PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyonla ilgili hata mesaji

h k
19/01/2007, 18:18
Arkadaşlar dün aracimi calistirmak üzere kontagi cevirdigimde daha marsa basmadan

power steer has been checked gibi uyari mesaji cikti , mesajin tamamini göremedim belki arada bir iki kelime daha yazmis olabilir.

kontagi kapattim , tekrar actim mesaj gelmedi , marsa bastim dogru servise gittim, hic duymadiklari bir mesaj oldugunu söylediler .bilgisayara bagladik gecmis hata listesinde gözükmüyordu bu mesaj. sagina soluna baktilar bilgisayarda direksiyonla ilgili ayarlara baktilar bir sey yok deyip gönderdiler.

tek aklima gelen o anda kontagi actigimda uzun farlarimda acikti , zenon atesleme balasti ecuyu sapittirmis olabilir , normalde kontagi acarken ve kaparken farlarimi hep kapatirim ama o mesajin ciktifi an ihmal edip acik birakmistim. gerci daha sonra ayni seyi denedigimde ikaz falan cikmadi , neden öyle bir sey yazdi anlayabilmis degilim :(

Korhan
19/01/2007, 19:29
yanlış yönlendirmiş gibi olmayayım ama;
Kontak açıldığında yanan ABS, direksiyon ,airbag gibi işaretler o sistemlerin o an kontrol edilmekte olduğunu ifade ediyor. Kontrol bitince sönüyorlar.
bence direksiyonun kontrolü bitince öyle bir mesaj çıktı.zaten mesajın içeriği de o . Bence hiçbir problem yok. Olsa "system failure" tarzında bir mesaj çıkardı.
aracı çalıştırdığında hid. direksiyon çalıştı mı?

Muhendis06
19/01/2007, 20:24
Araci aldigimin 4. haftasi, arizali klima sisteminin onarilmasindan sonra, ansizin otoparktan cikmak uzere araci tam calistirdim ki, bir de baktim göstergeler calismiyor. Farlari actim acilmadi. Radyo calismadi. Devir saati, yakit ve hiz gostergesi dahil hicbiri calismadi. Sadece otomatik camlar ve motor calisiyordu. Once hafiften bir sok yasayip, belki duzelir diye araci hareket ettirdim. Otoparkta birkac tur attim, duzelmedi. Sonra tekrar parkedip motoru durdurdum. Tam o sirada, ic aydinlatma yanarken kapiyi actim. Sonra tekrar araci calistirayim deyip calistirdim. Gostergeler yine calismadi. Tekrar kapattim, tekrar actim derken, 5. denemede gostergeler calisti. O anda radyo ekraninda ECU CHECKED diye bir mesaj cikti. Tekrar durdurdum motoru, tekrar calistirdim, arac normale dondu. Servisin bu olaya hicbir yorumu yoktur.

OzzY
19/01/2007, 20:26
Araci aldigimin 4. haftasi, arizali klima sisteminin onarilmasindan sonra, ansizin otoparktan cikmak uzere araci tam calistirdim ki, bir de baktim göstergeler calismiyor. Farlari actim acilmadi. Radyo calismadi. Devir saati, yakit ve hiz gostergesi dahil hicbiri calismadi. Sadece otomatik camlar ve motor calisiyordu. Once hafiften bir sok yasayip, belki duzelir diye araci hareket ettirdim. Otoparkta birkac tur attim, duzelmedi. Sonra tekrar parkedip motoru durdurdum. Tam o sirada, ic aydinlatma yanarken kapiyi actim. Sonra tekrar araci calistirayim deyip calistirdim. Gostergeler yine calismadi. Tekrar kapattim, tekrar actim derken, 5. denemede gostergeler calisti. O anda radyo ekraninda ECU CHECKED diye bir mesaj cikti. Tekrar durdurdum motoru, tekrar calistirdim, arac normale dondu. Servisin bu olaya hicbir yorumu yoktur.
akıllı araba vesselam kafasına göre bişeyler yapıyo8D

