PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yolda gidiyorum ama hararet düşüyor !

lektonstar17
18/12/2012, 15:23
Bu sabah İstanbul Mecidiyeköyden Anadolu yakasına geçmek üzere evo ma bindim Yola çıkmadan yaklaşık 4-5 dakika olduğu yerde çalıştı,sonra yürüdüm.15 dakika gibi sürede Zincirlikuyudaydım ve hararet normal sıcaklığa ulaşmıştı.Ancak Zincirlikuyudan sonra köprü trafiği başladı.Yaklaşık 10 dakika sonra gözüme çarptı ve hararetin tekrar geri düşmeye başladığını gördüm . Resim araç çalıştıktan yaklaşık yarım saat sonra çekildi.Bu durum normal mi ?

Ziyaretçi048
18/12/2012, 15:31
termostat :) termostat :) termostat :) tecrübe ile 2 kez sabittir

volume23
18/12/2012, 15:34
termostat :) termostat :) termostat :) tecrübe ile 2 kez sabittir

Aynen katılıyorum trafikte normal uzun yola çıkınca düşüyor.

lektonstar17
18/12/2012, 15:43
Vay anasını :( Araç daha 18000 de.Bu ne termostatmış arkadaş. Yapmam gereken nedir yardımcı olabilirmisiniz. Yoksa yolun ucunda servis mi gözüküyor ???

Ziyaretçi048
18/12/2012, 15:55
Vay anasını :( Araç daha 18000 de.Bu ne termostatmış arkadaş. Yapmam gereken nedir yardımcı olabilirmisiniz. Yoksa yolun ucunda servis mi gözüküyor ???

Ben geçen yıl orjinal alıp taktırdım .170 lira bayılmıştım.. Bu sene kış geldi baktım motor yine ısınmıyor. aldığım yer geride almadı termostatı.Mecburen tekrar aldım bu sefer yan snaayi aldım şimdilik mutluyum. yan sanayisini 50 liraya ünlü otodan aldım. 10 lirada taktırmaya verdim.

rbcn
18/12/2012, 15:56
dün de aynı konu açılmıştı termostatlar sanırım bir bir gidiyor

Ziyaretçi048
18/12/2012, 15:57
hocam motor geç ısınır daha fazla yakar, kalorifer geç ısınır . en kısa zamanda değiştirin

krm1983
18/12/2012, 16:13
18bin km termostatın bozulması için çok erken.Ama hararet ortadayken sabşt kalması lazım hele ki dur kalk trafikte düşmesi çok zor.

Misafir047
18/12/2012, 16:17
soğuk havalarında etkisi olabilir

fhmnl
18/12/2012, 17:26
Bu sabah İstanbul Mecidiyeköyden Anadolu yakasına geçmek üzere evo ma bindim Yola çıkmadan yaklaşık 4-5 dakika olduğu yerde çalıştı,sonra yürüdüm.15 dakika gibi sürede Zincirlikuyudaydım ve hararet normal sıcaklığa ulaşmıştı.Ancak Zincirlikuyudan sonra köprü trafiği başladı.Yaklaşık 10 dakika sonra gözüme çarptı ve hararetin tekrar geri düşmeye başladığını gördüm . Resim araç çalıştıktan yaklaşık yarım saat sonra çekildi.Bu durum normal mi ?

hocam kaloriferler Motor suyu sıcaklığı ile çalışıyor siz kalorifer fanini açarak bir nevi fan çalışmış oluyor dolayısı ile soğutma suyunun sıcaklığı azalıyor. E zaten dizel arabayı da sıkıştırmadiktan sonra ısınmıyor. Dur kalk trafikte araç sıkıştırma nin imkanı yok dolayısla sıcaklık düşer. Bence bir sıkıntı yok. Hararet yapan arabanın kaloriferini açma mantığı ordan geliyor

