PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç durduğu yerde titriyor!!!

ali3434
14/01/2013, 17:40
merhaba arkadaşlar.araç durdupu yerde çalışırken boşta titiriyor bariz belli oluyor.bunu bazen hep yapıyor bazen yapıyor kesiliyor bazen yapmıyor.araç ta ışıkta durunca içindekiler bile anlıyor çok kötü bi durum.ve motorda titriyor.sabahları çalıştırınca mesela normalde 1000 devirde çalışır araba aptal çalışıyor bı altına düşüyor bi üstüne çıkıyor.bilgisi olan veya başına gelmiş olan varmı.yardım ederseniz sevinirim.herkese şimdi den teşekkürler

Ziyaretçi033
14/01/2013, 18:06
Hocam öncelikle geçmiş olsun.
Sabahları çalıştığında sapıtma bende de var ısınınca kesiyor. Sizdede böyleyse dert etmeyin.

Durduğunuzda titreme olayına gelince, bunda bir sorum olacak. Araç titrerken, devir saati sapıtıyor mu?
Aracınızda, ayağınızı gaza basarken, çekip-bastığınızda yığılma, bayılma yapıyor mu?

Bana Map sensörü gibi geldi o yüzden sordum.

Birkan61
14/01/2013, 18:21
Alakasız bi cvp olacak belki ama paylaşiyim yinede.

Aynı durum eski aracım puntoda ( 1.3 90 HP Multijet ) başıma geldi köydeyken..

Video çekmiştim ama bulamadım. Devir saati bir aşağı bir yukarı gidip geliyordu..

Ertesi gün istanbula doğru yola çıktık. Ordu civarında araç motor lambası yaktı ve 130'u falan geçmemeye başladı 3000 deviri geçmedi. Korumaya aldı kısacası.

Girdik sanayiye, adam debimetrenin soketini çıkardı ve lamba söndü araç düzeldi :D debimetreyi değiştirmemiz gerektiğini söyledi.

Samsuna kadar geldik. Samsunda akrabamıza uğradık ve tanıdığı bir ustaya gösterdik.

Turbonun durumunun iyi olmadığını en kısa sürede değişmesi gerektiğini söylemişti..

Fikir olsun en azından.

Ziyaretçi033
14/01/2013, 18:26
O usta sanki biraz atmış gibime geldi Birkanım :)
Debimetre ve Map sensöründen başlamalı arkadaşımız temizliğe, olmadı değişim :)

Ki durduğumda yapıyor, bazen yapıyor bazen yapmıyor diyor. Sensör arızası gibi geldi bana, sapıtıyor işte elekronik olunca.

Birkan61
14/01/2013, 18:28
O usta sanki biraz atmış gibime geldi Birkanım :)
Debimetre ve Map sensöründen başlamalı arkadaşımız temizliğe, olmadı değişim :)

Doğrudur abicim, başıma geleni paylaştım sadece :)

Belkide turbonun ömrü bu alakayla alakasız bir şekilde daha önce dolmuştu :D

Mantıklı düşününce dediğin büyük ihtimal ile doğru abi..

Baktırmakta fayda var tabiki..

Ziyaretçi033
14/01/2013, 18:31
Doğrudur abicim, başıma geleni paylaştım sadece :)

Belkide turbonun ömrü bu alakayla alakasız bir şekilde daha önce dolmuştu :D

Mantıklı düşününce dediğin büyük ihtimal ile doğru abi..

Baktırmakta fayda var tabiki..

Tabiki :) ara sıra yapması tahminlerimizi kısıtlıyor.

O değilde Map sönsörünü temizledim :) debimetreye dokunamadım :D yakıtım arttı :D çekiş fevkaledenin fevkinde :D

Birkan61
14/01/2013, 18:41
Tabiki :) ara sıra yapması tahminlerimizi kısıtlıyor.

O değilde Map sönsörünü temizledim :) debimetreye dokunamadım :D yakıtım arttı :D çekiş fevkaledenin fevkinde :D

çekiş düzeldi diye arada bir yükleniyorsun heralde abi :D

imkânın varsa debimetreyi değiştir sıfırıyla gitsin abi ya 120 liraydı yanılmıyorsam araç canavar olsun :)

ali3434
14/01/2013, 18:41
Sabahları çalıştığında sapıtma bende de var ısınınca kesiyor. Sizdede böyleyse dert etmeyin.