Korhan
19/01/2007, 20:30
Karıştırmayın arabanın kafasını yav 8D

microab
19/01/2007, 20:33
Eski sitede,bu tür arıza belirtilerinin yüksek gerilim hatlarının yakınlarındayken olabildiği,yol bilgisayarının böylesi akımın güçlü olduğu yerlerde sapıttığından falan bahsedilmişti,yazılıp çizilmişti...

h k
19/01/2007, 21:00
Eski sitede,bu tür arıza belirtilerinin yüksek gerilim hatlarının yakınlarındayken olabildiği,yol bilgisayarının böylesi akımın güçlü olduğu yerlerde sapıttığından falan bahsedilmişti,yazılıp çizilmişti...

ya dün benim kontagi cevirdigim nokta bizim fabrikanin yüksek gerilim giriş hattinin tam alti ya :) . bunun mevzusu geçmişti bende şimdi hatirladim ve olaya yeni uyandim , hakli olabilirsin.

insanllah ondandir , marsa basinca hidrolik direksiyon normal bir sekilde calisti zaten dünde bugünde bir sorunu yok.

Bülent A.
19/01/2007, 22:14
h eğer xenonun beyni aracın beyninin üzerinde biyerdeyse acil ordan aldırt.
Başta enjeksiyon sistemi hatası olmak üzere ara ara başka hatalarda verebiliyor.
Xenonun beynindeki bir anlık yüksek akm aracın beynini etkiliyor

utku952
19/01/2007, 22:19
zaten audilerin bazısıda atm lerin önünde çalışmıyor yüksek gerilim ve manyetik alandan kaynaklanıodur bnce

h k
19/01/2007, 22:42
Bülent xenonun balastlari ecuya yakin degil , birisi sag ön camurluk tarafinda digeride akü tarafinda aracin disina dogru. olabilecek en uzak noktalara koyduk.

balast yada atesleme trafosu gibi anlik yüksek gerilim üreten cihazlar hassas elektronik cihazlari cok kolay sapitabiliyorlar , bunu iş yerinde degisik uygulamalarda görebiliyorum. bunun disinda her elektirikli cihaz belli bir manyetik alan yayar , filtreleme-toprakla iyi yapilmazsa bu manyetik alan yakinlarindaki diger elektronik cihazlari etkiler.
arac elektronigi aslinda bayagi derin bir mevzu , ecu gibi cihazlari etkileyebilecek cok fazla donanim var.
benim arkadasin birinde ilk cikan 206 lardan vardi , yolda giderken ya frenleri tutmaz yada stop ederdi , dehset tehlikeler atlatmisti arkadas.

blackgrande
01/06/2008, 21:37
Arkadaşlar merhaba.Bu sabah arabamı çalıştırmadan önce herzamanki gibi kontağı çewirdim we kontrol aşamasının bitmesini bekledim.Fakat bu sefer direksiyon amblemi sönmedi we yol bilgisayarında ''have power steering checked,read book'' yazısı çıktı.Aracı çalılştırdım,direksiyon amblemi yanmaya dewam etti we yazı da kaybolmadı.Direksiyonu hareket ettirdiğim an yazı we direksiyon amblemi kayboldu.Bu konuyu başlatan Hüseyin Konak beyin de sorunu aynı sanırım.Sizce nedir problem?Hüseyin Bey acaba sizde sorunun gidişatı nasıl oldu?

yakupca
02/06/2008, 15:42
elektrik desteklı sistemlerde buna benzer hatalar sık sık karsımız çıkmaya başladı. bendede aynı problem oldu. hatta bazen gene yapıyor. servise gitmeye inan korkuyorum bi dünya masraf çıkaracaklar diye

blackgrande
02/06/2008, 18:28
yrn serwise gdicek arac..umarim pasif ariza we ya yazilimsal hatadir..cnku kullanimda bi sorun yok..

