PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 77hp fire yakıt tüketimi ve optimum kullanım devri

serkandikici
14/01/2013, 23:44
Arkadaşlar herkese iyi geceler.. Malum havalar türkiye genelinde soğuk ve araçlarımızın da yakıt tüketimi artışta.. 1.4 77hp kullanan arkadaşlar güncel yakıt tüketimlerini, hava sıcaklığını ve kullandıkları devir aralığını paylaşırlarsa hem kıyaslama imkanımız olur hemde hava sıcaklığının yakıt tüketimimize ne kadar etki yaptığını değerlendirebiliriz... Herkese iyi haftalar...

01.2013 itibari ile İzmir 4-5-10'C sıcaklık değişimilerinde

5,4 lt/100km şehir içi tüketim değerim var ortalama 2200-2500-3000 devir aralığında 70-80-90 km/h hızla kullanıyorum...

ozanoz93
15/01/2013, 01:29
5.7 mi kullaniyorsun dizel gibi daha ne istiyorsun benim arac sifir 110km 9.7 yakiyor

cihan80
15/01/2013, 01:32
şehiriçi 7,8 şehir dışı 6.5 ortalama ile kullanıyorum . araç km 3600

ozanoz93
15/01/2013, 01:36
şehiriçi 7,8 şehir dışı 6.5 ortalama ile kullanıyorum . araç km 3600
cihan benim degerler nezaman seninki gibi olur belliki senin aracta sifir, birde araci nezaman aldin toplam kaca geldi dostum

cihan80
15/01/2013, 01:40
ben kasımda aldım . 30.500 e aldım . değerler düşecektir ama öle çok abartılı değil tabiki .şehir içi shift leri kaçırma yüksek devirde bu araç içiyo resmen

ozanoz93
15/01/2013, 01:44
ben kasımda aldım . 30.500 e aldım . değerler düşecektir ama öle çok abartılı değil tabiki .şehir içi shift leri kaçırma yüksek devirde bu araç içiyo resmen
manuel dimi o yuzden 30 bin, benimki otamatik 35 bin butun masraflar dahil

cihan80
15/01/2013, 01:46
manuel dimi o yuzden 30 bin, benimki otamatik 35 bin butun masraflar dahil

evet manuel . tüm herşey dahil 30. 500 plaka sigorta ve temmuz pulu onlara aitti .

ozanoz93
15/01/2013, 01:47
evet manuel . tüm herşey dahil 30. 500 plaka sigorta ve temmuz pulu onlara aitti .
hayirli olsun arkadasim, umarim kazasiz belasiz kullaniriz, 1 hafta olmadi daha teslim alali, daha yeni yeni alismaya basladim star stop ozelgi disinda aractan gayet memnunum, birde eco modunu tavsiye etmem motorun omurnu dusuren birsey,

cihan80
15/01/2013, 01:51
hayirli olsun arkadasim, umarim kazasiz belasiz kullaniriz, 1 hafta olmadi daha teslim alali, daha yeni yeni alismaya basladim star stop ozelgi disinda aractan gayet memnunum, birde eco modunu tavsiye etmem motorun omurnu dusuren birsey,

teşekkürler . sizede hayırlı uğurlu olsun . S&S zaten asla kullanmadım çalıştırır çalıştırmaz kapatıyorum . onun yapacağı tasarruf bize marş ve akü değişimi olarak dönecektir ondan dolayı hemen kapatıyorum . ki aküleri farklıymış sanırsam daha pahalı diye duydum.

ozanoz93
15/01/2013, 01:54
teşekkürler . sizede hayırlı uğurlu olsun . S&S zaten asla kullanmadım çalıştırır çalıştırmaz kapatıyorum . onun yapacağı tasarruf bize marş ve akü değişimi olarak dönecektir ondan dolayı hemen kapatıyorum . ki aküleri farklıymış sanırsam daha pahalı diye duydum.
valla hayatimda ilk defa araba sahibiyim aku masrafi bilmiyorum anlamam yasadikca ogreniyoruz iste ;))) star stop acikken e5 trafikteyken frene basip durdum tirafik vradi, frenden cekip gaza basana kadar hafif rampaydi hemen arac geri kacti arac calisana kadar, ben hemen kapatim ve birdaha kullanicagimi sanmam starstopu. dedegin gibi zirt pirti mtoor durup calisiyor, bir sekilde baska masraf cikartir ilerde, bir depoda 10 tl yakit tasarufu istemem acikcasi

ibrahimes
15/01/2013, 10:24
Eskişehir'de son 15 günde hava sıcaklıkları -5 ile +5 arasında gidip geliyor. Son 250 km ortalamam 7.1 lt. 150 km çevre yolu, 100 km şehir içi. 2000-3000 devir aralığında dikkatli kullanıyorum. Kış lastiği taktığım gün 0.5 lt arttırdı yakıtı.

