PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadaşlar soruma cevap verebilir misiniz?

ozanoz93
10/01/2013, 22:28
arkadaslar aarcimi 2 gun once teslim aldim, daha 20km yapabildim havlaardan dolayi ;))) yol bilgisayari 18.5 litre gosteriyor benzin tuketimini bu daha sifir olduğu içinmi, yoksa benim acemi sofor olmam vites gaza frene basarken kaynaklanan fazla tuketimmi merak işte cevap vericeklere şimdiden tsk

breko52
10/01/2013, 22:36
hayırlı olsun aracınız .
yol bilgisayarından ayarını yaparsanız sorun kalkar
şu an da 1/100 yazmıyordur sanırım bu litrenin yanında
ben de ilk aldım bu ne dedim böyle battık biz
yol bilgisayarının menüsünü kurcalayın göreceksiniz.

askin
10/01/2013, 22:37
gayet normal. zamanla azalacaktır. en az 4000 6000 km sonra optimum seviyeye gelir. birde şehir içi kullanım ve kış şartları (hava koşulları, karlı yollar, kışlık lastik v.b.) arttırır..

ozanoz93
10/01/2013, 22:39
gayet normal. zamanla azalacaktır. en az 4000 6000 km sonra optimum seviyeye gelir. birde şehir içi kullanım ve kış şartları (hava koşulları, karlı yollar, kışlık lastik v.b.) arttırır..

valla bende diyordum battım heralde 200 km de ful depoyu bosalticam diye ;))

ozanoz93
10/01/2013, 22:40
hayırlı olsun aracınız .
yol bilgisayarından ayarını yaparsanız sorun kalkar
şu an da 1/100 yazmıyordur sanırım bu litrenin yanında
ben de ilk aldım bu ne dedim böyle battık biz
yol bilgisayarının menüsünü kurcalayın göreceksiniz.
battık valla battık ;))

ali3434
10/01/2013, 22:43
arkadASLAR AARCİMİ 2 GUN ONCE TESLİM ALDİM, DAHA 20KM YAPABİLDİM HAVLAARDAN DOLAYİ ;))) YOL BİLGİSAYARİ 18.5 LİTRE GOSTERİYOR BENZİN TUKETİMİNİ BU DAHA SİFİR OLDUĞU İÇİNMİ, YOKSA BENİM ACEMİ SOFOR OLMAM VİTES GAZA FRENE BASARKEN KAYNAKLANAN FAZLA TUKETİMMİ MERAK İŞTE CEVAP VERİCEKLERE ŞİMDİDEN TSK

öncelikle hayırlı olsun 20. lt yakma göstermesi şu nedenlerle

1-aracınız yeni
2-hava soğuk
3-kullanım hatası
4-yol bilgisayarı

yeni yakıt alınca yok bilgisayarını resetleyin ve düzgün bi şekilde kullanmaya başkıyınca:) 09, 10 lt düşer aracınız yeni olduğundan normallerde biraz fazla olur+havalar soğuk

ozanoz93
10/01/2013, 22:58
öncelikle hayırlı olsun 20. lt yakma göstermesi şu nedenlerle

1-aracınız yeni
2-hava soğuk
3-kullanım hatası
4-yol bilgisayarı

yeni yakıt alınca yok bilgisayarını resetleyin ve düzgün bi şekilde kullanmaya başkıyınca:) 09, 10 lt düşer aracınız yeni olduğundan normallerde biraz fazla olur+havalar soğuk
ali arkadasim simdi bu full depoyu bitirince yeni benzin aldigimda yol bilgisayarini resetliyorum anladigim kadariyla umarim dedgin degerlere iner ;))) tsk eterim

ali3434
10/01/2013, 23:02
ali arkadasim simdi bu full depoyu bitirince yeni benzin aldigimda yol bilgisayarini resetliyorum anladigim kadariyla umarim dedgin degerlere iner ;))) tsk eterim

valla abicim bak bu soğuklarda benim 1.3 m.jet arabam 7.5 lt yakıyor ben kafayı yiycem:).senin ki yeni artı benzinli birazda acemilik var sen 10.lt kaldırırsın rahat ama hep böyle gitmez arabada sende alışınca düzelir

