PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Castrol Magnatec 10w- 40 B4 diesel yağ ?

musicdanger
11/01/2013, 15:47
Merhabalar..Dün yağ değiştirmek için gittiğim usta bu yağı önerdi ! ?
Bende dedim ki , bunun dışında başka yağ yok mu ? O da "abi varda bu iyi dedi " ordan da bir mercedes sahibi ben hep bunu kullanıyorum vs dedı bir sorun yok dedi...

Neticede kafamda karıştı ? castrol 0-30 yada castrol 5-30 koydurmak isterken adam 10w -40 deyince ,dedim sonra uğrarım .. :)

Hemen bir size danışayım dedimm..Usta fiyat olarak 85 tl dedi ki , bende Ankara pratııkerde aynı paraya buldum hatta fotosunu vs de çektim..Şimdi ne yapmalıyım..Bu yağı koydurayım mı ? sıkıntı avantaj dezavantajı nedır ? yoksa o parayı vereceğine şu ürünü koyun diyeceğiniz bir yağ var mı ?

yağ fiyatları bilgisi için cektıgım fotoları koyuyuorum bakabılırsınız ..
Teşekkürler...

celenlee
11/01/2013, 16:59
Ucuz olsa anlıcam da bu paraya 5-40 koymak varken 10-40 koymam :)

playguy
11/01/2013, 17:02
Shell Helix 10w 40 yağ koyrdum en son şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım, motor yağı markaları arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum.
ayrıca 10 40 içinde kışın daha iyi diyorlar benzinli araçlar için

serkandikici
11/01/2013, 17:45
Shell Helix 10w 40 yağ koyrdum en son şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım, motor yağı markaları arasında çok fark olduğunu düşünmüyorum.
ayrıca 10 40 içinde kışın daha iyi diyorlar benzinli araçlar için

Ben fire active gp'mde castrol 10-40 kullanıyodum daima garantisi bitince 1sene kadar 2bakım atlattı benimle castrolden memnundum ama arkadaşın arabası dizel yani dizelde 10-40 nasıl olur? fusion 1.6 'da castrol 5-30 kullandım motor sesi ve sarsıntısını %25 azaltmıştı memnundum yani...

scooby555
11/01/2013, 17:57
Eski bir Bp-Castrol, şu anda da Petronas Selenia çalışanı olarak şunu belirtmek isterimki, sizinde bildiğiniz üzre aracınızın Oem yani orjinal yağı Selenia WR Diesel 5w-40 tir. Ancak illaki ben farklı bir marka yağ kullanıcam diyorsanız da nacizhane önerim alacağınız yağın viskozitesini 5w-40 ya da 5w-30 aralığında seçmeye ve mutlaka CF4 hatta olabiliyorsa da Low ash olan C2 ya da C3 onaylı yağları tercih etmenizi öneririm.

bykamat
11/01/2013, 22:38
mobil 1 esp formula full sentetik 5w30 fiyatı castrolden daha uygun daha kaliteli motor sesi azalıyo baya , bide daha ataklaştırıyor aracı (selenia 5w40 a göre )

halils2
11/01/2013, 23:18
aracım benzinli 10-40 magnategten sonra 5-40 edge kullanıyorum aracımın ilk çalıştırmadaki sesi 2 3 sn falan sürüyor magnategte biraz daha uzundu 10sn falan gibi en uzun sürede denediğim yağlama yapan yağ elf 10-40 bana kalırsa viskozitesi hangisi ise o yağdan edge koyun bariz bir fark yaşayacağınıza eminim.

lektonstar17
12/01/2013, 00:04
Eski bir Bp-Castrol, şu anda da Petronas Selenia çalışanı olarak şunu belirtmek isterimki, sizinde bildiğiniz üzre aracınızın Oem yani orjinal yağı Selenia WR Diesel 5w-40 tir. Ancak illaki ben farklı bir marka yağ kullanıcam diyorsanız da nacizhane önerim alacağınız yağın viskozitesini 5w-40 ya da 5w-30 aralığında seçmeye ve mutlaka CF4 hatta olabiliyorsa da Low ash olan C2 ya da C3 onaylı yağları tercih etmenizi öneririm.

