PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

blackdevil
14/01/2013, 20:44
ARACIM GRANDE PUNTO T-JET

1.ARACIMA AÇIK HAVA FİLTRESİ TAKINCA ARAÇ PERFORMANSDAN DÜŞÜYOR.(daha önce böyle yapmıyordu)
2.ARAÇ RÖLANTİDE ÇALIŞIRKEN SADECE KOLTUĞA OTURUNCA 5sn ARALIKLA TIK TIK KOLTUĞU SALLIYOR HİSSEDİLİĞİYOR VURUNTU YAPAR GİBİ
3.KALÖRİFERİM ÇOK SICAK VERMİYOR.
4.ARACIM 2. VİTESDE İKEN BİR ANDA YÜKLENDİĞİMDE ASR KAPALI İKEN PATİNAJ YAPIYORDU AMA ŞİMDİ 2. VİTESDE YÜKLENDİĞİMDE ASR KAPALI İKEN PATİNAJ YAPMAYI KESTİ.
aracımın aşırı derecede performans kaybı var kime götürdüysem arabada bişi yok diyorlar :****S
BU KONULARDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM

blackdevil
14/01/2013, 20:46
bana göre aracım şuan 95 hp falan :(

Ziyaretçi049
14/01/2013, 20:54
Hava filtresi tıkalı falan olmasın?
Yada borular çokmu dar acaba?

blackdevil
14/01/2013, 21:07
hava filtresini yeni aldım. aracın herşeyi normal eskden yapmıyordu şimdi yapıyor

tayfux
14/01/2013, 22:10
kalorifer ısıtmıyor ve performans kaybı aklıma contayı getirdi..conta yanmış olmasın? son zamanlarda hararet ile ilgili sorun oldu mu? araçta su kaybı oluyor mu?

effect1903
14/01/2013, 22:38
Maf sensörü map sensörü temizlenmesi gerekiyor olabilir bende temizleteceğim, ayrıca carbon clean yaptırmakta da fayda var.

blackdevil
14/01/2013, 23:15
araçta su kaybı yok kalorifer ısıtıyor ama o kadar fazla ısıtmıyor fazla ısıtmadığını şöyle anladım başka araçlara bindiğimde fırın gibi oluyor araba ama benim arabanın kaloriferinde o kadar sıcaklık olmuyor. ama 1 kere yazın fan açmama sebebi ile hararet yaptı ama hemen sağa çekmiştim aracı.

maf ve map sensörleri nerede bu motorda

son 2 aydır bu şekilde düşük aracımın performansı :(

volume23
14/01/2013, 23:49
turbo borularına baktır kaçak olabilir.

dicaser
14/01/2013, 23:49
araçta su kaybı yok kalorifer ısıtıyor ama o kadar fazla ısıtmıyor fazla ısıtmadığını şöyle anladım başka araçlara bindiğimde fırın gibi oluyor araba ama benim arabanın kaloriferinde o kadar sıcaklık olmuyor. ama 1 kere yazın fan açmama sebebi ile hararet yaptı ama hemen sağa çekmiştim aracı.

maf ve map sensörleri nerede bu motorda

son 2 aydır bu şekilde düşük aracımın performansı :(

fark etmez conta yanmış olabilir.. aracın göstergelerinde herhangi bir sorun yoksa ilk iş yağı komple değiştirin , krank filtresini değiştirin , hava filtresini zaten yeni almışsınız o kalsın ; butun bunları yaptıktan sonra hava filtresini çıkartın yanınıza bir arkadaşınızı alın ve sürücü koltuğuna oturtun o gaza bassın sizde o esnada elinizi hava filtresi borusuna bastırın eger gaza basınca elinizi kuvvetli bir sekilde canınızı acıtarak :D (biraz satanistçe oldu :D ) çekerse ozmn turboda sağlam demektir.. geriye 3 şey kalıyor..

1 = intercooler a.y..yemiş :D

2 = manifold a.y..yemiş :D

3 = conta a.y..yemiş :D

ONEMLI NOT => "a.y..yemiş" = "ayvayı yemiş" (yanlış anlaşılmasın :) )

blackdevil
15/01/2013, 00:24
fark etmez conta yanmış olabilir.. aracın göstergelerinde herhangi bir sorun yoksa ilk iş yağı komple değiştirin , krank filtresini değiştirin , hava filtresini zaten yeni almışsınız o kalsın ; butun bunları yaptıktan sonra hava filtresini çıkartın yanınıza bir arkadaşınızı alın ve sürücü koltuğuna oturtun o gaza bassın sizde o esnada elinizi hava filtresi borusuna bastırın eger gaza basınca elinizi kuvvetli bir sekilde canınızı acıtarak :D (biraz satanistçe oldu :D ) çekerse ozmn turboda sağlam demektir.. geriye 3 şey kalıyor..