krakercocuk
10/01/2013, 23:05
arkadASLAR AARCİMİ 2 GUN ONCE TESLİM ALDİM, DAHA 20KM YAPABİLDİM HAVLAARDAN DOLAYİ ;))) YOL BİLGİSAYARİ 18.5 LİTRE GOSTERİYOR BENZİN TUKETİMİNİ BU DAHA SİFİR OLDUĞU İÇİNMİ, YOKSA BENİM ACEMİ SOFOR OLMAM VİTES GAZA FRENE BASARKEN KAYNAKLANAN FAZLA TUKETİMMİ MERAK İŞTE CEVAP VERİCEKLERE ŞİMDİDEN TSK
her ıkısıde etkendır

ozanoz93
12/01/2013, 18:43
evet sonuda bugun 100km devirdim aracimda aracim 9.7 litre benzin yakiyor. ve ayrica star stop ozeligi trafikte rezalet arkadaslar. aracin geri kaydirmama olayi e5 te hafif yokusta devreye girmiyor. geri kaydirdi starstop yuzunden, 2. eco modundayken arac 60 tayken 5 vitese cikiyor,

ali3434
12/01/2013, 21:05
evet sonuda bugun 100km devirdim aracimda aracim 9.7 litre benzin yakiyor. ve ayrica star stop ozeligi trafikte rezalet arkadaslar. aracin geri kaydirmama olayi e5 te hafif yokusta devreye girmiyor. geri kaydirdi starstop yuzunden, 2. eco modundayken arac 60 tayken 5 vitese cikiyor,

demiştim abi ben sana o kadar dedim takma diye:) ben hep diyorum bu yarı otomatik 5 para etmez sende mağdurlarından birisisin.keşke almadan önce forumda sorsaydın

ozanoz93
12/01/2013, 21:30
demiştim abi ben sana o kadar dedim takma diye:) ben hep diyorum bu yarı otomatik 5 para etmez sende mağdurlarından birisisin.keşke almadan önce forumda sorsaydın

ne yapalim artik 4 yıl buna binecez yoksa hanım vurur beni ;))) alısıcaz yari otamatiğe

ali3434
12/01/2013, 21:32
ne yapalim artik 4 yıl buna binecez yoksa hanım vurur beni ;))) alısıcaz yari otamatiğe

o zaman yapıcak bişe yok:)

Ziyaretçi048
12/01/2013, 21:43
Bu akşam bir tandığımızın kiralık albeasına bindim acil işim vardı benim araç otoparktaydı.. araç 2011 fire 1.4 premio. yol bilgisayarına baktım ortalama tüketim kış ayı ve kiralık araba olmasına rağmen 60 binde ve ortalama tüketim 7.0 litre yazıyordu. ulen ben dizel arabayla 10 litre yakıyorum. duman oldum.. daha multijet alırsam tövbeler olsun

Birkan61
12/01/2013, 21:44
Bu akşam bir tandığımızın kiralık albeasına bindim acil işim vardı benim araç otoparktaydı.. araç 2011 fire 1.4 premio. yol bilgisayarına baktım ortalama tüketim kış ayı ve kiralık araba olmasına rağmen 60 binde ve ortalama tüketim 7.0 litre yazıyordu. ulen ben dizel arabayla 10 litre yakıyorum. duman oldum.. daha multijet alırsam tövbeler olsun

uzun yoldan gelmiştir belki abi :)))

aalperdemir
12/01/2013, 21:50
Yari otomatik nasil bes para etmez onu anlamadim. Bide arac geri kacmasin istiyosan frenden ceker cekmez gaza basarsin. Hillholder belli bir açıdan sonra devreye girer.

