PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araçtan çıkan garip ses ?

ligdevi
25/12/2012, 21:56
Arkadaşlar aracımdan garip bi ses çıkıyo, motor kısmından aracın ısınma esnasında seyir halindeyken kesik kesik uzun kısa cızırtı sesi çıkıyo, yolda giderken duvardan bariz yankı yapıyo ön taraftan ama kesin şurasıdır diyemiyorum, durduğu yerde gaza basıyorum ses seda yok, araç yükteyken yapıyo seyir halindeyken yani, yalnız araçta hiç bi anormallik yada arıza ışığı yok. Yaklaşık 3-4 aydır bu ses var ve rahatsız edici bi ses, umarım triger zinciri baskı balata falan değildir. aracım 120 binde, yardım ederseniz sevinirim ...

Sorunun çözümü; 2 gün önce aracın 120 bin bakımında ve vites spirallerinin değişmesinden dolayı ses tamamen ortadan kalktı bilginize ...

PuntO61
25/12/2012, 22:11
benzer bir olayı şöyle yaşadım... 1 haftadan beri sanki direksiyonla gösterge paneli arasından bir yerden genel anlamda ön taraftan plastiklerin birbirine sürtmesi ile kapı gıcırtısı arası bir ses gelmeye başladı... gaza basarken ve direksiyonu çevirirken bu ses geliyordu ... giderek artmaya başladı, bugün kış lastiği almak için servise gittiğimde bunu da sordum, eleman hemen anladı.. abi puntolarla fiorinolarda kronik bir durum, kalorifer borularının sürtünmesinden dolayı çıkan bir ses 5 dk lık işi var hemen hallederiz dedi... dediği gibide halletti ses mes kalmadı... servise bir uğra istersen

ligdevi
25/12/2012, 22:18
benzer bir olayı şöyle yaşadım... 1 haftadan beri sanki direksiyonla gösterge paneli arasından bir yerden genel anlamda ön taraftan plastiklerin birbirine sürtmesi ile kapı gıcırtısı arası bir ses gelmeye başladı... gaza basarken ve direksiyonu çevirirken bu ses geliyordu ... giderek artmaya başladı, bugün kış lastiği almak için servise gittiğimde bunu da sordum, eleman hemen anladı.. abi puntolarla fiorinolarda kronik bir durum, kalorifer borularının sürtünmesinden dolayı çıkan bir ses 5 dk lık işi var hemen hallederiz dedi... dediği gibide halletti ses mes kalmadı... servise bir uğra istersen

Servislerden o kadar çok şey duyuyoruz ki servise gitmeye tırsıyorum :)

ligdevi
25/12/2012, 22:46
Başına gelen ya da fikri olan yokmu yurttaşlar

GUNES
26/12/2012, 10:10
henüz başıma gelmedi ama (sanırım 5-10 bin km sonra ben de duyarım bu sesi) forumdaki arkadaşlar kalorifer borularının sürtünmesinden kaynaklı diyorlarsa doğrudur...bu işler tecrübeyle sabit...

ErhanKarann
26/12/2012, 17:10
Bir servise danış bence hocam en mantıklısı budur burdan kimse sana bu konuda nerden geliyor gibisinden yardımcı olamaz motor kulagı gevşemiştir belkide belkide şanzuman kulagı gevşemiştir rot veya z lerinde bir sorun vardr belki baskı balatan bitmiştir belkide frenlerden geliyordur diste cizilme vardır belkide trigiear kayışıdır ama trigiearı çıkar aklından 160000 km de değişir normal konuşlda baskı balatanıda yokuşlarda denersin geriye kalan yerleride bir ustaya danış bence..

ligdevi
26/12/2012, 23:40
servise gösterecem aslında ama bu aralar işlerde çok yoğun, akşam 9:00 dan aşağı eve gidemiyorum neredeyse. motor tamamen ısındıktan sonra ses azalıyo. Frenlerden sanmam çünkü frene besınca değil gaza asılınca artıyo ses, içeriden az duyuluyo genelde ön alt kısımdan yola yankı yapıyo dışarıdan bariz duyuluyo, baskı balata böyle ses çıkarırmı acaba, araçta hiç kaçırma falan yok, inşallah kalorifer borularıdır .