Moosty
18/12/2012, 18:03
Bence bir sıkıntı yok, bende de aynı durum var.
Motor ısınana kadar çok mecbur değilsem (ön camda buğu falan yoksa) fanı çalıştırmıyorum ya da düşük devirde çalıştırıyorum.
Ardından fanı yüksek devirle çalıştırmaya başladığımda hararet birden bire düşüyor.
Kapatıyorum, motor çalıştıkça geri yükseliyor.
Motorun içerisinde dönen su tamamen ısınana kadar durum böyle.
Bence bu iyi bir özellik, motor bloğunun sıcaklığını mümkün olabildiğince ideal sıcaklıkta tutabilmek için su soğuksa ve kalorifer fanı çalışmıyorsa suyun da dolaşımına izin vermiyor gibi.
Eğer termostatta sorun olsaydı olması gereken değeri de tutturamaz, hararet yapardı diye düşünüyorum.
Yoksa çok mu iyi niyetliyim?

krm1983
18/12/2012, 18:13
Motor ısınana kadar çok mecbur değilsem (ön camda buğu falan yoksa) fanı çalıştırmıyorum ya da düşük devirde çalıştırıyorum.
Ardından fanı yüksek devirle çalıştırmaya başladığımda hararet birden bire düşüyor.
Bence bu iyi bir özellik, motor bloğunun sıcaklığını mümkün olabildiğince ideal sıcaklıkta tutabilmek için su soğuksa ve kalorifer fanı çalışmıyorsa suyun da dolaşımına izin vermiyor gibi.
Eğer termostatta sorun olsaydı olması gereken değeri de tutturamaz, hararet yapardı diye düşünüyorum.

Şu var sağlıklı çalışan bir motor soğutma sisteminde eğer hararet göstergesi orta noktaya ulaşmışsa kontağı kapatıp beklemediğiniz sürece sabit kalmalıdır.Fan açmadan az biraz yükselir fan açınca ortada sabit kalması gerekir.Kaloriferin açık olup olmaması farketmez.Ama eğer termostat arızalıysa veya başka bir sorun varsa hararet göstergesi çok hareket eder.Termostatın arızalı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu motor sıcakken boş bir yolda gitmektir.Eğer rüzgardan dolayı hararet ibresi aşağı düşüyorsa termostat arızalıdır.

volume23
18/12/2012, 19:09

Sağlıklı bir aracın ısısı 90°dir.Termostat arızalı olduğu zaman su sürekli devir daim yaptığı için boş yolda ısı düşüyor normalde 90° üstüne çıktığı zaman ısı termostat açar ve su radyatörde dolaşarak soğur eğer radyatörde dönen su soğutmaya yetmez ise(yoğun trafik veya yaz aylarında)radyatörün üzerinde bulunan fan müşürü devreye girer ve soğutur motor ısısını.

lektonstar17
18/12/2012, 19:27
Arkadaşlar ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.Ancak farklı yorumlar var.Ne yapıcamı bilemedim.Bakın Zincirlikuyuya vardığımda ısı 90 dereceydi.Sonra trafik yoğunlaştı ama durma noktasında değil yani araba freni bırakınca kendi akmaya başlıyordu öyle ağır ağır ilerledim.Düz yoldaki bi tıkanıklık gibi gaz fren pek yapmadım.Araç rahattı.O yolu bilenler köprüye doğru bi eğim olduğunuda bilir. Giderken evet klima açıktı,ısınmak için.Yakıt konusunda da sıkıntım yok.Şehir içi ortalamam 5.1 ile 5.6 arası değişir.Yazın çok sıcak havalarda da sadece iki defa fan sesi duydum.Belirtmeden geçemicem aracın fanı çok sesli çalışıyor.Sadece 15 dakika içinde hararetin neredeyse sıfıra düşmesi korkuttu beni.

tayfux
18/12/2012, 21:05
termostattan olur hocam aynı olay bende de vardı..megane 1 coupe aracımda yolda gidiyorum hararet yerlerde şehir içine girince artıyor..baktırdım benden önceki sahibi termostatı düz bağlamış yani araba sürekli devirdaim yapıyor böylece sıcaklık düşüyor..

lektonstar17
18/12/2012, 22:25
araba sürekli devirdaim yapıyor böylece sıcaklık düşüyor..