Sent from my iPhone using

dogus618
12/01/2013, 21:50
10 11 iıtre cok normal bende dızelde bole yakıyorumm aşağı dusmuyo pk

Ziyaretçi048
12/01/2013, 21:52
uzun yoldan gelmiştir belki abi :)))

trip en son ne zaman sıfırlandı allah bilir :D 3 bin küsurdaydı :D ben sıfırladım.. Birkaç müşteriye daha versin bakacam tekrar :)

Birkan61
12/01/2013, 21:54
trip en son ne zaman sıfırlandı allah bilir :D 3 bin küsurdaydı :D ben sıfırladım.. Birkaç müşteriye daha versin bakacam tekrar :)

:D

benim arabaya uyuz oluyorum ya. Araç 1 saatten fazla çalışmazsa yol bilgisayarı zannediyorum kendini sıfırlıyor. ( ortalama tüketim, ortalama hız falan )

ne ayak 1,5 senedir çözemedim :D

Ziyaretçi048
12/01/2013, 21:56
:D

benim arabaya uyuz oluyorum ya. Araç 1 saatten fazla çalışmazsa yol bilgisayarı zannediyorum kendini sıfırlıyor. ( ortalama tüketim, ortalama hız falan )

ne ayak 1,5 senedir çözemedim :D

bios pili gibi bişi olmasın içinde.hafıza tutması için. ben olsam çoktan göstergeyi söküp bakmıştım. arabada asla çalışmayan bir şeye tahammül edemem :)

Birkan61
12/01/2013, 21:59
bios pili gibi bişi olmasın içinde.hafıza tutması için. ben olsam çoktan göstergeyi söküp bakmıştım. arabada asla çalışmayan bir şeye tahammül edemem :)

Valla olabilir abi.. Ben yol bilgisayarı olmasın istiyorum valla ya :D moralimi bozmaktan başka bi işe yaradığı yok..

Şuan ondan çok kaporta odaklıyım. Bugün dikkat ettim tek tek inceledim tavan hariç her yerde çiziklerim var. Kaputta ve kapılarda özellikle derin ve belli olan çizikler var. Arka tamponun tekrar boyanması lazım boya atması ve çatlakları var.. Ayvayı yedik mazot alma alamıyoruz bide bu işler var :D

Ziyaretçi048
12/01/2013, 22:08
Valla olabilir abi.. Ben yol bilgisayarı olmasın istiyorum valla ya :D moralimi bozmaktan başka bi işe yaradığı yok..

Şuan ondan çok kaporta odaklıyım. Bugün dikkat ettim tek tek inceledim tavan hariç her yerde çiziklerim var. Kaputta ve kapılarda özellikle derin ve belli olan çizikler var. Arka tamponun tekrar boyanması lazım boya atması ve çatlakları var.. Ayvayı yedik mazot alma alamıyoruz bide bu işler var :D

biliyorum :d Dh den alıntı :D boyatırsan hiç satamazsın :D

ali3434
12/01/2013, 22:12

hüsamettin abi bu m.jette sıkıntı yok ben albea kullandım 1.3 m.jet 6.0 yakıyor şheir içi.fiorino kullandım 6.7 s.dışı 5.5 ama puntolarda bi anormallik var benim arabada 7.5 yakıyor bırakp albea alıcam sonunda:S

ali3434
12/01/2013, 22:14

senin araba 1.4 dizelse manyak az yakıyor.değerini bil :)

Birkan61
12/01/2013, 22:17
senin araba 1.4 dizelse manyak az yakıyor.değerini bil :)

evet 1,4 TDI 80 hp :) ama uzun yol harici az yakmıyor..

şehir içi pekte öyle söylenemez :)

e-5de trafiksiz gitmeyi şehir içi saymıyorum.. 4,4 yakaladığım oldu geçende öyle e5te ama uzun yol gibi o..:D

Daha bu akşam çektim video 8,8 litre.. 2 saat boyunca araçtaydım şehir içi vitesler 1,2,3 tüketim 8,8 litre yükleyebilirim :)

ali3434
12/01/2013, 22:29
evet 1,4 TDI 80 hp :) ama uzun yol harici az yakmıyor..

