PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankarada araçlarımız ortalama ne yakıyor arkadaşlar ?

ErhanKarann
19/12/2012, 11:39
Merhaba arkadaşlar benim merak ettigim ankarada şuan kış şartlarında araclarımızın ortalama ne yaktıgı örn: 5.5 mi ? 6.0 mi 7.0 mi bakalım ankarada ne kadar yakıyormuşuz ortalama olarak.. Teşekkürler

Saygılar ..

1ocak2011
19/12/2012, 11:41
Önce kendinizin yazması gerekmez mi?

ErhanKarann
19/12/2012, 11:51
Önce kendinizin yazması gerekmez mi?

Yazarım ama kendimininkini yazmamak sorun değil ben sadece sizden gelenleri okuduktan sonra yazmayı planlıyorum çünkü benim aracım normalmi degilmi onu merak ediyorum ( tabi bu bir pskolojik olarak rahatlamak için desek yeridir ) :)

Ziyaretçi033
19/12/2012, 12:12
Muhabbete bak yaa :) önce sen yaz, yok ben yazmam sen yaz, önce ben sordum :) (tamamen latifedir)

Şaka bir yana araçlarımızın ortalama tüketimi kullanış şekli, günlük kullanım mesafesi, vb olarak değişiklik gsterebilir.

Şukadar yakıyor yerine, günlük şukadar km gidiyorum, ortalamam bu şekilde olarak yazarsak daha aydınlatıcı olur.

Ki benim günlük mesafem ev-iş 3km. bunun birde mesai sonu eve dönüş var 3 de öyle oldu 6 km. Araç ısınmadan kontak kapattığım için de değerlerim biraz yüksek. 7.5-7.7lt

vek66
19/12/2012, 12:17
şuan ortalamam 7.0-7.5 arasında. havalar soğuyunca arttı tabi. normalde yazın 6.3 üzerine pek çıkmıyorum.

ErhanKarann
19/12/2012, 12:24
Muhabbete bak yaa :) önce sen yaz, yok ben yazmam sen yaz, önce ben sordum :) (tamamen latifedir)

Şaka bir yana araçlarımızın ortalama tüketimi kullanış şekli, günlük kullanım mesafesi, vb olarak değişiklik gsterebilir.

Şukadar yakıyor yerine, günlük şukadar km gidiyorum, ortalamam bu şekilde olarak yazarsak daha aydınlatıcı olur.

Ki benim günlük mesafem ev-iş 3km. bunun birde mesai sonu eve dönüş var 3 de öyle oldu 6 km. Araç ısınmadan kontak kapattığım için de değerlerim biraz yüksek. 7.5-7.7lt

Hocam biz seninle aynı kaderi paylaşıyoruz o yüzden sıkıntı yok :) benim merak ettigim bizimle aynı kaderi paylaşan varmı idi .. :) tamam mesela kullanmak önemli tabiki bu inkar edilemez bi gerçek olsada 20 kişiden 17 si 5 li rakamlar yazıyorsa bizde problem oldugu tamamen gerçektir.. :)

ken01
19/12/2012, 14:08
80 km hızla C.C açık olarak son yaptığım 48 km lik çevreyolunda ortalamam 6.5 dan 3.8 e indi. sonrasında şehir içine girince en son bıraktığımda 5.2 yi gösteriyordu. haliyle araçlarımız geç ısınıyor. yakıta etkisi büyük.

erhan4785
19/12/2012, 14:18
Hergün keçiren kızılay arası sürekli dur kak yaparak 7 litre yakıyorum. Benim gibi hergün trafikte olanların da 7 lt nin altına ineceğini pek zannetmem.