serkandikici
15/01/2013, 11:34
Sıfır araçta motor alışana kadar değerler çok yüksek oluyo gerçekten 10-11 l/100km görenler var benzinde.. Yine benim evo tasarruflu çıktı iyi mi :) bu rada start stop bi miktar da olsa etkiliyo ama ben izmirde sadece uzun ışıklarda beklerken devreye girmesine izin veriyorum yoğun trafik vs de işkenceden başka bişi değil.. Otomatiklerde değerler daha da yüksek inecektir mutlaka normal seviyelere..

Evren_c
15/01/2013, 12:06
Aracım daha çok yeni, 350 kilometrede :) 1.4 Fire ama Dualogic.

Şu sıra İzmir sabah işe gidiş saatlerinde 7-8 derece civarında. Eco mod ve sakin sürüşle 6 litrenin altına rahatça düşürülür gördüğüm kadarıyla ki ben az bir kısmı dur-kalk trafik olan güzergahımda 5.6 litre yakaladım. Dualogic yakıt tüketimi konusunda bilgilerim mevcut.

İstanbul trafiğinde start&stop'u kapatmak gerekebilir, haklısınız. Bir de yokuşta start&stop ile durmuşken aracı çalıştırmak için freni bırakmayın, vites koluyla çalıştırın. Kullanım kılavuzunda yazıyor ;)

ykaya1983
15/01/2013, 19:20
Valla bizim fire motorlar dıesel puntolardan daha az yakıyor galiba.Sitede 5 litrenin altında yakan dıesel nerdeyse hiç yok gibi.Hep millet 6-7 litre yaktıklarını söylüyorlar.Hele bir de 10-11 litre yakıt ortalaması olan bir arkadaş var ki ona da Allah yardım etsin.:D
Valla dıesel alayım diyordum da lpg li punto dıesel den çok daha ekonomik.Hatta dıeselden daha düşük ortalaması olan benzinli fire kullanan arkadaşlar var.

rbcn
15/01/2013, 19:22
Valla bizim fire motorlar dıesel puntolardan daha az yakıyor galiba.Sitede 5 litrenin altında yakan dıesel nerdeyse hiç yok gibi.Hep millet 6-7 litre yaktıklarını söylüyorlar.Hele bir de 10-11 litre yakıt ortalaması olan bir arkadaş var ki ona da Allah yardım etsin.:D
Valla dıesel alayım diyordum da lpg li punto dıesel den çok daha ekonomik.Hatta dıeselden daha düşük ortalaması olan benzinli fire kullanan arkadaşlar var.

o tarz kullanımda dizeller 4 5 lt yakıyor bizim 7 yaktığımız tarzda benzinli araç kullandığınızda benzinli araç 10 lt aşşağıya yakmaz

serkandikici
15/01/2013, 19:47
kullanım tabiki çok farkettiriyo ben çoıu zaman düz yolda 4.5 - 5 arası anlık ortalama ile gidiyorum ama gaza sadece sağ ayak ağırlığınca dokununca tabi.. Dizel kullanmaksa biraz farklı; aracını iyi tanıyan max torku verdiği devri bilen, vites değişim aralığını iyi ayarlayan tasarruf eder ( araçta ekstra bi durum yoksa tabi ) ben 1.6 90hp TDCI fusion lle fevri ve hızlı kullanımıma rağmen 6litre/100kmnin üzerinde değer hiç görmedim.. Ankaradan lzmlre 100-110km/h ortalamada 86TL ye girdim yazın.. işin özü benzin tabikide çok yakıyo ama azcık uğraşınca cebi bi ucundan kurtarabiliyoruz galiba:)

erdemR90
15/01/2013, 20:44
Merhaba arkadaslar Kasım ayında sıfır punto aldım 100 km de 15 litreyi gördüm :) ilk iki uç gün sok oldum ama suan aracım 4000 km de ortalamam 6.0 / 7.0 arası

celenlee
15/01/2013, 21:35
Hatta dıeselden daha düşük ortalaması olan benzinli fire kullanan arkadaşlar var.