Ziyaretçi047
02/06/2008, 19:13
dynamiclerde daha çok yaşanıyor bu tür yazılımsal problemler. active i o yüzden seviyorum :) 1 kez yaşadım. versiyon yüklettim bir daha asla :)

blackgrande
03/06/2008, 18:59
arkadaşlar serwise gittim,yılıık bakım yaptırdım.bu arada direksiyonla ilgili sorunumu da belirttim.Kontrol ettiler.Şans bu ya arıza lambası yanmadı,zaten direksyonda bi anormallik de yoktu.Ama beyne kayıtlı arıza varmış.Aracı başka bir gün bırakmam gerektiini sölediler.Direksiyon motoru kontrol edilip arızalı parça bulunmaya çalışacakmış.Bana karar wermemde yardımcı olun lütfen.Sizce fiziken bi problem olmadıı için,tekrar arıza lambası yanana kadar serwise götürmek için bekliyim mi?yoksa hemen götüriyim de baksınlar mı? (Parça garantiden deişçekse,söklcek,ist.a gönderilcek araba yatacak vs..)

şekerlioğlu
03/06/2008, 23:04
bir an önce götür.neticede bu bir sorun.yeniden ortaya çıkma ihtimalide oldukça yüksek.

blackgrande
05/06/2008, 17:03
Arkadaşlar sabah araç serwise gitti yine.Didik didik kurcalandı,bilgisayara bağlandı,uzun uzun tecrübeye çıkıldı.Sonuçta arızaının pasif arıza olduğu,yazılımsal olduğu ortaya çıktı...

h k
10/06/2008, 17:37
geçmiş olsun , bu konuyu açtığım tarihten bu yana bir daha o hata mesajını almadım. direksiyonda da bir sorunum yok şükür.

blackgrande
12/06/2008, 08:27
ewet arkadaşlar hayırlısı olsun,dün sbah itibariyle hata mesajı yine yol bilgisayarında çıktı.Servis diyor ki,benim garantiden direksiyon motoru değişimi yapabilmem için arızalı bir direksiyon motorunun olması lazım,fakat sizin arabanızınki sağlam.Bu yanan arıza lambası geçici arızadır,fakat sorun %90 direksiyon motoru ve ilerleyen km.lerde sorun çıkartacak.İsterseniz kendi insiyatifinizde değiştirin direksiyon motorunu!!

Şaka gibi yani.İzmir Birmot sorunu bulamadı,arıza lambasını söndüremedi,bir de birbuçuk milyarlık parçayı kendi insiyatifimde deiştirmemi istiolar hem de aktif bir arıza yok demelerine rağmen! Pes!

OzzY
12/06/2008, 10:07
Enriko Aliberti Merkez Poyraz bunlarda çok güzel servisler gitmenizi tavsiye ederim.

uLTRa GP
12/06/2008, 10:14
Arkadaşlar dün aracimi calistirmak üzere kontagi cevirdigimde daha marsa basmadan

power steer has been checked gibi uyari mesaji cikti , mesajin tamamini göremedim belki arada bir iki kelime daha yazmis olabilir.

Arkadaşım türkçesini araştırdınmı
? bu hata değil güç kaynağı kontrol edildi demek. :D

blackgrande
12/06/2008, 15:35
abi bundan sonraki işler için illaha ki bu saydıın serwislere gidicem de,şimdi istanbul fiat merkezle görüştüm,durumu inceliyolar,birmotla görüşüp dönecekler o yüzden beklemekten başka şansım yok..

67GP1312,
arkadaşım ben sana o uyarının tam ingilizcesini yaziyim,snra da türkçesini..

Have power steering checked,read hand book

Power direksiyonu kontrol ettir,el kitabına bak

Yine de ilgin için teşekkürler

uLTRa GP
12/06/2008, 15:41
evett doğru ama arkadaş ın yazdığına bak bi o ne demek devamo yok?

blackgrande
12/06/2008, 15:44
o zaten gibi bişey demiş farkındaysan,tam olarak uyarı budur dememiş

CesSpOoL
27/06/2008, 21:56
Bu sabah arabamı çalıştıdığımda bana da "Powewr Steering .... checked have handbook diye bi yazı geldi motor çalışır durumdaydı kontağı kapadım açtım düzeldi.. araba sabaha kadar trafonun dibindeydi 3 metre ötesinde park etmiştim. ne alaka çözemedim..

