PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızdırma bujisi ışıklarını mı, konsol ışıklarını mı beklemedi ?

tyilgin
13/12/2012, 04:31
Merhaba arkadaşlar,

Soğuk havalarda aracı çalıştırırken hep merak ederdim. Forumda bir danışayım diyerek koca bir kışı geçirdim, kısmet bu kışaymış :D

Daha önce açılmış konulara baktığımda kimi konularda kontağı çevirdikten sonra marşa basmadan önce kırmızı uyarı ışıklarının, kimi konularda da kızdırma bujisi ışıklarının sönmesi gerektiği söylenmiş.

Malum, ikisinin sönme süresi birbirinden farklı. Hangisini beklemek daha akıllı olur ?

_FeRDi_
13/12/2012, 04:34
Ben devamlı tüm ışıkların sönmesini bekliyorum. Zaten aralarında taş çatlasın 2sn var,benim mantığımda bu ışıkların ilgisi;beyin tüm yardımcı sistemleri stand-by a alıyor yada check ediyor.Bu yüzden hepsinin sönmesini bekliyorum.

scooby555
13/12/2012, 07:47
Aracın kitapçığında dizel araçlar için kızdırma bujisi ışığı söndüğü anda kontağı çevirin diyo, ama bende genelde partikül filtresi ve depo check ışığı söndükten sonra çeviriyorum kontağı..

tayfux
13/12/2012, 10:44
hocam mantığı şu..o lambaların yanması o sistemlerin kontrol edildiğini anlamını taşımaktadır..hepsi söndüğünde o sistemlerde sıkıntı yok aracı kullanabilirsiniz anlamına gelir..onun için ışıkların sönmesini beklemekte fayda var..

fotobelit
13/12/2012, 11:17
Işıkların sönmesi mantıklı gibi görünsede, bence kızdırma bujileri söndükten sonra çalıştırılması gerekir..Gerçi buji ışığı söndükten sonra diğer ışıkların sönmesi fazla uzun sürmüyor onlarıda beklemek sorun olmaz..Ama bu süre uzarsa,kızdırma bujilerine zarar veriyor..

Battal
13/12/2012, 11:23
Yazın diğer ışıkları beklemekte sıkıntı yok, buji ışığı söndükten sonra bekleseniz bile araç sorunsuz çalışıyor. Ama kışın, buji ışığı söndükten sonra fazla beklediğin zaman araç bazen marşı zor alabiliyor. Kızdırma bujisi saniyeler içinde 800 dereceyi geçiyor, ama yine saniyeler içinde de soğuyor. Özellikle kışın buji ışığı söner sönmez çalıştırmakta fayda var diye düşünüyorum.

tolgabaydar
13/12/2012, 16:33
valla bende ışıkların sonmesını beklıyorum oda yetmıyor sag tarafdakı mazot pompasındakı ses kesılene kadar beklıyorum:D simdi dusundum yazdıklarınızı gorunce hatamı yapıyorum dıye

ametist
13/12/2012, 17:04
kitapçıkta yazan doğrudur. geri kalanı şehir efsanesidir. kimse kusura bakmasın...

fotobelit
13/12/2012, 17:47
https://d1212.hizliresim.com/14/f/gvguj.jpg (https://bit.ly/c25MCx)