İşte aynı arkadaş aynı şekilde dizeli sürsün emin ol daha düşük ortalama tutturacaktır. Ancak dizelin tadını alınca eskisi gibi kullanmıyor insan :)

serkandikici
15/01/2013, 22:16
İşte aynı arkadaş aynı şekilde dizeli sürsün emin ol daha düşük ortalama tutturacaktır. Ancak dizelin tadını alınca eskisi gibi kullanmıyor insan :)

+1 turboşarj sağolsun :) dizel de turboyla gelen gücü hissedince benzine dönmek zor oldu (şekil A1 ben)

halils2
15/01/2013, 22:47
o tarz kullanımda dizeller 4 5 lt yakıyor bizim 7 yaktığımız tarzda benzinli araç kullandığınızda benzinli araç 10 lt aşşağıya yakmaz

19kmh ile 9.2lt(11lt lpg) ağırlıklı ş.içi ve devirli kullanımla.

Evren_c
15/01/2013, 23:00
Ben dizel Citroen C1 ile karma 4.6 litre tüketim tutturuyordum, hey gidi :) Agresif sürmüyordum ama çok sakin sürdüğüm de söylenemez. Daha az yakan araç da görmedim. Şehir dışında 4 litrenin altına bile iniyordu emektar :)

celenlee
15/01/2013, 23:01
+1 turboşarj sağolsun :) dizel de turboyla gelen gücü hissedince benzine dönmek zor oldu (şekil A1 ben)

Şekil A2 de ben :)

Hafta sonu peder beyle karşıya gittik geldik, onun araçla, onun direksiyondan inip hemen benim araca geçtim (Benimkinin yerine park etmek için)

Hani kalkışlarda yarım debriyaj yaparız ya. Dizelde hissettiğim o yarım debriyaj hissi benim fire a binince hiç bitmiyor :) Sanki hep yarım debriyaj gidiyormuş gibi. 1-2 dakika kendime gelemedim..

Attan inip benim sıpaya binince bazen çok canım sıkılıyor...
Ama 2 güne alışıyorum :)

halils2
15/01/2013, 23:07
Ben dizel Citroen C1 ile karma 4.6 litre tüketim tutturuyordum, hey gidi :) Agresif sürmüyordum ama çok sakin sürdüğüm de söylenemez. Daha az yakan araç da görmedim. Şehir dışında 4 litrenin altına bile iniyordu emektar :)

1depo yakıtla c2 ile çorludan istanbula tam gazla nerdeyse 4kere gidip gelecektim :) gerçekten çok ekonomik

Evren_c
16/01/2013, 09:10
Yeri gelmişken yazayım, Punto'nun tüm versiyonlarının motor gücü ve tork bilgileri şurada mevcut. Burada belirtilen maks. tork devirlerini geçmeden ekonomik sürüş elde edilebilir.

Fiat Grande Punto - Wikipedia, the free encyclopedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Fiat_Grande_Punto#Engines)

aalperdemir
16/01/2013, 09:18
Buda benim güncel uzun yol verilerim. 110-140 arası hızlarda. Denizli Aydın arası sürekli dur kalk :s

23997

Şehiriçi de 6,7-7,0 arası değişiyor.

Sent from my iPhone using

celenlee
16/01/2013, 10:43
Buda benim güncel uzun yol verilerim. 110-140 arası hızlarda. Denizli Aydın arası sürekli dur kalk :s

23997

Şehiriçi de 6,7-7,0 arası değişiyor.

Bu yeni Fire larda kesin bir değişiklik yapmışlar.

İmkanı yok bu değeri bu hızlarla yakalamamın. 110-130 arası geldiğimde fix 7lt 2 deneme yapabildim. 7.0 7.2 oldu.

Çok stabil şekilde 90-100 gittiğimde bile 6nın altına hiç inemedim.

