PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik vites Punto'da vitesler

muratyasar
05/02/2013, 10:31
merhaba arkadaşlar. bu sene sıfır punto otomatik benzinli araç aldım. daha önce hiç otomatik vites araç kullanmamıştım. burda sormak istediğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. aracımla 50 km hızla dahi gitsem otomatik viteste aracı 5. vitese atıyor sistem. buda yokuş yukarı çıkarken aracın ilk etapta bogulmasına sonradan toplamsına neden oluyor. bunun bir çözümü yokmudur. çünkü 50 km hıza 5. vites çok abartılı bir durum gibi geliyor bana. manuelde olsa en fazla 3 e takarsınız. bunun sebebi nedir. bilgisi olan varmıdır. bunu manuel vitesteki gibi vites geçişlerinin normale çevirmenin yolu yokmudur.

emart
05/02/2013, 10:36
Eger aracınızda Eco mod acık ıse ondan yapıyor bunu bende dualogıc kullanıyorum.

celenlee
05/02/2013, 11:15
ECO mod açıkken,1900devirlerde (yani 2000i görmeden), yokuş düzlük demeden!!! bir üst vitese geçiş yapıyor.

Bu problem teşkil ediyorsa sizin için ECO modu kapatın,böylece 5. vitese 65-70km hızlarda geçmiş olur ;)

EvoKoray
05/02/2013, 11:26
dualogic vitese bazen elle müdahale etmek gerekiyor , kullanmadım ama forum saolsun herşeyini biliyorum :)

muratyasar
05/02/2013, 11:27
merhaba bende zannımca eco mod dışındada bunu yapıyor. birde 5. vitese 65-70 gibi hızlarda geçmesi normalmi. çünkü bu sefer araç yokuşta boğuluyor. 5. vitese ortalama 100 km gibi hızlarda geçmesi gerekmezmi. bu otomatik viteslerin tamamında mı böyledir

onurgenc87
05/02/2013, 11:49
yokuş başında kendin ayarlayacaksın usta :D zamanla alışırsın...

Moosty
05/02/2013, 11:52
merhaba bende zannımca eco mod dışındada bunu yapıyor. birde 5. vitese 65-70 gibi hızlarda geçmesi normalmi. çünkü bu sefer araç yokuşta boğuluyor. 5. vitese ortalama 100 km gibi hızlarda geçmesi gerekmezmi. bu otomatik viteslerin tamamında mı böyledir

Sadece motor devri ile değil, gaz pedalına ne kadar bastığınız da etkili. Eğer gaza yavaşça dokunursanız, ECO mode açıkken 2000, kapalıyken 2500 devir civarında vites yükseltiyor.

Ama gaza yüklenirseniz, ECO mode açık olsa bile daha yüksek devirlerde vites yükseltiyor. Zamanla bu şekilde kullanmaya alışıyorsunuz.

Yine de bazı istisnai durumlarda manuele geçmeniz gerekecek, örneğin otopark giriş ve çıkışlarda rampa çıkıyorsanız. Rampa yukarı döne döne çıkarken haliyle gaza yüklenemiyorsunuz, araba da devrini tutturduğunda vites yükseltiyor sonra da boğulup kalıyor.

gurcan45
05/02/2013, 11:53
otomatıklerde genelde yakıt ekonomısı olarak yapılırmıs hattta a5 sahıbı bı tanıdıga kalkıstakı gaz pozısyonuna gore aracın 7. vıteste kalkması bıle mumkun demıs servıs o yuzden yokusu gordunuz mu vıtesı dusurmesı ıcın gazı dip yapabılırsınız mesela kullandıgım honda cıvıctede oyleydı sızın dedıgınız gıbı yapıyordu ama yokusu gordum mu dip yapıyordum yokustan hemen önce vites dusurup yıgılma yasamıyordum.

Birkan61
05/02/2013, 12:03
Vitesi manuele çekerek vites küçültün ve düzlüğe geldiğinizde tekrar otomatiğe geçin.

blackpunt006
05/02/2013, 12:21
eco modu kapalıyken genelde düşük hızlarda yüksek vitese almıyor. anlık tüketimden durumun normal olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. ben bazen vitesi küçülterek bakıyorum anlık tüketim artıyor. yokuş çıkarken manuele almak iyi olur yada araba boğulmaya başladığında eksiye itin yokuştan çıkana kadar vites atmıyor.

byspayn
05/02/2013, 12:24
Fire motor alt devirde yüksek tork ürettiği için 5.viteste 50 ile sabit zorlanmadan gidebiliyor (düz yolda). Hızlanmak istediğinizde dip gaz yapın sistem uygun vitese geçecektir.

Öte yandan anlık tüketime baktığımızda 50 km/h hızla gittiğimizi varsayalım 3.viteste bu hızdaki değer 9-11 lt/100km iken 5.viteste 4.5-7 lt/100km değerleri arasında değişiyor. Bu motorda az yakmak istiyorsanız yol durumuna göre hemen 5e geçmek en iyisi. Ben manueline sahibim 50-60 km/h hız civarlarında 5e atar sabit giderim şehir içinde. Hız istiyorsam 4bin-5bin devir bandında vitesi atıyorum. Aynı şekilde yokuş tırmanırkende aynı devirlerde atıyorum yoksa biraz zorlanıyor.

ile XPERIA Neo V'den gönderildi.

Luc
05/02/2013, 12:30

Normal bir sorun yok. Araç gaz pedalının açısına göre tepki veriyor çünkü. Eco Mod'dayken de gaz pedalına agresif olarak basarsanız vites küçültüp ilgili hızlanmayı bayırda da yapacaktır.

5. vitese eco mod açıkken gaz pedalına sonuna kadar basarsanız istediğiniz hızlarda geçer. Eco Mod kapalıykende yine pedal açısına göre 2500 ile 6000 rpm arasında vites değiştiriyor. Pedalın pozisyonu çok önemli Dualogic viteste.

muratyasar
05/02/2013, 17:38
peki yokuşa 5 le girip sistemin birden 1e geçirmede geçen süredeki motorun zorlanmasının motora veya vitese bir zararı olurmu

Luc
05/02/2013, 17:53
peki yokuşa 5 le girip sistemin birden 1e geçirmede geçen süredeki motorun zorlanmasının motora veya vitese bir zararı olurmu

Otomatik'te herhangi bir sıkıntı olmaz. Fakat dik bir bayırda kalıpta manuel olarak 1'den 2'ye geçişte hızlı hareket olursa kullanıcı tarafından çok düşükte ihtimal olsa kaba tabirle "cartlama" denilen şey olabilir. Tehlikelidir.

O yüzden bayırın başlangıcında manuel ya da oto olarak ne şekilde çıkılıyorsa pedal ve vites ona göre ayarlanmalı.