Ne kadar doğru bilmiyorum ama sanırım fiat servisleri Opar marka yağ kullanmaya başlamış. Zaten servislere pek güvenemiyordum.Sözde Selenia ama ne koyduklarını bilemiyorduk.Artık servisteki yağ değişiminden yaklaşık 1000 km sonra kendi tercihim olan yağı koyucam. Servislerin şöyle bi şartları vardı. Sizin istediğiniz yağı koyarız ama aracınız servis dışı kalır. Peki şimdi onlar durumlarına göre değişiklik yapınca araca zarar gelmiyorda biz farklı bir yağ koyunca mı araç zarar görücek. Servislerin derdi tamamen maddiyat bence . Onlar daha uygun olsun diye yağ değiştiriyor ama ben aracımı düşünerek castrol almaya devam edicem.

yengecbaris
12/01/2013, 00:37
Peki sizce aracımızın garantisi bitmiş olsa bile Selenia mı kullanmalıyız yoksa değiştirmeli miyiz? Firma da çalışan birisi olarak bize neyi önerirsiniz?

musicdanger
12/01/2013, 01:37
Arkadaşlar herkes kendi aracın deneyimlerini yazıyor anlıyorum ama ben şimdi disel aracıma 10w -40 koydursam bir sorun teşkil eder mi ?

Furkan Celenli arkdaşımızın dediiği daha iyi bir yağ mı ? 4-50 ?

lektonstar17
12/01/2013, 01:41
Arkadaşlar herkes kendi aracın deneyimlerini yazıyor anlıyorum ama ben şimdi disel aracıma 10w -40 koydursam bir sorun teşkil eder mi ?

Sadece kış şartlarında kalın gelebilir.

lektonstar17
12/01/2013, 01:42
Bu dönemde 5-40 daha uygun olacaktır.

celenlee
12/01/2013, 02:32

5-40 olcakdı :) karışmış..

5-40 tam sentetiktir, km olarak yarı sentetiklere göre daha uzun kmlerde kullanılabilirler.

Benzinli araç için ince gelir düşüncesi vardır, ancak soğuk havalarda 5-40 5-30 0-30 problem olmaz. Amma bu yağlar çoook sıcak havalarda iyi olmaz, işler tersine döner.

O yüzden 5-40 ya da 10-40 dan şaşmamak lazım ülkemizde.

kadir07
12/01/2013, 09:18
Castel egde 5-40 tavsiye ederim serviste koyulan opet yağa göre araçta ses ve titreşim baya azaldı.Ben parçacı arkadaşımdan castol edge 5-40 4lt yağı 70tl ye aldım praktikerdeki fiyat baya yüksek...

serkandemir
12/01/2013, 09:51
peki şöyle bir yağ var

Castrol EDGE TURBO DİZEL 5W40

bunu kullanan varmı bende yağı değiştiricem yakın zamanda servise götürmeyeceğim için artık özel kullanabilirm ne dersiniz

Ayberk0616
12/01/2013, 11:39
ben castrol edge 5-40 fst(yeni tip bidon) en sağdakinden aldım turbo dizel değildi normal benzinli yağı 4 litresi 65 tl:D
Bu fiyatlara ben castrol edge sport 0-60 w alırım :D hatta üstünede bi tane 10-40 alırım.Böyle yapı marketlerden vs almayın yağları bayat olur beklemiş olur sanayideki parçacılardan sürekli mal döndüren yerlerden alın

lektonstar17
12/01/2013, 11:51
peki şöyle bir yağ var

Castrol EDGE TURBO DİZEL 5W40

bunu kullanan varmı bende yağı değiştiricem yakın zamanda servise götürmeyeceğim için artık özel kullanabilirm ne dersiniz

Ben kullanıyorum. Tam sentetiklerin belkide en kalitelisi. Bizim mjetler için çok uygun bir yağ ve uzun ömürlü. Çok sıcaklarda da özelliğini hiç kaybetmiyor. Kesinlikle öneririm.