şehir içi pekte öyle söylenemez :)

e-5de trafiksiz gitmeyi şehir içi saymıyorum.. 4,4 yakaladığım oldu geçende öyle e5te ama uzun yol gibi o..:D

Daha bu akşam çektim video 8,8 litre.. 2 saat boyunca araçtaydım şehir içi vitesler 1,2,3 tüketim 8,8 litre yükleyebilirim :)

senin ki poloyla aynı motor az yakması lazım aslında.ya 1-2 sene once her araba ne güzel az yakıyordu bu tayip batırdı yakında mazot 5 lira olucak

Birkan61
12/01/2013, 22:42
senin ki poloyla aynı motor az yakması lazım aslında.ya 1-2 sene once her araba ne güzel az yakıyordu bu tayip batırdı yakında mazot 5 lira olucak

aynen polo motoru.. şehir içi malesef az yakmıyor dur kalka girdiğinde. Bu şekilde az yakacak araç yoktur gerçi ama :D

he vallahi ya 50 liraya 300 km yatığım günler nerde kaldı be :)

Misafir046
12/01/2013, 22:56
mjet kullanıyorum.Genelde en fazla gordugum 5,1...

İzmir eskisi gibi rahat trafiğede sahip değil onuda belirteyim.Sabahları normalde 25-30 dk'da gittiğim yolu 1-1.5 saatte gider oldum.

uzun yolda en falza gordugum 4,5 en fazla oda.

Birkan61
12/01/2013, 22:58
mjet kullanıyorum.Genelde en fazla gordugum 5,1...

İzmir eskisi gibi rahat trafiğede sahip değil onuda belirteyim.Sabahları normalde 25-30 dk'da gittiğim yolu 1-1.5 saatte gider oldum.

uzun yolda en falza gordugum 4,5 en fazla oda.

Hiç performanslı kullanmıyorsunuz heralde 3000 devire değmiyor ibre sanırım :)

uzun yoldada 90ı geçmiyor olmalısınız en fazla 4,5 gördüğünüze göre

Misafir046
12/01/2013, 23:01
Hiç performanslı kullanmıyorsunuz heralde 3000 devire değmiyor ibre sanırım :)

uzun yoldada 90ı geçmiyor olmalısınız en fazla 4,5 gördüğünüze göre

Yoo 100-110 arası gittiğim çok oluyor.

Aksam 100 ortalama ile cevre yolundan 50 km eve geldim.Ortalama 5 yakmıs.

Yalan yok.

Daha once konus acmıstım İzmirden kocaeline gitmiştim 100 gecmeden 3.9 ortalama yakalamıstım.

3000 devirde zaten 120-130 civarı oluyor.Zaten o hızlara sehir içinde gerek yok.

Sehirler arasındada 120 ile gidince 4,5 ortalamada oluyor.Tabi yolun yokus durumu ayrı bir durum ki orası beni pek ilgilendirmiyor.Benim kullandıgımda veriler bu.

Aksam B tripe baktım;

13000 kmde 4,8 ortalama.

sfkbrtn
12/01/2013, 23:03
bende İzmir' deyim ama maalesef trafiğe girince tüketim tavan... şu aralar 7.4 lt civarı...

Misafir046
12/01/2013, 23:05
bende İzmir' deyim ama maalesef trafiğe girince tüketim tavan... şu aralar 7.4 lt civarı...

Ya işte gercekten ben o kadar yakmıyorum.Bilmiyorum gercekten yakmıyorum.

Evim yuksek vadide.Oradan girneye iniyorum.Girneden konaka yonune kadar gidişte geliştede trafik milim gidiyor.Dur kalk paso.En fazla 5,2 gordum.

Gerci seninki 95 beygir ondan olabilir mi ?

sfkbrtn
12/01/2013, 23:12
Ya işte gercekten ben o kadar yakmıyorum.Bilmiyorum gercekten yakmıyorum.

Evim yuksek vadide.Oradan girneye iniyorum.Girneden konaka yonune kadar gidişte geliştede trafik milim gidiyor.Dur kalk paso.En fazla 5,2 gordum.