Durduğunuzda titreme olayına gelince, bunda bir sorum olacak. Araç titrerken, devir saati sapıtıyor mu?
Aracınızda, ayağınızı gaza basarken, çekip-bastığınızda yığılma, bayılma yapıyor mu?

eywallah.benima araçta yıgılma veya bogulma yok.sadece araç bazenleri giderken ışıkgeliyor duruyorum araç titiriyor böyle bi acaiyp bide ibre aptallasıyor.sabahları zaten sanki birisi var gaz veriyor gibi:)

ali3434
14/01/2013, 18:43
Alakasız bi cvp olacak belki ama paylaşiyim yinede.

Aynı durum eski aracım puntoda ( 1.3 90 HP Multijet ) başıma geldi köydeyken..

Video çekmiştim ama bulamadım. Devir saati bir aşağı bir yukarı gidip geliyordu..

Ertesi gün istanbula doğru yola çıktık. Ordu civarında araç motor lambası yaktı ve 130'u falan geçmemeye başladı 3000 deviri geçmedi. Korumaya aldı kısacası.

Girdik sanayiye, adam debimetrenin soketini çıkardı ve lamba söndü araç düzeldi :D debimetreyi değiştirmemiz gerektiğini söyledi.

Samsuna kadar geldik. Samsunda akrabamıza uğradık ve tanıdığı bir ustaya gösterdik.

Turbonun durumunun iyi olmadığını en kısa sürede değişmesi gerektiğini söylemişti..

Fikir olsun en azından.

la birkan akşam akşam aklıma kurt düşürdün:)tutboyla oldugunu zannetmiyorum yoksa çekişte filan sorun olurdı yıgılırdı araba dediğin gib.arkadaşın 1.9 tdi cadyye veriyorum çoşkuyu oyle olsa alır o beni:)

Birkan61
14/01/2013, 18:48
turbo kelimesini unut :D

mustafa abinin dediği gayet mantıklı geldi bana.. Yinede usta ellerin bakmasında fayda var.

Şimdi çıkmam gerekiyor, senin için yinede geldiğimde detaylı bi araştırma yaparım bu konu hakkında :D

ali3434
14/01/2013, 18:52
turbo kelimesini unut :D

mustafa abinin dediği gayet mantıklı geldi bana.. Yinede usta ellerin bakmasında fayda var.

Şimdi çıkmam gerekiyor, senin için yinede geldiğimde detaylı bi araştırma yaparım bu konu hakkında :D

eywallah kardeşim:) ben yarın olmadı çıkışta giderim bi tanıdık usta var mustafa abinin dediklerini yaptırırım.herkes kendi yapıyor çok kolay diyorda ben korkuyorum elimize alırız diye yarın bi temizlettirim onları sonra bakalım nolucak.

lektonstar17
14/01/2013, 19:02
Enjektör ayarına da baktırılabilir.

ali3434
14/01/2013, 19:05
Enjektör ayarına da baktırılabilir.

enjektör ayarı derken hocam?

lektonstar17
14/01/2013, 19:09
Ya bi aralar bende çok dinlemeye başlamıştırm aracı. Vuruntulu çalışıyordu. O zaman siteden bi arkadaş enjektörlerden olabilir demişti. Sonra servise gittim normal dediler. Ordan aklıma geldi.

ali3434
14/01/2013, 19:14
anladım benim arabada ses yokda işte dediklerim gibi hergün bişe çıkıyor bu puntoda şansıma mıdır nedir

Ziyaretçi033
14/01/2013, 19:17
çekiş düzeldi diye arada bir yükleniyorsun heralde abi :D

imkânın varsa debimetreyi değiştir sıfırıyla gitsin abi ya 120 liraydı yanılmıyorsam araç canavar olsun :)

Galiba biraz fazla seviyorum bu aralar gaz pedalını :D

eywallah.benima araçta yıgılma veya bogulma yok.sadece araç bazenleri giderken ışıkgeliyor duruyorum araç titiriyor böyle bi acaiyp bide ibre aptallasıyor.sabahları zaten sanki birisi var gaz veriyor gibi:)

Hocam sen dediğim gibi, debimetre ve map sensörünü bir temizlet, Benzer bir titreme olayı olan arkadaşımız bu şekilde düzeltmişti sorununu :)

Ama enjektör olsa vuruntulu ve sesli çalışır...

Enjektör ayarı dediği arkadaşımızın, pistonlara mazot püskürten zımbırtı. Tıkanmışsa da yapar. Ayarı varmı bilmiyorum :wacko000:

Bence enjektör değil, arasıra yapıyor...

ali3434
14/01/2013, 19:19
Galiba biraz fazla seviyorum bu aralar gaz pedalını :D

Hocam sen dediğim gibi, debimetre ve map sensörünü bir temizlet, Benzer bir titreme olayı olan arkadaşımız bu şekilde düzeltmişti sorununu :)

Ama enjektör olsa vuruntulu ve sesli çalışır...