CesSpOoL
30/07/2008, 21:54
aradan 33 gün geçti ve yine aynı sorun bir kez daha.. Bıktım bu elektronik sorunlardan..

CesSpOoL
03/08/2008, 22:05
bu ügn bir daha yaptı : ( servise gidicem : (

GRANDEILHAN
08/09/2008, 10:15
Direksiyon Motoru Komple Değişiyo Arkadaşlar Bu Proplem Yaşandiğinda Benimkini Değiştirdiler Ordan Biliyorum.

AntalyaTeam
14/06/2010, 17:49
Direksiyon Motoru Komple Değişiyo Arkadaşlar Bu Proplem Yaşandiğinda Benimkini Değiştirdiler Ordan Biliyorum.

Benim arabanın garantisi bitti. Bunu ücretsiz mi değiştiriyorlar yoksa ücret talep ediyorlar mı?

teşekkürler

faithless1905
23/09/2010, 22:47
aynı sıkıntı bende de var dur bakalım ne olacak ama bende direksiyonda bir sertlik yok forumda okuduklarımdan sonra denemek için city mode u açtım sonra geri kapattım işte o zaman bu hatayı alıyorum denemek üzere uzun bir süre city mode a getirmeyeceğim bakalım bir daha alacakmıyım aynı hatayı

NHTTRTMZ
29/10/2011, 17:48
Konunun üstünden baya geçmiş ama bir kaç gündür benim aracımda aynı arızayı veriyor sorununuz çözüldü mü nasıl çözdünüz yardımcı olabilir misiniz? Garantim yok ne yapmam gerekir ??

pparazzi
18/07/2012, 19:55

hocam aynı arıza birebir aynı tekrar aynı şeyleri yazmayım tümüyle aynı sonuç ne oldu acaba lütfen bilgi verirmisin

yavuzselim
18/07/2012, 20:18
Bendede o olay olmuştu. Kontağı açınca o hata ile karşılaşmıştım daha sonra tekrarladı sürekli. Aynı arıza bendede çıktı. power steer...... bilmem ne diye. City motoru arızası. Serviste ücretsiz değiştirdiler şuan sorunum kalmadı.

dogus618
18/07/2012, 21:05
Konu cok pis hortlamis ya

engin1984
27/12/2012, 19:30
City kapalı iken, 10 metre sonra
Have power steering checked, read hand book
yazısı çıktı, kırmızı direksiyon simgesi göründü ve kayboldu bende de.
Fakat direksiyonda herhangi bir sıkıntı yok.

iskocyali
28/04/2014, 22:45
Arkadaslar merhaba 2007 model starjet dynamic punto aracim var. Ankara şen tepe de oturuyorum bilen bilir evimin hemen karsisinda tv vericileri var yaptigim arastirmalarda bu vricilerin ciddi anlamda bir güç ile calistigi ve manyetik bir güç oluşturduğunu öğrendim. Ve defalarca yasadiginiz hatalari aldim . Arac hata verince direksiyon kaskati kesiliyor. Son donemlerde de esp hatasi veriyor ve direksiyon ciddi anlamda sağa cekiyor . Simdi manyetik alana mi baglayim yoksa servise mi gideyim yorumlarinizi bekliyorum

emrek8899
28/04/2014, 23:06
Kardes ayni dedigin yerde bende oturuyorm emin ol o vericiden degil arabanin skintisindan direksiyon sistemini komple degistirdim simdi ne isik yaniyo ne ariza var yani servisin yolu gorundu kavaklidere tavsiyem olur ;)

iskocyali
01/05/2014, 15:38
Kardes ayni dedigin yerde bende oturuyorm emin ol o vericiden degil arabanin skintisindan direksiyon sistemini komple degistirdim simdi ne isik yaniyo ne ariza var yani servisin yolu gorundu kavaklidere tavsiyem olur ;)

kardeş kaça değiştirdin oto ünlüden parça sordum 2000 tl dedi bi aydınlatırsan sevinirim.