Bakım yağ filtr vs de hiç değiştirmedi. Muhtemelen yeni motorlarda ufak bir fark var.

Evo ve sonrası alanların değerleri hep daha iyi bizim GPlerden.

Evren_c
16/01/2013, 11:15
Muhtemelen bir iyileştirme yapılmış bence de. Düşük tuketim bekliyordum ama açıkcası sıfır bir aracın 85-90'la eğimsiz yolda giderken anlık tüketimde 5 litrenin altını göstereceğini düşünmemiştim. Hayret içindeyim :) iki gündür ise gidip geliyorum, toplam 95 km kadar yol yapmisim ve ortalama tüketimi 5,6 litre gösteriyor.

ilyas87
16/01/2013, 12:07
Arkadaşlar herkese iyi geceler.. Malum havalar türkiye genelinde soğuk ve araçlarımızın da yakıt tüketimi artışta.. 1.4 77hp kullanan arkadaşlar güncel yakıt tüketimlerini, hava sıcaklığını ve kullandıkları devir aralığını paylaşırlarsa hem kıyaslama imkanımız olur hemde hava sıcaklığının yakıt tüketimimize ne kadar etki yaptığını değerlendirebiliriz... Herkese iyi haftalar...

01.2013 itibari ile İzmir 4-5-10'C sıcaklık değişimilerinde

5,4 lt/100km şehir içi tüketim değerim var ortalama 2200-2500-3000 devir aralığında 70-80-90 km/h hızla kullanıyorum...

bu devirlerde 5.0 çok normal. benim uzun yolda. 90 ortalama ile yaptığım gibi. 4.8 ilk rekorum sonra geliştirdim 4,2 yaptım. Uzun yol ama sizin devirlerle aynı. istanbul içinin trafiği ile izmir v.s yerlerin trafiği güzergahı aynı değil. Burada hız 30-40 mak. olduğundan 8.50-8 lt aşağısı biraz zor şehir içinde..

aalperdemir
16/01/2013, 15:20

İmkanı yok bu değeri bu hızlarla yakalamamın. 110-130 arası geldiğimde fix 7lt 2 deneme yapabildim. 7.0 7.2 oldu.

Bakım yağ filtr vs de hiç değiştirmedi. Muhtemelen yeni motorlarda ufak bir fark var.

Hocam bu degeri ben ısparta aydın arasında yakaladım. Bilen arkadaşlar vardır denizli aydın arasında deli gibi ışıklı kavşak var. Dur kalk çok fazla şehiriçi gibi. Ona rağmen bu değeri yakaladım. Işıklar olmasa daha az olurdu gibi geliyor. Yolun da aşırı düz olması büyük etken tabi.

ykaya1983
16/01/2013, 16:25

+1
Şu an yeni puntolardaki fire motor euro 5 diye geçiyor.Bizim gp lerdeki fire motorlar euro 4 olarak geçiyor.Ayrıca yeni punto şehirdışı 4.8 litre fabrika tüketim verisi var.Bizim gplerde bu 5.0 olarak verilmiş.Bir de yeni punto dualogıclerde şehiriçi 6.7 litre verilmiş.Tüm bu verilere bakıldığında ben de aynen sizin gibi yeni firelerde bir takım değişikler yapıldığını düşünüyorum.

serkandikici
17/01/2013, 10:29
Şekil A2 de ben :)

Hafta sonu peder beyle karşıya gittik geldik, onun araçla, onun direksiyondan inip hemen benim araca geçtim (Benimkinin yerine park etmek için)

Hani kalkışlarda yarım debriyaj yaparız ya. Dizelde hissettiğim o yarım debriyaj hissi benim fire a binince hiç bitmiyor :) Sanki hep yarım debriyaj gidiyormuş gibi. 1-2 dakika kendime gelemedim..