Battal
19/12/2012, 14:25
Arabamı çoğunlukla şehir içi kısa mesafelerde kullanıyorum. Daha hararet ibresi oynamadan gideceğim yere varmış oluyorum. 7-8 arası değişiyor bu şartlarda.

eexelanss
19/12/2012, 14:32
Günlük 40 ila 50 km arası yol yapıyorum. Güzergahım Gölbaşı-Maltepe GMK Bulvarı (demirtepe) arası. Yol bilgisayarı son bir aydır 8.2 ila 8.5 litre arasında gösteriyor..
Havalar soğuyup kış gelince benim yakıt tüketimim yükseleceğine düşüyor sanırım sebebi kışlık ve yazlık jant lastik arasındaki ebat ve ağırlık farkından kaynaklanıyor..
Orjinal lastik ölçülerim 225*45*17
kış lastik ölçülerim 195*65*15 üstelik teneke jant :) Orjinal jantlardan hatrı sayılır derecede hafif.
yazın ortalama tüketimim 8.5-9.5 arasında değişirken kışın ortalama tüketimim 8.0 ila 8.5 litre arasında değişiyor.

kayya
19/12/2012, 15:12
Evi şehir dışında, işi şehir merkezinde olan biri ve benzinli araba kullanıcısı olarak yazayım:

Evle işim arası 20km. Yani günde hiç gezmezsem 40km yol yapıyorum. Gaza basmıyorum, agresif kullanmıyorum. Arabamın tadını yumuşak sürerek çıkarıyorum.

Yaz lastiği ve yaz şartlarıyla 5,4litre/100km ortalamam var.
Kış lastiği ve kış şartlarıyla 6,5lt/100k ortalamasına sahibim.

Dizelci arkadaşlar siz anahtarları bırakın gidin :)

Ziyaretçi033
19/12/2012, 15:38
Günlük 40 ila 50 km arası yol yapıyorum. Güzergahım Gölbaşı-Maltepe GMK Bulvarı (demirtepe) arası. Yol bilgisayarı son bir aydır 8.2 ila 8.5 litre arasında gösteriyor..
Havalar soğuyup kış gelince benim yakıt tüketimim yükseleceğine düşüyor sanırım sebebi kışlık ve yazlık jant lastik arasındaki ebat ve ağırlık farkından kaynaklanıyor..
Orjinal lastik ölçülerim 225*45*17
kış lastik ölçülerim 195*65*15 üstelik teneke jant :) Orjinal jantlardan hatrı sayılır derecede hafif.
yazın ortalama tüketimim 8.5-9.5 arasında değişirken kışın ortalama tüketimim 8.0 ila 8.5 litre arasında değişiyor.

Oğuzhan hocam sendeki sport ama :) onunda bir etkisi vardır :)

Lbe
19/12/2012, 15:42
Çok gezen bi insanım günde en aşağı 60-70 km yapıyorumdur.Gün içinde Tunalı'dan tut, Ümitköy'e, Batıkent'e gittiğim oluyor.Evden her çıktığımda ortalamayı sıfırlarım, akşam eve geldiğimde 5.8-6 litre falan olur ortalamam.Çok sakin kullandığım söylenemez agresif kullanırım hatta.Bu değerler yaz değerlerim.Kışı bilmiyorum çünkü kışın okul nedeniyle Kıbrıs'tayım.

Not:Araç 1.6jtd 105bg Giulietta.
Lastik ölçüm: 225/45/17

ErhanKarann
19/12/2012, 16:36
Arkadaslar teşekkürler paylaşımlarınız için anahtarlarımızı vermeyelimde birgün bi yerde bulusup sırayla yakalım arabalarımızı ( dizelciler olarak ) :) bari bu işe yarasınlar benim ortalamam ne yaptıysam düşüremedigim ortlamam şuan 8.7

dexter
19/12/2012, 16:39
ş.içi 5 km gidiş 5 km akşam dönüş ortalamam 7 bir aydır.

