PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk arabamı alıcam, yardım :) (torkla ilgili)

byazman81
07/12/2012, 18:13
öncelikle selamlar ; başlıktada dediğim gibi kısmetse ilk arabamı alıcam ve hemen hemen her açıdan punto evo ya bir sempati besledigim için onu düşünüyorum lakin cevabını bir türlü bulamadıgım bir sorum olucak, ben hep dizel araç kullandım ve kalkışlarda gaz kullanma olayını oldum olası sevemedim, yapamadıgımdan degil ama malum istanbul trafiginde pek yapmayı sevmedigim bir olay, şimdi bunun torkla ilgisi oldugunu biliyorum, ben acaba hangi tork aralıgında bir evo punto almalıyımki gaz kullanmadan debriyajla kalkabileyim ? sorum biraz abes kaçmışsa hoşgörünüzü umuyorum, şimdiden teşekkürler

ahmet4646
07/12/2012, 18:41
düz yolda ve yokuş aşağı debriyajı çekerek aracı kaldırabilirsiniz ama yokuş yukarı bu dediğiniz olmaz en azından 1.3 motor için bu çok zor.

rockforever
07/12/2012, 18:49
Kimsin kamuran mısın yoksa ...gerçi barış yazıyor ama...

tayfux
07/12/2012, 18:52
çok ilginiç ve garip bir soru ilk defa sizden duyuyorum:D eğer böyle bir araç istiyorsanız hiç düşünmeden getz alabilirsiniz gaza basmadan 70 e çıkıyor mübarek..

byazman81
07/12/2012, 18:53
tabii, yokuş, rampa vs.ler apayrı bi durum, haklısınız, ben düz yol için demiştim onu belirtmemişim, teşekkürler cevabınız için, yok kamuran deilim , ve asıl kullandıgım bir getz yüzünden böle bi soru sordum, onda gaz debriyaj ugraşa ugraşa sürmüştüm, banamı denk geldi bilmiyorum gerçi

fotobelit
07/12/2012, 18:55
çok ilginiç ve garip bir soru ilk defa sizden duyuyorum:D eğer böyle bir araç istiyorsanız hiç düşünmeden getz alabilirsiniz gaza basmadan 70 e çıkıyor mübarek..
:)))) aynen..2 yıl önce getz im vardı,baya bir yokuşta vites 2 de oldugu halde gazsız kalkmıştı :)

tayfux
07/12/2012, 18:57
tabii, yokuş, rampa vs.ler apayrı bi durum, haklısınız, ben düz yol için demiştim onu belirtmemişim, teşekkürler cevabınız için, yok kamuran deilim , ve asıl kullandıgım bir getz yüzünden böle bi soru sordum, onda gaz debriyaj ugraşa ugraşa sürmüştüm, banamı denk geldi bilmiyorum gerçi
hocam sana gelen getz ölüdür o zaman..ben birebir kullandım ve dediğim olayı yaptım 5.vitese kadar gaz pedalına dokunmadım bile 70 e kadar çıktı..

byazman81
07/12/2012, 19:01
doğrudur, normal gidişide gayet iyiydi zaten ama işte bir tek dur kalkta az bişi gaz istedi o kadar, puntodada öylemi bilemedim, zaten o amaçla açmıştım başlıgı :)

unreal123
07/12/2012, 19:08
benim aracım 1.3 75 lık punto ayagınızı debrıyajdan cekınce kalkıp gıdıyor hatta bunu assa yukarı yuzde 10 luk yokustada rahat rahat yapıyorum

fotobelit
07/12/2012, 19:09
Kulandığınız getz Benzinli olmasın..

byazman81
07/12/2012, 19:16
yok hayır dizeldi,o yüzden kafam karıştı zaten,fakat getzi direksiyon dersi alırken kullandım, belki özellikle öyle yapmışlardır, ögrenci her tip arabayı kaldırmaya alışsın diye, bilemiyorum normal gidişi çok iyiydide, o kalkışta gaz kullanma olayını sevmedigimden iyice bir araştırmak istedim, cevap veren herkese teşekkürler bu arada

dexter
07/12/2012, 19:25
kalkışta gaz kullanmamak ne demek anlayamadım,korna sesi çok duyarsın kullanmazsan :)

GUNES
07/12/2012, 19:45
tam otomatik golf falan bak bence...ayağını frenden çekince araç kendi gidiyor...kırmızı ışıkta falan iyi oluyor...yokuşta bile ayağını hiçbir pedala dokundurma asılı kalıyorsun geri kaçmıyor...ama soru sanki biraz ya saçma olmuş ya da anlatamadınız...