E iyi işte motor serin kalır hep :) Şaka bi yana yarın ilk işim servis için randevu almak.

mutunch
18/12/2012, 23:10
Bende motor soğoukken hararet ibresi ortaya çıkana kadar kalorifer açılırsa ve hava da çok soğuksa, kaloriferdeki su motorda devir daim yaptığından hararetim yavaş yavaş yükseliyor. Ancak dediğini koşullarda giderken, ideal sıcaklığına ulaşmış ve termostatını sağlıklı bir şekilde açmış bir motorun hararetinin düşmemesi gerekir diye biliyorum.
Eskiden şahin doğanların hararetleri oynaktı, yokuş çıkarken 110lara yaklaşır inerken de 70 civarına kadar inerdi ama artık böyle bir sorun kalmadı.
Bence siz garantiniz var iken servise gidin ve termostatınızı kontrol ettirin ;)

mike51
18/12/2012, 23:31
Arkadaşlar ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.Ancak farklı yorumlar var.Ne yapıcamı bilemedim.Bakın Zincirlikuyuya vardığımda ısı 90 dereceydi.Sonra trafik yoğunlaştı ama durma noktasında değil yani araba freni bırakınca kendi akmaya başlıyordu öyle ağır ağır ilerledim.Düz yoldaki bi tıkanıklık gibi gaz fren pek yapmadım.Araç rahattı.O yolu bilenler köprüye doğru bi eğim olduğunuda bilir. Giderken evet klima açıktı,ısınmak için.Yakıt konusunda da sıkıntım yok.Şehir içi ortalamam 5.1 ile 5.6 arası değişir.Yazın çok sıcak havalarda da sadece iki defa fan sesi duydum.Belirtmeden geçemicem aracın fanı çok sesli çalışıyor.Sadece 15 dakika içinde hararetin neredeyse sıfıra düşmesi korkuttu beni.

kardeş o yolu biliyorum her gün aynı dert bende de var köprü trafiği o yolda boşta iniyosun ayağında fren pedalında motorda yanma yok ısıtıcında açıksa gayet normal bana da oldu bi kaç defa motor yeni ısınmışken ısıtıcıyı açınca tekrar soğuyor normal bi durum araç sağlam

muratpolat12
18/12/2012, 23:41
tanıdık bir ustaya götürüp termostata baktırabilirsiniz.Çalışıp çalışmadığı hemen anlaşılır.

fhmnl
19/12/2012, 00:33
3 ve 4. Vites ler hararet yaptırma vitesi dir düz yolda hararet 90 a gelince ye kadar sıkıştırın daha sonra 100 km hızla sabit gidin eğer sıcaklıkta düşme varsa termostat yüzde yüz bozuktur. Yok düşmüyorsa sıkıntı yok demektir.

lektonstar17
19/12/2012, 00:41
Birkaç gün daha denicem ,eğer anormallik hissedersem servise gidicem.

tayfux
19/12/2012, 10:39
hocam şunu söyliyim termostat çalışmazda motorda ani ısınma ve ani soğuma meydana gelirse blok bile çatlatabilir dikkat et..

real
19/12/2012, 16:59
Aynı sorun bende de var.uzun yolda motor sıcaklığını koruyor.trafikte dur kalkta motor sıcaklığı düşüyor soğuk havalarda
benim aracın sorunudamı termostat acaba

lektonstar17
19/12/2012, 18:55
Arkadaşlar bu termostat tam olarak nerdedir ve neye benzer?

Ziyaretci046
19/12/2012, 18:57
termostatın bozulcagını inanmıyorum o kmde o modelde açık kalıyo olsa arıza lambasını yakar kalorifer hiç ısıtmaz özellikle multijetde yani kalorifer açıksa düşmesi normaldir.sağlam olup olmadıgını şöyle anlarsınız hiç kaloriferi açmayın hararet ortaya geldikten sonra seyir halindeyken ve ya yokuş aşagı inerken hiç düşmüyorsa sağlamdır..

lektonstar17
19/12/2012, 19:12
Şunu belirteyim kalorifer açık ama dışardan hava almıyorum çabuk ısıtsın diye içerdeki havayı devir daim ettirmiştim.Bişey farkedermi bilmiyorum ama belirteyim dedim.