Gerci seninki 95 beygir ondan olabilir mi ?

doğrudur tabii ki muhalefet olmak için yazmadım yanlış anlaşılma olmasın:) 95 olmasından olabilir mi bilemiyorum ama mantık olarak arabayı daha rahat kaldırdığı için motorun daha az çaba sarfediyor olması gerekir diye düşünüyorum fakat pratikte iş böyle olmuyor sanırım... gerçi bu değer bol ışıklı ve genelde soğuk motorla yaptığım kısa mesafe sürüşlerimde geçerli, gittiğim mesafe uzadıkça tüketim azalıyor, ama yazın çok farketmiyor max 6lt yakıyor, multijet verimi ve soğuk hava ters orantılı kanısındayım:g0000000:

Misafir046
12/01/2013, 23:17
doğrudur tabii ki muhalefet olmak için yazmadım yanlış anlaşılma olmasın:) 95 olmasından olabilir mi bilemiyorum ama mantık olarak arabayı daha rahat kaldırdığı için motorun daha az çaba sarfediyor olması gerekir diye düşünüyorum fakat pratikte iş böyle olmuyor sanırım... gerçi bu değer bol ışıklı ve genelde soğuk motorla yaptığım kısa mesafe sürüşlerimde geçerli, gittiğim mesafe uzadıkça tüketim azalıyor, ama yazın çok farketmiyor max 6lt yakıyor, multijet verimi ve soğuk hava ters orantılı kanısındayım:g0000000:

Kısa mesafede benimkide oyle.Ozellikle Çiğli kipa Totalden benzin alıp sıfırlıyorum.Eve yokus cıktıgım için o kısa mesafede arac 7 lt gosteriyor 6 km felan.

Ama genelde cumadan cumaya benzinciye gidiyorum.Depomun yarısı bitmiş oluyor kiş aradan gecen 7 gunde sehir içinden gittiğim için toplamda gidiş geliş 60 km (cevreyolunu kullanırsam 100 gidiş geliş) oda 7 gundee 420 km ediyor yarım depoda.

sfkbrtn
12/01/2013, 23:21
Kısa mesafede benimkide oyle.Ozellikle Çiğli kipa Totalden benzin alıp sıfırlıyorum.Eve yokus cıktıgım için o kısa mesafede arac 7 lt gosteriyor 6 km felan.

Ama genelde cumadan cumaya benzinciye gidiyorum.Depomun yarısı bitmiş oluyor kiş aradan gecen 7 gunde sehir içinden gittiğim için toplamda gidiş geliş 60 km (cevreyolunu kullanırsam 100 gidiş geliş) oda 7 gundee 420 km ediyor yarım depoda.

yarım depoyla 420 km gidiyorsa süper:X

Misafir046
12/01/2013, 23:24
yarım depoyla 420 km gidiyorsa süper:X

Şimdi eşime dedim bir çok arkadasın yakıtları fazla oluyormus dedim.

Senin şu araba askını ben bir anlasam dedi.Kafasını cevirip dizisine devam ediyor.

ali3434
12/01/2013, 23:28

Senin şu araba askını ben bir anlasam dedi.Kafasını cevirip dizisine devam ediyor.

ya ben 6.0-6.5yaksın başka bişe istemiyorum map sensörü filan temizleticem bi de lastik alırsam düşer ins o degerlere

Misafir046
12/01/2013, 23:33
ya ben 6.0-6.5yaksın başka bişe istemiyorum map sensörü filan temizleticem bi de lastik alırsam düşer ins o degerlere

Hoca istanbulda ben yakıt degeri tartısmam.Orası ile burası bir değil.Orada ben olsam bende o degerleri yakalarım.

İzmir ile bir tutamam istanbulu ve trafiği... :)

Bence istanbula gore normal yakıtın.

sfkbrtn
12/01/2013, 23:33

aman yengeyi kızdırmayın:)

ali3434
12/01/2013, 23:34
Hoca istanbulda ben yakıt degeri tartısmam.Orası ile burası bir değil.Orada ben olsam bende o degerleri yakalarım.

