PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yikama??

goldumut
06/08/2007, 12:01
3 ay once motor koruma yaptırdım o gunden bu gune hıc motoru yıkatmadım.
normal yıkamacılarda basınclı suylamı yıkatıyım yoksa kendım oto sampunanı ve sungerlemı?
zararı yoktur sanrım(arac benzinli):drool000:

Ziyaretçi047
06/08/2007, 12:02
İşi bilen birine yıkatabilirsin. Beyin ve bujilere su değmemesi lazım. İşi bilenler zaten buraları poşetle kapatıyorlar.

goldumut
06/08/2007, 12:11
ama cihan ben cok gordum millet ne poset ne bırsey dırek basıyolar basınclı suyu:=))
bende tam senın dedıgın gıbı buji ve beyinle ilgili sorun olucak dıye bılgı alıyım dedım.
KAŞ YAPALIM DERKEN GÖZDEN OLMAYALIM:=)

Ziyaretçi047
06/08/2007, 12:12
O direk suyu basanlar işi bilmeyenlerdir. Dediğim gibi işi bilene yaptır lütfen.

goldumut
06/08/2007, 12:19
kendım sungerle kopukle yıkasam?ona ne dıyorsun?

ACTOROFTHEROAD
06/08/2007, 12:32
yaa tam bırazdan cıkıp motoru yıkatmaı düşünuodum konu da tam üstune OLdu:D

ufukbzk84
06/08/2007, 12:33
valla iyi oldu bu konu geçenlerde kaputu bi açtım toz içinde kalmış... :d benim arabam dizel nası olucak dizellerde dahamı sorunlu oluyo motor yıkamak????

goldumut
06/08/2007, 12:43
aslında bu konuda cem abiyi cagırsak buraya gercekten aydınlatıcı olabılır ama....

BB
07/08/2007, 23:32
Arkadaşım beynin üstüne bir poşet geçir bas basınçlı suyu. Hem kendim bi çok kez böyle yıkadım hem de yıkayanları izledim aynen böyle yapıyorlar.

şekerlioğlu
08/08/2007, 00:04
işi bilen yerlerde sorun olmuyor bende 3 kere yıkattım sorun olmadı<gold>eski halin şimdiki realin araç giriş yerinin karşısında tabak oto yıkama var güvenle yıkatabilirsin.

femoli
08/08/2007, 09:00
Ya arkadaşlarım su ile motormu yıkanır yapmayın allahını severseniz yıkamacılar sizin aracınızımı düşünecek adamlar basar suyu geçer bunun için özel imal edilmiş motor yıkama spreyleri var alacaksınız kullanacaksınız. Su motoordaki bütün elektronik vede mekanik yerlere zarar veriri paslanma oksit çürütme ve her şey aksini söyleyen varmı ? Ama motor yıkama spreyleri hem motordaki yağları çabucak aşağı indirir hem içindeki madde sayesinde koruma yapar oksite karşı paslanmayı önler plastiklerin üstünü kaplama yaptığı için çürümeyi önler ben şahinimde bile motor tem spreyiyle yıkıyordum kaldıki gp

bunu fiyeti 15 ytl kendiniz dahi yapabilirsiniz yapmanız gereken motor ılık olacak spreyi sıkıp bekleyip yumuşadıktan sonra tekrar sıkıp bütün pisliği aşağı indirmek odan sonra hem parlak kalacak hemde temiz olacaktır ......

yamtar00
08/08/2007, 09:25
femoli'ye katılıyorum en güzeli bu yöntem

osman
19/08/2007, 23:30
İşi bilen birine yıkatabilirsin. Beyin ve bujilere su değmemesi lazım. İşi bilenler zaten buraları poşetle kapatıyorlar.

AYNEN

Emre08
20/08/2007, 02:25
ewet kardeşim doru demişin artıq pazarda bile satıolar 5 10 milyona..heem poşet geçirsen bile beyin kutusuna o mutlaka kablolara girip sızıntı yapıp oksitlenmeyle beyni yakar.BU OLAYDA en çoq dizelde meydana gelebilir.çünkü nerden biliorum babamların şirketinde ki bi 1 1.9 doblo nun motorunu yıkamıslardı bende ozman araba nın motoruna bakmıstım ve bi 2 açıq beyne giden kablo gördüm yıkattıktan sonra arba şirkete geldi bidaha çalışmadı.arabanın yol bilgisayarındada --Error-- AYNEN BÖLE YASIODU bence hiç tavsie etmem haa ben yıkatcam derseniz güzel ve işi bilen bi yerde yıkatın arkadaşlar ..SAYGILAR:d

lasgue
02/12/2007, 15:45
komik gelmesin ama ben sütle siliyorum:) bildiğiniz inek sütü

karademir
26/12/2007, 23:23
Arkadaslar, cok tehlıkelı!.. Benım yıllar once Tempra'da basıma geldı. Aynen dedıgınız gıbı hortumla fosur fosur yıkadılar. Bır de "bız yıkarsak bırsey olmaz" dıye hava bastılar. Yapan da ozel tofas servısı?!. Tempralarda beyın digiplex2 olarak adlandırılıyor. Resmen malzemenın plastık arka yuzeyının mantar tarlası gıbı sıstıgını gordum :( sene 99, 210 mılyon zarara ugradım :( Sakın ha!..
Isı bılen yıkamacılar once motora ozel bır ılac sıkıyorlar, bu hem suyun yuzeyde tutunmasını onleyen bır fılm tabaka olusturup hem de yag artıklarını cozen bır malzeme. Daha sonra sıcak su ıle yıkıyorlar motoru. Tabıkı tum bunlardan once beyın ve elektonık aksamın (sıgorta kutusu vb) uzerıne bone gecırıyorlar. Sonuc super. Bır de benım devamlı gıttıgım yıkamacının tavsıyesı "eger yıkatmayacaksan ve gercekten cok tozlandıysa boya tabancasıyla hava tut" oldu. Bır husus daha: Hepsı yapıyor mu bılmıyorum; ama benım yıllardır devamlı gıttıgım yetkılı servıs "Bıze getırın bız garantılı olarak motor yıkaması yaparız" dedıler.