emrek8899
01/05/2014, 16:00
Serviste ucretsiz degistirdim kardes forumu arastir bi konuda yazmistim

iskocyali
02/05/2014, 22:02
Serviste ucretsiz degistirdim kardes forumu arastir bi konuda yazmistim

emre kardeşim dediğin gibi servise gittim talep aldılar şimdi fiattan dönüş bekliyoruz inşallah olur yoksa değişim işçilik dahil 3000 tl olmuş fena patlayacak bana :(

emrek8899
04/05/2014, 19:43
Bi mutlu sonda benden olsun diye konu acmistim city arizasi bolumune incelemeni tavsiye ederim

EMRE ALTINOK
04/05/2014, 22:30
Araçlarımızın yalıtımı zayıf (ses yalıtımı değil) onun için bu sapıtmalar

çaresi:

1- cep telefonunu kapat kendinin ve yanındakilerin.
(SIRADIŞI BİR SORU II) başlıklı yazımı oku.

2- çok uzun süre devamlı kemer takılı kullanma.. arada bir sesli ışıklı kemer uyarısı versin araba

3- city düğmesini çok çok az kullan.

4- aracı çalıştırırken acele etme. kontağı yarım açınca "vıınnnnnnnn" diye bi ses geliyor o sesin kesilmesini bekle.( yaklaşık iki saniye)

5- akü devamlı şarzlı olsun

6- soketleri kontrol et.gevşeme çıkma var mı diye bak. mümkünse bant bez vs. ile korumaya al.

Başka birşey eklemek isteyen?

cdogu
04/05/2014, 23:59
Araçlarımızın yalıtımı zayıf (ses yalıtımı değil) onun için bu sapıtmalar

çaresi:

1- cep telefonunu kapat kendinin ve yanındakilerin.
(SIRADIŞI BİR SORU II) başlıklı yazımı oku.

2- çok uzun süre devamlı kemer takılı kullanma.. arada bir sesli ışıklı kemer uyarısı versin araba

3- city düğmesini çok çok az kullan.

4- aracı çalıştırırken acele etme. kontağı yarım açınca "vıınnnnnnnn" diye bi ses geliyor o sesin kesilmesini bekle.( yaklaşık iki saniye)

5- akü devamlı şarzlı olsun

6- soketleri kontrol et.gevşeme çıkma var mı diye bak. mümkünse bant bez vs. ile korumaya al.

Başka birşey eklemek isteyen?

hocam bu sapıtmaların tek sebebi fabrikasyon olarak o açı sensörünün arızalı olması. Hadi her şeyi anlarım arabanın iyi çalışması vs. için alınacak önlemler tamam da, 1,2 ve 3. maddenin hiç bir faydası olmaz. Özellikle Cep Telefonu ile alakası yok bu durumun. City Düğmesi de kullanıma bağlı bir şey değil. City her zaman açıktır o sensör her durumda açık ve faaldir. O yüzden City arızası meydana geldiğinde City açık-kapalı fark etmeden direksiyonu sertleştirir. Kemer takmadan kullanmayı bu forumda da öneren tek kişi sensindir herhalde...

Her zaman önce güvenlik. Kemer takmadan yola çıkmamalı.

iskocyali
08/05/2014, 12:06
Bi mutlu sonda benden olsun diye konu acmistim city arizasi bolumune incelemeni tavsiye ederim

italyaya mail attığını belirmişsin hangi adrese yazdın acaba bilgi verirsen sevinirim bende mail atacağımda

emrek8899
08/05/2014, 13:58
Www. Fiat. İt