İzmir ile bir tutamam istanbulu ve trafiği... :)

Bence istanbula gore normal yakıtın.
yok hocam 1.3 m.jet albea 5.8 6.0 burda yakalıyorsa puntoda 6.5 yakalamalı aralrnda 100 kg fark yok bile

Misafir046
12/01/2013, 23:35
aman yengeyi kızdırmayın:)

Konuyu dagıtmıyayım ama umrunda değil Araba vs...O sadece biner...Depo doldurmakmış,bakımmış,taksidiymiş.Naa umrunda değil :)Yakıt vs sallamaz bile.

aalperdemir
13/01/2013, 10:21
Konuyu dagıtmıyayım ama umrunda değil Araba vs...O sadece biner...Depo doldurmakmış,bakımmış,taksidiymiş.Naa umrunda değil :)Yakıt vs sallamaz bile.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-land-rover-bayandan-inanilmaz-temiz-herseyi-ile-sifirlanmis-mukemmel-bir-a-85240288/detay

Bizlerin duygularina tercüman olan linkteki ilani mutlaka okuyun açıklamalariyla birlikte :)

ozanoz93
13/01/2013, 14:31
Yari otomatik nasil bes para etmez onu anlamadim. Bide arac geri kacmasin istiyosan frenden ceker cekmez gaza basarsin. Hillholder belli bir açıdan sonra devreye girer.

yok yanlis anladin sen dosdusm starstop devrede olduğunda, ayağını frenden cektiğin zaman motor calisiyor gaza basana kadar arac geriye kaciyor, demek istedigim buu

aalperdemir
13/01/2013, 15:23
yok yanlis anladin sen dosdusm starstop devrede olduğunda, ayağını frenden cektiğin zaman motor calisiyor gaza basana kadar arac geriye kaciyor, demek istedigim buu

Hocam onunda cozumu var. Arabayi frenden cekerek degilde vitesle calistirirsan sorun ortadan kalkar.

Emin ol araclari test ederken akillarina gelmistir. :)

Evren_c
13/01/2013, 22:50
Hocam onunda cozumu var. Arabayi frenden cekerek degilde vitesle calistirirsan sorun ortadan kalkar.

Ben de tam bunu yazacaktım :) Kullanım kitapçığını okursanız orada yazıyor zaten. "Hill Holder fonksiyonuna sahip ve Dualogic vitesli araçlarda bir yokuşta araç stop ederse vites kolunu (+) veya (-)'ye doğru hareket ettirerek motorun çalıştırılması dolayısıyla Hill Holder fonksiyonunun devrede olması sağlanmalıdır."

Öte yandan ben de aynı araçtan aldım, İzmir trafiğinde (ki ben buna pek trafik demiyorum) 3 gündür kullanıyorum. Tabii haftasonu olduğunu ve pek trafiğe girmediğimi de göz önünde bulundurun. Yaklaşık 250 km yol yapmışım ve ortalama tüketim 6.8 litre gösteriyor. Hız sabitleyici ile 90 km/s ile düz yolda giderken yol bilgisayarı şöyle gösteriyor;

https://img818.imageshack.us/img818/7442/plpid33a2e04af7394f3cb2.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/818/plpid33a2e04af7394f3cb2.jpg/)

aalperdemir
13/01/2013, 22:58
Ben de tam bunu yazacaktım :) Kullanım kitapçığını okursanız orada yazıyor zaten. "Hill Holder fonksiyonuna sahip ve Dualogic vitesli araçlarda bir yokuşta araç stop ederse vites kolunu (+) veya (-)'ye doğru hareket ettirerek motorun çalıştırılması dolayısıyla Hill Holder fonksiyonunun devrede olması sağlanmalıdır."

Öte yandan ben de aynı araçtan aldım, İzmir trafiğinde (ki ben buna pek trafik demiyorum) 3 gündür kullanıyorum. Tabii haftasonu olduğunu ve pek trafiğe girmediğimi de göz önünde bulundurun. Yaklaşık 250 km yol yapmışım ve ortalama tüketim 6.8 litre gösteriyor. Hız sabitleyici ile 90 km/s ile düz yolda giderken yol bilgisayarı şöyle gösteriyor;

https://img818.imageshack.us/img818/7442/plpid33a2e04af7394f3cb2.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/818/plpid33a2e04af7394f3cb2.jpg/)

Valla hocam aldigim en dandik seyin bile kullanma kilavuzunu okurum. Bazen bos seyler oluyo ama degisik bisey ogrenince de bi sorunun gideriliyo.