PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafik Cezasına İtiraz Prosedürü

Birkan61
27/01/2013, 13:00
https://forum.grandepuntotr.com/attachments/makale/25464d1365006263-trafik-cezasina-itiraz-proseduru-trafikcezasi.jpg

Trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalar için de itiraz yolu mevcut tabi, prosedür aynı işliyor, tek farkı 15 GÜN olan İTİRAZ SÜRESİ, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren, gıyapta yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlıyor. Eğer 15 gün içinde itiraz etmezsiniz, burası önemli, karar kesinleşmiş demektir, artık itiraz edemezsiniz.

Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. Normal prosedür budur, cezanız eski ikametgahınıza giderse, suç sistemin değil, ikametgah adresini yenilemeyen sizdedir.

Gelelim itiraz işlemlerine, ben İstanbul için anlatacağım, diğer iller için de aynıdır, değişen bir şey yok.
İtiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri'ne yapılıyor, Türkiye'nin tamamında mevcut olmadığı için (sanırım bir tek Ankara'da varmış) bu işe, görevlendirilen bir Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, 2012 yılı itibariyle İstanbul'da Çağlayan'daki 3. Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, ama bunun bir önemi yok, dilekçemizdeki mahkeme kısmını boşbırakacağız, gittiğimiz adliyede hangi mahkemenin baktığını öğrenir öğrenmez bunu doldurabiliriz.

Öncelikle prosedür gayet basit, hiç gözünüz korkmasın, ayrıca sadece 1 TL dava dosyası parası veriyorsunuz, başka bir ücret de yok, mahkeme duruşması da yok, sadece evraklarınızı teslim ediyorsunuz, 5 dakikanızı bile almıyor.

Gerekli evraklar:
1. Dava dilekçesi
2. Dava dosyası (Adliye kantininden temin edeceksiniz - 1 TL)
3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi (2 nüsha)
4. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi (2 nüsha)
5. Ruhsat Fotokopisi (2 nüsha)
6. Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi (2 nüsha)

Evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi'nin kalemine teslim edeceksiniz, trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslı sizde kalacak, dilekçenizde yazdıklarınıza göre bir karar verilecek, herhangi bir duruşma olmayacak, mahkeme sonucu tebligatla adresinize gelecek.

Mahkemeye vereceğiniz cezalar için ödeme yapmanıza gerek yok, mahkemenin yoğunluğuna göre karar süreci 2-3 aya kadar bile uzayabilir, karar size tebliğ edildikten sonra, sonuç olumsuz olsa bile, mahkeme karar tebliğinden itibaren 15 gün içinde cezanızı 3/4 oranında inidirimli ödeyebilirsiniz, herhangi bir hak kaybınız olmaz.

İtiraz yolunu, sadece haklı olduğunu düşündüğünüz cezalar için kullanırsanız mahkemelere gereksiz iş yükü yüklememiş olursunuz, ayrıca bir sonraki ceza itirazınız için güvenirliliğiniz olmuş olur, çünkü her itirazınız, sonucu olumlu ya da olumsuz olarak adliye kayıtlarında tutuluyor.

Cezanızın Olduğunu Uzun Bir Süre Sonra Farkederseniz :

Nüfusa kayıtlı olduğunuz adres ile fiilen ikamet ettiğiniz adres aynıysa, bir tebligat almadıysanız muhtarlığa gidin sorun. Yokluğunuzda oraya bırakılmış olabilir. Eğer her durumda tebligat yapılmadığını öğrendiyseniz ve cezaya ititraz etmek için haklı olduğunuzu düşündürür bir sebebiniz varsa itiraz yoluna gidin. Öğrenme tarihi olarak başvuru tarihinizi bildirin. Size tebliğ edildiğini idare ispatlasın.

Tebligat tarihi ceza tarihine göre çok ileri; dilekçenizde delil göstermenin bu gecikme sebebiyle imkansızlaştığını belirterek cezanın iptalini talep edin. Cezanın yazıldığı günden itibaren yedi gün içerisinde tebligat işlemlerini başlatmayan idare kusurludur.

Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön)

Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir.Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir.Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir.

c) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 26/1-2, 31/b, 36/Son ve 49 uncu maddeleri hükümlerine uymayan araçları kullanan sürücülerin aynı zamanda araç sahibi olmamaları halinde araç tescil belgesindeki araç sahibine ait bilgiler esas alınarak, araç sahipleri adına tescil plakasına göre olay yerinde ceza tutanağı düzenlenir. Bu şekilde araç sahipleri adına tanzim edilen tutanaklar, görev hitamında bağlı oldukları kuruluşun ilgili birimine teslim edilir,(a) veya (b) bendi hükümleri uyarınca işlem yapılır.

d) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araç sahibinin sürücü olması ve bu fiili işlediğinin tespiti halinde, ceza puanlamasına esas olmak üzere "Ceza Puanı" verilir.

Karayolları Trafik Kanununca tescil plakasına göre düzenlenen ve Tebligat Kanunun hükümleri uyarınca tebliğ edilemeyen ceza tutanakları, ilgili mal sandıklarına takip ve tahsili için gönderilir.

onur1986
27/01/2013, 13:05
Güzel paylaşım Birkan,teşekkürler...

Furious1990
27/01/2013, 13:06
Ben memleketim olan Kastamonu / cide'de İhbar'la 226 TL CEZa yedim. Neymiş efendim ben tehlikeli araba kulanıyormusum toz kaldırıyormusum :) ihbarla kestiler ceza itiraz ettik o kadar gittim geldim adliyeye o kadar pul parası bilmem ne parası verdim sonuc dava red edildi ve cezayı ödettiler bana :)

shellcininabisi
27/01/2013, 13:13
emeğine sağlık bence konu sabitlenmeli.

Birkan61
27/01/2013, 13:23
Forumda şöyle başka bir konu daha buldum kaç yıl önce açılmış..

Biraz daha detaylı bir yazı paylaştığım için yeni konu açtım.

Öteki konuda budur ;

https://forum.grandepuntotr.com/ser-kursu/824-supriz-trafik-cezasi-nasil-iptal-edilir.html

hakanozukacmaz
27/01/2013, 15:19
valla birkan keske daha onceden paylassaydın bu konuyu :)

Birkan61
27/01/2013, 16:44
valla birkan keske daha onceden paylassaydın bu konuyu :)

geçmi kaldım :))