PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zorlama ile çıkan ses

PUNTO2008
13/01/2013, 22:08
Arkadaşlar selam. Aracımı yeni yeni tanıyor ve ona alışıyorum. Bugün uzunca 1 tur attık ve daha önce buraya yazdığım bir sıkıntımı yine paylaşmak isterim. Gazı fazla verince, özellikle zorlandığı zaman araç ve hafif rampada falan, gaz bastığımızda 3000 deviri geçtiği zaman, vuuuuuvvv diye bir ses, ve özellikle yokuşta düzlüğe çıkana kadar aynı ses devam etmekte, normal yolda devirli giderken sıkıntı yok, nedir bu ses, çok uyuz ve gıcık bir tonda, nereden geliyor olabilir, fikriniz nedir. Sanki bir makine durmaya çalışırken ya da kasnak lastiği eskimitşri durmaya çalışır ama frenleme yaparken çıkardığı ses gibidir. Yardımlarını bekliyorum.

paraddoxx
13/01/2013, 22:30
benzer sesi bazen bende alıyorum, aracı epey zorlarsam gelebiliyor ama her defasında değil. Bir elektrik motoru yüksek devirde çalışıyor gibi bir ses alıyorum, ama nedenini hiç araştırmadım :)

halils2
13/01/2013, 22:34
takipteyim :)

PUNTO2008
13/01/2013, 22:38
Hiç kimsenin fikri yok mu yaw? Sıkıntı olmasın daha osnra yüksek maliyetler çıkarmasın bana. Ayrıca bugün Polonezköy, Alemdağ vs o taraflara gittik, araçte 5 kişiydik ve ağırdık ta, beklediğim gibi yokuşu çıkamamazlık yapmadı devrini iyi ayarladım, alışıyorum yavaş yavaş. Evet çözüm önerileri bekliyorum:)

PUNTO2008
13/01/2013, 22:39
Paradox seninle aynıymış araçlarımız yaw, rengi bile. Nasıl gitmedin bu sorun için ya da araştırmadın diyelim?:)

halils2
14/01/2013, 00:56
az önce işten gelirken denedim aracı sizin için eğer aynı sesten bahsediyorsak motor sesi motor yüke bindiğinde çıkarıyor zevk meselesi olarak bu sesi seviyorum :)

dicaser
14/01/2013, 02:47
kaç tane üyeliğiniz var acaba ?

ses normaldir aracınız 1.4 8v zorlamaya gelemez.. :)

PUNTO2008
14/01/2013, 08:41
1 üyeliğim var dicaser dostum, geçen ay üye olmuştum neden sordun?:) Ya ilk aldığımda ustama da bahsetmiştim, nazik, hassas araba, zorlamayacaksın demişti bana ama, gıcık 1 ses, performans sesi gibi olsa ki belki de öyle ama bana başka türlü gelmekte. Yağsız kalmış asansör frenlemesi gibi, vuuvvvvvv acaip 1 ses yaw.

PUNTO2008
14/01/2013, 08:43
E o zaman yokuş falan çıkmayalım, ya da gaza aşırı yüklenmeyelim bu durumda. Ve o ses çıkmasında ne gibi mahsur var, bana yüklü masraf açmasın baktırmazsam. Ancak bakıyorum böyle kullanan arkadaşlar hiç sıkıntı yaşamamışlar.:)

dicaser
14/01/2013, 12:52
1 üyeliğim var dicaser dostum, geçen ay üye olmuştum neden sordun?:) Ya ilk aldığımda ustama da bahsetmiştim, nazik, hassas araba, zorlamayacaksın demişti bana ama, gıcık 1 ses, performans sesi gibi olsa ki belki de öyle ama bana başka türlü gelmekte. Yağsız kalmış asansör frenlemesi gibi, vuuvvvvvv acaip 1 ses yaw.

E o zaman yokuş falan çıkmayalım, ya da gaza aşırı yüklenmeyelim bu durumda. Ve o ses çıkmasında ne gibi mahsur var, bana yüklü masraf açmasın baktırmazsam. Ancak bakıyorum böyle kullanan arkadaşlar hiç sıkıntı yaşamamışlar.:)

:) :group000: forumda bir kişinin birden fazla üyeliği olduğu için :D herkese ismiyle hitab ettiğim için oyüzden sorudm :dilcikartma:

sese gelecek olursak aslında motoru ne çok zorla nede çok yumuşak kullan , ikiside zorlar en ideali orta seviyesini bulmak ; sesin ana nedenine gelicek olursak o ses motordan geliyor ama neden öyle canı çıkıyormuş gibi ses yapıyor ! nedeni basit öncelikle sesin ana kaynağı manifold , eğer ses gerçekten seni tedirgin ediyorsa manifoldun içi kurum kaplamıştır egzosa veremiyodur dumanı o yüzden canı çıkarmışçasına ses yapar , araban vti yada si olsaydı ses hoşuna giderdide maalesef araç punto (idare edicen artık) :D

