sen yinede bi değiştir aküyü 3 ayda akü bitiyorsa adam değiştirmek zorunda garanti olsada olmasada olmadı at kafasına :)) bu arada eğer yeni aküde aynı şeyi yapıosa ''GÜVENİLİR'' bir servise yada sağlam bir oto elektirikçiye aracı göstermeni tavsiye ederim bu tür hatalar araç yakar ufak görünsede büyük sorunlar yaşayabilirsin geçmiş olsun

Tamamdır abicim gidip değiştireyim, o arada bi edebildiğim kadar kontrol edeyim açık kablo var mı yok mu diye. Ön sinyallerimden biri patladı geçen gün, fırsat bulamadığım için değiştirememiştim, acaba o mu yaptı ki şuan aklıma geldi.:uhm00000:

GP468
05/02/2013, 20:50
Tamamdır abicim gidip değiştireyim, o arada bi edebildiğim kadar kontrol edeyim açık kablo var mı yok mu diye. Ön sinyallerimden biri patladı geçen gün, fırsat bulamadığım için değiştirememiştim, acaba o mu yaptı ki şuan aklıma geldi.:uhm00000:
herşey olabilir ampule giden kaplolarda açıklık varsa ampulün yanma sebebi dahi bu olabilir...

femoli
06/02/2013, 12:38
deniz akü yeni eski olabilir :) yani akü sıfırdır fakat yatmış eski akü olabilir nasıl lastiklerde tarihine bakıyorsak aküdede bakmak gerekir ..

garanti belgesi ile git gerekeni yapacaklardır 2 yıl garantisi var. aküyü ölçerler aracında kaçak olup olmadığınıda ölçerler aracında kaçak olsa dahi sana aküyü yenileme değiştirme yapması gerekmektedir..

Bigbrother
07/02/2013, 01:53
Akünün voltajını ölçtürün. Sonra akü şarj dinamosundan gerekli voltajı alıyor mu onu ölçütürün. Daha sonra ise bu bilgiler ile aküyü aldığınız yere gidin ve akünün değiştirilmesi gerektiğini söyleyin.