Enjektör ayarı dediği arkadaşımızın, pistonlara mazot püskürten zımbırtı. Tıkanmışsa da yapar. Ayarı varmı bilmiyorum :wacko000:

aynen yarın bi yaptırım çıkan sonucu paylaşcam.bu punto para delisi para yemekten başka bişe bilmiyor:)

Ziyaretçi033
14/01/2013, 19:20
Araban varsa, pavyona gitmioyrum demiyeceksin :D :D :D

ali3434
14/01/2013, 19:24
Araban varsa, pavyona gitmioyrum demiyeceksin :D :D :D

:D :Dbunu dediğin iyi oldu abi pavyon gittin mi diye sorarlardı hayatta işim olmazdı derdim...artık ordan çıkmıyorum aboneyim diyeceğim:D :D

Ziyaretçi033
14/01/2013, 19:31
:D maması, vergisi, sigortası, kaskosu, lastiği, arızası, yağı, suyu, bakımları cartı curtu... var oğlu var :)

abulbul08
14/01/2013, 19:36
Yakıtı değiştir.birde öyle dene bende araca farklı yerden mazot aldım traktör gibi çalışıyordu nerdeyse.Yakıtı bir daha ordan almadım bir iki depo sonra ses düzeldi.

tayfux
14/01/2013, 22:09
Baskı balata da titreme yapar..

PUNTO2008
14/01/2013, 22:28
Ya abiler, dostlar, yaklaşık 1.5 aya yaklaşıyorum puntomla tanışalı. Önceki aracım 2003 palio 1.2 16 V El idi. Gerçekten punto, paliodan sonra audi gibi, konforu, teknolojisi, güvenlik, estetik, karizma, en, boy,renk, ferahlıgı vs. süper, fakat gel gelelim 1.2 palio motor performansıni bulamadım puntoda. Kalkıs oldukca yavas, seri değil, ufacık 1 rampada devirden düsüyor, cok nazik bir araba, zaten usta da zorlama dedi, narin kullan vs. bayıliyor, daracık palio ile full dolu ne yollara girdik bana mısin demedi.:-) Olsun alısıyorum buna da degişim iyidir. Saygılarımla.

Budweiser
14/01/2013, 22:44
Eğer fan açıksa arabanın klima yada kalorifer çok yükseğe geldiği zaman aracın deviri yükseliyor 1 yada 2 konumunda azalıyor. Otomatik klima falan varsa belki o hız değişimlerindede oolabiliyor.

krm1983
14/01/2013, 22:46
Ya abiler, dostlar, yaklaşık 1.5 aya yaklaşıyorum puntomla tanışalı. Önceki aracım 2003 palio 1.2 16 V El idi. Gerçekten punto, paliodan sonra audi gibi, konforu, teknolojisi, güvenlik, estetik, karizma, en, boy,renk, ferahlıgı vs. süper, fakat gel gelelim 1.2 palio motor performansıni bulamadım puntoda. Kalkıs oldukca yavas, seri değil, ufacık 1 rampada devirden düsüyor, cok nazik bir araba, zaten usta da zorlama dedi, narin kullan vs. bayıliyor, daracık palio ile full dolu ne yollara girdik bana mısin demedi.:-) Olsun alısıyorum buna da degişim iyidir. Saygılarımla.

Mjetten sonra palio mk2 deki en verimli güç ünitesi 1,2 16v üniteydi hem atak hem tasarruflu. Kullandığınız Fire güç ünitesi ise mk1 deki 1,4 8v lik ünitenin geliştirilmiş hali. Sakin kullanımda tasarruf için onun dışında vasat bir motor.

Sent from my iPad using

PUNTO2008
14/01/2013, 22:58
O zaman niye üretilir ki boyle vasat motorlar. Ya kasaya göre çok hafif zaten motor. Peki basit bir soru. O palio ile bu punto diyelim 90 km ile sabit hızda gidiyorlar, hangisi gecer. Palio da 65 bg ama valfi yüksek. EVet cevap:-)

krm1983
14/01/2013, 23:04
O zaman niye üretilir ki boyle vasat motorlar. Ya kasaya göre çok hafif zaten motor. Peki basit bir soru. O palio ile bu punto diyelim 90 km ile sabit hızda gidiyorlar, hangisi gecer. Palio da 65 bg ama valfi yüksek. EVet cevap:-)

