PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Geç Devirlenme ve Performans Kaybı

alicanveliy
29/12/2012, 01:04
Arkadaşlar bi tane dizel grande puntomuzda sorun var.araba 2008 model ve 128.000 kmde.araç gaza bastığımıza normalden daha geç devirleniyor ve performans kaybı var.çekişi daha düşük ve biraz fazla yakıyor.devir geç de olsa 5000 i görüyor hiçbir arıza lambası yanmıyor.baskı balata yeni,egr valfini söktük baktık,valf temizlendi.egr valfinin fişini çekip çalıştırınca arıza lambası yanıtor.yani sanırım sorun onda değil.valfi çıkarıp arabayı öyle çalıştırdık iyi veya kötü bi değişiklik olmadı.sorunumuz ne olabilir?map sönsörü,yakıt sistemi,ateşlem sistemi,elektirik...?

smartmavi
29/12/2012, 03:41
aynı sorun şu an ben de de var.

Bir önceki puntomda bu sorunu karbon clean ve emme manifoldu temizliğiyle çözmüştüm. Bakım zamanı gelince aynı işlemleri yaptıracağım.

cemyk
29/12/2012, 09:10
forumda bir arkadaş aynı sorunu map sensörünü temizleyerek cözmüştü. denemekte fayda var...

alicanveliy
29/12/2012, 16:01
Ben de map sensörü veya egzosla ilgili olabileceğini düşündüm. Anadolu yakası Çekmeköy civarında yardımcı olabilecek anlayan bi arkadaş varsa görmesini isterim doğrusu. servis ve tamirciler saçma sapan şeyler söylüyor.

must82
29/12/2012, 16:36
Turbo da bir sorun olabilir mi? yada bu parça değişikliği sırasında abimin lineasında turbonun hortumunu takmayı unutmuşlardı o da olabilir mi?

alicanveliy
29/12/2012, 16:48
Turboda sorun olduğunu sanmıyorum, 1750 devirden sonra araba daha performanslı gidiyor. Ama gaza dokunduğunuzda geç algılıyor daha doğrusu geç devirleniyor ve çekişi normalden düşük. Kalkışlarda zorlanıyor, hele bayırda kalkmak için el freni çekmeniz gerekiyor.

Ziyaretci040
29/12/2012, 17:04
Map sensörü.

alicanveliy
29/12/2012, 17:57
Map sensörü.

Çok net bi cevap olmuş. Emin misiniz? Daha önce tecrübe ettiniz mi?

Ziyaretci040
29/12/2012, 18:05
İstanbul Fethiye arası aracım aynı arızayı yaşadığı için sıkıntı çektim.Sorun bu diye düşünüyorum hocam. Hava akışmetredende olabilir ama bence map.

alicanveliy
29/12/2012, 18:33
Egr valfi de denilen debimetreden olduğunu sanmıyorum. Gerçi söküp onsuz çalıştırdığımızda da bi değişiklik olmuyor. Sadece arıza lambası yanıyor.

mashart
29/12/2012, 19:56
Arkadaşlar bi tane dizel grande puntomuzda sorun var.araba 2008 model ve 128.000 kmde.araç gaza bastığımıza normalden daha geç devirleniyor ve performans kaybı var.çekişi daha düşük ve biraz fazla yakıyor.devir geç de olsa 5000 i görüyor hiçbir arıza lambası yanmıyor.baskı balata yeni,egr valfini söktük baktık,valf temizlendi.egr valfinin fişini çekip çalıştırınca arıza lambası yanıtor.yani sanırım sorun onda değil.valfi çıkarıp arabayı öyle çalıştırdık iyi veya kötü bi değişiklik olmadı.sorunumuz ne olabilir?map sönsörü,yakıt sistemi,ateşlem sistemi,elektirik...?

Hocam benim araç da 1,3 75'lik multijet 128,000 Km'de. Gaza basınca normalden daha gec devirlenmesi, performans kaybı bende de vardı, Bosch servisinde bilgisayara bağlattım enjektörlerde sıkıntı yok Hava Akış Metre (Debimetre) arızalı dediler, serviste yenisi ile değiştirdim sorun kalmadı. Maliyet : 135,00 TL
Sana Önerim,
1-) Hava filtresini değiştir
2-) Carbon Clean ve Emme Manifold temizliği yakın zamanda yapılmadıysa mutlaka yaptır, araba nefes alıyor. (Yapıldıktan sonra araç ilk birkaç bin km "1 litre" fazla yakar ama değer)
3-) Hava Akışmetre (Debimetre) mutlaka baktır, gerekirse değiştir.
4-) MAP sensörünü temizlettir.
5-) Würth Enjektör Temizleyici kullan süper bir şey.
6-) Shell GTL Mazot kullan, menzili biraz az gidiyor ama araba performanslı gidiyor.
7-) İlk yağ değişiminde Mobil-1 0W40 Newlife yağ kullan Turbo için bu yağ candır. Heleki kışın bir kullan farkı görürsün.
nacizane aklıma gelenler bunlar, ben MAP sensor temizliği hariç hepsini aracımda uyguladım şuan sonuc süper.

kadir07
29/12/2012, 20:30
Akışmetre(debimetre) yi kontrol ettirin bence onda sıkıntı olabilir...

alicanveliy
29/12/2012, 20:58
Hava filtresi temiz. carbon clean ve manifold temizliği nerde yaptırılabilir? Yaklaşık ne kadardır? başka bi puntodan söküp debimetreyi deneyeyim bakalım, değişiklik olacak mı... map sensorünü tamirciler temizler mi? Yoksa kendim mi deneyeyim? Zor bişey mi?

mashart
29/12/2012, 21:08
Hava filtresi temiz. carbon clean ve manifold temizliği nerde yaptırılabilir? Yaklaşık ne kadardır? başka bi puntodan söküp debimetreyi deneyeyim bakalım, değişiklik olacak mı... map sensorünü tamirciler temizler mi? Yoksa kendim mi deneyeyim? Zor bişey mi?

