PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt tüketimi sorunu

hiung nu
22/12/2012, 15:25
bende 2012 1.3 multijet pop punto var. daha 830 km. istanbul trafiğinde günde toplam 15 km yol gidiyorum.
sorun yakıt tüketimi çok fazla gibi geldi 100 km 8 litre hatta son zamanlarda hava soğudu 9 litreye çıktı. normal mi bu değerler? bana çok yüksek geldi.
cevaplarınızı bekliyorum. teşekkürler.

sfkbrtn
22/12/2012, 15:29
kullanım şartlarına bağlı olarak normal olabilir örneğin çok yoğun trafiğe giriyorsanız ve 3. vitesin üzerine çıkamıyorsanız trafik sebebiyle bu kadar yakması mümkün birde motor ısınmıyorsa gayet normal örneğin ben izmir de sabahları 4-5 km lik yolda 5 trafik ışığında duraklayarak okuluma gidiyorum ve bu sürede motor ısınamıyor tüketim 8.5 litreyi buluyor...
bunun yanında aracınızın yeni oluşunun da etkisi vardır ilk 1000-2000 km den sonra daha az yakmaya başlar

onur1986
22/12/2012, 15:39
Sizin için baya önemli bi sorun olmuş demek ki daha ilk mesajınızda yakıttan bahsettiğinize göre :) öncelikle hoşgeldiniz ve sakin olunuz.piyasada bizim araçlar kadar az yakan araç daha tanımadım.İstanbul gibi bi yerde yaşıyosanız bu değerler normal.benim bi ara ort tüketim 10.1 i görmüştü.günde 10 km şehiriçi kullanıyorum çünkü.3. vitesi hiç görmüyorum.rahat olun...

hiung nu
22/12/2012, 16:26
Sizin için baya önemli bi sorun olmuş demek ki daha ilk mesajınızda yakıttan bahsettiğinize göre :) öncelikle hoşgeldiniz ve sakin olunuz.piyasada bizim araçlar kadar az yakan araç daha tanımadım.İstanbul gibi bi yerde yaşıyosanız bu değerler normal.benim bi ara ort tüketim 10.1 i görmüştü.günde 10 km şehiriçi kullanıyorum çünkü.3. vitesi hiç görmüyorum.rahat olun...

öncelikle hoşbulduk teşekkürler.

başkalarından 100 km ye 6 litrelik değerleri duyunca birde arabanın özelliklerinden şehir içi 5,5 luk değeri görünce benim araçta sorun mu var acaba diye düşündüm. dedim yeni olduğu için çok çok bu değerleri 1-2 litre geçer baktım ibre 9 a doğru gidiyor. birde devirli kullanırım aracı. neyse sorun olmadığını öğrendim sağolun.

hakan3548
23/12/2012, 21:50
bende 2012 1.3 multijet pop punto var. daha 830 km. istanbul trafiğinde günde toplam 15 km yol gidiyorum.
sorun yakıt tüketimi çok fazla gibi geldi 100 km 8 litre hatta son zamanlarda hava soğudu 9 litreye çıktı. normal mi bu değerler? bana çok yüksek geldi.
cevaplarınızı bekliyorum. teşekkürler.
Benim punto da henüz 750 km de benim yakıt şu aralar 6 lt ile 7 lt arasında geziniyor. Galiba 5000-10000 km olması şart yakıtın düşmesi için.

ersiiin09
27/12/2012, 00:38
ben de izmir trafiğindeyim dur kalk berbat bir trafik. 2011 mjet active var daha 100 km'de 7,1 yani km'de 0,27krş yakıyor. evka 1 de oturuyorum sürekli dağa çıkıp inememe rağmen böyle. ben normal diye düşünüyorum. 7,1'i de kendim hesapladım. fullerken lt verisine bakmayı unuttum. uzun yolda rahat 5lt'ye düşüyor.

Misafir047
27/12/2012, 09:44
bizim araçlar maalesef fazla yakıyor şehiriçinde

mtyardim
27/12/2012, 21:01
Adana'da yaşıyorum, yoğun saatlerde trafikte değilim, shift uyarısına dikkat ederek vites değiştiriyorum gerçi çok soft ve yavaş kullanım oluyor ama şehiriçi ortalama tüketim 5.0 litre... havalar soğuyor bakalım nasıl etkilenecek?

frkan54
27/12/2012, 21:13
Böyle bakınca bizim araçın az yaktığı fikrini benimsiyorum istanbul pendikte otuyorum şehir içi yakıt tüketimi 6 olmadı daha 5.7-5.8 lerde geziyor ama nerde bi ışık kaçıyorum ara sokaklardan ışığın önüne geçiyorum ve 2500 rpm de vites değiştiriyorum