Yalnız 1,2 16v 80 bg
1,2 8v 65 bg hatta bi ara grande de kullanıldı

Sent from my iPad using

PUNTO2008
14/01/2013, 23:11
Benimki 65 BG idi sanki yaw. Niye vazgectiler grande de?

krm1983
14/01/2013, 23:13
Fire her koşulda daha mantıklı 65bg likten.
Artık multiair ile fire vsr benzimli puntolarda

Sent from my iPad using

PUNTO2008
14/01/2013, 23:19
Bu arada, aracım yüksek hızlarda çok rahat yumusacık ve konforlu bir haz veriyor, özellikle 3. vitesten sonra yağ gibi akıyor ve sanki vites devir araları cok kısa tutulmus, kaldı ki 6. vites istiyor bir yerden sonra ama yok tabi atamıorum.:-) Yani yuksek hizlarda keyif alıyorum.

PUNTO2008
14/01/2013, 23:27
Opelde ecotec, ford tdci, toyota vvt, renaut dhic, ww de fsr, hyudai de crdi vb. motor tipleri gibi değil mi?

Birkan61
14/01/2013, 23:32
Opelde ecotec, ford tdci, toyota vvt, renaut dhic, ww de fsr, hyudai de crdi vb. motor tipleri gibi değil mi?

Fiatta bu 77 HP'lik motora fire deniliyor.

Örnekleriniz gibi olabilir ama bu fire sadece fiata özel ve 77 hp'lik motordur.

Fire dediğiniz zaman 77 hp'den başka olmaz yani.

Örneğin 88 HP CRDi hyundai'de var 110 hp'lik CRDi hyundai'de var..

Vw Fsi buna güzel bir örnek :)

PUNTO2008
14/01/2013, 23:49
Simdi hatirladim palio 1.2 16 v el motorda, motor kapagı üzerinde fire yazıyordu. Bahsettiğin fire motor sadece ve bep 77 bg' dir tezi sanıyorum punto için geçerli, kaldı ki eski paliom ben 65 BG hatirlasam da kerem dostumuz 80 BG olduğunu belirtti 2-3 mesaj öncesinde:-)

ali3434
15/01/2013, 00:52
Baskı balata da titreme yapar..

servise sordum baskı yeni yapmış.ve araç boştayken durdugu yerde yapıyor..

Yakıtı değiştir.birde öyle dene bende araca farklı yerden mazot aldım traktör gibi çalışıyordu nerdeyse.Yakıtı bir daha ordan almadım bir iki depo sonra ses düzeldi.

normalde opet kullanıyodum.bugun total aldm az bi miktar exellim deniycez artık

ali3434
15/01/2013, 00:53
Eğer fan açıksa arabanın klima yada kalorifer çok yükseğe geldiği zaman aracın deviri yükseliyor 1 yada 2 konumunda azalıyor. Otomatik klima falan varsa belki o hız değişimlerindede oolabiliyor.

sabah çalıstırıyorum hiç bişe acık degil aynı

krm1983
15/01/2013, 09:53
Simdi hatirladim palio 1.2 16 v el motorda, motor kapagı üzerinde fire yazıyordu. Bahsettiğin fire motor sadece ve bep 77 bg' dir tezi sanıyorum punto için geçerli, kaldı ki eski paliom ben 65 BG hatirlasam da kerem dostumuz 80 BG olduğunu belirtti 2-3 mesaj öncesinde:-)

Kesinlikle doğru fire ın açılım Fully Integrated Robotised Engine dir. Robotlarla üretilen motor tipleri. Unoda bile kullanılan motor fire dır.
Punto serilerinde kullanılan en düşük benzinli ünited bu şekilde belirtilir.

Sent from my iPad using

gmb
08/03/2013, 23:33

Aynen yukarıda yazanlar 1 haftadır başımdan geçiyor, maf sensörünü mü temizleyeyim?

aktas24
28/03/2013, 12:29

aktas24
28/03/2013, 12:38
abicim benim aracımdada sabah çalıştırdığımda devir saati inişli çıkıslı ısınınca düzeliyor birde hareket halindeyken bunu özellikle 1ve2. viteste 3000 deviri geçtiğimde araç bi silkelenip sonra ısınınca düzeliyor 3,vites ve üstünde silkeleme yapmıyor aracım 90 bg g.punto sorun ne olabilir acaba biliyosanız yardımcı olursanız sevinirim

cmzcn
24/04/2013, 20:57
kardeş aynı sorunu ,2ışıkta dururken titreme' olayının sebebi emme manifoldudur ya yaparlar ya değiştirirler