Ayberk0616
19/12/2012, 16:55
t-jet sport

8.2 litre yol bilgisayarının gösterdiği benzin değeri,gerçekte 10 litre lpg :D

Misafir046
19/12/2012, 17:56
Evi şehir dışında, işi şehir merkezinde olan biri ve benzinli araba kullanıcısı olarak yazayım:

Evle işim arası 20km. Yani günde hiç gezmezsem 40km yol yapıyorum. Gaza basmıyorum, agresif kullanmıyorum. Arabamın tadını yumuşak sürerek çıkarıyorum.

Yaz lastiği ve yaz şartlarıyla 5,4litre/100km ortalamam var.
Kış lastiği ve kış şartlarıyla 6,5lt/100k ortalamasına sahibim.

Dizelci arkadaşlar siz anahtarları bırakın gidin :)

O 20 km'yi yol sartları musait oldugunde gittiğin için o kadar az yakıyorsun.

Bende her gun git gel 100 km yol ypıyorum.

Cevre yolunu kullanırsam 4,3 lt yakıyor.

Sehir içini kullanırsam 4.8 lt oluyor.

Bunun sürüş kadar trafik faktorude var.Su anda kışda oldugumuz halde 4.5 civraındayım.

Bu da su demek oluyor.

Sen 100 km'de =29,90 tl yakarken (6.5lt)

Ben 100km'de=18,85 yakıyorum. (4,5lt)Hergun sana gore 11 tl karım var.Buda 30 gune vurunda 330 Tl eder :)

100km uzerinden hesapladıgımda :)

Anahtarını bana kargo ile yolla :)

Ziyaretçi033
19/12/2012, 18:15
Yok canım bu olay atışmaya dönmez :)

En güzeli :) depoyu fulle kardeşim :) git 100km, tekrar fulle :) bu iş göstergeyle falan olmaz :)

Misafir046
19/12/2012, 18:22
Yok canım bu olay atışmaya dönmez :)

En güzeli :) depoyu fulle kardeşim :) git 100km, tekrar fulle :) bu iş göstergeyle falan olmaz :)

Ben dediğiniz gibi benimkini denedim bir iki kere.Gercekten de dogru cıkıyor. 0.2 lt civarında artı eksi oynuyor.

Ziyaretçi
19/12/2012, 19:34
Sakin kullanim 5.9-6.2 civari agresif kullanim yani benim klasik kullanimimla ve havalarin sogumasinin etkisiyle 6.8-7.6-9.8 bugune kadar gordugum ortalamalarim :)

Sent from my iPhone using

kayya
19/12/2012, 21:49
Ama ben dizel için önden fazladan 3-4bin lira vermedim :)

Şaka bir yana, arabamı her gün kullanmıyorum. Toplu taşımla destekliyorum. Ortalama olarak maliyete baktığımızda beni tatmin ediyor. Hata yapmışım demedim asla. Yoksa bu ülkede benzinli araba kullanmak eziyet tabi ki dostlar. Israrla tüp taktırmadım, bakalım ne zamana kadar dayanabileceğim :)

Her gün biniyorsanız tüp ya da dizel, her gün binmiyorsanız benzin diyebilirim.

Ama arabamı seviyorum. Birçok benzinli arabada bu değerlere ulaşılamaz bence. Bu arada depoyu tam doldurup biraz kullanıp sonra yeniden doldurarak katettiğim kilometrenin parasal karşılığına baktığımda, yol bilgisayarıyla eşdeğer olduğunu da gördüm birçok kez. ;)

ErhanKarann
20/12/2012, 08:46

Şaka bir yana, arabamı her gün kullanmıyorum. Toplu taşımla destekliyorum. Ortalama olarak maliyete baktığımızda beni tatmin ediyor. Hata yapmışım demedim asla. Yoksa bu ülkede benzinli araba kullanmak eziyet tabi ki dostlar. Israrla tüp taktırmadım, bakalım ne zamana kadar dayanabileceğim :)

