PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fiat bravo sola çekme City sorunu-Amotisör eğriliği?

Tufan
07/12/2012, 23:22
Aracımın ( Fiat Bravo) vites kutusu garantden değişti ondan önce araçta sola çekme vardı , yapar direksiyon kutusundan dediler değişti sola çekme devam etti rot balans bakıldı yine devam bugun arka logoyu değiştirmeye gittim tekrar rot balansa girdi ve sağ amortisörün %1 gibi eğri oldugunu ve bunun kullanıcı hatası oldugunu söylediler .Direksiyon sola doğru kolay dönüyor ama sağ dogru daha sert oluyor.Sitede bunun city arızasının başlangıcı oldugunu gördüğüm için konu açma gereği ve aktif olan grande sitesine danışmayı uygun gördüm.Bu sorun City mi yoksa servisin dediği amortisor %1 lik eğrilimi?

2. Sorunum ise

Araç servisteyken bende showroomdaki bravolara baktım , araçların vitesleri yağ gibi kayıyor ama benimki çok kemikli ve sert geçişlere sahip.Ustayla test sürüşüne çıktık ve sert nu kabul etti adını hatırlayamadıgım bir bölgenin çamur kum gibi şeylerin dolmasıyla sertleştiğini onu temizlerse (plastik bir parçaymış) daha rahatlıyacanı söyledi ama kendisi şahsen tavsiye etmediğini tüm plastik aksamın sökülüp tekrar takıldıgında ses yaptıgını belirrtti?Vites tam kanala girerken bariz sürtüyo yağdan olabilirmi araç 30binde daha .? yazın bu akdar sert değildi vites geçişleri.

Teşekkürler

mike51
07/12/2012, 23:43
30000 de arabanın vites kutusuna ne olur ki kaza mı geçirdi araç

Tufan
08/12/2012, 00:10
kazası falan yok

Bolu_Beyi
08/12/2012, 17:45
Büyük geçmiş olsun. Bence vitese dokundurmayın ve alışmaya çalışın. City sorununa gelince çok araştırdım türkiyede bravoda city arızası veren sadece 1 kişi bulabildim. Umarım city arizası değildir 'ki ben ihmal vermiyorum. Aracınız kaç model onuda belirtirmisiniz?

Tayfun-E30
08/12/2012, 18:06
iyi bir rotbalansçıya götürün o size söyler eğrilik olup olmadını amortisörde sağlamsa hidrolik pressle düzelttirin..

vites kutusuna ne olduğunu anlamadım ama; aracınız garantili söküp yapsınlar, ses falan çıkmaz onları takanda insan bunlarda insan ses çıkarsa götürürsünüz dizeltirler. Öyle saçma şeymi olurmuş ben tüm alt konsolu söktüm taktım tık sesi yok..

sabanci
08/12/2012, 18:41
ilk defa bu kadar sorunlu bir bravo gördüm inşallah acilen derdinize çare bulursunuz..

Tufan
08/12/2012, 19:30
teşekkürler aracım 2010 model bu ayın sonunda garantisi bitiyor.

Rot balans yapan servis uzamanı ben olsamam Croma ya göre yapacaktı ayarı o kadar yani.

ama ben de gördüm sonuçları 3 teker yeşil yani uygun ısık yanıyor verilerde sağ ön kırmızı %1 birdeğer var inşatcıların eğim ölçtüğü aletlede yukarı aşaya tutarakta ölçtüler amortisor yamuk dediler ama %1 nedir ki o kadar sola çekme yapsın?

bugun 140 km çıktım araç titremeye başladı.lastiğin tellerinden olabilir mi? Continental lastiklerim.

amortisor 90 tl ama tabi servis 250 tl diyor .

Vitese gelince;
Şanzıman yagı eksik olabilirmi ?

umitki
08/12/2012, 21:12
selamlar.

amortisör değilde , önce lastikleri sağ sol yaptırın. eğer çekme düzelmezse taşıyıcı akson ve salıncaklarda herangi bir eğrilik varmı diye bakılması gerekir. eğer taşıyıcı aksan veya salıncakta herangi bir eğrilik varsa, eğer herangi bir darbe yoksa garanti talep edin eğer garantilik bir durum söz konusu değilse kaskodan yaptırın. Ayrıca arka rot ayarına da baktırın ordanda çekme yapıyor olabilir.

kitanotr
08/12/2012, 22:22
bende bravoda daha hiç city arızası duymadım.

Tufan
10/12/2012, 18:32
Bugun tekrar servis yolları bana göründü.Geçende amortisör eğriliği yüzünden sola çekiyor denmişti bu sefer o Stu yoktu bende ön düzenci ve diğer stu na lastiklerden yapabilir bi lastikleri yerini değiştirelim dedim ön lastikleri sıfırlayıp arkaya taktı ön arka yapıp teste çıktı sola aşırı çeken araç bu sefer hafif sağa çekmeye başladı noluyor arkadaş hani amortisorden di??????????

Sonra geri geldik inşaat ustalarının meğil ölçtüğü aletle ön sağ lastiği ölçtü usta birde arkayı arkada yukarıdan aşağıya koyduğumuzda denge hava boşlugu tam ortada duruyor , önde ise bir çizgiye yakın yani tam ortada değil sonra ben elime alıp sol lastiğe baktım onda dah adengesiz çizgiyide geçiyor ,Usta dediki bunlarda arkadaki gibi tam ortada olması lazım .EEE şimdi 2 amortisordemi eğri? yoksa bunu tutan tablalarmı_? önlerinb hafif açılı olması normal değil mi? aklımda baya soru var anlıyacağınız.neyseki araç artık aşırı sola çekmiyor hafif sağ ile idare edicem izmire gidince yazın iyi bir ön düzenci halleder bu işi anca.

Viteslerin sert geçmeine gelince geçen STU bana adını unuttugum bir yere toprak kum girmiştir onları temizlemek lazım ama sökülen şeyler tekrar takınca ses yapar sen böyle kullan diyerek beni yollamıştı.Bugun diğer bir usta var daha iyi bir insan sağolsun körüğü söktü wd40ladı geçmiyor özellikle 3 ve 4 vitesler sorunlu.Sonra başka usta ile görüşüp sorunun 3.ve 4. senkromeç te oldugu anladılar siparpi verildi araç 2 gün serviste kalacak şanzıman inecek.

Olay bu yani servislerde her kafadan bir ses çıkıyor.

aliastam
10/12/2012, 19:15
Benimde direksiyonda titreme vardı.Ama benimki 100 km yi geçince başlıyordu.Oyüzden düşük hızda gidiyordum sürekli.Titrediği zaman araç içerisinde aşırı derecede rahatsızlık veriyordu titreme.Bende kökten hallettim 4 lastiğide değiştirince hiçbir titreme kalmadı.Lastikleride serviste lassa acracanta kullandıkları için aldım ama pişman oldum.Sert lastik olduğu için 170 ten sonra sertleşmeyi hissediyorsun.Şimdiki aklım olsa micheal alırdım.Saygılar.