1 = intercooler a.y..yemiş :D

2 = manifold a.y..yemiş :D

3 = conta a.y..yemiş :D

ONEMLI NOT => "a.y..yemiş" = "ayvayı yemiş" (yanlış anlaşılmasın :) )

conta olucanı sanmıyorum çünkü hararet gördükden sonra 30000km yaptım.bu zamana kadar belli ederdi artı herzaman 6000devir kullanıyorum.

intercooler de ne olabilir? (turbo revizyoncu kont. etti sağlam dedi)

manifold derken hangi manifold?

volume23
15/01/2013, 13:21
conta olucanı sanmıyorum çünkü hararet gördükden sonra 30000km yaptım.bu zamana kadar belli ederdi artı herzaman 6000devir kullanıyorum.

Hocam sen her tamirciye güvenme başka bir tamirciye göster işin ehli turbo motor bilgisi olan geçen bir arkadaşımın başına geldi beyin arızalı dedi bir tamirci bizde ona inanarak beyin araştırıyorduk aem 1600$ a bulduk ebaydan aynen senin gibi kullanıyordu turbosuz gibi geçen korna rolesi arızalanmış farı söktük ne görelim turbo borusu çıkmış boşa üflüyormuş borunu yerine taktık eski haline döndü birde aşırı fazla yakıyor sürekli zengin karışımda kalıp sizin yakıt değerleriniz nasıl?

blackdevil
15/01/2013, 13:31
çok yakıyor aracım şuan

dicaser
15/01/2013, 14:27

öncelikle şunu belirteyim bir aracın contası yandığı zaman araç kendini belli etmeyebilir.. yani normal bir motordan farklılaşma sağlamaz nitekim sürekli yüksek devir kullanıyorum demişsiniz sizin contanın yanındığını anlamanızın pek imkanı yok :D intercooler'da ne olabilir?

intercooler daha doğrusu araç aşırı pis hava ile karşılaşmışsa yada çamurlu , kumlu hava ile karşılaşmışsa intercooler aşırı zarar görür , zarar görmüş olsaydı ilk turbo zarar görürdü diyebilirsiniz ancak şunu unutmamakta fayda var turbo sürekli yağlanan ve kendini revize eden bir parça + puntoların turboları düşük barda çalıştıkları için turboları gerçekten sağlam ; bu yüzden turbodan sonra gelen ilk parça yani intercooler hasar görmüş olabilir..

sizin sorununuza gıyaben söylüyorum eğer boost alamıyorsanız araçtan turboda sıkıntı var demektir ve dediğiniz gibi turbo sağlamsa geriye tamamen 2 seçenek kalıyor ;

1 = intercooler , 2 = egzos manifoldu

inetrcooler'ı anlattım şimdi gelelim egzos manifolduna ;

Turbo yalnızca dışarıdan alınan hava ile dönmez turbonun çalışmasının 2 prensibi vardır 1 hava filtresinden gelen havanın basınçlı bir şekilde intercooler sonrada enjeksiyonlara iletilmesi 2.si ise manifolddan çıkan basınclı egzos dumanının turbonun ters tarafında bulunan pervanesini hızlı döndürmesi..

yani = turboda sıkıntı yoksa intercooler'dada sıkıntı yoksa ve hala boost yoksa ozmn sıkıntı kesinlikle egzos manifoldunda.. turbonun çalışma prensibini yukarıda kısaca özetle anlattım turbo pervanesinin ters tarafında kalan pervane egzos manifoldundan aldığı pis pasınclı havayı pervaneyi daha hızlı çevirmeye yarıyor bu durumda turbo pervanesi (turbodan turboya değişir) saatte 250.000 bin devirle döner ve ısı 950 dereceyi bulur :)

çok uzun oldu ama umarım anlatabilmişimdir :D

"NOT : Yazdığım cümlelerde bilgi eksikliği yada hatalar var ise beni uyarın arkadaşlar ekleme yapıp yazımı düzeltirim sorun değil yeterki doğru bir bilgi olsun ve işe yarasın.."