Ama arabamı seviyorum. Birçok benzinli arabada bu değerlere ulaşılamaz bence. Bu arada depoyu tam doldurup biraz kullanıp sonra yeniden doldurarak katettiğim kilometrenin parasal karşılığına baktığımda, yol bilgisayarıyla eşdeğer olduğunu da gördüm birçok kez. ;)

Haklısın kardeşim benzinli araçlara binmek çok zor ama yinede şu bir gerçek ülkemizde yakıt fiyatları dünyada numberone'yken bizim bu çok yakıyor düşünemizin kaynak sebebi bu benzin 4.60 degilde 2.50 olsaydı sıradan bir ülkenin benzin fiyatı gibi o zaman bizim için bu ortalamalar gayet dogal olacaktı ama malesef acı bir gerçek varsa yakıt fiyatları araçlarımızında etkisi olabilir ama o kadar yüksek degildir tabiki tüp taktırmak konusunda ise bunu baya bir araştır ve çok kaliteli bi yer bulman gerekir zira sonradan çıkacak hata veya herhangi bir problemde sana yardımcı olsunlar ..
Saygılar ...

k0d3r
20/12/2012, 08:49
5.3

Misafir046
20/12/2012, 09:41

Zaten o 3-4 bini fazlalık olayları kalmadı.Ben Benzinlinin en dolusunun fiyatını 37 olarak alırken,Mjetin dolusunu 39,5 gibi bir rakama aldım.

Ayrıca herkesin dediği bir şeydir ki 20 bin km'den fazla yapıyorsan bir senede dizel alınır der.Senede o rakamı yakalayamazsan mjet sana pek bir kar getirmez.Ben aracı eylul basında aldım aralık sonu geldi 12bin km yapmısım.

bir yılda 20.000 km yapan benzinli aracın yakıt sarfiyatı ile dizelin yakıt sarfiyatını hesapladınmı zaten anlarsın neden boyle dediklerini.

Benzinli 20bin km yol yapınca ortalam 6,5 lt aldıgında 6000 tl ediyor.
Dizel ise 5lt ortalama baz alındıgında 4190 tl sarfiyatı oluyor.

Bende onceden benzinli dynamic evo vardı 6,5 lt ort. idi.Su anki aracım dizel bugune kadar toplam da gozuken 4.7 ortalama.

Benim duruma gore kafada senede 1800 tl karım oluyor ;)

ama yuksek km yaparsak mantıklı.5 bin-10 bin km için dizel arac mantıksız.ozaman benzinli daha karlı oluyor.

Punto_Can
20/12/2012, 09:45
mesai giriş ve çıkış saatlerinde kullanıyorum, ortalamam 6,2lt/100km, her kış böyle, 6.5'in üzerine çıkamıyorum :)

ken01
20/12/2012, 09:55
nihayet resim ekleyebildim. keşke yakıt tüketimimiz hep böyle olsa.

https://img706.imageshack.us/img706/9323/20121216163747.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/706/20121216163747.jpg/)

Uploaded ImageShack.us (https://imageshack.us)

ErhanKarann
20/12/2012, 10:46
nihayet resim ekleyebildim. keşke yakıt tüketimimiz hep böyle olsa.

https://img706.imageshack.us/img706/9323/20121216163747.jpg (https://imageshack.us/photo/my-images/706/20121216163747.jpg/)

Uploaded ImageShack.us (https://imageshack.us)

Ben şimdi bu resme bakınca gidip arabamı yaksam kasko ödermi acaba.. ? ;)

musicdanger
20/12/2012, 14:35
Arkadaslar teşekkürler paylaşımlarınız için anahtarlarımızı vermeyelimde birgün bi yerde bulusup sırayla yakalım arabalarımızı ( dizelciler olarak ) :) bari bu işe yarasınlar benim ortalamam ne yaptıysam düşüremedigim ortlamam şuan 8.7

Erhan sen geçenlerde hava akış metreyi değiştirdim sorun çözüldü demiştin...Hatta 5 lt vs lere indi dedin yanılmıyorsam ..Şimdi bu mesajı görünce şaşırdım !!