Ziyaretci046
19/12/2012, 19:13
farketmezz :)

RLD
06/01/2013, 20:09
Motor suyu sıcaklık düşmesi benimde başıma geldi. Ancak uzun yolda. Sıcaklık değeri 90" olmasına rağmen, yolun son 10 km sinde sıcaklık değerinin bir alt ibre değerine (herhalde 70' dir.) düştüğünü farkkettim. Başka forumlarda termostat ve fan müşürü olabileceği konuşulmuş.
Araç grande punto 65km de multijet. Sizce sorun ne olabilir?

blackhawk
07/01/2013, 15:58
Dizellerde ısı düşmesi gayet normal hiç dolmuşlarda görmediniz mi aşırı soğuk havalarda motorun önüne karton koyarlar motor ısısı sabit kalsın diye..

krm1983
07/01/2013, 16:09
Dizellerde ısı düşmesi gayet normal hiç dolmuşlarda görmediniz mi aşırı soğuk havalarda motorun önüne karton koyarlar motor ısısı sabit kalsın diye..

Sağlıklı çalışan soğutma sisteminde ısı optimum derecede sabit kalır. Düşüyorsa sorun vardır. Ortada durması gereklidir. En fazla ortanın üstüne çıkar sonra fan açar ortaya gelir tekrar.

Sent from my iPad using

blackhawk
07/01/2013, 16:26
benzinde haklısın dizelden yanma olan motordan bahsediyoruz benzinde olduğu gibi patlama ve yüksek ısı yok. uzun yolda ısı düşerse haklısın yine ama soğuk hava ve sıkışık trafikte dizelin ısı düşürmesi bence gayet normal...

krm1983
07/01/2013, 16:30
benzinde haklısın dizelden yanma olan motordan bahsediyoruz benzinde olduğu gibi patlama ve yüksek ısı yok. uzun yolda ısı düşerse haklısın yine ama soğuk hava ve sıkışık trafikte dizelin ısı düşürmesi bence gayet normal...

Dizel ( içten yanmalı) havayla sıkıştırılıp yanma odasında yanıyor.otto( içten patlamalı) motorlarda bujiyle ateşleniyor.
Az çok bilirim termik motorlar ve termodinamik okudum.
Dizel aracımızda var. Isındıktan sonra kontak kapatmadığımız sürece hemen hemen ırta noktada sabir durur.

Sent from my iPad using

blackhawk
07/01/2013, 16:43
o zaman benim kullandığım 3 dizel punto da sorunlu demektir:) Zira İzmir'de olmama rağmen hepsinde aynı şeyi yaşadım...

krm1983
07/01/2013, 16:54
o zaman benim kullandığım 3 dizel punto da sorunlu demektir:) Zira İzmir'de olmama rağmen hepsinde aynı şeyi yaşadım...

Olabilir. Çalışırken çok düşüyorsa hararet vardır bir şey. Ama aşırı oynamıyorsa haklısınız :)

Sent from my iPad using

krm1983
07/01/2013, 17:00
Olabilir. Çalışırken çok düşüyorsa hararet vardır bir şey. Ama aşırı oynamıyorsa haklısınız :)
Ama şu var ki mjet çok geç ısınıyor ve çabuk soğuyor orası doğru.

Sent from my iPad using

Sent from my iPad using

RLD
16/01/2013, 21:11
Motor suyu sıcaklık düşmesi benimde başıma geldi. Ancak uzun yolda. Sıcaklık değeri 90" olmasına rağmen, yolun son 10 km sinde sıcaklık değerinin bir alt ibre değerine (herhalde 70' dir.) düştüğünü farkkettim. Başka forumlarda termostat ve fan müşürü olabileceği konuşulmuş.
Araç grande punto 65 bin km de multijet. Sizce sorun ne olabilir?

yani benim araçtaki bu hararet düşmesi sizce normal mi arkadaşlar? Yorumlarınız çok yardımcı olacak. kararsız kaldım:sapsal:

krm1983
16/01/2013, 22:12
yani benim araçtaki bu hararet düşmesi sizce normal mi arkadaşlar? Yorumlarınız çok yardımcı olacak. kararsız kaldım:sapsal:

Yaklaşık 4 aydır 75bg mjet aracımız var motor suyu sıcaklık derecesi ideal sıcaklığa ulaştıktan sonra ( orta çizgi) kontak kapatmadıktan sonra sabit kalıyor.

