PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bankadan kredi aldığınızda sigortanızı bankaya yaptırmak zorunda değilsiniz.

holigan
04/01/2013, 13:42
Kredi almak istediğim banka X sigorta şirketi A.Ş.’ne sigorta yaptırmam için beni zorluyor. Üstelik bankanın istediği sigortayı çoktan başka bir sigorta şirketinden temin etmiştim. Bankanın buna hakkı var mı?

Sigorta Murakabe Kanununa göre; bir sözleşmenin unsurları içerisinde taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yaptırmaya zorunlu tutulduğu hallerde, sözleşmeye sigortanın belirli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin olarak konulmuş şartlar hükümsüzdür.

Dolayısıyla bankalar, kredi verdikleri müşterilerinin risklerinin düşürülmesi için belli teminatları içeren bir sigortanın yapılmasını isteyebilir ancak sigorta şirketinin seçimi konusunda kimseyi zorlayamazlar.

Evren_c
04/01/2013, 14:12
Bir bankacı olarak (kurumsal bankacıyım gerçi ama bireysel bankacılıkta da durum aynı) yanıt vereyim :)

İstediğiniz sigorta şirketinden yaptırabilirsiniz, çok net. Bahsettiğiniz "...risklerinin düşürülmesi için belli teminatları içeren bir sigortanın yapılmasını isteyebilir..." kısmı doğrudur, ama burada iyi niyet kuralı geçerlidir. Yani mümkün ise, bankanın gösterdiği şirketten sigorta poliçesini yaptırmalısınız. Fiyatı çok yüksek ise, istediğiniz yerden yaptırabilirsiniz, sizi zorlayamazlar.

Başka bir şirketten sigorta yaptırmanın da bir şartı var, "dain-i mürtehin" olarak krediyi veren banka şubesinin tam adı ve vergi numarası belirtilmelidir (X bank A.Ş. Beşiktaş Şubesi gibi). Yani ilk faydalanıcı olarak bankayı gösteriyorsunuz. Bu şekilde mazallah araca bir şey olursa, kaskodan gelecek para ile ilk olarak bankanın alacağı kapatılır, sonrasında kalan bakiye olursa size ödenir. Yani aracınız bankanın teminatıdır ama kasko da teminatın teminatıdır :) Bunu yaptığınız sürece istediğiniz şirketten yaparsınız. Bir de kasko'da araç değeri tam olmalı, yani prim tutarı düşük olsun diye 50 liralık araca 20 liralık kasko yapamazsınız.

holigan
04/01/2013, 14:29
Evren bey kesinlikle çok doğru bilgiler yazmış.Konu 2 farklı taraf tarafından aydınlatılmıştır.:)

1ocak2011
04/01/2013, 16:30
Kredi anında öyle bir punduna getiriyorlarki, O anda yok ben başka yerden yaptırdım deme şansınız kalmıyor.

Evren_c
04/01/2013, 17:43
Kredi pazarlığı yaparken mutlaka belirtin. Ola ki unutursanız bile poliçenin iptali gayet mümkün ve basit. Sonuçta para ödüyorsunuz, daha ucuza bulabiliyorsanız mutlaka hakkınızı arayın. Poliçe iptal olup paranız iade edildikten sonra kendiniz yaptırırsınız poliçeyi. Hemen personele yüklenmeyin :) Birçok işlem otomatik olup bitiveriyor zira.