PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuş çıkarken arabanın gaz yememesi Ve frenlerinin boşalması

ilyas87
29/01/2013, 15:02
Bu olay bu sabah gerçekleşti. eşim yokuş çıkarken tam yokuşun başında aracın fren ve gaz pedalı işlemez hali geliyor ve biran araç geri kayıyor. zor durduruyor arabayı. 5 dk sonra. araç normal haline dönüyor. Yarın sabah servise gideceğim ama bu olay neyle ilgili vites mi, beyin mi nedir anlamadım. Servis sorumlusu dualogic mi diye sordu? evet dedim. bilen varsa aydınlatırsa sevinirim. Olayın özeti: Yokuşta gaza basılamaz ve fren tutmaz hale geliyor. Direksiyonda bir sıkıntı olmuyor el freni çekiliyor. Şuan problem gözükmüyor araçta. Ama yine de servise götüreceğim..

yardım!

araç 2012 fiat punto 1.4 easy dualogic..

ilyas87
29/01/2013, 15:04
başlık gaz yememesi.. Yanlış olmuş:)

Luc
29/01/2013, 15:09
Sensorlerle alakali birsey olabilir. Ayni anda her ikisininde devre disi kalmasi ilginc olmus.

Dualogic'te istenmeyen bir hareket oldugunda genelde uyari ile yapmaz o islemi ama bu durum farkli biraz. Vites N'ye dusmus mu bu durum oldugu sirada ?

ilyas87
29/01/2013, 15:09
o anda araçta çocukla eşim varmış.. N ye geçmiş mi farkettiğini sanmıyorum. Önemli bir durum olabilir mi?

ilyas87
29/01/2013, 15:23
yardım edin Lütfen?

Luc
29/01/2013, 15:28
Benim 1 sene kadar dualogic tecrübem oldu gerçi ama. Gaz ve frenin aynı anda devre dışı kalması ilginç. Robotla da alakalı olabilir. Bilgisayara bağlamak lazım aracı. Herhangi bir uyarı ışığı yaktı mı araç hiç?

Fire atmosferik motor. Sensörler, robot ve basınç dışında birşey aklıma gelmedi benim doğrusu.

ilyas87
29/01/2013, 15:30
servis bu işi çözer değil mi? bilgisyara bağlandın mı anlaşılır ne olduğu?
Garantili araç bir problem olduğunda da çözerler sanırsam. Ama aşırı hayati araç için diyorum bir problem yok sanıyorum..

teşekkürler..

Luc
29/01/2013, 15:52
servis bu işi çözer değil mi? bilgisyara bağlandın mı anlaşılır ne olduğu?
Garantili araç bir problem olduğunda da çözerler sanırsam. Ama aşırı hayati araç için diyorum bir problem yok sanıyorum..

teşekkürler..

Araç garantili ise sorun olmaz. Yani normalde de dualogic şanzımanın tamir masrafları çok değil aslında. Servisler çok yüksek fiyat veriyor. Garantili olması iyi yalnız. Yetkili servise girecek çünkü.

Basit düşünüyorum hidrolik basıncı ile bile alakalı olabilir sorun. Yani aynı anda hem gaz hem fren ikisi birden devre dışı kalması çok zor bir durum. Dualogiclerde şöyle bir durum var; aracı biraz devirli kullanıp, frenle de çok haşır neşir olduğunuzda nadir olarak fren pedalı altında ki sensör arıza lambası yaktırabiliyor transmisyonla ilgili. Buna bağlı bir sorun bile olabilir.(Bu sorun yeni versiyon yazılımla gideriliyordu dualogic şanzmanlarda. En azından ben arabayı satmadan önce yazılım yeniydi. Belki üzerine yeni bug'ların fix'lendiği bir yazılımda çıkmış olabilir.)

Eğer işinin ehli diyagnostik yapan bir personel var ise götürdğünüz serviste sorunun ne olduğunu bulacaklardır zaten.

ilyas87
29/01/2013, 15:54
işin özü basit diyorsunuz.

bende size çok teşekkür ediyorum. yeni araba 7 aylık. Korktum bende..

sağol varol..