dicaser
07/12/2012, 20:04
her araba kalkışta gaz vermeden kalkar iş debriyaj pedalındaki kavramayı kavrayabilmekte , bir tırı bile sadece debriyaj ve vitesi kullanarak kaldırabilirsiniz..
her marka aracın debriyaj kavraması farklıdır ; sizdaha önce hiç getze binmediyseniz kavrama noktasına alışamamış olabilirsiniz.. o yüzden kalkmıyor buaraç gibi bir izlenime kapılmışsınız ama kısacası tork veya güç kavramının debriyaj kavraması ile hiçbir alakası yok :) iş debriyaj kavrama noktasını iyi kullanmakta ;)

byazman81
07/12/2012, 20:09
evet tam açıklayamadım, henüz acemi sayılırım, başlangıçta gaz debriyaj olayını iyi ayarlayamıyorum o yüzden, debriyajla kaldırıp sonra gaz vererek ilerlemek daha pratik ve seri oluyor benim için, o sebepten danışmıştım, teşekürler cevap için

dicaser
07/12/2012, 20:11
evet tam açıklayamadım, henüz acemi sayılırım, başlangıçta gaz debriyaj olayını iyi ayarlayamıyorum o yüzden, debriyajla kaldırıp sonra gaz vererek ilerlemek daha pratik ve seri oluyor benim için, o sebepten danışmıştım, teşekürler cevap için

söylediğim gibi her aracın farklıdır kavrama noktası getzi iyi kavratamamışındır , e doğal olarak kalkmaz , tork isterse 1000 olsun isterse 10 olsun hiçbişey değişmez her araba hatta dünyadaki tüm arabaların kalkışı aynıdır :) debriyaj kavramaya başladığı an kalkış gerçekleşir ve dünyadaki her araç gaza basmadan kalkış yapabilir :)

byazman81
07/12/2012, 20:15
söylediğim gibi her aracın farklıdır kavrama noktası getzi iyi kavratamamışındır , e doğal olarak kalkmaz , tork isterse 1000 olsun isterse 10 olsun hiçbişey değişmez her araba hatta dünyadaki tüm arabaların kalkışı aynıdır :) debriyaj kavramaya başladığı an kalkış gerçekleşir ve dünyadaki her araç gaza basmadan kalkış yapabilir :)

bu çok faydalı oldu , teşekkürler cidden

dicaser
07/12/2012, 20:18
bu çok faydalı oldu , teşekkürler cidden

eyv :) umarım faydalı olmuştur , ehliyeti aldınmı?:play_bal:

byazman81
07/12/2012, 20:29
evet ehliyetim var, trafige kendi başıma çıkıcak kadar direksiyon derside aldım üstüne, bu gazsız kalkma olayına ordan alıştım zaten ama sevdimde, Allah izin verirse arabamıda alıcam fakat, alırken derdimi nasıl açıklıcam onu düşünüyorum, burda bile ifade ederken zorlandım baya :D

dicaser
07/12/2012, 20:36
evet ehliyetim var, trafige kendi başıma çıkıcak kadar direksiyon derside aldım üstüne, bu gazsız kalkma olayına ordan alıştım zaten ama sevdimde, Allah izin verirse arabamıda alıcam fakat, alırken derdimi nasıl açıklıcam onu düşünüyorum, burda bile ifade ederken zorlandım baya :D

hayırlısı :) alacağın her aracın kavraması farklı olacaktır, ama ben şunu söyleyebilirim fiatın kavraması güzel , fordun kavraması aşırı yumuşak sanki debriyaja değilde boşluğa basıyomuş hissi uyandırıyor :) sana 1.3 multijet 75'lik ideal 6 aya kalmaz baya baya kullanırsın aracı 7. ay Cemal abiye yazılım yaptırır 95 beygire çıkartırsın aracı sonra satıp 1.3 90 beygirliğini alırsın :) böyle sürer gider loop olursun :D

emreaktan
08/12/2012, 01:14
105 lik multiair i bi deneyin 3 . viteste devriyajdan ve gazdan çekin nerdeyse koltuğa yapiştırıyo rolantisi mi yüksek ne

byazman81
08/12/2012, 13:09
1.3 75 hp punto evo düşünüyordum, onların düşükmüdür ki acaba rölantisi

aykut_1914
08/12/2012, 15:48
105 lik multiair i bi deneyin 3 . viteste devriyajdan ve gazdan çekin nerdeyse koltuğa yapiştırıyo rolantisi mi yüksek ne

yok artık :D

ben 1.3 75 likten memnunum. Sen bence kavramayla kalkmak istiyosun dizel almanı tavsiye ederim. He diceksin benzinlide yok mu? ondada var ama çok daha az. Ama buna alışman çok kötü bişi bunuda eklemek isterim.