PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir kaç seferde marşa basıldığında araç çalışıyor

mehmetvyz
23/01/2013, 20:23
iyi akşamlar :), öncelikle bütün forum üyelerinin ve forumu takip eden okuyucuların kandili mübarek olsun :). Aracımla ilgili sorun yaklaşık bir ay önce ara ara ortaya çıktı. Marşa bastıktan sonra araç çalışıyor ancak bir kaç saniye sonra duruyor, tekrar marşa basıldığında yeniden çalışıyor ancak yine benzer şekilde duruyor, bu birkaç sefer devam ettikten sonra araç çalışmaya başlıyor, gaza basıldığında motor tekrar duruyor, birkaç seferde bu şekilde çalıştıktan sonra normal rölanti devrinde çalışmaya başlıyor. Soğuk havaya rağmen jikle devreye girmiyor. Hararet göstergesi en alt çizgide değil de bir üst çizgide yanlış söylemiyorsam 60 dereceyi gösteriyor, araç çok kısa sürede lpgye geçiyor. Akü yaklaşık 7 yaşında aküdendir diyerek aküyü değiştirdim, düzelme olmadı, bilgisayara bağladık termostat uyarısı verdi, termostatı değiştirdik, hava filtre kutusu altında gaz kelebeği galiba onu da temizledik, aynı problemi bugün de yaptı, akşam tekrar bir çalıştırayım dedim motor sıcak olduğundan problem çıkarmadı ama bu seferde motor arıza ışığı yandı, yarın yine tamirciye götüreceğim aracımı, acaba arabada ne gibi bir sıkıntı var, fikirlerinizi bekliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

halils2
23/01/2013, 23:54
boğaz kelebeği arkasındaki motordan kaynaklı bir durum gibi. motor soğukken çalıştırıldığında rölantinin 1300 1500 d/dk da çalışması gerek. bir de aracın aküsünün (-) ucunu söküp bi kaç dakika bekleyin sonra takın yazılımsal bi durumsa düzelme ihtimali var.

mehmetvyz
24/01/2013, 13:57
boğaz kelebeği arkasındaki motordan kaynaklı bir durum gibi. motor soğukken çalıştırıldığında rölantinin 1300 1500 d/dk da çalışması gerek. bir de aracın aküsünün (-) ucunu söküp bi kaç dakika bekleyin sonra takın yazılımsal bi durumsa düzelme ihtimali var.

aküyü söküp bekleyeceğim, teşekkür ederim :)

halils2
24/01/2013, 14:02
ama sadece (-)yi

mehmetvyz
25/01/2013, 13:33
ama sadece (-)yi

maalesef sonuç değişmedi, bir süre benzinde kullanacağım, bakalım ne olacak

onryldrm
25/01/2013, 14:12

aynı durum bende de var boğaz kelebeği temizlemeye götürücem birde bugün benzinle kullanıyorum bakalım ne olacak. Carbon clean yaptırcam. inş. sorun kalmaz.

halils2
25/01/2013, 14:17

bunu zaten benzinde yapmıyor mu?

mehmetvyz
25/01/2013, 14:23
bunu zaten benzinde yapmıyor mu?

benzinde yapıyor, lpgli araçların ilk çalışmasında yaşanan problemlerle ilgili nette bir sürü yazı var, bir kaç gün yalnızca benzinin kullanılmasının tavsiye edildiği örnekler var, o yüzden bir kaç gün sadece benzinle kullanacağım dedim.

halils2
25/01/2013, 20:35
aracınızda tüp yok sanıyordum :(. benim aracım da tüplü maşallah nazar demesin daha hiç bahsettiğiniz sorunla karşılaşmadım. tüple 26k yol yaptı şuana kadar sıkıntım yok çok şükür. aracınızı sadece benzinde kullanacaksınız ama yanılmıyorsam tüpü devre dışı bırakıp yani enerjisini kesip aracn ecusu kendini yeniden ayarlasın diye böyle bir şey vardı yani tüpün ecusu devre dışı kalması gerekiyor diye biliyorum. akünün yanında tüpün sigortası olması lazım onu çıkartın bir kaç gün öyle deneyin.ya da tüpçüye gidip lpg ecusunu devre dışı bırakmasını isteyin.

mehmetvyz
01/02/2013, 17:21
sorun halloldu :) problem emme manifold sensoründe ve gaz kelebeğindeymiş, ikisi de değişti, servisin ismi lazım değil, sensor 327 TL, gaz kelebeği 212 TL, yalnız gaz kelebeğini ben bozdum galiba, kendini otamatik ayarlayamıyordu, keşke daha önce servise götürseymişim :D boşu boşuna çalıştıracam diye arabayı hırpaladım

yengecbaris
01/02/2013, 18:07
Hayırlı olsun geçmesin sevindim :)

halils2
01/02/2013, 22:17
geçmiş olsun sevindim sizin adınıza