Carbon Clean ve emme Manifod Temizliği yetkili serviste yaptır, ikisi 100 TL tutuyor
MAP sensörünü de yetkili serviste baktırmanda tavsiye var, ben onu hiç söktürmedim. Bana servisin dedigine göre ince bir vidası var o sökülürken zorlanırsa kırılır ve sensörü yenisi ile değiştirmek zorunda kalırsın dediler.

ligdevi
29/12/2012, 22:37
Aracınız tıkanmış olabilir, yani filitreler emme manifoldu hava akışmetre enjektörler, map sensörü kurumlanmış olabilir, map sensörünü geçen kendim söktüm kurum doluydu içi, balata spreyi ile temizledim test sürüşüne çıktım yola, baya farkediyo araba ileri atlıyo resmen, aşağıda resimleri var map sensörünün zor değil kendinde sökebilirsin tek alyan tutuyo zaten motorun orta arka tarafında bir tane fiş takılı parça görürsün zaten... :)

alicanveliy
29/12/2012, 23:07
Map sensörünün sadece bi fişi var sanırım. Fiş nasıl çıkıyor, çekince gelir mi? Kırmayayım bi de... Başka bağlantısı var mı?

ligdevi
30/12/2012, 00:06
Map sensörünün sadece bi fişi var sanırım. Fiş nasıl çıkıyor, çekince gelir mi? Kırmayayım bi de... Başka bağlantısı var mı?

Fişin üzerinde sarı renkli pim var onu geri çekin sonra fişi sağ sol yapa yapa çekin biraz zor çıkar, ama alyan cıvatayı çıkarmayı unutmayın daha sonrada sağ sol yaparak manifoldun içinden çıkartın, bir kere yapsanız çok basit aslında, temizledikten sonra da yine aynı şekilde manifoltun deliğine sağ sol yaparak takıyoruz parçayı :)

alicanveliy
30/12/2012, 16:53
Map sensorünü söktüm. ama fotoğraflardaki gibi ucunda delikler yok. sadece çanak şeklinde bi meme. çok kurumlanmış. temizleyip takayım bakalım...

alicanveliy
02/01/2013, 16:24
Başka bi grande puntodan map sensorü alıp taktim. onun ki de biraz kirlenmişti, bez ve tornavida ucuyla temizleyip taktım. sonuç olarak gaza basınca geç tepki veren aracım daha iyi tepki veriyor. performans biraz arttı ama yeteri kadar değil. sanırım manifold temizliği de istiyor.

ligdevi
02/01/2013, 23:51
Map sensorünü söktüm. ama fotoğraflardaki gibi ucunda delikler yok. sadece çanak şeklinde bi meme. çok kurumlanmış. temizleyip takayım bakalım...

Sanırım sizin ki 75 lik, bendeki 90 lık olduğu için farklı olabilir ama yinede aynı amaca hizmet ederler,
map sensörü-debimetre-manifold-enjektörler-filtre temizlikleri ile turbon sağlamsa direk yakıt ve performansı etkilerler, bunları sürekli kontrol altında tutarsan sıkıntı yaşamazsın ... :)

eexelanss
03/01/2013, 08:45
Nacizane tavsiyem hava debimetresini kontrol edip temizleyin. Büyük ihtimal ile sorun ondan kaynaklı.. Yalnız temizlerken dikkatli olun ve kontak spreyi kullanın...
Debimetre temizliğinden bahseden arkadaşlarımız olmuştu onlar daha faydalı olacaktır size..

Ziyaretçi049
03/01/2013, 09:17
Genellikle bu sorunlar Hava akış metrenin tıkanması ile oluyor, bir çok arkadaşımın dediği gibi Carbon Clean ve Manifolt temizliği yapmak lazım debi metreye'de bakmak lazım, birde mazot filtresini kontrol edin eğer yan sanayi kullanıldıysa ve uzun süre/km değişmediyse şişme yapmış olabilir buda aracın devirlenmesini etkiler ve daha fazla yakıt yakmanıza neden olur.

alicanveliy
04/01/2013, 14:39
Debimetreyi de yeni taktım geç devirlenme sorunu halloldu. çekişinde az bi sorun kaldı. zincir bakımı ve manifold temizliği yaptırmayı düşünüyorum.

lithium_
10/07/2015, 03:03
Benim de benzer bir sorunum var. tekrar bir konu acmak istedim. Gec devirlenme ve performans kaybina ilaveten aracim 2300 devir sonrasi atak bi hale geliyor. 1750-2000 arasi devir de olu gibi. Ne yapliyim?