Halook!!!
27/12/2007, 00:20
Serviste motoru yıkatmayın diyorlar arkadaşlar.Motordaki pislikleri temizlemek için bir sprey kullanıyorlar.Önce spreyi motorda heryere iyice sıktıktan sonra bir bez ile spreyin gittiği her yeri siliyorlar ve motor pırıl pırıl oluyor.Bu spreyin üstünde tam 6 adet işlevi olduğu yazıyor.Sprey Tutela marka...

ERDİ
19/02/2008, 22:55
bencede en iyisi suyu hiç bulaştırmamak 15 ytl yi veririm kafam rahat eder paslancakmı, çalışacakmı yoksa çalışmayacakmı,sorun açıcakmı diye düşünmekten kurtuluruz hemde

_Darbe_
21/03/2008, 21:46
komik gelmesin ama ben sütle siliyorum:) bildiğiniz inek sütü
Biraz Komik Ama Niye Sütle Yıkıyosun Murat Abi Daha Mı İyi Çıkarıyor Kiri??:hmm:

KaMiKaZe
22/03/2008, 00:36
Ya arkadaşlarım su ile motormu yıkanır yapmayın allahını severseniz yıkamacılar sizin aracınızımı düşünecek adamlar basar suyu geçer bunun için özel imal edilmiş motor yıkama spreyleri var alacaksınız kullanacaksınız. Su motoordaki bütün elektronik vede mekanik yerlere zarar veriri paslanma oksit çürütme ve her şey aksini söyleyen varmı ? Ama motor yıkama spreyleri hem motordaki yağları çabucak aşağı indirir hem içindeki madde sayesinde koruma yapar oksite karşı paslanmayı önler plastiklerin üstünü kaplama yaptığı için çürümeyi önler ben şahinimde bile motor tem spreyiyle yıkıyordum kaldıki gp

bunu fiyeti 15 ytl kendiniz dahi yapabilirsiniz yapmanız gereken motor ılık olacak spreyi sıkıp bekleyip yumuşadıktan sonra tekrar sıkıp bütün pisliği aşağı indirmek odan sonra hem parlak kalacak hemde temiz olacaktır ......

femoliye katılıyorum hatta birşeyler daha ekliyim su ile yıkayacak arkadaşlar lütfen hiç yıkamasınlar su(nem) zamanla oksitlenmeye ve paslanmaya yol açar. Aksine 10 - 15 ytl ye alabileceğiniz wd40 gibi ürünler oksitlenmeyi ve paslanmayı önler oluşmuş oksiti ve pası temizleri yağ kalıntılarını söker atar, yağlama yapar vs... Evet istediğiniz temizliği elde edemezsiniz ama motorunuzun can damarlarını korumuş olursunuz. :toot0000:

misli1
23/03/2008, 20:09
Motor yıkatmak tamamen görsel bir durum yoksa kesinlikle gerek yok. Pis motor yıkanmış temiz motordan daha sağlıklıdır. Markalı motor temizleme spreyleri yeterlidir. 13 yıldır beş aracımında motorunu yıkamadım ve kendim temizledim. Yıkanmış kadar temiz oluyor ve daha uzun temiz kalıyor.

TunFeB
23/03/2008, 23:19
peki bu spreylerle nasıl yapabiliriz bu işi. sıkıp silmek yeterli oluyor mu acaba

KaMiKaZe
23/03/2008, 23:27
peki bu spreylerle nasıl yapabiliriz bu işi. sıkıp silmek yeterli oluyor mu acaba

aynen sölediğin gibi arkadaşım zaten spreyi sıktıktan sonra yağın pasın aktığını görüceksin arkasından bezle silebilir daha sonra hava tutabilirsin.

TunFeB
24/03/2008, 08:42
teşekkürler

alipckopat
26/04/2008, 19:44
sakın ha arkadaşlar su ile motor yıkanmaz heleki bu gp ise gidin ya arkadaşın dediği gibi 15ytl ye bi ürün alın onunla temizleyin yada gidin bi motor koruma yaptırın en fazla senede iki kez motor koruma yaptırırsınız kafanız ağrımaz bende söylemesi bu arada izmir birmot'da moror koruma 35ytl bilginize

kukart
26/04/2008, 23:04
motor+koltuk+dış cila 80ytl ye samsun birmot ta gel yapayım dedi eleman yalnız şimdi vaz geçtim en azından motor yıkattırmaktan...
neme lazım eski aracımla 50 bin km yaptım birkez su dedirmedim varsın kirli dursun..
kendim silerim hem bu zevki niye başkasına yaşatayımki :)
bir de üste para vercem peehhhh