ErhanKarann
03/01/2013, 11:18
servise gösterecem aslında ama bu aralar işlerde çok yoğun, akşam 9:00 dan aşağı eve gidemiyorum neredeyse. motor tamamen ısındıktan sonra ses azalıyo. Frenlerden sanmam çünkü frene besınca değil gaza asılınca artıyo ses, içeriden az duyuluyo genelde ön alt kısımdan yola yankı yapıyo dışarıdan bariz duyuluyo, baskı balata böyle ses çıkarırmı acaba, araçta hiç kaçırma falan yok, inşallah kalorifer borularıdır .

Olabilir bak bu araçların genelinde ses sorunu var ama neresinden geldigini sorarsan valla bende çözemedim emin ol bunu üreten arkadaştan başkasıda çözemez :) Trigiear değil ama buna emin balatan desek onuda kaçırmıyorsa oda sorunsuz gibi belki sorunludur ama idare edecek şekilde bi yere kadardır frende degilse belkide davulumbazlardandır olurya geçmiş olsun ..

lithium_
03/01/2013, 19:54
bende de benzer problem vardı. bugün servise götürdüm klima borularının titremesinden oluyormuş. hemen hallettiler.

citi
04/01/2013, 22:29
arkadaslar bende de aynı sorun var aracı calıstırdıgım andan itibaren özellikle stabilize yola cıktıgım zaman sanki ön aksamdan plastik sürtmesi gibi ses gelio.rot balanscıya götürdüm bişe yok dedi amatisörlre baktırdım yine sorun cıkmadı bu sesin nerden cıktıgını bilen arkadslar var mı...

citi
04/01/2013, 22:34
arkadslar benim aracımda da aynı benze bir promlem var aracı calıstırdıgımda problem yok ama harekete haline gectiğim anda ön taraftan sanki birsey sürter gibi ses gelio rod ayarlarına baktırdım problem cıkmadı amatisörşerde de bi problem cıkmadı bu ses nereden gelio acil yardım sesi kulak tırmalıo...

ligdevi
04/01/2013, 23:01
Baskı balatayı bugün sordum eski sahibine, 100 binde ben değiştirdim dedi, o zaman tek ihtimal kaldı kalorifer boruları, yarın bi servise götüreyim sonucu akşam yazarım .

Budweiser
05/01/2013, 15:33
Arkadaşlar aracımdan garip bi ses çıkıyo, motor kısmından aracın ısınma esnasında seyir halindeyken kesik kesik uzun kısa cızırtı sesi çıkıyo, yolda giderken duvardan bariz yankı yapıyo ön taraftan ama kesin şurasıdır diyemiyorum, durduğu yerde gaza basıyorum ses seda yok, araç yükteyken yapıyo seyir halindeyken yani, yalnız araçta hiç bi anormallik yada arıza ışığı yok. Yaklaşık 3-4 aydır bu ses var ve rahatsız edici bi ses, umarım triger zinciri baskı balata falan değildir. aracım 120 binde, yardım ederseniz sevinirim ...

Aynen!! Benimde aracım hep yokuşta park edili vaziyette, ben sürekli aracı 2 3 dk. ısıtır öyle yola cıkarım. Isıtıp kalktığım zaman eğer devir düşükse "gırç gırç gırç" çok seri ses geliyo kayış sesiyle 2 metal plakanın birbirine çarpma sesi gibi sanki birşeyler gevşek kalmışta onlar birbirine çarpıyor gibiler. Bu ses motor sıcakken soğukken her ısıda kalkışta eğer düşük devirde kalktıysam yapıyor, eskiden böyle birşey yoktu, ve dediğiniz gibi boştayken böyle bir ses yok sadece yükteyken...

citi
05/01/2013, 23:40
halil özçelik kardeşim baktırdın mı servise bu gıcırtının sebebi neymiş..