CaNeR44
28/12/2012, 00:22
aracınız yeni olması kullanım şekliyle ve birden fazla şöför kullanıyorsa farkeder
tasarruf yapmak istiyorsanız benim tespitlerim şu şekilde üstadlar düzeltsin
1.vitesi kısa tutun
1500 2000 devir arası vites yükseltin yokuşlarda devirlendirin aracı tabiki hakkını verin durum tam tersine döner yoksa fazla yakar
gaz pedalına tırnak ucuyla altında yumurta varmışcasına basın hatta okşayın :)
anlık yakıt tüketim açık dursun 10 15 20 lt çıktığında araca nefes aldırın sonra tekrar gaza dokunun
yoğum trafikte 7 7.5 lt ortalama normal soğuk havalarda uzun yoldada 5.vites 90 km de çok düşük komik değerler yakalayabilirsinz aracınız beklenenden 1 lt fazla yakıyor bence oda bu saydıklarımda alakalıdır muhtemelen

must82
28/12/2012, 00:30
Belli bir hızda yokuş aşağı inerken örn: 80-90 5. vites de gaza basmadan tüketime baktım 2.0 gösteriyor hiç 0 olmuyor sanırım yada bende mi bir problem var?

halils2
28/12/2012, 10:12
sizde problem yok yol bilgisayarı programı böyle 2.0 ın altına inmiyor hiç

aslanerh
28/12/2012, 22:57
Bu yol bilgisayarını sadece Türkiyeye mi satmışlar acaba? Herkeste 2.0 gösteriyor gaza basılmadığında.

Öncelikle bence 1.3 mjet 75 hp aracın 6 lt yakması bile fazla. Eğer aracınız 95 hp dualogic ise belki normal olabilir. Ama bence 75 hp için şehiriçinde 5.5 lt olması ancak kabul edilebilir. Ancak sürüşte de biraz özen göstermek gerek. Maddeler halinde dikkat edilmesi gerekenleri toplarsak;

- Öncelikle İstanbul trafiğinde bunların uygulanması her zaman mümkün olmamakla birlikte biraz sabırlı olmalı, eğer zaman var ise aşağıda uygulanacaklardan sonra arkadan gelen araçların selektör yapmalarına bile aldırmamalı,
- Yokuş aşağı inişlerde araç kapaklanmıyorsa gaz pedalına dokunmamalı, boş viteste değil, aracı son viteste kullanmalı, (araç boşta iken çok az bir yakıt harcarken, viteste iken "fuel shut-off" konumuna geçer, yani yakıtı hiç harcamaz)
- Freni mümkünse hiçbir zaman kullanmamalı, yavaşlama gerektiği hissedildiğinde (kırmızı ışık, trafik vs) gaz pedalını bırakarak yavaşlamayı aracın yuvarlanma direnci ve şanzıman eylemsizlik direnci sayesinde uzun sürecek şekilde yapmalı, (gaza basıp son düzlükte fren yaparsanız, ilerde zaten duracaksınız)
- Yüksek devirlerde araç kullanmamalı, araç dizel olduğundan 1750 dvr den sonra tork sabit kalıyor, yüksek devir kullanmak güç istenmiyorsa fazla yakıt yakmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Son viteste 2100-2200 sabit devir bence ideal.
- Mümkün olduğu kadar boş yollardan ya da trafiğin olmadığı saatlerde araç kullanmalı. Kendimden örnek verirsem çalıştığım işyerinde mesai 8'de başlıyor, 8'deki işe yetişmek içinse evden 7'de çıkmam gerekiyor. Oysa evden 6:30 da çıktığımda hiç durk kalk yapmadan boş yollarda, hem de bir saat yerine yarım saatte işe gidiyorum. (elbette işten de akşam 1 saat erken çıkıyorum bu durumda) Bu aslında normal saatte kullanım ile karşılaştırıldığında yarısından daha az yakıt yakmak anlamına geliyor.
- Yakıt tüketimini istatiksel olarak tutmak; bu size teknik konularla da uğraşıyorsanız güzel bilgiler de veriyor, hem de ekonomik kullanım için psikolojik bir baskı yaratıyor. Depoyu bir istasyondan fulledikten sonra, trip km'yi sıfırlayıp; tekrar yakıt alacağınız zaman mümkünse aynı istasyondan ve aynı tabancadan yakıt dolumu yapılması sağlanmalı. Doğru istatistik bilgisi olursa içiniz de rahat eder. Puntolarda yanlış gösteren yol bilgisayarı değerlerinin de aslında ne olduğunu hesaplayabilirsiniz bu durumda. (örneğin benim aracın yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimini yaklaşık %18-20 yanlış-daha az gösteriyor)
- Ne kadar agresif kullanım o kadar yakıt yakmak demek; eğer agresif kullanacaksanız zaten fiat marka araçla ne işiniz var; gidin bmw alın!

Bu önerilere bunun gibi birçok madde daha eklenebilir ki zaten birçoğu bilinen şeyler.

Ne yazık ki İstanbul'un ve diğer trafiğe batmış şehirlerde önünüze araba girmesin diye dip dibe araç sürmek zorunda kalınıyor. Elbette ekonomik kullanım her zaman mümkün değil ancak daha az yakıt yakmak hem cebe, hem çevreye, hem de biz sabırsız insanların psikolojilerine iyi geliyor. Çünkü bir başlayınca agresif kullanıma insan artık yavaşlayamıyor, buna dikkat etmek lazım bence.