PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabanın Sol Ön Tafından Gelen Luk Luk Sesleri

muhendis0429
31/12/2012, 14:31
Merhaba arkadaşlar, 2009 fire active grande punto aracımın, hafif çukurlarda sol tarafından daha sert çukurlarda hem sol hem sağ ön tarafından gelen luk luk sesleri uzun zamandır var. Bahçeşehirde bosh-car servise giderim hep. Ustalar baktılar amortisörler sağlam, dreksiyon kutusu sağlam, askı kolları sağlam, vites kutusu sağlam, motor askıları sağlam, balatalar sağlam, egsoz borusu sağlam, rot balans ayarı düzgün, yani bakılacak her tarafa baktılar hiçbirşey yok ama deneme sürüşü yapan usta evet ses geliyor fakat arabada birşey yok diyor. Sonra ustanın biri kaput oynayabilir dedi kaputun altına oynamaması için conta koydular. Sonra deneme turu attık ses yok olmuş gibiydi. Sonra çıktım geldim fakat yolda bir kaç çukura bilerek girdim ve yine aynı ses geliyor. Bu ses nereden geliyor anlamış değiliz benzer birşey yaşayan oldu mu?

Muhendis06
31/12/2012, 14:59
Araci ikinci el aldiysaniz veya kazali ise, ön salincak ve takimlar toplanirken civata veya saplamalarda çap hatasi yapilmis olabilir. Bosluk olan burclar da boylece ses yapabilir.

Muhendis06
31/12/2012, 15:02
Bambaska bir olasilik, akünüzü eğer ayni kapasiteli ama daha alcak bir akü ile degistirmişseniz, emniyet amaclı aküye dolanan kemer bosluk yaptigi icin akünüz zipliyor olabilir, ama sagdan da ayni sesi duyuyorsunuz sag taraftaki baska bir ses olmali. Aracin anlamsiz bir yerinde bir anahtar tornavida vs dusmus olabilir, benim sigorta kutusunun altina lokma ucu düşmüştü tıkırdayıp duruyordu ne oldugunu bulana kadar aylarca ugrastim.

ametist
31/12/2012, 15:06
amortisör takozları?

muhendis0429
31/12/2012, 15:22
Aracı ikinci el aldım evet, alırken bosh-car serviste expertiz yaptırdım temiz çıkmıştı trameride temiz yani arabada kaza falan yok zaten şimdiki ustalarda arabada hiçbir sorun olmadığını söylüyorlar, ilginç bir durum.

muhendis0429
31/12/2012, 15:23
amortisör takozları?

Amortisörler 2 ay önce değiştirildi ve şimdide iyi durumdalar, amortisörler değişirken ya da bugünkü incelemede takozlarda birşey olsa anlamazlar mıydı?

Ziyaretçi048
31/12/2012, 15:27
Z rotlar sökülüp bakılmadan bozuk olduğu anlaşılmıyor. Luk Luk sesleride genelde kendileri yapar. bir hafta sanayiye gittim geldim motor takozları direksiyo kutusu rot başları amortisör herşeye bakıldı. Sonra başka bir ustaya gttim Z rotları boşa çıkardı al gel yenisini dedi. Çok bozuk değilse eğer aracın üstündeyken baskı yaptığı için anlaşılmaz bozuk olduğu dedi. Z rotun içindeki 1 mm boşuk bile arabanın içinde lok lok ses yapıyor.. 15 tl ye hallettim :)

muhendis0429
31/12/2012, 15:31
Z rotlar sökülüp bakılmadan bozuk olduğu anlaşılmıyor. Luk Luk sesleride genelde kendileri yapar. bir hafta sanayiye gittim geldim motor takozları direksiyo kutusu rot başları amortisör herşeye bakıldı. Sonra başka bir ustaya gttim Z rotları boşa çıkardı al gel yenisini dedi. Çok bozuk değilse eğer aracın üstündeyken baskı yaptığı için anlaşılmaz bozuk olduğu dedi. Z rotun içindeki 1 mm boşuk bile arabanın içinde lok lok ses yapıyor.. 15 tl ye hallettim :)

Bizde her ihtimale karşo Z rotları değiştirdik :) ama ses kesilmedi.

fhmnl
31/12/2012, 16:00
arkadaşın dediği gibi amortisör takozundan geliyor ses

serkandikici
01/01/2013, 23:32
Merhaba arkadaşlar, 2009 fire active grande punto aracımın, hafif çukurlarda sol tarafından daha sert çukurlarda hem sol hem sağ ön tarafından gelen luk luk sesleri uzun zamandır var. Bahçeşehirde bosh-car servise giderim hep. Ustalar baktılar amortisörler sağlam, dreksiyon kutusu sağlam, askı kolları sağlam, vites kutusu sağlam, motor askıları sağlam, balatalar sağlam, egsoz borusu sağlam, rot balans ayarı düzgün, yani bakılacak her tarafa baktılar hiçbirşey yok ama deneme sürüşü yapan usta evet ses geliyor fakat arabada birşey yok diyor. Sonra ustanın biri kaput oynayabilir dedi kaputun altına oynamaması için conta koydular. Sonra deneme turu attık ses yok olmuş gibiydi. Sonra çıktım geldim fakat yolda bir kaç çukura bilerek girdim ve yine aynı ses geliyor. Bu ses nereden geliyor anlamış değiliz benzer birşey yaşayan oldu mu?

Aynı sorunu 2008 GP varken yaşadım İzmir Enriko Aliberti de tıkırtı burcu değiştirdim 120TL ye ses tamamen kesildi 0 gibi oldu eğer bahsettiğiniz stabize bozyuk yolda veya arnavut kaldırımı tarzı yollarda araç 1.vites rölantide gaz vermeden ilerlerken lak luk lak luk şeklinde bi ses ise tıkırtı burcu olabilir... Onun haricinde direksiyonu çevirirken lak lak lak lak şeklinde bi ses varsa da ön amortisöz üst takozlarıdır.. Amortisör takozu sorununu teşhis etmek için elinizi yay'ın üst kısmından tutun ve direksiyonu tam sağ ve tam sol şeklinde biraz çevirin ( bi arkadaşınız ) eğer direksiyon dönerken yay yükselmesinde takılarak ilerliyorsa (çok hafif) amortisör takozudur..

Eğer yanlış bilgi verirsem daha bilgili arkadaşlar düzeltecektir umarım sorununuz en kısa zamanda çözülür.. Yinede tıkırtı burcu +1

Ezeldenberi
18/12/2016, 20:36
Aynı sesi kasisli ve çukurdan geçerken iki haftadır duyuyorum. Bence ses amortisorden geliyor gibi. Bi ara ustaya baktıracam.

arpadan
22/12/2016, 08:58
bende de yapıyordu özellikle parke taşında. z rottan çııkmıştı