PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım aracım çok yakıyor?

ErhanKarann
13/12/2012, 12:22
Merhaba arkadaşlar öncelikle yeni üye oldum buraya benim aracımda bir fazla yakıt sözkonusu ve nedenini bulamadıgımız bi sorun belki sizde bi fikir beyanında bulursunuz diye umut ediyorum arkadaslar 2008 gp 1.3 multijet active bir aracım var 132000 km de şuanda ankarada yaşıyorum günde ortalama 25 km belki kullanıyorumdur ancak işe gidip geldigim km ve son 4-5 aydır ortalama yakıt tüketimim bu arabanın bilgisayarının verdigi veriler 7.6 - 7.8 - 8.2 gibi rakamlar veriyor yani 190 tl ile depoyu doldurunca 540 km ancak yapabiliyorum neden çok yakar bu şekilde .. ? burda okdugum rakamlar var bazı arkadasların ortamaları cok harika 5.1 4.2 felan gibi seyler genelde benimki aşırı yakıyor sanırım ama neden ..

dicaser
13/12/2012, 12:33
usta bu havada daha ne yakacak , gayet güzel işte ?

Birkan61
13/12/2012, 12:42
Havaların etkisi büyük..

Ortalama hızınınız kaç normalde ve yol bilgisayarında. Trafiğe kalıyo musunuz?

ErhanKarann
13/12/2012, 12:48
Ama burdaki arkadasların 4.1 5.2 felan gibi oranlarına bakınca biraz tuaf geldi yani normalmi diyorsunuz ?

ErhanKarann
13/12/2012, 12:50
ortalama hızım fazla degil normal kullanıyorum devrinde öyle yüklenmiyorum gün icinde sabah 20 dakika ise gelirken 25 dakikada iş cıkısı iş cıkısı trafik var ama işe gelirken yok 2-3-4 vitesleri arasında..

Ziyaretçi049
13/12/2012, 13:18
Bir çok etken sebep olabilir yakıtın artmasına,
Filtrelerin tıkanması veya değişim zamanının gelmesi,
Lastiklerin eskimesi (Genelde sertleşen lastiklerin yakıta etkisi olmaz derler ama tam tersi :)),
Soğuk hava şartları,
Motor tam ısınmadan yapılan kısa mesafeler,
Devirsiz kullanmak vs.vs. uzayıp gidiyor.

4.1lt ortalama yakıtı muhtemelen uzun yolda yapan arkadaşlar yazmışlardır şehir içinde o değeri yakalamak imkansız gibi birşey. Genelde sıkışık trafik olmaz ise 5 - 5.5 lt arası yakar 1.3M-Jet motorlar.
Ama şu an kış şartlarında daha fazla yakması normal motor ısınıncaya kadar zaten 5-6km yol yapılıyor.
Eski 1.3MJet aracım ile sadece işe git gel yaptığımda(6+6 km) 2-3 ay önce Antalya'da 7.5lt gösteriyordu ortalama yakıtı.

Motor ısınık şekilde 30dk kullanınca değerler aşağı iniyor.

_FeRDi_
13/12/2012, 13:23
Kısa mesafe,soğuk hava ve trafik. Bu değer normal bu şartlarda. Kış geldiği zaman bizim de değerlerimiz yükselmeye başlıyor.

CoachK
13/12/2012, 13:31
ankara şehir içi trafiğinde - eğer önüne kırıp aracına çarpmaya çalışan dolmuşçu ve taksicileri dövüp hastanelik ettiğindeki hastane masrfını dahil etmezsek - 22 -25 kuruş arası yakman gayet normal. buda 5,9lt - 6,3lt aralığına denk geliyor. Motor soğukken zaten sesi çok bariz belli ediyor.

mehmetvyz
13/12/2012, 13:50
ortalama hızım fazla degil normal kullanıyorum devrinde öyle yüklenmiyorum gün icinde sabah 20 dakika ise gelirken 25 dakikada iş cıkısı iş cıkısı trafik var ama işe gelirken yok 2-3-4 vitesleri arasında..

yol bilgisayarında yazılı olan oratalama hızınız bir fikir verebilir, ona bir bakın

rbcn
13/12/2012, 13:54
25 km lik yolda 8.2 fazla bir değer araç soğuk dahi olsa 12 gidiş 12 geliş desek yol üzerinde fazla dur kalk kırmızı ışık falan yoksa aracınız çok yakıyor