Attan inip benim sıpaya binince bazen çok canım sıkılıyor...
Ama 2 güne alışıyorum :)

Attan inip bizim sıpaya bindik gerçekten :):) ama punto vazgeçilmez test ettim onayladım... grande - fusion - evo kürkçü dükkanı misali...

sinaga
21/01/2013, 17:58
arkadaşlar bende 2900 km punto 1.4 fire easy kullanıcıyım bende yakıt tüketim bilgilerini burada paylaşayım dedim.
yazın uzun yolda 6.0 ve 6.4 arasında, şehir içi 6.8 civarı değişiyor ortalama hız 100-120 arası. ama yolda bir yokuş olsun o zaman araba yakmaya başlıyor.şimdi ise 6.8, 7.0 arası.inşallah daha da az yaktırırım ama ben fire motorların 6.0 ve daha altına düşeceğini zannetmiyorum. Çok zor keşke daha az yaktırabilsek ama nafile.

Evren_c
21/01/2013, 18:54
fire motorların 6.0 ve daha altına düşeceğini zannetmiyorum. Çok zor keşke daha az yaktırabilsek ama nafile.

Kullanım tarzınız dışında bulunduğunuz coğrafya ve iklim de tüketime etki ediyor. Kullanım güzergahınızda yokuş yoksa, 5 litrenin altına düşülebilir. En azından ben düştüm :)

sinaga
21/01/2013, 19:22
Kullanım tarzınız dışında bulunduğunuz coğrafya ve iklim de tüketime etki ediyor. Kullanım güzergahınızda yokuş yoksa, 5 litrenin altına düşülebilir. En azından ben düştüm :)

İşin espirisi orada yokuş indiğiniz yerde birde onun çıkışı var. öyle olunca 5 litrenin altı hayal. örnek olarak köye geldiğimde ilçenin yolu 1900 rakımlı dağdan geçiyor.ben dağı çıkarken yakıt tüketimi 7.0 oluyor ama inişe başladığımda boşa atıyorum 6.5 düşüyor.mesele bu yanii

Evren_c
21/01/2013, 23:50
Rakım tüketimi direkt etkiler, malum oksijen miktarı değişiyor. Benim İzmir'de denizden en yüksek olduğum konum işyerimde 2. kata çıktığım konum :D

Bu arada yokuş aşağı boşa atmayın, araç viteste kalsın, daha az yakarsınız hem de güvenlik açısından daha doğru olur. Yalnız bizim araçlarda cut-off yok sanırım, yol bilgisayarı en az 2 litre anlık tüketim gösteriyor zira. Yine de boşa atmaktan daha az yakacaktır.

Bir de güncel tüketim verisi paylaşayım, tamamen otomatik-eco kullanımla elde edildi;

https://i.imgur.com/7nT02UXs.jpg (https://imgur.com/7nT02UX)

PUNTO2008
22/01/2013, 09:06
Dostlar merhaba. 1.5 aydır 2008 punto sahibiyim, yakıt konusuna hiç dikkat etmemiştim, çünkü daha önce palioda yol bilgisayarım yoktu vs. Ancak bugünlerde dikkatimi çekti, haftasonları ailemi ormanlara, geziye falan götürüyorum, arabada 4-5 kişi oluyoruz ve bazı yollar bayağı yokuşlu, rampalı buna mukabil iyi çıkabiliyoruz. Ve 2 hafta çıktık ve 2 sinde de yakıt aldım, ışık yanmadan tazeliyordum ama yine de bana çok yakıyor gibi geldi. Şu anda pazar günü baktığımda 8.4/100 km okudum, aracı ilk aldığımda tura çıkacağım günkü veriyi de hatırlatayım, 5.5/100 km. Tabi yeni yeni kavrıyorum, 100 km yi falan çokça geçtim, 3000-35000 d/d kullandımğım oldu sıkça, ama büçemi yormaya başlar, foruma baktım, demek ki 3000 deviri ve 80-90 km geçilmeyecek bu araçta, zaten 100 km, hız sınırı ayarladım, sürekli onu geçince alarm verdi bana. Başka nasıl düşürebilirim, öneri ve görüşlerinizi bekliyorum::)

ibrahimes
22/01/2013, 09:16
Eskişehir'de hava sıcaklıkları 1 haftadır daha güzel. Yakıt farkedilir şekilde azaldı -5 derecede 7 litre (~250 km) yakan aracım +10 derecede (~100) 6.4 litreye düştü. Aynı güzergah ve aynı kullanış stiliyle.