Hocam sen her tamirciye güvenme başka bir tamirciye göster işin ehli turbo motor bilgisi olan geçen bir arkadaşımın başına geldi beyin arızalı dedi bir tamirci bizde ona inanarak beyin araştırıyorduk aem 1600$ a bulduk ebaydan aynen senin gibi kullanıyordu turbosuz gibi geçen korna rolesi arızalanmış farı söktük ne görelim turbo borusu çıkmış boşa üflüyormuş borunu yerine taktık eski haline döndü birde aşırı fazla yakıyor sürekli zengin karışımda kalıp sizin yakıt değerleriniz nasıl?

e herkes buluştu biz buluşmucazmı Erkan başkan :D

volume23
15/01/2013, 14:35
Kismet erhan semih düzenler hrrhalde bir buluşma bizde seve seve katılırız.

dicaser
15/01/2013, 17:11
Kismet erhan semih düzenler hrrhalde bir buluşma bizde seve seve katılırız.

e baskan sen degilmiydin yahu ?

volume23
15/01/2013, 17:34
e baskan sen degilmiydin yahu ?

Yok değilim erhan semih oldu bursa il başkanı.

dicaser
15/01/2013, 20:12
Yok değilim erhan semih oldu bursa il başkanı.

abow ben marsta yaşıyomuşum :D bende sen başkansın sanıyorum ben oyumu sana verdim senin oyların fazla değilmiydi ya?

blackdevil
18/01/2013, 15:56
manifold da sıkıntı çıkmadı intercooler dada çıkmadı sorun map sensörü temizlendi. turbo hortumları kont. edildi.sıkıntı görülmedi. benim görüşüm sanki araca yüklenince benzin yetiştirmiyor gibi geliyor bana çünkü 2 ay önce benzin pompası arızalanmıştı çıkan benzin pompasını aldım parçacıya gittim aynısından bosh marka aldım taktım

OAGP1960
18/01/2013, 16:03
ARACIM GRANDE PUNTO T-JET

1.ARACIMA AÇIK HAVA FİLTRESİ TAKINCA ARAÇ PERFORMANSDAN DÜŞÜYOR.(daha önce böyle yapmıyordu)
2.ARAÇ RÖLANTİDE ÇALIŞIRKEN SADECE KOLTUĞA OTURUNCA 5sn ARALIKLA TIK TIK KOLTUĞU SALLIYOR HİSSEDİLİĞİYOR VURUNTU YAPAR GİBİ
3.KALÖRİFERİM ÇOK SICAK VERMİYOR.
4.ARACIM 2. VİTESDE İKEN BİR ANDA YÜKLENDİĞİMDE ASR KAPALI İKEN PATİNAJ YAPIYORDU AMA ŞİMDİ 2. VİTESDE YÜKLENDİĞİMDE ASR KAPALI İKEN PATİNAJ YAPMAYI KESTİ.
aracımın aşırı derecede performans kaybı var kime götürdüysem arabada bişi yok diyorlar :****S
BU KONULARDA BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARDAN YARDIM BEKLİYORUM

Onur kardeş, bence yapılacak en doğru iş, tahmin yürütmek yerine, derhal arabanızı Fıat test cihazına bağlatıp, kesin olarak problemi tespit etmek olmalıdır.

dicaser
18/01/2013, 16:59
manifold da sıkıntı çıkmadı intercooler dada çıkmadı sorun map sensörü temizlendi. turbo hortumları kont. edildi.sıkıntı görülmedi. benim görüşüm sanki araca yüklenince benzin yetiştirmiyor gibi geliyor bana çünkü 2 ay önce benzin pompası arızalanmıştı çıkan benzin pompasını aldım parçacıya gittim aynısından bosh marka aldım taktım

ozmn benzin regulatorunde sıkıntı olabilir.. aracı bi kere görme deneme yada sürme sansımız olsaydı senin ne tur bir problemle karsılastıgını anlayabilseydik ozmn daha net bir cozum üretebilirdik :)

Luc
18/01/2013, 17:16

Aynısından aldım derken şekil olarak mı yoksa muadil ürün mü ?

Nedir parça kodu veya modeli Bosch'un ?

