PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 130 ila 150 km arası Titreme Var.

biancoangelo
18/12/2012, 12:23
Arkadaşlar herkese merhabalar konu malum titreme. Yazlık lastiklerden kışlıklara geçtim. Balans ayarında pek ümitkar değildim. Herhalde aklıma gelen başıma geldi. Araç 130-150 arası yani 3500 devirden sonra sanki hafif çakıl yola girmiş gibi titreme yapıyor. Motordan felan olabilirmi diye 2. vites 5000 e kadar çıktım hiçbir titreme yok. Yani hızdan kaynaklı bi titreme mevcut diye düşünüyorum. Sizcede balans ayarında bi sıkıntı mı var yoksa daha değişik bi yerden bu sorunu açar mı??? (Test ettiğim yollar Ankara çevre yolu-İstanbul Yolu-Pursaklar Protokol Yolu-Konya Yolu(İncek) ) (Lastik ve Jantlar hasarsız 1 Yıllık)

DEĞERLİ YORUM VE TECRÜBELERİNİZİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.

CÜMLETEN HAYIRLI FORUMLAR...

rbcn
18/12/2012, 12:51
https://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?NewsID=29161 (https://www.haberturk.com/gundem/haber/801957-340a-dogru-bir-titreme-var-)

Ziyaretçi034
18/12/2012, 12:55
balans ayarını nerde yaptırdıysanız oradan farklı bi yerde yeniden balans ayarı yaptırın ama bütün ağırlıkları söküp sıfırdan ayar yapsınlar

ckrckrckr
18/12/2012, 13:01
benim bildigim 90km/h ile giderken titreme yapıyorsa balans ayarı 120km/h hızla giderken titreme yapıyorsa lastiklerden ya desen farklılıgı yada jantta.aklımda yanlıs kalmısta olabilir

kadirridak
18/12/2012, 13:03
Valla basligi okuyunca aklima direk gecenlerdeki malum haber geldi. Dikkat etmekte fayda var...

dicaser
18/12/2012, 13:08
sıkıntı rotlarda.. 2. viteste neden olmuyor sorusuna su sekilde bi yanıt verebilirim ; aracınız zaten 2. viteste maksimum 90 km yaptığı için 1. ve 2. viteste titreme olmuyor , geri kalan tüm viteslerde 110'da hafif titreme başlar 160'a kadar titreme gider 160'tan sonra tekerlerin yere uyguladığı kuvvet gittikçe azaldığı için titreme olsada hissi olarak titreme kesilir aslında dinamometreüstünde olsanız 160'tan sonra daha fena titrediğini anlasınız..

problem rotlarda ancak rotlarda deyip geçmemek gerekir , çünkü rotu yaptırdıktan sonrada titreme olabilir onun sebebide jantın yamulması gözle görünür yamulmalardan bahsetmiyorum içten yamulmalar ;

umarım yardımcı olabilmişimdir..

u9ur57
18/12/2012, 14:05
sıkıntı rotlarda.. 2. viteste neden olmuyor sorusuna su sekilde bi yanıt verebilirim ; aracınız zaten 2. viteste maksimum 90 km yaptığı için 1. ve 2. viteste titreme olmuyor , geri kalan tüm viteslerde 110'da hafif titreme başlar 160'a kadar titreme gider 160'tan sonra tekerlerin yere uyguladığı kuvvet gittikçe azaldığı için titreme olsada hissi olarak titreme kesilir aslında dinamometreüstünde olsanız 160'tan sonra daha fena titrediğini anlasınız..

problem rotlarda ancak rotlarda deyip geçmemek gerekir , çünkü rotu yaptırdıktan sonrada titreme olabilir onun sebebide jantın yamulması gözle görünür yamulmalardan bahsetmiyorum içten yamulmalar ;

çok açıklayıcı bilgin için sagol

speedy_16
18/12/2012, 14:33
balansa veya jantta yamukluk varmı die baktırın bi

Electra
18/12/2012, 15:02
Jantınızda sıkıntı var

biancoangelo
19/12/2012, 19:01

Kardeş verdiğin cevap güzel ancak bu öyle jant lastik titremesi kadar abartılacak bişey değil... Ayrıca konu içeriğinde özellikle parantez içerisinde belirtmiştim. Herhalde dikkatinden kaçmış...

biancoangelo
19/12/2012, 19:03
Jantınızda sıkıntı var

jantta yok kardeş.....

biancoangelo
19/12/2012, 19:05
https://www.turkiyegazetesi.com/haberdetay.aspx?NewsID=29161 (https://www.haberturk.com/gundem/haber/801957-340a-dogru-bir-titreme-var-)

Yazı yazmanızı tercih ederdim..... Ayrıca konuyu saptırmasanız daha güzel olur.... Vermek istediğiniz mesajın çok büyük bi değeri vardı ama şuan o değer '' Sıfır '' oldu.