ken01
20/12/2012, 14:54
Ben şimdi bu resme bakınca gidip arabamı yaksam kasko ödermi acaba.. ? ;)

Erhan Kardeşim. arabayı aldığımdan bu yana 4,5 ay oldu. bu değeri Ankara çevreyolunda 48 km lik yol sonucu C.C açık olarak 80 km/h sabit hızla sadece o gün yakaladım. Daha önce agresif kullandığımdan dolayı 6,5-7.0 civarlarında geziyordu. şu an ise 5.0-5.5 arası ortalamada geziyorum. gönül ister ki hepimizin aracı 4,5 ortalamayı geçmesin.

ErhanKarann
20/12/2012, 15:11
Erhan sen geçenlerde hava akış metreyi değiştirdim sorun çözüldü demiştin...Hatta 5 lt vs lere indi dedin yanılmıyorsam ..Şimdi bu mesajı görünce şaşırdım !!

1 günlük sanırım pkolojik olarak işe yaradı sonrasında eski tas eski hamam misali eskiye döndük ama inat ettim bu arabayı az yaktıracam yaktıramazsam cruze bana göründü :)

musicdanger
20/12/2012, 15:14
1 günlük sanırım pkolojik olarak işe yaradı sonrasında eski tas eski hamam misali eskiye döndük ama inat ettim bu arabayı az yaktıracam yaktıramazsam cruze bana göründü :)

O zaman o yazmış oldugun topice bunları söyle orada birçok forum üyesi bunu yapmaya kalkmış olabilir ve gereksiz masraf yapmasınlar !!

ErhanKarann
20/12/2012, 15:14
Erhan Kardeşim. arabayı aldığımdan bu yana 4,5 ay oldu. bu değeri Ankara çevreyolunda 48 km lik yol sonucu C.C açık olarak 80 km/h sabit hızla sadece o gün yakaladım. Daha önce agresif kullandığımdan dolayı 6,5-7.0 civarlarında geziyordu. şu an ise 5.0-5.5 arası ortalamada geziyorum. gönül ister ki hepimizin aracı 4,5 ortalamayı geçmesin.

Evet keşke ama sen cevre yolu ve 48 km normal gibi geldi bana ya ben birgün cözdüm sorunu arkadaşın bahsettigi gibi 5.0 lere indim 120 km kullanımda ama yine eskiye döndü sanırım benim kısa mesafemle alakalı çünkü 120 km yol yaptıgımda ankarada abuk subuk sokaklara girip çıktım mahalle aralarında dolaştım lay lay sırf denemek için aslında iyide oldu bilmedigimiz o kadar yerler varki sonra işe gidiş geliş moduna girdigimde tekrar ortalamam yükseldi .. artık hayırlısı diyorum ..

ErhanKarann
20/12/2012, 15:16
O zaman o yazmış oldugun topice bunları söyle orada birçok forum üyesi bunu yapmaya kalkmış olabilir ve gereksiz masraf yapmasınlar !!

Evet işe yaradı neyemi arabanın çekisi daha yükseldi ve ben kesin cözüm demedim sadece sorunu cözdüm dedim kendi adıma olan bir sorundu öncesinde açtıgım başlıgın devamı olarak suana kadar 2 kişi değiştirmiş teldede konuştuk işe yaradıgını söylediler ama benim aracda bam baska boyutlar var..

ErhanKarann
20/12/2012, 15:19

Bu arada ben yaptıgım bütün islemleri söyledim son kalan oydu onu söyledim yani kesin bir çözüm gibi şeyler söylemedim denemek isteyen arkadaşlarada değiştirin demiyorum zaten farkındaysan oku tamamen o konuyu sorunu anlarsın öncesinde açtıgım başlıgıda ..

musicdanger
20/12/2012, 15:57
Merak etme okudum ve söyledim fikirlerimi..Sende benim söylediklerimi anladın umarım..Diger bir başlıkta yakıt problemini çözdüm deyip sonuca ulaşmış izlenimi verdin..Sonrada 2 gün sonra hala çok yakıyor dedin...Bende bunun üzerine bu lafı dedim sorun nedir bu kadar içerledin !!

sen bunu yazmışsın istersen sen bunu dikkatlı oku !!