Sent from my iPad using

dicaser
17/01/2013, 06:16
daha ne istiyonuz millet hararet yapar die şikayet ediyor tedbir alıyor korkuyor :D bizdede tam tersi hararet düşüyor :D düşerse düşsün :D

halils2
21/01/2013, 23:33
bugün aracımın sağ amortisör takozunu ve termostatını sanayide değiştirdim. çıkan termostada borunun üzerinden su koydum kaçırıp kaçırmadığını denemek için ve alttan damlatmaya başladı yeni termostada sonradan aklıma geldi denemesini yapmak ama taktıktan sonra fan açtırana kadar bekledik sonra yolda denedik ve ibre düşmesi ortadan kalktı fire motorda bu sorunu yaşayan arkadaşlarla tecrübemi paylaşmak istedim kısmetse çarşamba günü videoya çekip yeni halini yüklerim.

CoachK
22/01/2013, 10:37
hava sıcaklığı önemli, hemen termostat diye ustaya gitmemek lazım. ankarada sabah 7:00 de evden çıkıyorum, evimiz çankaya da araç geceden güzelce buzzz gibi oluyor. 1-2 dk rolantiden sonra yola koyuluyorum. Devir 8.000 e inip jigleden çıktıktan sonra 5-6 km içinde çok sıkıştırmadan anca hararet yükseliyor. 10kmlik yolun %70 inde hararet 70 de kalıyor. Normal mi ? Bence normal. Bu gün ankarada limonata havası var. sabah 7:00 de bindim, daha 5 km olmadan hararet 70'e geldi. normale döndü.

geçen haftalardaki o çok soğuk havalarda sıkışık trafikde hararetin düşmesi 90dan 70'e inmesini yaşadım. Bence olağan bir durum. trafikde 40-50 dk kalıyorsan gayet normal çünkü hava buzz gibi .Eğer trafikde 2-3 saat geçiriyorsan be hararet düşüyorsa o zaman sorun vardır. Benim kişisel fikrim ve tecrübelerim bunu gösteriyor.

halils2
22/01/2013, 20:54
hava sıcaklığı mutlaka önemli ama aracı 4 5 hatta 6binlere kadar zorlayıp hararet orta çizgiye geliyor ve gazı bıraktığında ibre bir çizgi altına doğru iniyorsa ve aynı yolda bir önceki kış yolun yarısında araç ısınıp bu kış ısnmıyorsa acaba demek lazım. neticede burada yazılanlarla yola çıkarak yaptığım denemeler ve sonucunda termostat değiştirip çıkan termostata boşta su koyup alttan damladığını gördüm motor içi su sıcaklığı 90derecelerde ben ortam 10 derece iken termostata su koydum altından suyun damladığını gördüm. eğr sağlam olmuş olsaydı 1 damla dahi su atmaması gerekirdi.

Bigbrother
22/01/2013, 21:57
Aynı problem Bravo'larda da var... Motor ısımıyor soğuk havalarda. Hatta yokuş aşağı boşa atıp da uzun süre giderseniz veya yolda kenara çekip durursanız hararet düşmeye başlıyor. Fiat'ın dizelleri soğuk ülkeler için değil...

Yeni Focus'da bu yüzden radyatörün rüzgar almasını engelleyen bir sistem yapmış adamlar... Fiat çok geride kaldı. Acilen yeni motorlar geliştirmesi lazım...

tayfux
22/01/2013, 21:59
Aynı problem Bravo'larda da var... Motor ısımıyor soğuk havalarda. Hatta yokuş aşağı boşa atıp da uzun süre giderseniz veya yolda kenara çekip durursanız hararet düşmeye başlıyor. Fiat'ın dizelleri soğuk ülkeler için değil...

Yeni Focus'da bu yüzden radyatörün rüzgar almasını engelleyen bir sistem yapmış adamlar... Fiat çok geride kaldı. Acilen yeni motorlar geliştirmesi lazım...
Astralarda da 90 lık gp lerdeki aynı motor olmasına rağmen 2 saat te geçse bir nebze sıcak oluyor motor halen daha..

Bigbrother
22/01/2013, 22:00
Astralarda da 90 lık gp lerdeki aynı motor olmasına rağmen 2 saat te geçse bir nebze sıcak oluyor motor halen daha..