34ozkankurtuldu34
12/01/2013, 12:07
Arkadaşlar bende 2007 model active vardı lpg.li kış aylarında en ucuz ve ince yag hangisi ise markasına bakmadan kullandım inanın 25 milyonluk shell lpg yagını bile kullandım yaz aylarında açıkta satılan 10-40 yaglardan kullandım en ucuzundan inanım aracım hiç sıkıntı yaratmadı 17000 kmde aldım aracımı 99400 km.de sattım 19200 aldım 19600 sattım 3 senede bindim banamısın demedi sizlere tavsiyem devir hesap devri bu araçlar sizle ölüp gitmeyecek illa degiştireceksiniz sıfır araç alanlara lafım yok ama ikinci el alıp tekrar satıcak olanlar en uygun fiyatta ki yagı koysunlar yag yagdır beyler fazla incelemeyin koyun gitsin şmdi cıtroen berlingo aldım sıfır olarak hiçmi hiç servise gidip kendimi dürttürmeye niyetim yok fazla kafanıza takmayın en ucuzundan takılın gitsin.

scooby555
12/01/2013, 15:17
Ne kadar doğru bilmiyorum ama sanırım fiat servisleri Opar marka yağ kullanmaya başlamış. Zaten servislere pek güvenemiyordum.Sözde Selenia ama ne koyduklarını bilemiyorduk.Artık servisteki yağ değişiminden yaklaşık 1000 km sonra kendi tercihim olan yağı koyucam. Servislerin şöyle bi şartları vardı. Sizin istediğiniz yağı koyarız ama aracınız servis dışı kalır. Peki şimdi onlar durumlarına göre değişiklik yapınca araca zarar gelmiyorda biz farklı bir yağ koyunca mı araç zarar görücek. Servislerin derdi tamamen maddiyat bence . Onlar daha uygun olsun diye yağ değiştiriyor ama ben aracımı düşünerek castrol almaya devam edicem.

Söylediklerinizde haklısınız.. Otomotiv sektöründe belki en çok şehir efsanesi dönen konu motor yağlarıdır. Yazın kalın koyun, kışın ince, ben teflonlu koydum araba şaha kalktı. Laboratuvar, Ar-ge hepsi hikaye, ustamız iki parmağının arasına yağı alıp şöyle bir bakarak bütün teşhisi ve sonucu verebilir. Konumuza gelince dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım. 1. Konu Selenia' nın Fiat grup ile 2020 yılına kadar devam eden anlaşması vardır. Bu anlaşma İtalyan Fiat firması ile geçerlidir. Tofaş ile değil. Genelde karıştırılan bu oluyor. Peki bursa fabrikada üreti,len araçların motoruna hangi yağ konuluyor? Bursa Tofaşta üretilen albea linea fiorino doblo gibi araçların motoru ''ıslak motor'' diye tabir edilen içerisinde 3,2 litre ( dizeller için ) Selenia WR Puer Energy yağ ile doldurulup sandık motor olarak ülkemize giriş yapar. Dolayısıyla ilk dolumda bütün fiatlar Selenia ile doludur. Zaten bu yüzdende motor kaputunda ve kitapçıkta Selenia ibareleri vardır. Servis konusuna gelince, tofaş bu yılbaşından itibaren Opete opar olio isminde yağlar ürettirdi. Servislerinede bu yağı satmalarıyla ilgili telkinde bulundu. Halen Selenia satan servislerde opar olio satan yada her ikisini satanda var tercih biraz kullanıcının. Yalnız opar oil yağlarında fiat onayı yoktur. Tofaş onaylı yağ yazar. Ayrıca servisler istedikleri yağı kullanmakta serirler. O yüzden resmi olarakta aslında Selenia da dahil hiç bir yağı size zorunlu tutamaz ve garantiden çıkaramaz.

scooby555
12/01/2013, 15:27
Peki sizce aracımızın garantisi bitmiş olsa bile Selenia mı kullanmalıyız yoksa değiştirmeli miyiz? Firma da çalışan birisi olarak bize neyi önerirsiniz?

