PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Frende şişme?

espio
04/12/2012, 00:28
Öncelikle iyi akşamlar;

Bu akşam, Ankara'da Eskişehir yolundan Tobb üniversitesine giderken, çukurambara inen yokuşta bir anda frenin şiştiğini hissettim hemen yavaşlayıp okulun parkına arabayı bıraktım ve yarın halletmeyi umuyorum ama kafama takılan şey bunun sebebi.

Daha önce aynı frende sertme-şişme olayını bir kaç ay önce Antalya'da bir kaç km dalgınlıkla el freni çekili halde gittikten sonra yaşadım (bugünde ilk işim el frenine bakmak oldu ama unutmamışım :) ), arabanın arka kampananaları sanayide temizlendi ve Ankara'ya döndükten sonra Kavaklıdere oto da özellikle frenlerin kontrol edilmesini istemiştim ve sağlam olduğunu söylemişlerdi bu yüzden balata veya kampanalardan kaynaklandığını düşünmüyorum. Eve dönerken konuştuğum kişiler, fren hdroliğinin hortumlarında yırtık olabileceğini veya hava yapmış olabileceğini söylediler ancak daha 3 ay önce tüm havası alınmıştı frenin ve kaputu bile açmadım son 1 ay içerisinde.

Acaba buna sebep olabilecek başka bir arıza nedeni varmı?

Bunun dışında arabayı bu halde kullanmak istemiyorum o yüzden, kaskonun yol yardımını kullanarak arabayı çektirirsem bir servise tahmini olarak maliyeti ne olur bu arızanın? (Öğrenci olarak bütçem çok kısıtlı bu ay o yüzden altından kalkamayacağım bir miktarsa direk arabayı park yerine çekip havalar ısınana kadar kış uykusuna yatırmayı planlıyorum)

Bu arada arabayı bıraktığım yerin çok yakınında Mais Renault servisi var onlar fiat araçlara bakarmı acaba? Hiç çekiciyle uğraşmam eğer onlara halledebilirse.

Çok teşekkürler şimdiden yardımlarınız için, açıkçası yaşından dolayı sıkıldım arabamın çıkardığı masraflardan (Siena arabam) böyle giderse yakın gelecekte Punto'ya geçiş yapmayı umuyorum.

Viraj
04/12/2012, 00:47
Geçmiş olsun öncelikle. Fren pedalında sertleşme genellikle fren hidroliği sorununa işaret eder. Ama yine de tüm fren sisteminin titizlikle gözden geçmesi gerekiyor. Bu arada Renault ne bi Fiat'a nekadar bakar bilemiyorum yine bi konuşun ama en iyisi kaskodan aracı bi Fiat servisine çektirmek olucaktır.

GP COSKUN
11/12/2012, 21:21
westınghause'u kontrol ettrin
ve sistemin havasını aldırın