PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorun yağ atması

ceb_58
21/01/2013, 18:41
Az önce kaputu açtım, motorun arka arafındaki hortum yağ olmuş aşağılara doğru akmış öylece katılaşmış. Tabi aracı aldım alalı motoru pisti. Aldığımdada öyle olabilir. Aldığımdan beri yağını değiştirmedim. Yağ seviyeside normal, şuana kadar eksiltme olmadı. Ayrıca motor yağ kapağını açınca devamlı olarak üfleme var. Bildiğim kadarıyla kesik keik üflerse sorun olur diyorlar. Belli bir ritimde aynı ayarda üflüyor. Acaba motorun vaadi mi doluyor. (113.000 km de)

halils2
21/01/2013, 22:09
önceki mesajlarından hatırladığım kadarıyla aracının motorundan tın tın diye ses geliyordu. dizeller için konuşamayacağım ama sağlıklı bir aracın motorunun üfleme yapmaması gerekir eğer üflemeyapıyorsa motorda sıkıntı vardır diye biliyorum yağ kapağını açıp elimi oraya kapadığımda avucumun içini çekiyor ve böyle olması gerek sanırım aracının motorunda daha önceki konuda yazdığım gibi sekman problemi var ve onarılması gerek

malebow
21/01/2013, 22:13
yüksek devirde kullanıyorsan yağın sıçraması normaldir diye biliyorum, 113,000'deki bir aracta özellikle benzinliyse motorun vadesinin dolması bayağı bir düşük ihtimaldir heralde

serkandikici
21/01/2013, 22:30
Eğer çok hor kullanılmadıysa 110küsür binde bitmez benzinli aracın motoru.. Kuzenimde 2002 palio var kiraya verilmesine rağmen 130binde anca motor açıldı..

halils2
21/01/2013, 22:33
yüksek devirde kullanıyorsan yağın sıçraması normaldir diye biliyorum, 113,000'deki bir aracta özellikle benzinliyse motorun vadesinin dolması bayağı bir düşük ihtimaldir heralde
eski aracıma motor yaptırdıktan yaklaşık 30bin km sonra sekman kaynatmasından dolayı tekrar motor açtırmak zorunda kaldık. arkadaş -30derecelerden bahsettiği için aklıma ozaman ki olay geldi ayrıca motorda üfleme var diyor.
not: mesaj eleştiri bahabında yazılmamıştır.

malebow
21/01/2013, 22:45
km'yi geri sarma gibi durumlar oluyor bazen? öyle birşey olmasın

Furious1990
21/01/2013, 22:50
Araç turbo dizel olsaydı turbo miyadını doldurmuş yağ salıyor kuş gibi ötüyor derdim ama maalesef benzinli arabadan anlamıyorum geçmiş olsun umarım masraf cıkarcak bişey yoktur..

mike51
21/01/2013, 23:16

yağın sıçraması yüksek devirde de kullansan normal değil normal şartlarda benzinli motor için cok km yapmış diyemeyiz ama geri sarma durumları var 30 liraya istedin km ye geliyor yada motor bloğunda çatlama sonucu kaynak vs işlem görmüş olabilir ama yağ eksiltme veya yakma yoksa çekiste güzelse bi sorun olmayada bilir

ceb_58
22/01/2013, 13:08
yağın sıçraması yüksek devirde de kullansan normal değil normal şartlarda benzinli motor için cok km yapmış diyemeyiz ama geri sarma durumları var 30 liraya istedin km ye geliyor yada motor bloğunda çatlama sonucu kaynak vs işlem görmüş olabilir ama yağ eksiltme veya yakma yoksa çekiste güzelse bi sorun olmayada bilir

Aracın km si orjinal eminim. Aldığımda da motor çevresinde yağ olabilir çünkü motor resmen çöplük gibi pislik içinde. Ayrıca aracı 111.000 de aldım. Şuan 113.000 de bu km ye kadar yağda gram eksiltme olmadı. Aldığımdaki gibi yağ temiz.

ceb_58
22/01/2013, 13:19
önceki mesajlarından hatırladığım kadarıyla aracının motorundan tın tın diye ses geliyordu. dizeller için konuşamayacağım ama sağlıklı bir aracın motorunun üfleme yapmaması gerekir eğer üflemeyapıyorsa motorda sıkıntı vardır diye biliyorum yağ kapağını açıp elimi oraya kapadığımda avucumun içini çekiyor ve böyle olması gerek sanırım aracının motorunda daha önceki konuda yazdığım gibi sekman problemi var ve onarılması gerek

Sekman problemi nasıl oluyor fikrim yok. Bugün arkadaşı götürdüm aracın yanına normal bir sorun yok diyor ama kafama takıldı tabiki. Yağ çubuğundan felan üfleme yok ayrıca hararet 90 dayken baktık. Motor yağ kapağını açınca üfleme var ama duman çok az belli belirsiz.