srkaradag
29/01/2013, 17:21
Hocam araç yokuşta bayılıp istop etmiş olmasın, yada start stop devreye girmiş olabilir

srkaradag
29/01/2013, 17:27
Daha öncede çok konuştuk araç bayırda devrini alınca düz yoldaymış gibi hemen vites yükseltip bayılıyor hele eko mod açıksa daha hızlı değiştiriyor , bu yüzden dik yokuşlarda manuele almak sorunu ortadan kaldırıyor.Araçta hillholder olması lazım 5 derece üzeri eğimlerde aracı tutması lazım, üçü birden(fren , gaz,hilholder) deve dışı kaldıysa ilk aklıma gelen aracın istop etmiş olabileceği yada varsa start stop devreye girmiş olabilir, ancak tabiki servise bir kontrol amaçlı göstermekte fayda var

ilyas87
29/01/2013, 17:30
Hocam araç yokuşta bayılıp istop etmiş olmasın

fren sertleşmiş ve gaz hiç etki etmemiş. Eşim aracın çalışır halde olduğunu söylüyor. Yokuşu biraz çıkmış çıktıktan sonra olmuş. dualogic araçlar stop neden eder?

Yarın sabah servise götüreceğim. Büyük ihtimalle bir ustaya sordurdum servis harici vitesle ilgilidir dedi. İnş sıkıntı olmaz diyoruz. Garantili ama yine de arızayla uğramak kötü olur.

teşekkürler.

srkaradag
29/01/2013, 17:36
Geçmiş olsun garantili araç sonuçta üzülmeyin ,bende daha 3000km deyken rampadan inerken vites uyarısı vermişti çok moralim bozulmuştu, yazılım güncellemesi yapıldı. 30000km dir sorunsuz kullanıyorum, alıştıktan sonra kullanması zevklidir.

ilyas87
29/01/2013, 17:49
üzülmeyim o zaman. Benim araç 5.000 km'de. Araçta eşimle kızım vardı. mal önemli değil. Yokuşta geri kaymış araç zor zapdetmişler. sıkıntım o.. Yoksa çok keyifli dualogic. İnşallah arıza yoktur. Güncelleme yapar işi çözeriz:)

Ziyaretçi033
29/01/2013, 17:50
Otomatik polo aracım vardı
dur kalkta stop ediyordu araç, ısındıktan sonra.
Hidrolik sistemi hava yaptığında oluyormuş.
Birde hava borularında delik olursa yapıyormuş.

Bir diğer anlatacağım şey ise, vw caddy aracımızda hidrolik tankı tekmiş. fren ve debriyaj hidroliği aynı yerden alıyormuş. Bunun hava yapması sonucu bizde yolda kalmıştık. (araç manuel vitesti)
Belki sizdede tek tanktan alıyor olabilir hidroliği. Aklınızda bulunsun diye yazdım.

ilyas87
29/01/2013, 18:06
sağolun arkadaşlar umarım basit bir şeydir. Yarın servisteyim garantili araç olduğundan parada çıkmayacak benden ama insan yine de burkuluyor.)

ilyas87
30/01/2013, 13:26
Sabah Birmot İstinye yetkili servise gittim. Aracı didik didik ettiler. bilgisayara bağladılar, frenler, vites her şey kontrol edildi hiç bir şey çıkmadı :) Araç yeni olduğundan tüm yazılımlar güncelmiş zaten aama onlar sıfırlayıp tekrar programladılar. problemin o anki start stop, hillholderdan kaynaklı olabileceğini söylediler. Anlık kullanla ilgili olabileceği hususu ortaya çıktı. Vitesler, start stop, hill holder, fren sistemi, motor turp gibiymiş:) Bende dün akşam ve bu sabah aracı kullandığımda turp gibi demiştim. İçin rahatladı ama inş bir daha böyle sıkıntı yaşamayız. eşim kullanırken olmuştu bu olay o da şaşırdı bir şey yok demelerine. Artık daha dikkatli olacağız.

celenlee
30/01/2013, 13:48
Bu aracı ilk kullanlar genelde şu problemi yaşıyorlar:

Araç Ecodaiken yokuşta 1-den 2ye atıyor hemen, attığı yerde de yığılıp kalabiliyor yokuşun durumuna göre.
Genelde ilk binenler ne oldu diyip fren yapıyor ve duruyor. İşte o anda start stop devreye giriyor ve motor duruyor.

Sonra ayağını gazdan çekince, araç çalışmadığı için araç geri kayıyor.
Buraya kadar herkesin yaşayabileceği bir durum :)

**Frenlerin tutmaması olyı ise ilginç bir durum. İnşallah problem kalmamıştır aracınızda.

Ziyaretçi033
30/01/2013, 14:04
Bu aracı ilk kullanlar genelde şu problemi yaşıyorlar:

Araç Ecodaiken yokuşta 1-den 2ye atıyor hemen, attığı yerde de yığılıp kalabiliyor yokuşun durumuna göre.
Genelde ilk binenler ne oldu diyip fren yapıyor ve duruyor. İşte o anda start stop devreye giriyor ve motor duruyor.

