PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj ve fan

sinaga
20/11/2012, 17:28
İyi akşamlar
Arkadaşlar arabam daha 1800 km ama geçen gün debriyaj takıldı.
3-4 defa debriyaja bastım eski haline dönmedi en sonunda ayağımı debriyajın altına koydum ve yukarıya doğru çektim. sizce sıkıntı ne olabilir.
birde teybin üstünde hava üfleyen mekanizma kırıldı sanırım. o malzemeyi çok adi yapmışlar sağa doğru hava versin diye çevirdim çeviriş o çevirme.

volume23
20/11/2012, 17:34
Debriyaj olayını servise göster derim yolda bile kalabilirsin veya çok küçük bir sıkıntısı vardır sen işini garantiye al kafan rahat olsun.

sinaga
20/11/2012, 17:41
5000 km bakımına götürecektim daha erken götürecem anlaşılan

miskofalez
20/11/2012, 22:16
debriyaj teline baktır yada sen eğil bir bak bazen yerinden çıkabiliyor,yada debriyaj hidroliği yağın azalmış olabilir derim...

uurknkc
20/11/2012, 22:21
debriyaj için yaptırdığın servise götür.klima yönlendiricileri içinde önce teybi söküyosun daha sonra klima üfleyen yeri çıkartıp arkadan pimlerini takıyosun o basit bişey. ama teybi sökmeyi bilmiyosan aracın daha yeni oynama derim. aynı sorun bendede olmuştu ben araç 2007 olduğu için kendim söktüm yaptım.

1ocak2011
20/11/2012, 22:55
Geçmiş olsun. Hava üfleyen bölüm Serviste 130 TL. Elimde aracımdan çıkma çok temiz halısı ile birlikte mevcut lazımsa iletişime geçiniz. Teybi söksenizde ona ulaşamazsınız. Direk o bölümü kemikle çıkartmanız lazım.

dicaser
20/11/2012, 23:18
debriyaj teline baktır yada sen eğil bir bak bazen yerinden çıkabiliyor,yada debriyaj hidroliği yağın azalmış olabilir derim...
debriyaj telli değil ki puntolarda ?
debriyaj lokma şeklinde , yani hidrolikli..

debriyaja bastığımız anda siyah bi plastik lokmanın içine girer ve şanzuman (vites başı) kulağını kaldırır
debriyajın takılı kalmasının sebepleri :
debriyaj lokması = "(siyah plastik çubuğun giriş yaptığı silindir [içi yağ dolu] )"

1 = debriyaj pedalının en dibinde bulunan yayın geri kaçması

2 = debriyaj lokmasının içindeki yağın kurumuş olması

3 = debriyaja bastığımız zaman siyah plastik çubuk lokmanın içine girer lokmaya girişini sağlayan ufak bir siyah plastiğimsi vakuma benzer bi parça var o parça delinmiş olabilir

4 = debriyaja sert basmışsınızdır lokmanın içindeki o küçük siyah plastik parça yamulmuştur

5 = debriyajın en dibinde bulunan yay yerinden komple çıkmış olabilir..

6 = hadi hayırlısı

miskofalez
20/11/2012, 23:55
ee ne olmuş yay veya tel senin yazdıklarının benim söylediklerimden farkı nedir?sen yay diyosun ben tel diyorum ayrıca hidrolik konusunda da uyarmışım gider baktırır :)

dicaser
21/11/2012, 01:08
ee ne olmuş yay veya tel senin yazdıklarının benim söylediklerimden farkı nedir?sen yay diyosun ben tel diyorum ayrıca hidrolik konusunda da uyarmışım gider baktırır :)
sizin söylediğiniz debriyajla alakalı tel (genellikle eski araçlarda telli debriyaj var idi) , benim bahsettiğim yay hillholderın tutacağı debriyajla alakası yok yani :) yeni araçların hemen hemen hepsi hidrolik debriyajdır telli debriyaj eski araçlarda kullanılırdı..

miskofalez
21/11/2012, 01:28
E o zaman hidrolik sorunu oluyodur :)

fotobelit
21/11/2012, 11:26
İlk önce,Debriyaj alt merkezinden büyük bir ihtimalle kaçırıyor..80 küsürdü sanırım fiyatı bu parçayı alıp taktırman lazım,yoksa tekrarlar....Daha sonra Debriyaj üst merkezi sökülücek hidrolik yağıda eklenicek..Bazı tamirciler sökülmez yenisini alman gerek deselerde iyi bir usta orjinali gibi söküp takıyor..

sinaga
21/11/2012, 17:56
şimdi köydeyim ayın birine kadar merkeze gitmeyi düşünmüyorum ama merkeze indiğim gibi servise.
hava üfleme yeri ise içinde bugün bir bindim arabaya baktım hamen eski haline dönmüş.yani aşağı yukarı ne tarafa çevirirsen orada sabit kalıyor. sanırım sıcaktan plastik yumuşadı(ama plastikten de yumuşama yapıyorsa birşey demiyorum)