Misafir047
13/12/2012, 14:17
2 km gidiş 2 km donüş toplam 4 km yapıyorum günde 3 te 1 bayağa yokuş araba hiç ısınmıyor ortalama yakıt tüketimi 7 lt suan

mehmetvyz
13/12/2012, 14:26
25 km lik yolda 8.2 fazla bir değer araç soğuk dahi olsa 12 gidiş 12 geliş desek yol üzerinde fazla dur kalk kırmızı ışık falan yoksa aracınız çok yakıyor

yeri değil belki ama sizin avatar bayağı güzel, görünce neşem artıyor :))

rbcn
13/12/2012, 14:57
yeri değil belki ama sizin avatar bayağı güzel, görünce neşem artıyor :))

teşekkürler beni yansıtıyor :D

Viraj
13/12/2012, 15:51
Hava şartları yakıt tüketimini etkileyebilir ancak yine de multijet için epey yüksek tüketim seviyeleri sizin yazdıklarınız. Yağ, yağ filtresi, hava filtresi gibi standart bakımın yanısıra motora yapılacak bir karbon temizliği sizin kilometrenizde bi araç için yararlı olucaktır diye düşünüyorum. Bu arada avatarınız gerçekten çok hoş :)

ErhanKarann
13/12/2012, 19:05
Arkadaslar herkese ayrı ayrı teşekkür ederim sagolun yardımcı oldugunuz için ..

ben bu aracı 123.000 km de almısdım aldıktan sonra yaptıgım bakımlar söyle
yag degisimi hava filtresi polen mazot filtresi baskı balata alt takım biraz birseyler tam hatırlamıyorum fren diskleri ve balatalar arka firen balataları ve ayarları suan icin ise antifiriz akü fren hidroligi bakımlarını yaptım .. servise gitmisdim 1 hafta felan önce baktı motorda felan birsey yok enjöktörleri göster dedi gittim sasmaza gösterdim bisey bulamadılar yakıt katkısı dene dediler shellin gtl diye bir yakıtı var onunla birlikte würth diye bir temizleyici onu kullandım suan gene bi faydası yok yakıt seviyesi 7.7 en son suan eve geldigimde baktıgım öyle basmıyorum zorlamıyorumda aracı ama tuaf birsey gittigim ustalar normal diyor ama bu arac 32 kurus veya 35 kurus yakıyorum dedigimde gene normal diyorlar insan ister istemez ya yakası ya satası geliyor ..

Ziyaretçi048
13/12/2012, 20:08
7 litreyi gördüğüm gün motoru öpecem :D sen neyin derdindesin kardeşim :D motorun mis gibi az yakıyor işte.. şu an ortalamam 8.8 yahu.ortalama hızım 17 km...enjektörüm turbom pompam motorum yağı suyu baskı balatası herşeyi yeni motorumun ama kış ayı şehir içi trafik yakıyor işte.. 3.18 BMW ile 2 sene önceki kış LPG 2 Tl iken kış aynı şartlarda 20 liralık LPG ile 17 km gittiğim gün bu aracı öpüp başıma koydum :D

tolgabaydar
14/12/2012, 05:54
dostum benimde 5.4 yakıyor ortalama ankaradayım trafik fln malum ateşleme sisteminde kacırma varmı kontrol ettır benimde motor pompasında kacırma varken bu civarda yakıyordu.

ErhanKarann
14/12/2012, 09:22
Anladım bunu en uygun nerden yaptırabilirim kardes peki yani önerebilecegin bi yer varmı ?

musicdanger
14/12/2012, 13:02
Erhan bu kadar cok takma bence... ..Bende bu konuya baya takık biri olarak söylüyorum..Benmde gittigim iş yerim kısa mesafe ki bu kısa mesafe olayı disel de oldukça tüketimi arttırıyor..Ama haftada 2 elvankentte müzik derslerine gidiyorum onuda eklersek suan benım 6.0lt...