Benim önerim çok objektif gibi gözükmeyeceksede başımdan geçen bir olayla anlatmaya çalışayım.

İtalyadan gelen bir ürün müdürü arkadaşımıza bizzat sordum neden fiat diğer marka yağlara onay vermiyor diye? Bana Selenia nın eskiden fiata ait bir şirket olduğunu bu yüzdende aralarında çok iyi bir ar-ge olduğundan bahsetti. Mesela şuanda satışta olan euro 5 multijet II motor için Selenia 5w-30 ile yüke binmiş ve yüke binmemiş motorlarda ortalama 1,000,000 km test yapılmış, henüz hiçbir araca bu motor daha taklımamışken. Yani Selenia fiat motorları üzerinde çok fazla çalışma yapıyor ve artık bu motorları çok iyi tanıyor. Dilek olay bu sene beraber çalışmalarının tam 100. yılı. Tabi bunlar demek değil ki Petronas Selenia en iyi yağ. Ama şahsi fikrim Fiat araçları için bence en iyi yağ. Halen bu şirkette çalışırken Bmw alırsam ya da WV gruptan bir araç alırsam koyacağım tek yağ Castrol dür. Biraz uzattım kusura bakmayın bi önceki mesajımda da belirtmiştim bu konularda biraz doluyum. :)

yusuf28
14/01/2013, 00:13
arkadaslar ben de kendı fıkrımı soyleyeyım castrol edge 5/30 yag kullanıyorum turbu dızel aracalr ıcın ama ben bu yag hemen hemen hıc bır yerde bulamıyorum bır tek umranıye san sıtesı veya bostancı san sıtesınde bulabılıyorum baska hıc castrol bayınde yok hatta sonuna kadar gıttım ıst bolge temsılcısı aradı benı castrol lavga ettıkten sonra aracım fıat punto evo dnamıc aracaımı sordu soyledım beyfende 10-40 edge turbo kullanılın dedı bana neden ya servıs 5/30 secın dedı dedım bana sunu dedı bız castrol olaak her aracın kendı kodlarıyla yag uretıyoruz tamam dedıgınzı gıbı 5/30 daha ıyı ama sızın aracınıza 10/40 edge turbo dızel gıdecektır dedı ve o zaman mecbur onu koydum sonra kendı fıkrımden vaz gecmedım ve 5/30 edge turbo dızel yag koydurdum :):):):)

tayfux
14/01/2013, 00:15
hocam Opelde 5-30 kullanılıyor ve birçok yetkili servis gm orjinal yap yerine bunu kullanıyor..kullanan arkadaşlar çok memnun..

yusuf28
14/01/2013, 00:22
tabıkı ama ben ıst bolge temsılcılerıyle gorustum ve gorusumu aktardım ama yınede adamların dedınlerını yapmadım :)

lektonstar17
22/01/2013, 17:33
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Ben 1.3 mjet evom için geçtiğimiz ay EDGE Turbo Diesel 5W-40 aldım.Umarım bi hata yapmamışımdır.

yusuf28
22/01/2013, 18:03
onerılerınız ıcın tşk ederım 1.3 multıjet euro 5 motor 2011 punto evoyada sanırsam 5-30 edgemı onerecksınız eger buysada fıyat alabılırmıyım cunkı her yerde bulamıyoruz 5-30w yag sımdıden tşk ederım