PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni alınan lastik öne mi takılır arkaya mı?

SteinGP
03/01/2013, 21:38
Doğru bilinen yanlışlar konusuna güzel bir örnek. Videoyu izleyin arkadaşlar.

https://www.youtube.com/watch?v=gSz7cm6MwH0

mehmetvyz
03/01/2013, 22:08
arka tarafta takılı olan yeni lastiklerin ıslak zeminde bıraktığı iz de oldukça belirgin :)

smartmavi
04/01/2013, 00:01
Lastik dört adet alınır. ben böyle biliyorum. Başka nedenle tek alınsa bile aynı marka ve desen alınır, kilometre farkı çoksa arkaya takılır.

Ziyaretci040
04/01/2013, 08:22
lastik dört adet alınır. Ben böyle biliyorum. Başka nedenle tek alınsa bile aynı marka ve desen alınır, kilometre farkı çoksa arkaya takılır.

+100000

tyilgin
04/01/2013, 08:59
Doğru bildiğim bir yanlışmış, Teşekkürler... :)

rockforever
04/01/2013, 16:20
peki frenleme ne olacak eskiler önde iken ??
o yüzden ben de 4 lastik birden değiştirme taraftarıyım...

Yagmuradam
05/01/2013, 09:20
Araca göre önem taşıyan bir konu sanırım. arkadan itiş araçlarda arkayı,önden çekişkerde ön değiştirilir biliyorum.

rbcn
05/01/2013, 10:43
Neden arabanın arkasına yeni veya daha az kullanılmış lastikler takılır?

Aracınız ister arkadan çekişli ister önden çekişli olsun, beklenmeyen, zor durumlarda (ani frenleme, sert viraj…) ve özellikle ıslak zeminlerde daha fazla güvenlik sağlamak için en yeni lastikleri arka tarafa takmanızı öneriyoruz.

Yapılan birçok test, ön tarafın kontrolünün arka tarafınkinden daha kolay olduğunu gösterdi.

Önden çekişli araçlarda ki günümüzde araçların çoğunluğu önden çekişlidir, ön lastikler arka lastiklere göre daha hızlı aşınır.

Ön tarafa takılan yeni lastikler:
• Aracın kontrolü değişecektir; çünkü ön/arka dengesi ters çevrilmiş olacaktır.
Aracın ön tarafında daha az yol tutuş hakimiyetine alışmış olan sürücü, bu durumda zorlanacaktır.
• Kaygan bir yolda, arka taraf, ön tarafa göre daha az yol tutuş sergileyecektir. Bu şekilde sürücünün, arka tarafı kontrol etme şansı kalmayacaktır. Bu durum aracın yoldan çıkmasına (spin atmasına) sebep olacaktır. Sadece deneyimli bir sürücü bu kötü durumla başa çıkabilecektir.

Arka tarafa takılan yeni lastikler:
• Araç kontrolü sürücünün alıştığı şekilde olacaktır (lastik değişiminden öncekine benzer); çünkü aracın yol tutuşu aynı olacaktır.
• Lastiklerin yol tutuşu daha iyi olacaktır; sürücü aracı kontrol edebilecek ve sorunsuz bir şekilde virajı alabilecektir.

Bu nedenle Michelin size:

- virajlarda daha iyi yol tutuş
- yüksek güvenlik içinarka tarafa yeni veya en az kullanılmış lastikler takarak alınan riski azaltmanızı öneriyor.

tyilgin
05/01/2013, 10:53
Araca göre önem taşıyan bir konu sanırım. arkadan itiş araçlarda arkayı,önden çekişkerde ön değiştirilir biliyorum.

Bende öyle düşünüyor ve biliyordum ama konuyu gördükten sonra biraz daha araştırınca yanlış bildiğimi fark ettim.

gerçi işin içine esp girince bence yinede ön tekerleğe takılmalı. sonuçta sistem savrulma sırasında ön tekerleklere yaptığı frenlemelerle arka bölümü kontrol altına almaya çalışıyor.

mehmetvyz
05/01/2013, 11:08

önden veya arkadan çekişli olması önemli değil, yeni 2 lastik arkaya takılır :)

abulbul08
05/01/2013, 11:54
Öne iki tane kar lastiği alsam olurdu diye soran kişilere çok iyi bir cevap aslında

tyilgin
05/01/2013, 12:36
Öne iki tane kar lastiği alsam olurdu diye soran kişilere çok iyi bir cevap aslında

Kar lastiklerini arkaya takarsan eksen kayması yaşama ihtimalin daha az ama pati çekmekten hareket edemeyebilirsin.
İlla 2 tane olacaksa, Sürüş rahatlığı ve emniyet dersen arkaya, yolda gidebilmek dersen öne diye düşünüyorum. :uhm00000:

Bu durumda olması gereken 4 tane alınması.

abulbul08
05/01/2013, 18:54
Kar lastiklerini arkaya takarsan eksen kayması yaşama ihtimalin daha az ama pati çekmekten hareket edemeyebilirsin.
İlla 2 tane olacaksa, Sürüş rahatlığı ve emniyet dersen arkaya, yolda gidebilmek dersen öne diye düşünüyorum. :uhm00000:

Bu durumda olması gereken 4 tane alınması.

Bende 4 adet alınması gerektiğini belirtmek için yazmıştım. Birde şunu belirteyim yaşadığım bölgede bol 180 derecelik virajlar bulunmakta kışın ön lastiklerin kötü olursa bütün virajları ya alamazsın yada 360 derece dönerek geri gidersin artık:poster_t::poster_t:

Puntojet07
05/01/2013, 19:39
Ön teker yarıldığı için bugün iki tane teker alıp öne taktım, sonra yoğun yağış olduğu için bir deneme yapayım dedim, 110-120 viraja girdim sorun yok, frenlemede sorun yok düz bir çizgide durabiliyor, arkada kayma vs olmadı, 30 dk lık bir sürüşten sonra güvenebildim, gerçekten de niyetim 4 lastik almaktı ancak ikisi bile şu an beni zorluyor. Nitekim, öne taktık bakalım bunların borcu bitince ilk işim 2 tane daha almak olacak. Bu arada petlas (pt515)aldım, ses yapma olayı michelinlerimden farksızdı, + olarak da michelin tali yolların, köy yollarının, mıcırlı yolların lastiği değil. Yine de Petlas ın de ne olduğunu yaşayıp göreceğiz. 4-5 ay sonra aşırı yol yapmamak kaydıyla 2 tane daha yeni lastik alsam şu anki lastiklerimle aralarında çok büyük fark olur mu onu düşünüyorum.

mehmetvyz
05/01/2013, 22:39
4-5 ay sonra aşırı yol yapmamak kaydıyla 2 tane daha yeni lastik alsam şu anki lastiklerimle aralarında çok büyük fark olur mu onu düşünüyorum.
bir şey olmaz, hayırlı olsun, güle güle kullanın :)