Birde aracında tekleme veya öksürme diye tabir edilen durum oluyor mu ?
Eğer bu şekilde bir durum varsa aşağıda ki konunun son sayfası ilgini çekebilir.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/10176-t-jet-tekler-mi-2.html

Edit: Aldığın yakıt pompası bundan mı ? ===>> https://www.parcayedek.com/fiat-punto-elektrik/15106-fiat-punto-yakit-pompasi-amandirali-grande-punto-06-12-65-bg-14-77-bg-14-16v-95-bg-14-tjet-08-120-bg-bosch.html

Birde benzini nerden alıyorsun ?

blackdevil
18/01/2013, 18:45

Eğer bu şekilde bir durum varsa aşağıda ki konunun son sayfası ilgini çekebilir.

Edit: Aldığın yakıt pompası bundan mı ? ===>> https://www.parcayedek.com/fiat-punto-elektrik/15106-fiat-punto-yakit-pompasi-amandirali-grande-punto-06-12-65-bg-14-77-bg-14-16v-95-bg-14-tjet-08-120-bg-bosch.html

aynısını götürdüm derken benzin motorunun aynısını götürdüm şamandıra aynı orjinali sadece motorunu götürdüm aynı tipden bosh marka muadilini aldım birebir aynı. aracımda öksürme derken şöyle bir şey var koltuğa oturduğum zaman rölantide çalışırken tekler gibi arada çok belli etmeden koltuğa veriyor hissettiriyor 2 kere tık tık koltuğa vuruyor az hissediliyor. yolda giderkende özellikle 2. vitesde asr kapalı iken gaza tam yüklendiğimde turbo açma noktasına gelirken çok az öksürürgibi yapıyor buda hissediliyor arabada. sanki turbo açma zamanında araba kerkinir gibi yapıyor ama çok az buda gücünü çekişini etkiliyor. aldığım parçanın kod numarasına falan hiç bakmadım direk tattım. benzinide hep opetten alıyorum

aynısını götürdüm derken benzin motorunun aynısını götürdüm şamandıra aynı orjinali sadece motorunu götürdüm aynı tipden bosh marka muadilini aldım birebir aynı. aracımda öksürme derken şöyle bir şey var koltuğa oturduğum zaman rölantide çalışırken tekler gibi arada çok belli etmeden koltuğa veriyor hissettiriyor 2 kere tık tık koltuğa vuruyor az hissediliyor. yolda giderkende özellikle 2. vitesde asr kapalı iken gaza tam yüklendiğimde turbo açma noktasına gelirken çok az öksürürgibi yapıyor buda hissediliyor arabada. sanki turbo açma zamanında araba kerkinir gibi yapıyor ama çok az buda gücünü çekişini etkiliyor. aldığım parçanın kod numarasına falan hiç bakmadım direk tattım. aracı cihaza bağlattım arıza kodu yok

Luc
18/01/2013, 20:43
aynısını götürdüm derken benzin motorunun aynısını götürdüm şamandıra aynı orjinali sadece motorunu götürdüm aynı tipden bosh marka muadilini aldım birebir aynı. aracımda öksürme derken şöyle bir şey var koltuğa oturduğum zaman rölantide çalışırken tekler gibi arada çok belli etmeden koltuğa veriyor hissettiriyor 2 kere tık tık koltuğa vuruyor az hissediliyor. yolda giderkende özellikle 2. vitesde asr kapalı iken gaza tam yüklendiğimde turbo açma noktasına gelirken çok az öksürürgibi yapıyor buda hissediliyor arabada. sanki turbo açma zamanında araba kerkinir gibi yapıyor ama çok az buda gücünü çekişini etkiliyor. aldığım parçanın kod numarasına falan hiç bakmadım direk tattım. aracı cihaza bağlattım arıza kodu yok

Anladım en azından benzinde sorun var mı ya da kalıntı vs öğrenmek için 1 kereliğine Shell V-Power 97 koyup test etme şansın var mı aracı ? Madem arıza kodu çıkmıyor cihaza bağlandığında en azından pislik var mı o belli olmuş olur. Depoyu fulleyip bir de Würth'ün carbon clean gibi temizleyici etkisi olan katısını koyup denemek lazım diye düşünüyorum.

Ama problem benzin pompasında sanki.

blackdevil
19/01/2013, 23:59
o würth temizleyiciyi nerden bulurum üzerinde ne yazıyor

mfgunes
20/01/2013, 00:07
BENZIN KATKISI 300ML - Würth Türkiye - Profesyonel Montaj (https://shop.wurth.com.tr/benzin-katkisi-300ml)