Motor aynıdır ama belki radyatör farklıdır?

speedy_16
22/01/2013, 22:47
aracın termostatına baktırın bir isterseniz

Chatoon
23/01/2013, 10:46
Profilinizde aracınızın dizel olduğu yazıyor. Trafiğin arttığı ondan sonrada hararetin düşmeye başladığını söylüyorsunuz. Benim bildiğim dizel araçlar rölantide soğur, Trafik ne kadar ağır akarsa motorda o derece soğur. Bu çok normal bir şeydir. Hatta dizel araçlarda turbonuz aşırı ısınmaya maruz kalmasın diye aracınızı stop etmeden 2-3 dakika daha çalıştırmanızı isterler.

acRep
27/01/2013, 22:26
Evet beyler benimde ibre anlık olarak düşüp 5-6 dakika sonra tekrar yerine geliyordu ve motor arıza ışığıda yakıyordu arıza koduna bakan ilk usta depimetre yada map sensörü demişti ama sağlam depimetreyle denedik map sensörünü arkadaşlarla hep beraber temizledik ama düzelmedi arıza ışığını sildirdikten 15-20 dakika sonra yaktı sonra başka bir usta termostattan büyük ihtimalle dedi bende kanaat getirdim termostat arızası olduğunaa
Yakın zamanda değiştiren varmı termostatı ? fiyatı değişim ücreti nedir acaba ??

halils2
27/01/2013, 22:38
benzinli aracım için yan sanayi ürünü 50tl ye aldım orjinal 80 tl.

Bigbrother
30/01/2013, 23:32
Arkadaşlar, buradaki problem ARIZADAN dolayı değil... Bu multijet motorlar için gayet NORMAL bir durum... Bravo forumunda bir çok arkadaş bundan şikayetçi... Multijet motorları böyle... Soğuk memleket için üretilmiş motorlar değil ne yazık ki...

Dogukan
04/02/2013, 11:37
Dizel motorun en çok şikayet ettiğim olayı. Eğer düzenli seyir halinde değilseniz boşta ve yavaş gidiyorsanız mevsim kışsa ve kalorifer açıksa hararet düşer bu normal birşeydir.

acRep
04/02/2013, 12:25
Beyler hararetin yada hararet ibresinin kademeli olarak düşmesinden bahsetmiyoruz burda. Hava soğuk çalışltırdın aracı bekledin 1-2 dakika yola çıktın rutin bi şekilde motor ısınana kadar 3000 deviri geçmemeye gayret gösterdin ki şayet ben öyle yapıyorum. Gösterge orta seviyelere geldi fakat bi bakıyosun ki aniden dibe vurmuş 1 saniyede olan birşeyden bahsediyoruz sorun bu ve çözümü termostat arızası diye biliyorum.

kamilarici
02/01/2017, 10:27
Merhaba, Bende aynı sorunu aracımda yaşadım. Grande punto 1.3 multijet kullanıcısıyım. Hararet göstergesi sürekli oynuyordu. Sorun termostatmış. Termostatı değiştirdim. Hiç bir sorun kalmadı. Bu konu ile ilgili sorun yaşayanlar için kişisel blog sayfamda bir de makale yazdım.
Motor Sıcaklığı Sürekli Düşüyor ve Yükseliyor - Kamil Arıcı (https://www.kamilarici.com/motor-sicakligi-surekli-dusuyor-yukseliyor)

Ylmzbkc
08/01/2020, 00:24
Evet beyler benimde ibre anlık olarak düşüp 5-6 dakika sonra tekrar yerine geliyordu ve motor arıza ışığıda yakıyordu arıza koduna bakan ilk usta depimetre yada map sensörü demişti ama sağlam depimetreyle denedik map sensörünü arkadaşlarla hep beraber temizledik ama düzelmedi arıza ışığını sildirdikten 15-20 dakika sonra yaktı sonra başka bir usta termostattan büyük ihtimalle dedi bende kanaat getirdim termostat arızası olduğunaa
Yakın zamanda değiştiren varmı termostatı ? fiyatı değişim ücreti nedir acaba ??
Ustad ayni sorunu bende yaşıyorum suan çözümün ü bulabildiniz mi?

gintoki
08/01/2020, 23:47
Aynı sorunu yaşıyordum termostadı değiştirdim çözüldü.
Aslında sorun termostanın üzerindeki hararet sensöründen kaynaklanıyor ama benim tavsiyem termostadı komple değiştirin. 180 200 civarı bir fiyatı vardı hatırladığım kadarı ile.