Sonra ayağını gazdan çekince, araç çalışmadığı için araç geri kayıyor.
Buraya kadar herkesin yaşayabileceği bir durum :)

**Frenlerin tutmaması olyı ise ilginç bir durum. İnşallah problem kalmamıştır aracınızda.

Sorumu mazur gör hocam. Öğrenmek için soruyorum, gazdan çekincemi? frenden çekincemi geri kaçıyor.

frene bastık durdu. Stop etti, ??? frenden çekince araç çalışıyor? Çözemedim :)

celenlee
30/01/2013, 14:19
Sorumu mazur gör hocam. Öğrenmek için soruyorum, gazdan çekincemi? frenden çekincemi geri kaçıyor.

frene bastık durdu. Stop etti, ??? frenden çekince araç çalışıyor? Çözemedim :)

Hillholder araç çalışır durumdayken aktif oluyor, yani ayağını pedaldan çektiğin anda, araç daha öncesinde çalışmadığı için, hillholder o an için aktif değil, o yüzden araç geri kayıyor ;)

Bende S&S yok ama o kadar çok yazıldı ki bu sorun/konu ordan net öğrenmiş olduk :)

O yüzden dualogic S&S sahipleri, yokuşta durduktan sonra, hareket etmeden önce "vites +" ile aracı çalıştırıp ondan sonra ayaklarını frenden çekiyorlar.

quick
30/01/2013, 14:21
araç start stopta iken frenden çekince ayağınızı marşa basana kadar araba geri kaçıyor. hele vites n de ise o zaman frenden çekmekte fayda etmez vitese geçmiş olması gerekir çalışması için aracın

aalperdemir
30/01/2013, 14:50
Dualogic ister eco da olsun ister olmasin belli bir aciyi tirmanirken kesinlikle vites yukseltmiyor. Genellikle kapali otoparklarin dik yokuslarinda bunu birebir gorebilirsiniz. StartStop devreye girdiyse vitesi + yada - yaparak motoru calistirin. Frenden cekerek degil. Basta bi alisma safhasi oluyor. Frenden cekerek calistirma olayini sadece duz asfaltta yapin.

Sent from my iPhone using

ilyas87
30/01/2013, 15:10
ben yaşamadım olayı eşim yaşadı. 6 aylık şöfor ilk kez yaşadı o da. Araca detaylı baktılar beyin v.s bilgisayara bağladılar. Fıstık gibi dediler.. eşime bu elektornik sistemleri daha iyi anlatmalıyım:)

celenlee
30/01/2013, 16:37
Dualogic ister eco da olsun ister olmasin belli bir aciyi tirmanirken kesinlikle vites yukseltmiyor. Genellikle kapali otoparklarin dik yokuslarinda bunu birebir gorebilirsiniz. StartStop devreye girdiyse vitesi + yada - yaparak motoru calistirin. Frenden cekerek degil. Basta bi alisma safhasi oluyor. Frenden cekerek calistirma olayini sadece duz asfaltta yapin.

Bu olayın bi dünya örneği var forumda :)

Sizin aracınız yeniyse ve bu durumu çözdülerse aferin Fiata, siz de kıymetini bilin :)

srkaradag
30/01/2013, 16:41
Otopark çıkışı gibi kısa yokuşta araç zaten devrini alıp vites atamaz , eko açık şöyle uzun dik bir rampaya yavaştan tırmanmaya başlayın vites attıp bayıldığını görürsünüz , henüz yokuş çıktığını algılayan bir yazılım yapamadılar:)

srkaradag
30/01/2013, 16:43
Sabah Birmot İstinye yetkili servise gittim. Aracı didik didik ettiler. bilgisayara bağladılar, frenler, vites her şey kontrol edildi hiç bir şey çıkmadı :) Araç yeni olduğundan tüm yazılımlar güncelmiş zaten aama onlar sıfırlayıp tekrar programladılar. problemin o anki start stop, hillholderdan kaynaklı olabileceğini söylediler. Anlık kullanla ilgili olabileceği hususu ortaya çıktı. Vitesler, start stop, hill holder, fren sistemi, motor turp gibiymiş:) Bende dün akşam ve bu sabah aracı kullandığımda turp gibi demiştim. İçin rahatladı ama inş bir daha böyle sıkıntı yaşamayız. eşim kullanırken olmuştu bu olay o da şaşırdı bir şey yok demelerine. Artık daha dikkatli olacağız.
Hadi çok geçmiş olsun.