PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt donması

fireman
16/01/2013, 14:47
Arkadaşlar malum havalar bir hayli soğuk,daha doğrusu doğu bölgeleri soğuk ağrı da görev icabı bulunuyorum.Burada hava sıcaklığı -25,-30 ları buluyor iki kere yakıt donması yaşadım ne yapacağımı bilmiyorum,internetten biraz araştırdım kimisi benzin atılmalı diyor,kimisi gaz yağı konulmasını tavsiye ediyor belli oranlarda
yakıt katkısı da koydum ne yaptıysam olmadı,yoğunluk farkından dolayı benzin değilde gaz yağı koymak daha mantıklı geliyor fakat enjektörlere zarar verecek diye korkuyorum.Bu sabah yine çalıştırdım yakıt pompası deli gibi bağırıyor 2000 devirde beş dakika çalıştırdım güneşin altına çekeyim dedim 10 metre sonra stop etti bir daha çalışmadı bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim bu bölgede yaşayan tecrübe sahibi olanlar özellikle yardım ederlerse sevinirim.yakıtı farklı istasyonlar dan da aldım sonuç hep aynı gaz yağı koymalımıyım sizce ?

barisunye
16/01/2013, 17:56
aslında euro dizel yakıtların donmadığı söyleniyor...tecrubeli arkadaşlar fikirlerini söyleyeceklerdir....burasıda geceleri -20 leri goruyor bu sıralar...2 3 gun hıc calıştırmama ragmen sıkıntısız çalışıyor......yakıt donduğu kanısına nerden vardınız...kızdırma bujisi olmasın...

fireman
16/01/2013, 19:05
nerden biliyorum çünkü servisi çağırdım ilkinde heryere baktılar yakıt donmuş dediler sonra altını tüp yardımı ile alttan geçen yakıt hortumlarını ısıttılar ve sonra araç çalıştı

fireman
16/01/2013, 19:06
ayrıca ığdır ile ağrı arasında baya bi sıcaklık farkı var

serkandikici
17/01/2013, 11:51
Peki çalıştırmadan önce servisin yaptığı gibi siz de ısıtsanız depo hortumlarını vs?

Ziyaretçi033
17/01/2013, 11:58
Peki çalıştırmadan önce servisin yaptığı gibi siz de ısıtsanız depo hortumlarını vs?

Hocam her sabah arabanın altına eğil, motoru aç bilmemne. birde o soğukta zor olur kanımca.

Kamyoncular öyle yapıyordu. Deponun altında ateş yakıyorlardı.

Valla umarım tez zamanda çözersiniz. Geçmiş olsun

fireman
18/01/2013, 09:20
bilmiyorum bence de dediğiniz gibi hergün uğraşılacak şey değil ama bu cumartesi bende servis gibi arabanın altını ısıtmaya çalışacağım yada yine servisi çağıracağım aklıma gaz yağı geliyor bir iki litre atsam mı acaba diye düşünüyorum bi yerde okudum detaylı şekilde anlatılmış işe yarayacağı ama arabaya zarar verir mi diye endişeleniyorum.

Misafir047
18/01/2013, 09:24
üstüne battaniye örtünüz:D şaka bi yana hakikten zor bir durum umarım çaresi bulunur

Ziyaretçi033
18/01/2013, 09:27
Dün haberlerde izledim hocam, senmiydin o :) Araçların yakıtları dondu diye bir haber vardı. Siyah yada lacivert bir punto vardı :) aha bizim forumdan dedim :)

Bu arada ne oldu halledebildiniz mi?

görkem koçsan
18/01/2013, 10:10
depoyu ısıtcam diye arabayı yakmayın hee aman dikkat.

Furious1990
18/01/2013, 10:15
Euro dizel yakıt donmaz ki Eminmisiniz yakıtın dondugunu baska bişey olmasın araçta ?

abulbul08
18/01/2013, 12:03
Euro dizel yakıt donmaz ki Eminmisiniz yakıtın dondugunu baska bişey olmasın araçta ?
Yakıt donmaz diye satış reklamı dizel yakıtlar - 25 altında donuyor.Niye insanlar yakıt dondu diye şikayet ediyorlar o zaman.

Furious1990
18/01/2013, 12:53
Yakıt donmaz diye satış reklamı dizel yakıtlar - 25 altında donuyor.Niye insanlar yakıt dondu diye şikayet ediyorlar o zaman.

Yakıtı donan arabaların hemen hemen hepsi Otobüs, kamyon, tır tarzı Kırsal motorin kullanılan araçlar. Ben hiçbi yerde Bi megane 2'nin Mazotunun dondugunu duymadım Görmedim.

abulbul08
18/01/2013, 16:07
Yakıtı donan arabaların hemen hemen hepsi Otobüs, kamyon, tır tarzı Kırsal motorin kullanılan araçlar. Ben hiçbi yerde Bi megane 2'nin Mazotunun dondugunu duymadım Görmedim.
Erzurum Kars vey Ardahana gelip orda yaşadınızmı. Üçününde kesiştiği noktada yaşıyorum ve o bölgelere ziyarette bulunuyorum. Açık alanda kolay kolay dizel arabayı kimse bırakmaz hangi marka olursa olsun. 2 yıl önce sahara dağında hareket halindeki otobüs ve bir otomobilin mazotu donmuştu.
Birde mazot tamamen katılaşmıyor. Akıcılığı azalıyor ve borulardan zor hareket ettiği için araç çalışmıyor.Kamyoncular deponun içine lamba asıyorlar. Lambanın ısısı mazotu sıcak tutuyor.

atila
18/01/2013, 16:32
deponun etrafi izocamla kaplanabilirmi acaba.

Bigbrother
30/01/2013, 23:43

Ülkede artık kırsal motorin satışı yasak bundan haberin yok mu? Kaçak mazot kullananları bilmem ama euro dizel donuyor.

yengecbaris
31/01/2013, 12:46
Ülkede artık kırsal motorin satışı yasak bundan haberin yok mu? Kaçak mazot kullananları bilmem ama euro dizel donuyor.
Erzurum'da yaşıyorum ve çok şükür şu ana kadar yakıt donması yaşamadım. Kışın aracımdaki mazot %60 lara %70lere düştüğü zaman hemen opet ultra force euro dizel alıyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Mazotun donmaması için altın kural bence depoyu genellikle full ya da fulle yakın bulundurmak. Aracım şu ana erzurumda ben ankarada olmama rağmen aracımda 3 çeyrekten fazla mazot var. Bilgilerinize..

fireman
04/02/2013, 09:34
dizel yakıt donmaz ,donanı hiç görmedim diyen arkadaşlara sesleniyorum buyrun ağrı ya gelin benim de buraya gelene kadar aracım hiç donmamıştı ama artık bu işte baya bi uzman oldum yakıt depoda donmuyor yakıt depodan motora giden ince borularda donuyor gaz yağı bulamadım koca şehirde bulsam önüne geçecektim dün gece hava -24 derece idi yarım saat çalıştırdım ama sabah kalktım yine aynı sonuç en son çare altına yalıtım yaptıracam olursa bakalım