PUNTO2008
14/01/2013, 13:08
E yaptıralım o zaman, temizleyelim neyse sorun gitsin dostum. Aptalca 1 ses, üzülüyor ve gıcık oluyorum.

dicaser
14/01/2013, 13:29
E yaptıralım o zaman, temizleyelim neyse sorun gitsin dostum. Aptalca 1 ses, üzülüyor ve gıcık oluyorum.

manifoldu temizletin tamamdır..

paraddoxx
14/01/2013, 14:28
Paradox seninle aynıymış araçlarımız yaw, rengi bile. Nasıl gitmedin bu sorun için ya da araştırmadın diyelim?:)

Hocam çok memnun oldum. Benim araç 2007 model ve tek farkımız bu sanırım. Sorun konusunda da dediğim gibi bende çok sık yapmıyor o nedenle pek ilgilenmedim. Hatta bir ara Volkswagen özel servis sahibi bir usta bnm aracı denerken biraz zorlamış ve o ses duyulur hale gelmişti ama ne bu diye sormadı ustam. Hatta motoruna göre iyi gidiyor, bu gövdeye bu motor küçük ama devirli kullanınca güzel tepki veriyor demişti. Bende unuttum gitti, kurcalamadım bile :) Çok rahatsız eden ve sık sık tekrarlayan birşey değilse üzmeyin kendinizi. Buralarda tecrübeli bir arkadaşın sözünden alıntılarsak eğer, altımızdaki makineler etten kemikten değil demirden, ara sıra ses çıkaracaklar :)

PUNTO2008
18/01/2013, 10:05
Hocam çok memnun oldum. Benim araç 2007 model ve tek farkımız bu sanırım. Sorun konusunda da dediğim gibi bende çok sık yapmıyor o nedenle pek ilgilenmedim. Hatta bir ara Volkswagen özel servis sahibi bir usta bnm aracı denerken biraz zorlamış ve o ses duyulur hale gelmişti ama ne bu diye sormadı ustam. Hatta motoruna göre iyi gidiyor, bu gövdeye bu motor küçük ama devirli kullanınca güzel tepki veriyor demişti. Bende unuttum gitti, kurcalamadım bile :) Çok rahatsız eden ve sık sık tekrarlayan birşey değilse üzmeyin kendinizi. Buralarda tecrübeli bir arkadaşın sözünden alıntılarsak eğer, altımızdaki makineler etten kemikten değil demirden, ara sıra ses çıkaracaklar :)

Selam. Paradox dostum doğru yazıyorsun, aslında öyle sürekli ses çıkarmıyor da, zorlamada, yokuşta devir geçince çıkıyor, ama ben ufak bir sese bile dayanamam araçta. O kadar mühim de değil ama, ileride bana büyük sıkıntılar verecek bir arıza oluşturur mu diye endişelenmiyor değilim. Az önce yetkili fiat servisini aradım, tahmini manifold ise eğer arıza sebebi, fiyatını osrdum, egrli olarak 300 TL dedi, takması vs, 500 falan. Çekişte zorlanırken yapar dedi ince bir ses, getir bakalım dedi vs işte. Kararsızım da, iyi bir ustaya göstermek lazım, servisler geçirmece. Farklı konuları inceledim, çoğu arkadaş ta, çok zor kalmadıkça, motoru ve oraya giden parçaları elletmeyin diyor, en güzeli orjinal fabrika çıkışıdır diyor vs...

PUNTO2008
10/02/2013, 09:35
Arkadaşlar herkese, hepimize şahane pazarlar ve günaydınlar dilerim. Az önce gazete almaya çıktım ve şu uyuz eden ses hala aklımda nasıl çözeceğimi bilemiyorum, servise de zamanım olmadı öyle kaldı. Az önce kaputu açmak istedim, çalıştırdım aracımı ve inceledim sağını solunu motorun ve bir parça gördüm bana çok enteresan geldi. Motorun üst kapağından sol tarafa doğru uzanan 1 hortum var, çıkışı kelepçeli, ancak hortum yaklaşık 20-25 cm uzunluğunda ve diğer ucu boşta, yani baktım tıpa, kapak falan yok ve motor çalışırken buradan hava üflüyor, bana çok garip geldi daha önce hiç böyle 1 boşta hortum görmemiştim, gaza basarken ya da yüklü giderken bu gıcık ses buradan kaynaklı olabilir mi, bayağı da kalın 1 hortum ucu boşta ve sallanıyor, akü su tahliye hortumu desem o kadar kalın olmaz, sizce nedir bu normal 1 durum mudur? Belki o bir yere bağlıydı ya da ucunda ne bileyim bir tıpa vardı düştü. Telefonum yanımda değildi resmini çekemedim ama detaylı görünüm isterseniz çekebilirim. Yardımlarınızı, değerli fikirlerinizi bekliyorum, inşallah çözüm odur. Sevgiler:)

halils2
10/02/2013, 10:08
motor üst kapağından gelen bir hortum vardı o hava kutusunun altında o çıkmıştır belki