abahri
19/12/2012, 19:26
ben de yazlıklardan kışlıklara geçtim,balans ayarı yaptırdım ancak jantın birinin içindeki kurşun ya düştü ya da yapıştırmayı unuttular.Aynı şekilde 120-150 arası titreme vardı.bir arkadaşın dediği gibi farklı bir yerde balans ayarı yaptırdım.şu anda 170-180 dahil titreme yok.Bu hıza da sadece denemek için kısa süreliğine çıktım.genel de maximum 140 yaparım bunu da parantez içinde belirteyim.Saygılar. :)

rbcn
19/12/2012, 19:34
Yazı yazmanızı tercih ederdim..... Ayrıca konuyu saptırmasanız daha güzel olur.... Vermek istediğiniz mesajın çok büyük bi değeri vardı ama şuan o değer '' Sıfır '' oldu.

konu saptırmak için vermedim linki o gün okudum aynı konuyu görünce paylaştım hepsi bu linke tıklamazsın olur biter

Valla basligi okuyunca aklima direk gecenlerdeki malum haber geldi. Dikkat etmekte fayda var...

benim gibi düşünenlerde var aklına gelmiş yazmış bende link verdim

dicaser
19/12/2012, 19:59
Kardeş verdiğin cevap güzel ancak bu öyle jant lastik titremesi kadar abartılacak bişey değil... Ayrıca konu içeriğinde özellikle parantez içerisinde belirtmiştim. Herhalde dikkatinden kaçmış...
mutlaka kendi aracını benden daha iyi bilirsin nelerin iyi durumda olduğunu sen biliyorsun ama bence dediğim gibi rotlardan kaynaklı bi problem olabilir..
benim gibi tjet sport kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler bizim rotlardan ne çektiğimizi o yüzden bu tur titremelerin 1. nedeni rottur , rotlar sağlamsa jantın içinde yamulma vardır , jantta sıkıntı yok diyorsunuz ozmn rotta sıkıntı olabilir... :boat0000: :happydan:

biancoangelo
19/12/2012, 22:24
mutlaka kendi aracını benden daha iyi bilirsin nelerin iyi durumda olduğunu sen biliyorsun ama bence dediğim gibi rotlardan kaynaklı bi problem olabilir..
benim gibi tjet sport kullanan arkadaşlar daha iyi bilirler bizim rotlardan ne çektiğimizi o yüzden bu tur titremelerin 1. nedeni rottur , rotlar sağlamsa jantın içinde yamulma vardır , jantta sıkıntı yok diyorsunuz ozmn rotta sıkıntı olabilir... :boat0000: :happydan:

Eyw. bi bakalım oradan mı .....

biancoangelo
19/12/2012, 22:25
konu saptırmak için vermedim linki o gün okudum aynı konuyu görünce paylaştım hepsi bu linke tıklamazsın olur biter

benim gibi düşünenlerde var aklına gelmiş yazmış bende link verdim

Üstte yorumum hala geçerlidir. Anlamak yada anlamamak sizin tercihiniz. Teşekkürler.

biancoangelo
19/12/2012, 22:26
ben de yazlıklardan kışlıklara geçtim,balans ayarı yaptırdım ancak jantın birinin içindeki kurşun ya düştü ya da yapıştırmayı unuttular.Aynı şekilde 120-150 arası titreme vardı.bir arkadaşın dediği gibi farklı bir yerde balans ayarı yaptırdım.şu anda 170-180 dahil titreme yok.Bu hıza da sadece denemek için kısa süreliğine çıktım.genel de maximum 140 yaparım bunu da parantez içinde belirteyim.Saygılar. :)

% 90 sana katılıyorumda aklıma kurduda soktular.. yarın masrafa girecez anlaşılan.

anamurmuzu
19/12/2012, 22:33
iki ay önce aracım uzun yolda 130 üstüne çıktığımda titreme yaptığını fark ettim sonra kışık lastikleri taktırdım ve balans yaptırdım düzeldi,ancak lastiklerimin ömrü bitmişti yani sertleşmişti lastikten dolayı mı yoksa balanstan dolayımı orasını bilmiyorum ama yüksek ihtimal balans ayarından olduğunu düşünüyorum

biancoangelo
25/12/2012, 23:17
Araca yeni balans attırdım. bu arada rottan rottan diyen arkadaşlara söyleyim. Rot deyince sanayideki ustalar yüzünüze bakıp gülüyo. Çok sağlam çukura girmediysen abi bişey olmaz rota diyolar. Zaten olursada balanstan olmadığını çok rahat anlarsın diyolar. Finish balance atınca araç düzeldi. Ancak şimdi ben o lastiği takan (kışlıkları) adamcağıza kızmaya başladım. Söför mahali ön tekerde 50 gr kurşun istiyo be bilader. Yuh diyorum.

CesSpOoL
26/12/2012, 09:05
Geçmiş olsun.. :)

biancoangelo
26/12/2012, 18:29
Geçmiş olsun.. :)

eywallah kardeşim.

yengecbaris
26/12/2012, 23:55
1 ay önce bende de vardı aynı sıkıntı 130-140a çıkınca titreme oluyordu. Balans yaptırdım ve sıkıntı ortadan tamamen kalktı. Bilgilerinize..