halils2
22/01/2013, 20:47
Sekman problemi nasıl oluyor fikrim yok. Bugün arkadaşı götürdüm aracın yanına normal bir sorun yok diyor ama kafama takıldı tabiki. Yağ çubuğundan felan üfleme yok ayrıca hararet 90 dayken baktık. Motor yağ kapağını açınca üfleme var ama duman çok az belli belirsiz.
sekman problemi piston üzerindeki sekmanlardan biri kaynama yapıp veya kırılıp görevini yerine getirememesi ile oluşuyormuş eski aracımda oluşan sorun bu ama aracı babam götürdüğü için sanayiye ben arızalı piston ve sekmanı göremedim. bendeki durumu anlatmaya çalışayım motor rölantide çalışırken motor içerisinden tın tın teneke sesinden birazdaha tok metal sesi geliyordu. usta arızanın sekamandan olduğunu anlayana kadar triger zincirini değiştirtmiş siboplarda bişeyler yapmış ama babam tam anlatamadı sonra motor bloğuna inmiş orada sekmanın gömleği çizdiğini görmüşler pistonu sökmüşler sekman kaynamış demiş usta babama. tekirdağdan piston ve gömlek geldi çıkma olarak takıldı sorun ortadan kalktı kaynayan sekman kompresör sekmanıymış babamın demesine göre en üstteki sekman sorunluydu demişti ozaman. sizin anlattıklarınızdan sesten ve üflemeden aklıma bu durum geldi paylaşmak istedim birde ozaman araç ölantiyi tutturamıyordu sizde de aynı durum var mı? inşallah böyle bir durum yoktur renoda bize 400 tlye mal olmuştu 2 sene önce.
peki araç motor ısısını bulmuşken de aynı tın tın sesi yapıyor mu? rölanti düzensizliği falan??

ceb_58
22/01/2013, 21:46
sekman problemi piston üzerindeki sekmanlardan biri kaynama yapıp veya kırılıp görevini yerine getirememesi ile oluşuyormuş eski aracımda oluşan sorun bu ama aracı babam götürdüğü için sanayiye ben arızalı piston ve sekmanı göremedim. bendeki durumu anlatmaya çalışayım motor rölantide çalışırken motor içerisinden tın tın teneke sesinden birazdaha tok metal sesi geliyordu. usta arızanın sekamandan olduğunu anlayana kadar triger zincirini değiştirtmiş siboplarda bişeyler yapmış ama babam tam anlatamadı sonra motor bloğuna inmiş orada sekmanın gömleği çizdiğini görmüşler pistonu sökmüşler sekman kaynamış demiş usta babama. tekirdağdan piston ve gömlek geldi çıkma olarak takıldı sorun ortadan kalktı kaynayan sekman kompresör sekmanıymış babamın demesine göre en üstteki sekman sorunluydu demişti ozaman. sizin anlattıklarınızdan sesten ve üflemeden aklıma bu durum geldi paylaşmak istedim birde ozaman araç ölantiyi tutturamıyordu sizde de aynı durum var mı? inşallah böyle bir durum yoktur renoda bize 400 tlye mal olmuştu 2 sene önce.
peki araç motor ısısını bulmuşken de aynı tın tın sesi yapıyor mu? rölanti düzensizliği falan??

Rolantide düşme veya yükselme yok. Sadece motor sınana kadar 1500 devirde çalışıyor, motor ısındıktan sonra 1000 devirin altına doğru düşüyor. Tın tın sesine gelince motor soğukken jikle sesini andırıyor ancak jikle sesinden az çıkıyor. Isınana kadar çıt çıt diye ses geliyor ısındıktan sonra ses azalıyor sabit kalıyor. Bazen ritmik olarak düzenli geliyor bazen ses kesiliyor 10-15 sn sonra tekrarlıyor.

Bigbrother
22/01/2013, 21:53
Multijet olsaydı o üfleme normal derdim... Ama araç benzinli olduğu için birşey diyemeyeceğim...

halils2
22/01/2013, 21:53
jikle sesi nedir? benim bildiğim jikle eski tip yani karbüratörlü araçlarda araç çalıştırılırken çekilir rölantiyi yüksek tutar herhangi bir ses yapmaz.

ceb_58
23/01/2013, 13:18
jikle sesi nedir? benim bildiğim jikle eski tip yani karbüratörlü araçlarda araç çalıştırılırken çekilir rölantiyi yüksek tutar herhangi bir ses yapmaz.

Bildiğim kadarıyla motor ısınana kadar otomatik jikle devreye giriyor. Motor ısınana kadar rolanti 15000 de kalıyor kademeli olarak düşüyor. Yaz aylarında ise zaten ilk çalıştırmada rolanti sabit 1000 devir civarında veya altında oluyor.

halils2
23/01/2013, 21:25
jikle rölantiyi ayarlayan bir ekipman ses yapmaz demek istemiştim

ceb_58
23/01/2013, 22:10
jikle rölantiyi ayarlayan bir ekipman ses yapmaz demek istemiştim

Yaza doğru aracı bakıma götüreceğim. Yaza kadarda kafamı kurcalayacak.

halils2
23/01/2013, 23:48
ayrıca bizim araçlarımızda eski sistemde olduğu gibi jikle yok rölanti kelebeği motoru ilk çalıştırmada kelebeği biraz daha fazla açarak aracın yüksek rölantide çalışmasını sağlıyor.
ben de merak ediyorum aslında durumu umarım kötü bişey yoktur.