PUNTO2008
22/01/2013, 09:20
Canım palio 1.2 EL 16 V, 20-23 kuruş yakardı, bedavaydı yaw, İstanbul'dan yazlığa giderdik erdek'e 375 km, ve körfezi dolaşırdık, takribi 75-80 TL'ye ulaştırırdı bizi. Herhalde puntomuzla 120-130 TL olacak.:))

Evren_c
22/01/2013, 09:30
Aslında tüm araçlar için mantık aynı; aracı boğmadan, olabilecek en yüksek viteste sürmek ve gaz pedalını mümkün mertebe sabit tutmak. Sabit bir hızda gitmeye çalışırken +-2'şer kilometrelik hız farkları bile tüketimi olumsuz etkiliyor. Hız sabitleyici varsa mümkün olan her yerde kullanmak lazım.

Ayağınızı bu kullanım tarzına alıştırırsanız aracın elverdiği minimum seviyede yakıt harcarsınız. İş ayak bileğinde, gözde (trafiği takip etmek, deviri izlemek) ve kulakta (motoru dinlemek) bitiyor.

celenlee
22/01/2013, 12:54

Boş ve uzun bir güzergahta kullanmış olmalısınız ?

gurik
22/01/2013, 14:17
80000 bakımdan sonra şehir içi hergün eryaman şentepe.ostim demet trafiğinde ortalama 6.5 ile 197 km menzil 485 km yol gidildi. daha iki çizgi yakıt var.

Evren_c
22/01/2013, 18:29
Boş ve uzun bir güzergahta kullanmış olmalısınız ?

Çok boş değil ama nispeten uzun, gidiş geliş her gün 65 km yol yapıyorum, 1/4'ü dur kalk trafik. Ama bu ortalamaya haftasonu kullanımı da dahil, yani şehir içi. Çok sakin sürüyorum ve hiç yokuş yok tabii. Hava da ılık, malum İzmir. Aracı çalıştırıyorum, birkaç dakika içinde optimum sıcaklığa ulaşıyor.

Düzeltme: Çok pardon, 5 litrenin altı demişim, 6 litrenin altı olacak. Ortalamam 5.8 litre zira.

sinaga
22/01/2013, 18:31
Rakım tüketimi direkt etkiler, malum oksijen miktarı değişiyor. Benim İzmir'de denizden en yüksek olduğum konum işyerimde 2. kata çıktığım konum :D

Bu arada yokuş aşağı boşa atmayın, araç viteste kalsın, daha az yakarsınız hem de güvenlik açısından daha doğru olur. Yalnız bizim araçlarda cut-off yok sanırım, yol bilgisayarı en az 2 litre anlık tüketim gösteriyor zira. Yine de boşa atmaktan daha az yakacaktır.

Bir de güncel tüketim verisi paylaşayım, tamamen otomatik-eco kullanımla elde edildi;

https://i.imgur.com/7nT02UXs.jpg (https://imgur.com/7nT02UX)
2. kat çok yüksekmiş.
boşa atmayı şundan dolayı tercih ediyorum.araba bulunduğu viteste 2000 devir altına düşerse çok fazla yakmaya başlıyor.bundan dolayı boşa atıyorum.

Evren_c
23/01/2013, 07:56
Allah allah yokuş aşağı viteste gaz vermeden giderken yakıtı kesmesi gerekir normalde. Belki dualogic olduğundandır, tam bilmiyorum ama benim araç hangi viteste olursa olsun yokuş aşağı sabit 2.0 litre anlık tüketim gösteriyor, bu yüzden cutoff olmadığını düşündüm.

Temel mantık; araç viteste inerken, boşa almaktan her türlü daha az yakmalı mantıken, çünkü motorun yakıta ihtiyacı yok :hmm:

aalperdemir
23/01/2013, 09:39
Allah allah yokuş aşağı viteste gaz vermeden giderken yakıtı kesmesi gerekir normalde. Belki dualogic olduğundandır, tam bilmiyorum ama benim araç hangi viteste olursa olsun yokuş aşağı sabit 2.0 litre anlık tüketim gösteriyor, bu yüzden cutoff olmadığını düşündüm.