PUNTO2008
24/02/2013, 15:38
Sevgili dostlar, bahsettiğim arıza ile ilgili nihayet çözüme ulaşabildim. Dün öğlene doğru sanayi de ustama gittim, anlattım, 1 tur attık rampada vs ses bayağı arttı sesi duydu, geldik lifte kaldırdı ve baktık. Yanılmıyorsam bizim üst sokağa girerken gece görmediğim 1 hafif bir çukura altını vurmuştum ön tarafın, o vurma esnasında, ön lastiklerin arasında uzun demir çubuk var, o içeri doğru eğilmiş ve yüklü oldukça ve de yollarda yaylandıkça, o demir, egzost borusuna vurup sürtme sesi yapıyormuş. Usta onu biraz dışa doğru kanırttı, tekrar aynı bölgede turladık, rampada vs zorladık ve ses kesildi, ve şu anda aracım iyileşti, 20 TL'ye bu işi çözdüm. Sevgilerimle:)

cluppunto65
24/02/2013, 18:06
Slm kardeşim evet aynı sorun benim araçtada vardı açıkçası 1.4 8V 77Bg. tüm puntolarda var bence aracın bg düşük motor az zorlanıyor devir artıyor başka bi sebep olacağını düşünmüyorum ama ben bi kaç parça değiştirdim şimdi aracın hem performansı arttı hemde eski motor ve egzos zorlanma sesini duymuyorum bile ...

halils2
24/02/2013, 22:26
usta onun derdi başka araya demir sıkışmış :D

halils2
24/02/2013, 22:28
Sevgili dostlar, bahsettiğim arıza ile ilgili nihayet çözüme ulaşabildim. Dün öğlene doğru sanayi de ustama gittim, anlattım, 1 tur attık rampada vs ses bayağı arttı sesi duydu, geldik lifte kaldırdı ve baktık. Yanılmıyorsam bizim üst sokağa girerken gece görmediğim 1 hafif bir çukura altını vurmuştum ön tarafın, o vurma esnasında, ön lastiklerin arasında uzun demir çubuk var, o içeri doğru eğilmiş ve yüklü oldukça ve de yollarda yaylandıkça, o demir, egzost borusuna vurup sürtme sesi yapıyormuş. Usta onu biraz dışa doğru kanırttı, tekrar aynı bölgede turladık, rampada vs zorladık ve ses kesildi, ve şu anda aracım iyileşti, 20 TL'ye bu işi çözdüm. Sevgilerimle:)

sorunu çözmene sevindim geçmiş olsun da o demir o bahsettiğin vuuv seninden çok tak diye vurma sesi yapar ve genelde de kalkışlarda yapar. neyse geçmiş olsun tekrar.

cluppunto65
24/02/2013, 22:28
olsun adam haklı o ses var yanii benim motordan geliyordu ama demirmi sıkışmı başka bişemi bakmadım hiç hepsini değiştirdim :D

halils2
24/02/2013, 22:31
hayırlı olsun :)

PUNTO2008
25/02/2013, 00:33
Kalkışlarda hiç yapmadı,bugün 120 lerde seyrettim biraz yine yapmadı,sürtme sesiydi o ses, yüklü gidip yamalı, bozuk yollarda, ağırlık çöktükçe yayanıp sürtüyordu, demirin o tarafında içe doğru kavis vardı, ama ses kesildi netice olarak, 1 saate yakın aynı rampalarda testini yaptık olifte kaldırıp işlem yapmasından sonra ses falan kalmadı. Tabiatıyla sorun da kalmadı artık gerçek sebep herneyse şu anda bana bir sıkıntı çıkaracak durumda değil, kafam rahatladı, bu akşam yine gittik bir yerlere, az evvel geldim hiç ses yoktu. Tek sıkıntım çok yavaş kalıyor araç, palio 1.2 16 v EL 2003 mk2 ile fişek gibi kalkardım, bir de debriyaj oldukça yukarıda kavrıyor, bunların haricinde cillop gibi araç.Saygılar:)

halils2
25/02/2013, 00:42
size de hayırlı olsun umarım tekrar sıkıntı yaşamazsınız :)

PUNTO2008
25/02/2013, 08:42
size de hayırlı olsun umarım tekrar sıkıntı yaşamazsınız :)

Sağol hocam, umaraım öyle olur, kazasız, belasız, cezasız, arızasız:)