PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto rolanti arızası aracım bozuldu acil yardım

aykutisci
22/01/2013, 12:51
arkadaşlar arabamda yeni bi sorun baş gösterdi 5-10 dk aracla gittikten sonra gaz takılı kalıyor şu şekilde anlatim gaza basıyorum devir 2500 lere geliyor vites atmak için devriyaja basıyorum ama devir artmaya başlıyor gaza biraz daha dokununca 4000-5000 lerde takılı kalıyor düşmüyor varmıdır başına gelen ? video linki aşağıda

punto rolenti ağrızası - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=HpNgekURARw&feature=youtu.be)

Ziyaretçi051
22/01/2013, 13:34
Aykut turbo motora yağ basıyor olabilir acil bir göstersen iyi olabilir

aykutisci
22/01/2013, 13:41
Aykut turbo motora yağ basıyor olabilir acil bir göstersen iyi olabilir
abi yapma bunu ya turbo işin içine girerse kötü olur :S bu nasıl iş ya 2 haftadır muayneyle uğraşıyom tam geçirdim araba bozuldu şimdide

Ziyaretçi051
22/01/2013, 16:13
geçmiş olsun

Ziyaretçi033
22/01/2013, 16:17
Bende normalde yapmıyor da, Mesela yokuş aşağı iniyorum, araba 3te frene basıyorum durma noktasına geliyorum araba iteklemeye başlıyor. Debriyaja bastığımda devir artıp düşüyor. Peki bu normal mi abi?

dicaser
22/01/2013, 20:23
ustacım bak şimdi sizin araçlarda gaz kelebeği elektronikse sorun potansiyometre olabilir.. ama gaz kelebeği telli ise o tel gevsemistir.. umarım tellidir ve tel gevsemistir.. :)

Birkan61
23/01/2013, 00:34
Bende normalde yapmıyor da, Mesela yokuş aşağı iniyorum, araba 3te frene basıyorum durma noktasına geliyorum araba iteklemeye başlıyor. Debriyaja bastığımda devir artıp düşüyor. Peki bu normal mi abi?

Gayet normal abi.

Araç benzinli olsaydı aynı şekilde stop ederdi.. ( araç gücüne göre değişir )

yüksek tork olmasından dolayı dizellerde stop etmemek için kıvranıyor ve yer çekimini yeniyor lastikler ile birlikte araç rölanti seviyesinde kalıyor. :)

Bazen oluyor banada. Dur kalk gidiyoruz 1.viteste araç durma noktasına geliyor gaza basmıyorum araç hala gidiyor kendi ittiriyor :D

ustacım bak şimdi sizin araçlarda gaz kelebeği elektronikse sorun potansiyometre olabilir.. ama gaz kelebeği telli ise o tel gevsemistir.. umarım tellidir ve tel gevsemistir.. :)

başkan araç dizel, gaz kelebeği yok.. :)

inşallah turboyla alakalı bir sıkıntı değildir

Rölanti valfiyle alakalı olabilir mi acaba? Baktırmakta fayda var..

Götürmedin mi bi yere aykut?

Evren_c
23/01/2013, 08:56
Gaz pedalları elektronik olduğundan acaba mekanik değil de elektronik bir sorun olabilir mi?

Bu arada durma noktasına gelindiğinde itekleme Birkan'ın söylediği gibi normal, benim dizel Citroen C1'im de aynısını yapardı. Hey gidi, düşük devir yüksek tork, yokuş yukarı gaz vermeden kalkardı nerdeyse :)

aykutisci
23/01/2013, 09:58
Gayet normal abi.

Araç benzinli olsaydı aynı şekilde stop ederdi.. ( araç gücüne göre değişir )

yüksek tork olmasından dolayı dizellerde stop etmemek için kıvranıyor ve yer çekimini yeniyor lastikler ile birlikte araç rölanti seviyesinde kalıyor. :)

Bazen oluyor banada. Dur kalk gidiyoruz 1.viteste araç durma noktasına geliyor gaza basmıyorum araç hala gidiyor kendi ittiriyor :D

başkan araç dizel, gaz kelebeği yok.. :)

inşallah turboyla alakalı bir sıkıntı değildir

Rölanti valfiyle alakalı olabilir mi acaba? Baktırmakta fayda var..

Götürmedin mi bi yere aykut?

henüz götüremedim işten vakit bulamıyorum izinli olduğum gün götürücem şu muayeneye zaten 600-700 lira harcadım bu ay parçaladı beni bu araba :)

Ziyaretçi051
23/01/2013, 10:09

3.viteste durmaya yakınmı ??? :noexpression: sence anormallikmi var.:D Araba otomatik değildi demi.Gayet normal mustafacım

Chatoon
23/01/2013, 10:32
Turbodan değildir gibi geliyor. Turbo arızasında araçta devir bir noktada kalır (2000devir) orayı geçmez. Ne kadar basarsan bas araba hızlanmaz.

MURAT_41_41
23/01/2013, 17:57
motor arıza lambasınızda yanıyor baktırdınızmı hiç,sorun bir cok sebebten olabılır,bi makıneye bağlattırıp kontrol ettirseniz iyi olur sigorta kutusu su almıs olabilir,gaz pedalı potansıyemetresı yada motor kontrol unıtesınden yapabılır.

punto_multijet
23/01/2013, 22:44
Turbodan değildir gibi geliyor. Turbo arızasında araçta devir bir noktada kalır (2000devir) orayı geçmez. Ne kadar basarsan bas araba hızlanmaz.

abinin bahsetti farkli birsey. Turbo emmeye yag veriyosa bunu yapar. Dizel arac yagida yakabildiginden kendi kendine gaz verir. Buarada arac yaguni yakiyosa yatak sarmasi yakindir. Biran once gostermezseniz komple motoru kucaga alma riskiniz var. Ve yagi surekli almaya baslarsa dizel arac kontagi kapatsanizda stop etmez. Fren debraj yaparak ancak stop ettirebilirsiniz vitesteyken. Ozetle motor yagi aliyosa sorun buyuk

Chatoon
27/01/2013, 02:58
Euro disel kullanan araçlar, normal mazot bile aldığınızda gitmezken, turbo motora yağ basıp bu performansı elde edebilirmi. Zira 5. vitese alıyorlar arabayı.

ligdevi
27/01/2013, 03:35
araç ambeleye kalkıyo, yani aracı uzun süre fazla sıkıştırmaktan mazotun bir bölümü yağ haznesine (kartere) bir bölümüde çiğ yanarak kara duman şeklinde dışarı atılır. Eğer tahmin ettiğim gibiyse yağ çubuğuna baktırın, yağ seviyesi fazlaysa bu fazlalığın bir bölümü kartere inen mazottur ve yanma odasına yağla karışık çıkınca istem dışı yanma olacaktır ve siz gaza basınca aracın devri artar boşta olsa bile motor bağırır. çok tehlikeli bi durumdur, ilk yapmanız gereken motor sıcakken yağ çubuğunu kontrol ettirin veya edin, eğer yağ seviyesi üstteyse muhtemelen dediğim muhabbettir yağın filtreler dahil değişmesi lazım, bu durum turbonunda zamanla arıza yapmasına neden olacaktır ..