"ortalam yakıtım 8.0 den 5.8 ve maximum 6.0 lere indi gp lerin sorunlarından bir tanesi bu bence fazla yaktıgını düsünen varsa aracının hava akıs debimetresine baktırsın veya degissin cözüm degismek gibi .. "

bu lafını analiz et bana ve diğer arkadaşlara anlat...!!!

ErhanKarann
20/12/2012, 16:08
Merak etme okudum ve söyledim fikirlerimi..Sende benim söylediklerimi anladın umarım..Diger bir başlıkta yakıt problemini çözdüm deyip sonuca ulaşmış izlenimi verdin..Sonrada 2 gün sonra hala çok yakıyor dedin...Bende bunun üzerine bu lafı dedim sorun nedir bu kadar içerledin !!

sen bunu yazmışsın istersen sen bunu dikkatlı oku !!

"ortalam yakıtım 8.0 den 5.8 ve maximum 6.0 lere indi gp lerin sorunlarından bir tanesi bu bence fazla yaktıgını düsünen varsa aracının hava akıs debimetresine baktırsın veya degissin cözüm degismek gibi .. "

bu lafını analiz et bana ve diğer arkadaşlara anlat...!!!

ortalam yakıtım 8.0 den 5.8 ve maximum 6.0 lere indi gp lerin sorunlarından bir tanesi bu bence fazla yaktıgını düsünen varsa aracının hava akıs debimetresine baktırsın veya degissin cözüm degismek gibi .. "

Baktırsın yazıyor ? baktırsın demek sorun varsa yapılabilir anlamında ve cümleyi başlı başına okudugunda fazla yaktıgını düsünen varsa aracının hava akış debimetresine baktırsın veya degissin cözüm değişmek gibi evet bu cümlenin neresi yanlış ? baktıran arkadaşlarımız varsa birşeymi kaybettikler 2 kişi ise bu konuda işe yaradıgını söylediler herneyse tartışmak yerine hayat paylaşınca güzeldir yanlış birsey söyledigime inanmıyorum inanan varsada cümleyi tekrar tekrar okumasını iyi eglerim çünkü gayet basit bir cümle '' SORUN OLDUĞUNU DÜŞÜNEN VARSA DEBİMETRESİNE BAKTIRSIN '' bu cümle gayet açık ve basit!!

Ha bu arada işe yaradı bendede evet çekişim baya bir fark etti ama ve burda bir arkadaş map sensörünü kendisi çıkarıp temizlemis ve faydasını görmüş çekişle ilgili bir araba çekmiyorsa çok yakmazmı ? Kendisi debimetresini ben gibi değişmiş hatta 120 tl almış çekişte %20 etkiledigini söyledi ve sonra map sensörünü çıkarıp temizlediten sonra dahada güçlenmiş araba..

cevar06
20/12/2012, 19:29
6.2-6.5 arasinda ama 600 km sonra bakima girecek arabam
Sonrasinda ins biraz daha duser

streetnoise
20/12/2012, 20:12
Bende tüketim değerleri çok arttı diye üzülüyordum burdaki değerleri görünce baya şaşırdım :shocking: Okula gidip gelirken günlük rahat 50 -60 km arası yol yapıyorum arabayla , sabah trafigi malum istanbul yolunda eskiden 5.1-5.2 yakıyordu araç son 1-2 haftadır 5.7 ye çıktı diye üzülüyordum ama burdaki değerleri görünce sevinmedim değil :rolleyes: