PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start & stop hakkında

malebow
30/01/2013, 22:09
şimdi abiler :) start & stop var ama birçoğumuz muhtemelen pasif hale getirip aracını kullanıyor. yani ışıkta 30saniye araba dursa ne olur? hadi onuda geçtim, açık bırakıyorum bazen lastiklere hava basarken 2dk olmadan kendi kendine çalışıyor yine.
yani bu start & stop'un bize faydası nedir anlamadım?

serkandikici
30/01/2013, 22:22
Ben daha bi faydasını görmedim valla izmirde bazı ışıklar 60sn fln yanıyor onların haricinde hiç kullanmıyorum artık vites değiştirmek gibi s&s açıp kapatmak alışkanlık oldu valla :)

scooby555
30/01/2013, 23:32
şimdi abiler :) start & stop var ama birçoğumuz muhtemelen pasif hale getirip aracını kullanıyor. yani ışıkta 30saniye araba dursa ne olur? hadi onuda geçtim, açık bırakıyorum bazen lastiklere hava basarken 2dk olmadan kendi kendine çalışıyor yine.

Bu konuyu biraz genis hayal etmekte fayda var diye dusunuyorum. Isiklarda sadece bizim araba degil dunyadaki butun start&stop lu otomobillerin motoru stop ederse ciddi bir yakit tasarrufu olur. Dahada onemlisi buyuk oranda karbon salinimi azalmis olur. Kuresel isinmaya negatif bir etkisi olur. Yani olay bizim arabaya artisindan cok yasadigimiz gezegene, soludugumuz havaya faydasiyla alakali. Bu kadar sey yazdim peki ben napiyorum. Mars motorumu sevdigim icin kontagi cevirdikten sonra pasif hale getiriyorum.. :)

Bigbrother
30/01/2013, 23:38

Bunun amacı yakıt tasarrufu... Keşke Bravo'lara da koysalardı. Şehir içi trafiğinde start stop yakıtı yaklaşık yüzde 10 oranında tasarruf etmenizi sağlıyor. Daha ne olsun...

malebow
30/01/2013, 23:53
Bunun amacı yakıt tasarrufu... Keşke Bravo'lara da koysalardı. Şehir içi trafiğinde start stop yakıtı yaklaşık yüzde 10 oranında tasarruf etmenizi sağlıyor. Daha ne olsun...

Start&stopla %10 tasarruf eden birini bana getirin, onu sırtımda taşır %100 tasarruf ettiririm :)

Bigbrother
30/01/2013, 23:57
Start&stopla %10 tasarruf eden birini bana getirin, onu sırtımda taşır %100 tasarruf ettiririm :)

Ben punto evo'yu bir hafta kullandım. Gayet tasarruf ettirici bir sistem :)

malebow
31/01/2013, 00:12
Ben punto evo'yu bir hafta kullandım. Gayet tasarruf ettirici bir sistem :)

Ozaman bravonuzla ışıkta beklerken kontak kapatın :) bunun ne gibi bir faydası olabilirki. Scobby'nin dediği biraz daha mantıklı ama devede kulak ışte :)

Kabul etmek gerekirki araçlara eklenecek baska özellik kalmadı veya hayal gücümüzün sınırı bu. Işte s&s , follow me , vs. Bunların mahsulü :)

Bigbrother
31/01/2013, 00:38
Ozaman bravonuzla ışıkta beklerken kontak kapatın :) bunun ne gibi bir faydası olabilirki. Scobby'nin dediği biraz daha mantıklı ama devede kulak ışte :)

Kabul etmek gerekirki araçlara eklenecek baska özellik kalmadı veya hayal gücümüzün sınırı bu. Işte s&s , follow me , vs. Bunların mahsulü :)

Bravo ile kontak kapatarak şehir içinde 6lt'den 5.5lt'ye kadar düşürmüştüm tüketimi. Bu nedenle start stop çok faydalı bir sistem.

Nesini kullanamıyorsunuz anlamıyorum. Zaten herşeyi ile otomatik...

iris19
31/01/2013, 01:16
kullanın arkadaşlar para verdiniz o kadar marş motoru özel ve sağlam aküsü özel bu olayı bosch çıkardı ve kullanılan marş motoru boshun önerdiği şekilde üretildi bu olayın sadece bir eksisi var araç s.s devreye girdiğinde hıybrıt motora dönüşerek aküyü zorluyor dikkat ederseniz direksiyon kesinlikle sertleşmiyor s.s devredeyken o yüzden bilinçli kullanarak fayda sağlayabilirsiniz örneğin dur kalkı çok olan trafikte kesinlikle devre dışı bırakın onun dışında uzun sürecek ışıklarda çok faydalı veya önünüzdeki aracın park etmesini beklerken devreye girmesi süper bir olay artı bu sistem control ünütesi tarafından devamlı check edilerek çalışıyor yapacagı tek arıza vites topuzunun altında vitesin kaçta olduğu bilgisini veren bir svic var yaparsa o arıza yapıyor o da çok nadir
diyeceklerim bu kadar lüzumsuz bir sistem olsaydı dev markalar bu sistemi araçlarına uygulamazdı saygılarımla...

ozanoz93
31/01/2013, 02:21
acikcasi bu star stop bir halta yaradigi yok bence, ben her kontagi calitirdigimda ilk işim onu iptal etmek oluyor, kokten iptali nasil oluyor bilen varsa paylaşın lütfen

cihankardes
31/01/2013, 02:47
Abi size daha az yakıt yaktıran ve çevreye duyarlı bir sistemi neden sevmediğinizi anlamadım :)

Evren_c
31/01/2013, 07:59
Zırt pırt dur kalk yapılan çok sıkışık trafik haricinde ben hep açık tutuyorum. İzmir'de en azından benim güzergahımdaki bazı ışıklar epeyce uzun yanıyor, boşa yakıt yakmıyor en azından buralarda. Bir de park manevrası yapmadan önce kapatıyorum, tam durup geri gideceğim hop stop ediyor, geri vitese alınca çalışıveriyor.

maceraci95
31/01/2013, 08:54
Yakıttan ziyade ışıklarda beklerken attığınız egzoz gazlarını düşünün ve bunun dünya çapında uygulandığında atmosferi nekadar daha az kirleteceğinizi değerlendirin. Malum sanayileşmenin kötü yanı bu işte, dünyamız artık çok kirlenmeye başladı.

punto_multijet
31/01/2013, 09:06
acikcasi bu star stop bir halta yaradigi yok bence, ben her kontagi calitirdigimda ilk işim onu iptal etmek oluyor, kokten iptali nasil oluyor bilen varsa paylaşın lütfen

akunun orda ayrı kablosu var s&s un. onu akuden sokerseniz akuyu zayıf zannetceginden hiç devreye girmez

firari83
31/01/2013, 12:17
arabadan indiğinizde start stop devreden çıkar. çekmamasının sebebi eminyet kemerinizin takılı olması. emniyet kemerini takılı tutmazsanız araçtan iner inmez devreden çıkar.
tasarruf konusunda uzun ışıklarda faydası var ama dur kalklı trafikte devreden çıkarmak gerekiyor.
konmtağı aç kapa ile start stop aynı şey değil, start stop arabayı daha kısa sürede çalıştırıp daha çabuk trafiğe soakcağına eminim..
benim start stop ile ilgili şikayetim stop edince hill holder devreden çıkıyor, ikincisi de düğme tri düğmsi gibi far kolunda olsa süer olurmuş...

cihankardes
31/01/2013, 12:47
S&S devreye girince turbo yağlaması devam ediyor diye biliyorum.

Bilgisi olan var mı bu konuda acaba?

firari83
31/01/2013, 12:53

öyleyse çok iyi.
yoksa turbo için hemen stop etmeyin çalıştırınca hemen yürümeyin diyorlar. sonra zırt pırt stop eden teknoloji koyuyorlar :)

ozanoz93
31/01/2013, 12:55
akunun orda ayrı kablosu var s&s un. onu akuden sokerseniz akuyu zayıf zannetceginden hiç devreye girmez
tsk dostum ilk is onu iptal etmek olucak

punto_multijet
31/01/2013, 14:28

motor durdumu yaglama kesilir. yani özetle yok oyle birşey ;)

Evren_c
31/01/2013, 16:30
benim start stop ile ilgili şikayetim stop edince hill holder devreden çıkıyor

Hillholder'ın devreden çıkmaması için fren pedalını bırakarak değil de vites kolunu +/-'ye iterek çalıştırın, o zaman devreden çıkmıyor ;)

uraaal
31/01/2013, 16:46
şaka herhalde yazılanlar ya :D s&s ilk cıktıgı gün de yazmıstım geleceğin teknolojilerinde biri olacak diye herhalde 3 sene önce de yok marş motoru yanar vs vs gibi yorumlar gelmişti şu anda avrupa'da hemen her araçta kullanılan mercedes gibi premium markaların bile modifiye ederek kullandığı bir sistem old..... pardon ama burası türkiye :D

malebow
31/01/2013, 17:39
çevreye olan gaz salınımını azalttığı için kullanan olduğunu sanmıyorum ben :)

ayrıca kırmızı ışıkta motor durdurarak %10 gibi bir tasarruf imkansız gibi birşey sanırım,eğer varsa böyle bir durum demekki araç rölantideyken daha fazla yakıyormuş :)

amcam bir zamanlar reno 19'uyla yokuş aşşağı giderken boşa alırdı daha az yaktığına inanırdı :) buda onun gibi birşey.

ayrıca yokuşta yarım debriyaj yaparken sistemi aptallaşıp s&s'yi devreye sokuyor. öksürüyormuş gibi oluyor araç. halbuki s&s'un aktif hale gelmesi için ne debriyaja, ne gaza basılı olması nede aracın viteste olmaması gerekir.

diye düşünüyorum ben :bebek:

biancoangelo
31/01/2013, 20:21
Hiç bi halta yaramıyo.....bakım zamanı yaklaştığında bi deneyin motor soğukken ilk s&s gıv gıv gıv gıv zorla dinamoyu..... Bu firmalar binmeyeceği eşşeğe semer vurmaz.... Kapalı tutun daha ii.

firari83
03/02/2013, 19:32
Hillholder'ın devreden çıkmaması için fren pedalını bırakarak değil de vites kolunu +/-'ye iterek çalıştırın, o zaman devreden çıkmıyor ;)

hı hı evet bi rampada denedim geçenşerde... haklısın. yine de yazılımla devreye giren hillholderı devrede tutabilirler...

Bigbrother
04/02/2013, 00:32
Zırt pırt dur kalk yapılan çok sıkışık trafik haricinde ben hep açık tutuyorum. İzmir'de en azından benim güzergahımdaki bazı ışıklar epeyce uzun yanıyor, boşa yakıt yakmıyor en azından buralarda. Bir de park manevrası yapmadan önce kapatıyorum, tam durup geri gideceğim hop stop ediyor, geri vitese alınca çalışıveriyor.

Boşa atıp ayağınızı debriyajdan çekerseniz tabii ki motor durur. Manevra yaparken ayağınızı debriyajda tutun ki motor durmasın.

Bigbrother
04/02/2013, 00:34
çevreye olan gaz salınımını azalttığı için kullanan olduğunu sanmıyorum ben :)

ayrıca kırmızı ışıkta motor durdurarak %10 gibi bir tasarruf imkansız gibi birşey sanırım,eğer varsa böyle bir durum demekki araç rölantideyken daha fazla yakıyormuş :)

amcam bir zamanlar reno 19'uyla yokuş aşşağı giderken boşa alırdı daha az yaktığına inanırdı :) buda onun gibi birşey.

ayrıca yokuşta yarım debriyaj yaparken sistemi aptallaşıp s&s'yi devreye sokuyor. öksürüyormuş gibi oluyor araç. halbuki s&s'un aktif hale gelmesi için ne debriyaja, ne gaza basılı olması nede aracın viteste olmaması gerekir.

diye düşünüyorum ben :bebek:

Trafik ışığında ortalama 1 dk durduğunuzu varsayarsanız yüzde 10 tasarruf yapılabilir. Zira ben kendi aracımda kontak kapatarak denedim ve 6lt'den 5.5 lt'ye düşürdüm tüketimi....

Evren_c
04/02/2013, 09:37
Boşa atıp ayağınızı debriyajdan çekerseniz tabii ki motor durur. Manevra yaparken ayağınızı debriyajda tutun ki motor durmasın.

Dualogic'im ben :)

firari83
04/02/2013, 22:56
ben de bugun antalyada 90sn yanan ışıklarında çok hoşuma gitti...

SaLDo
09/02/2013, 00:40
Araç dizel ise gereksiz

Snowflake
09/02/2013, 08:45

kace
09/02/2013, 10:08
hayır oda diil arka cam kızdrma acıkken falan kendı kendıne devre dısı kalıo:S :D:D

kimber
18/03/2013, 21:38

:)

bguclu
29/04/2013, 01:30
Arkadaşlar s&s sistemini rahatlıkla kullanabilirsiniz, yakıt tasarrufu ve karbon salınımı için geliştirilmiş bir teknolojidir. Ayrıca aracın aküsü,marş motoru ve alternatörü tamamen yeni nesil olduğundan akünün voltajı ünite tarafından kontrol edilmektedir voltaj düşük ise motor ısısı düşük olduğunda otomatik olarak devreye girmez. Şuan hemen hemen tüm markalar bu sistemi araçlara entegre etmektedir araca ve bize zararı olan bir şeyi markasını kötülemek için kimse kullanmaz, s&s kullanın ve özellikle yaz aylarında ne kadar tasarruf ettiğinizi uzun ışıklarda beklerken ne kadar faydalı bir sistem olduğunu tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

KORAY UZUN
23/08/2013, 13:22
slm arkadaşlar bende de punyo evo 1.4 benzinli star stoplu var ranpada stop ettigininde ayagını fren pedalından bırakıp gaza basarken aracı biraz kaydırıyor bazen tehlikeli oluyor:)

Evren_c
23/08/2013, 14:07
slm arkadaşlar bende de punyo evo 1.4 benzinli star stoplu var ranpada stop ettigininde ayagını fren pedalından bırakıp gaza basarken aracı biraz kaydırıyor bazen tehlikeli oluyor:)

Zaten rampada dururken freni bırakarak değil de vites kolunu +/- yönünde hareket ettirerek çalıştırman gerekiyor :)

cbideci
25/08/2013, 15:15
Start&Stop çoğu yeni araçlarda olmayan, Puntolarda ise neredeyse standart donanım olarak sunulmaktadır. Ben devamlı kullanıyorum. Bir depoda yaklaşık 50 TL kadar tasarruf sağlıyor. Bu da şu şartlarda iyi bir şey derimmmm.

batgun
26/08/2013, 11:22
kullanın arkadaşlar para verdiniz o kadar marş motoru özel ve sağlam aküsü özel bu olayı bosch çıkardı ve kullanılan marş motoru boshun önerdiği şekilde üretildi bu olayın sadece bir eksisi var araç s.s devreye girdiğinde hıybrıt motora dönüşerek aküyü zorluyor dikkat ederseniz direksiyon kesinlikle sertleşmiyor s.s devredeyken o yüzden bilinçli kullanarak fayda sağlayabilirsiniz örneğin dur kalkı çok olan trafikte kesinlikle devre dışı bırakın onun dışında uzun sürecek ışıklarda çok faydalı veya önünüzdeki aracın park etmesini beklerken devreye girmesi süper bir olay artı bu sistem control ünütesi tarafından devamlı check edilerek çalışıyor yapacagı tek arıza vites topuzunun altında vitesin kaçta olduğu bilgisini veren bir svic var yaparsa o arıza yapıyor o da çok nadir
diyeceklerim bu kadar lüzumsuz bir sistem olsaydı dev markalar bu sistemi araçlarına uygulamazdı saygılarımla...

sağlam akü olduğunu düşünmüyorum.sırf şu s&s yüzünden 4 defa servise gittim 2 defa akü değişti.

comanchee
28/08/2013, 15:19
sağlam akü olduğunu düşünmüyorum.sırf şu s&s yüzünden 4 defa servise gittim 2 defa akü değişti.

3 senedir s&s li eco dualogic kullanıyorum bir marazını yamuğunu görmedim.

Evren_c
28/08/2013, 18:22
Start&Stop çoğu yeni araçlarda olmayan, Puntolarda ise neredeyse standart donanım olarak sunulmaktadır. Ben devamlı kullanıyorum. Bir depoda yaklaşık 50 TL kadar tasarruf sağlıyor. Bu da şu şartlarda iyi bir şey derimmmm.

Dostum nasıl hesapladın 50 TL'yi? Çok ciddi bir rakam, bir yanlışlık olmasın? :)

gurgocuk
30/08/2013, 01:18
Sıfır olarak alıp 14-15 ay kullandığım EVO'da S&S 'i hiç kullanmadım. Anahtarı çevirdiğim an elim tuşa gitti devamlı.. Gereksiz.

Castell
31/08/2013, 16:58
Uzun kırmızı ışık beklemeleri için güzel bir şey....

Honor COOPER
08/09/2013, 11:16
Yazılanlar gerçekten düşündürücü.
Her markanın Mühendisleri demek bizler kadar düşünememişte bu sistemi kurmuş.
Aslında Ar-Ge mühendisleri Türk forumlarını okusa ufukları genişleyecek.
Kısaca start stop vb. sistemler ekonomi ve doğa göz önüne alınarak geliştirilmiş sistemlerdir bunu hemen hemen tüm markalar kullanmaktadır bu dediğiniz gibi faydadan çok zararı olan bir sistem olsaydı şimdiye çoktan ortalık karışırdı!

siyah rüzgar
08/09/2013, 12:43
Yüksek mühendislerin yıllarca üzerinde çalıştığı ve binlerce kez test ettigi bir sistemi hemen kotulemeyin. S&S araçta yakıt tasarrufu sağlar mutkaka belki gozle görülür belkide görünmez. Ülkemizde surekli gelen zamlarda 1 depoda 3 lira gibi bir rakam bile tasarruf etse öper başıma koyarım ama asıl amaç çevreye duyarli ve yine amacı çevreyi korumak, salinacak gazların azaltılması gelecek nesillere daha yasanilabilir bir dünya bırakmak. Bu nesil çocuğumuz vs torunumuz icin yatirimdir. Kendimizden önce gelecegi düşünmek amaç.

GT-I9500 cihazımdan 4 ile gönderildi

cezalandirici083454
10/09/2013, 14:50
Sık dur kalk trafiğinde bir karı olduğunu düşünmüyorum. Bazen uzun ışıklarda yararı var.

harmoniezx
14/09/2013, 13:38
bizim 2012 model euro5 motorlu mercedes travego muz var onda bile s.s var araç şu anda 600 bin km de ve s.s sayesinde ayda 150 tl yakıttan tasarrufumuz var şehir içinde

egeevo
17/09/2013, 13:24
Arkadaşların bazıları S&S sistemini kötülemiş ancak ben anlayamıyorum. Bu sistem mühendislerin uzun süreler üzerinde çalışarak yarattığı, dünyada araçların salınımlarını aza indirmesi amacıyla yaratılmış bir sistem. Önceki sayfalarda dizel araçlar ile ilgili olarak s&s çalıştığında yağlama kesiliyormu? veya kontağı kapatarak yakıt düşürüyorum gibi yorumlar var, S&S sistemi kontağı kapatmakla aynı şey değil ayrıca dizellerde veya benzinli turbo araçlardada mutlaka zarar vermicek şekilde geiştirilmiştir. Bu sistem sizin her depoda 3-5 lira kar yapmanız için değil, dünyadaki salınım miktarını azaltmak, ışılarda ve kısa beklemelerde gürültü kirliliğini yok etmek gibi şeyler düşünülerek geliştirilmiş bir sistem.

malebow
17/09/2013, 13:45
Arkadaşların bazıları S&S sistemini kötülemiş ancak ben anlayamıyorum. Bu sistem mühendislerin uzun süreler üzerinde çalışarak yarattığı, dünyada araçların salınımlarını aza indirmesi amacıyla yaratılmış bir sistem. Önceki sayfalarda dizel araçlar ile ilgili olarak s&s çalıştığında yağlama kesiliyormu? veya kontağı kapatarak yakıt düşürüyorum gibi yorumlar var, S&S sistemi kontağı kapatmakla aynı şey değil ayrıca dizellerde veya benzinli turbo araçlardada mutlaka zarar vermicek şekilde geiştirilmiştir. Bu sistem sizin her depoda 3-5 lira kar yapmanız için değil, dünyadaki salınım miktarını azaltmak, ışılarda ve kısa beklemelerde gürültü kirliliğini yok etmek gibi şeyler düşünülerek geliştirilmiş bir sistem.

Demek istediğimizde buna yakın birşey zaten. Ben dahil kimse (birçok kişi) gaz salınımı azalsın diye s&s kullanmaz. Malesef.