PUNTO2008
18/01/2013, 10:27
Selam. Konuyu açan arkadaşım, sevgili Ligdevi dostum, sanıyorum aynı sorundan muzdaribiz, bak bende paliodan sonra puntoya geçtim, 2 aya yaklaşıyor, baktırdık herşeyine rot, fren, çekiş vs aklaına ne geliyorsa aracı alırken, ama şu ses, ah ses gıcık ediyor beni. Yükte ve gazı zorlayınca yapıyor ve rampada falan. Linki koyuyorum bir oku istersen, farklı yaklaşımlar da var, büyük ihtimalle derdimiz ortak ve ben de çözüm arıyorum. Sevgiler:)

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/43952-zorlama-ile-cikan-ses.html#post790878

ligdevi
18/01/2013, 23:11
halil özçelik kardeşim baktırdın mı servise bu gıcırtının sebebi neymiş..

Selam. Konuyu açan arkadaşım, sevgili Ligdevi dostum, sanıyorum aynı sorundan muzdaribiz, bak bende paliodan sonra puntoya geçtim, 2 aya yaklaşıyor, baktırdık herşeyine rot, fren, çekiş vs aklaına ne geliyorsa aracı alırken, ama şu ses, ah ses gıcık ediyor beni. Yükte ve gazı zorlayınca yapıyor ve rampada falan. Linki koyuyorum bir oku istersen, farklı yaklaşımlar da var, büyük ihtimalle derdimiz ortak ve ben de çözüm arıyorum. Sevgiler:)

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/43952-zorlama-ile-cikan-ses.html#post790878

Arkadaşlar servise geçenlerde baktırdım ama maalesef anormal bi durum çıkmadı, çünkü servise gidince araç sesi kesti, dediğim gibi ısındıktan sonra ve vitesi boşa alınca ses seda yok durduğu yerde de ses yok, motor soğukken ve yükteyken ses var kesik kesik, bugün cumaya giderken bişey dikkatimi çekti, kazara yarım debriyajda vites değiştirirken dişliler tam oturmadığı zaman ses çıkartır, aynı şikayetçi olduğum sesi çıkardı baskı balatadan şüpheleniyorum, bu arada aracım 6 ileri olduğu için biraz tuzluya gelecek, emin olmak için bi servise daha götüreyim diyorum motor soğukken, test sürüşünde mutlaka öter, tekrar bilgilendiririm ...

ligdevi
14/02/2013, 23:53
Sorunun çözümü;
2 gün önce aracın 120 bin bakımında ve vites spirallerinin değişminden dolayı ses tamamen ortadan kalktı bilginize ...

Budweiser
15/02/2013, 09:59
Benim gıcırtının sebebi alternator gergi makarasından dolayı imiş, değişti sesten kurtulduk, bu sesin diğer bir sebebide egzos manifoldundandan egzos a giden aradaki boruda spiral var tam motorun altında kalıyor o yükte esnerken bi yerlere carpıp ses yapıyor, su anlıkl çözümü yok değişse bile (ki komple egzos borusu ve egzosun değişmesi gerekiyor) 20.30 bin kmden sonra tekrar cıkıyorumuş. Bilginize..

ligdevi
16/02/2013, 22:54
120 bin bakımında bir çok parça değişiyo, emin olmamakla birlikte sanırım arızalı vites spiralleri tellerinden geliyodu ses, değişiminden sonra ses seda kalmadı tık ses yok artık.
Diğer şikayetçi arkadaşların bilgisine, vitesi sağa veya sola yatırınca kalıyosa kendini ortalamıyosa vites spiralleri (telleri) nin değişiminin gerektiği ve ses yaptığı 440 tl iki spiralin parça fiyatı ...