Fakat elvankentten geldıgımde 5,6 lt idi..Yani kısa mesafe ve motor ısınmadan ki durum yakıt tüketimini arttırıyor..Belki bunda senin aracı kullanmanda etki edıyordur..Vitesi devrinde deiştirmek gibi...Şuan senin bana göre 1lt fazla yakman söz konusu ki bu o kadarda dert edılcek bırsey degıl..Eğer yaşadığın yer benimk gibi Dikmen ise yokuşdan dolayıda otomatikman yakıt artar..Cok dert etme :)

Birde kullanırken yokuş aşağı aracı vitese alıp öyle in...Boşta iken araç daha cok yakar aklında olsun..Ama viteste iken araç en düşük yakıt olan 2.0 lt yakar..Burdan da cok kar edersın..

kolay gelsın..

fethican
14/12/2012, 13:20
Bende Ankara da sabah keçiören trafiği akşam konya yolu trafiği günlük 35 km yol yapıyorum. yakıt ortalamam 8.6-8.7 hiç değişiklik olmadı. bir sorun olabilir mi benim arabada yapabileceğim bir şey var mı acaba hız yapan biriside değilim arabayı devirli kullanırım tabi aracım benzinli onu belirtiyim.

ErhanKarann
14/12/2012, 14:11
Erhan bu kadar cok takma bence... ..Bende bu konuya baya takık biri olarak söylüyorum..Benmde gittigim iş yerim kısa mesafe ki bu kısa mesafe olayı disel de oldukça tüketimi arttırıyor..Ama haftada 2 elvankentte müzik derslerine gidiyorum onuda eklersek suan benım 6.0lt...

Fakat elvankentten geldıgımde 5,6 lt idi..Yani kısa mesafe ve motor ısınmadan ki durum yakıt tüketimini arttırıyor..Belki bunda senin aracı kullanmanda etki edıyordur..Vitesi devrinde deiştirmek gibi...Şuan senin bana göre 1lt fazla yakman söz konusu ki bu o kadarda dert edılcek bırsey degıl..Eğer yaşadığın yer benimk gibi Dikmen ise yokuşdan dolayıda otomatikman yakıt artar..Cok dert etme :)

Birde kullanırken yokuş aşağı aracı vitese alıp öyle in...Boşta iken araç daha cok yakar aklında olsun..Ama viteste iken araç en düşük yakıt olan 2.0 lt yakar..Burdan da cok kar edersın..

kolay gelsın..

Tesekkürler kardesim valla ben takmak istemesem bile pskolojik olarak takıyorum garip birsey çözemedim düzenlide kullanıyorum ayrancıda oturuyorum bende rampa felanda yok yokuşta yok yakıt tüketimini azaltmak için napmak gerekir mekanik olarak sizce ?

ErhanKarann
14/12/2012, 14:13
Fetihcan seninle ikimiz bi yerde bulusup bence iyi bir servise veya tamirciye gidelim seninde ben gibi aynı sorunun varmıs benzilide olsa miktar cok benimki dizel cok seninkide benzinli garip bişey bazen bir laf vardır bu fiatların 10 tanesinden 7 tanesi sorunsuz cıkar biz o ilk 10 icinde bahtsız 3 kisileriz sanırım ..

ErhanKarann
14/12/2012, 14:17
Ve bu arada 100 km de 1.5 LT desek senden fazla yaktıgım yakıt full depoda sanırım yaklasık 10 LT gibi fazla yakıt .. :) işin birde bu boyutu var sürekliligi ..

Kolay gelsin ..

ErhanKarann
14/12/2012, 15:01
yol bilgisayarında yazılı olan oratalama hızınız bir fikir verebilir, ona bir bakın

Yol bilgisayarına baktıgım veriler bu birde depoyu doldurdum PO dan sonra 100 km gecikten sonra tekrar oraya gidip aynı pompadan aldım sonuc 35 krs 37 kurus km de baska biyer denedim Shell GTL la yine aynı şekil depoyu doldurdum yine aynı pompaya gittim 100 km sonra yine 35 krş :) ve suan bugün itibari ile 8.2 ye çıktım sanırım kış ben yakında 18.2 felan dolasırım :)

ErhanKarann
17/12/2012, 14:07
Sonunda çözdüm olayı ya nihayet ;)) yakıtım düzeldi arkadaslar hava akıs metresi debimetre ile olay bitiyor benimki bozulmus ve degisdi suan yakıt oldukca güzel yag degisimini yaparken ordaki bir cocuk abi bu arabanın hava akısında sorun var dedi bunu diyen 16 yasındaki bir cocuk harbiden orası bozukmuş suan arac roket gibi ve yakıt düsdü ..