Temel mantık; araç viteste inerken, boşa almaktan her türlü daha az yakmalı mantıken, çünkü motorun yakıta ihtiyacı yok :hmm:

Düz viteste de 2.0 gösteriyor bunlar.

krm1983
23/01/2013, 09:53

Fiata göre 2.0 lt anlık tüketim. Hiç yakmıyor demek

Sent from my iPad using

Evren_c
23/01/2013, 10:07
2.0 hiç yakmıyor demekse, sorun yok, cutoff var demektir :)

krm1983
23/01/2013, 10:31
2.0 hiç yakmıyor demekse, sorun yok, cutoff var demektir :)

Var var hatta son nesil karbüratörlülerden itibaren var ;)
Tam emin olmasam da 1800d/d ya kadar gaza bazmazsanız tekerlerin dönmesiyle dönüyor. Devir düşerse stop etmemek adına yakıt gönderiyor.

Sent from my iPad using

altrea
25/06/2015, 17:41
:))

ethemyigit
22/07/2015, 22:22
aracın en az yaktıgı hız 5. vites hız 80 km de :) bu arada aracımızda cutt of var
gecenlerde motor soguk cerrahpaşa tarafı sagım solum ev dar sokakta gıderken (duvarlardan aracın motor sesı yankı yapıyor rahat duyuyorum ) aracın calısma sesı gelıyordu ayagımı gazdan cektım aracın enjektor sesı vs resmen kesıldı arac kompresorde ıken bı an agzım acık kaldı ılk defa bu kadar net hıssettım ama gercekten var yanı :)

taylantay
22/07/2015, 22:49
boşta 2 lıtre belkı saatlık tuketım olabılır.cunkı bazı araclar calısır halde duruken saat/lıtre durumuna gecıyor.

timbaz
23/07/2015, 00:56
aracın en az yaktıgı hız 5. vites hız 80 km de :) bu arada aracımızda cutt of var
gecenlerde motor soguk cerrahpaşa tarafı sagım solum ev dar sokakta gıderken (duvarlardan aracın motor sesı yankı yapıyor rahat duyuyorum ) aracın calısma sesı gelıyordu ayagımı gazdan cektım aracın enjektor sesı vs resmen kesıldı arac kompresorde ıken bı an agzım acık kaldı ılk defa bu kadar net hıssettım ama gercekten var yanı :)
Bende linea var, 1.4 8v fire...
80km hizda 4.7 yaktigi oluyor...

makko58
24/07/2015, 22:19
80 lira lpg ile 500 km gidiyorum toplamda 400km si uzun yol 100 km si şehir içi . uzun yolda hız sabitleyici kullanıyorum ortalama 100 e sabitliyorum. uzun yol ortalaması yol bilgisayarı A 5.2 litre gösteriyor şehir içi ortalaması B 6.5 gösteriyor bence mükemmel hatta 2 gündür 40km uzaklıktaki göle gidiyorum git gel 80 km içimden diyorum ki ne yakıyor ki :D

samirr86
25/07/2015, 01:02
80 lira lpg ile 500 km gidiyorum toplamda 400km si uzun yol 100 km si şehir içi . uzun yolda hız sabitleyici kullanıyorum ortalama 100 e sabitliyorum. uzun yol ortalaması yol bilgisayarı A 5.2 litre gösteriyor şehir içi ortalaması B 6.5 gösteriyor bence mükemmel hatta 2 gündür 40km uzaklıktaki göle gidiyorum git gel 80 km içimden diyorum ki ne yakıyor ki :D

Sanırım 250 cc lik motorla aynı değerleri yakalıyorsunuz. Araçlarımızın kıymetini bilelim.

sahincem2000
25/07/2015, 09:20
Rekorum 50 TL lpg ile net 282 km.( tamamı şehiriçi durkalkın çok oldugu yer ) Araç 2012 punto evo mylife 1.4 77 hp.

sinaga
25/07/2015, 18:27

hayırlı olsun hız sabitleyici

makko58
25/07/2015, 20:34
hayırlı olsun hız sabitleyici

sağolasın ali abinin emeği kadar seninde ali abiye yönlendirmen sayesinde takıldı darısı başına artık :)

sinaga
25/07/2015, 21:02
sağolasın ali abinin emeği kadar seninde ali abiye yönlendirmen sayesinde takıldı darısı başına artık :)

inşallah bende taktırırımda daha ali hocayla bir karşılaşamadık. ayın sonuna doğru malatyaya dönecem bi bakayım ali bey oradaysa cc işini halledeceğiz