PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 100 Km bastığım zaman Motordan Dehşet Ses Geliyor.

enginoner
19/11/2012, 16:37
Arkadaşlar selamlar, 2012 Punto 1.4 fire easy s&s aldım 2 ay oldu. 8v olduğunu aldıktan sonra öğrendim tabi. Daha ibre 100 e geldiği zaman arabanın içinde oturulmuyor. Sizce bu ses normal mi Link atıyorum videodan sesi dinleyebilirsiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

paraddoxx
19/11/2012, 16:45
Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Sizi tanırsak daha sıcak bir iletişim oluşacağını düşünüyorum.
Soruna gelirsek; aracı aldığınızdan bu yana seste artma oldu mu acaba?
Bende Fire kullanıcısıyım ve bende de düzgün bir yola çıkarsam motor sesi geliyor(bizim buralarda yollar o kadar kötü ki yol sesinden motor pek duyulmuyor:) ) bana bir sorun varmış gibi gelmedi ama tabi bu yorumu videoya göre yapıyorum.
Bizim araçlar bahsettiğiniz hızlara nispeten yüksek devirlerde çıkıyor bundan dolayı motor sesi biraz daha artıyor bence...

Luc
19/11/2012, 16:48
Video'ya bakıldığında ses normal gibi geldi banada.

enginoner
19/11/2012, 16:50
Öncelikle forumumuza hoş geldiniz. Sizi tanırsak daha sıcak bir iletişim oluşacağını düşünüyorum.
Soruna gelirsek; aracı aldığınızdan bu yana seste artma oldu mu acaba?
Bende Fire kullanıcısıyım ve bende de düzgün bir yola çıkarsam motor sesi geliyor(bizim buralarda yollar o kadar kötü ki yol sesinden motor pek duyulmuyor:) ) bana bir sorun varmış gibi gelmedi ama tabi bu yorumu videoya göre yapıyorum.
Bizim araçlar bahsettiğiniz hızlara nispeten yüksek devirlerde çıkıyor bundan dolayı motor sesi biraz daha artıyor bence...
Gökhan Hocam bende misafirperverliğin için çok teşekkür ederim bende öncelikle..
Yok hocam aldığımdan beri aynı ses yılmış vaziyetteyiz artık uzun yola falan çıkamıyoruz. Hayır araç 7000 devir daha 2500 de bu ses başlıyor. 4.700 Km oldu aracın içinde oturman imkansız tamam 8v. olabilir ama daha öncede 8v. araç kullandım çok iyi gidiyor ve böyle ses gelmiyordu. Hızlanmamasını geçtim artık sesi çözmeye koyuldum.

paraddoxx
19/11/2012, 16:55
Dediğim gibi videodaki ses Fire motor için normal geldi bana ama istersen servise bir uğra için rahat etsin.
Ben 2 yıl içerisinde farklı farklı araçlar kullandım, 100 km hızda devri daha düşük araçlarda ses biraz daha az olabilir ama örneğin 2004 Megane 2'de yol sesi hiç yok motor sesi benden fazlaydı. Kaldı ki bizim araçlar B sınıfı ve bu segmentte yalıtım işi çok özenli yapılmıyor. (Bence tamamen sınıf farkını arttırmak için yapılan bir satış politikası) Bu nedenle çok kafanıza takmayın. Aracın güzel taraflarının keyfini sürün...

enginoner
19/11/2012, 17:00
Dediğim gibi videodaki ses Fire motor için normal geldi bana ama istersen servise bir uğra için rahat etsin.
Ben 2 yıl içerisinde farklı farklı araçlar kullandım, 100 km hızda devri daha düşük araçlarda ses biraz daha az olabilir ama örneğin 2004 Megane 2'de yol sesi hiç yok motor sesi benden fazlaydı. Kaldı ki bizim araçlar B sınıfı ve bu segmentte yalıtım işi çok özenli yapılmıyor. (Bence tamamen sınıf farkını arttırmak için yapılan bir satış politikası) Bu nedenle çok kafanıza takmayın. Aracın güzel taraflarının keyfini sürün...
5.000 km için kontrole götüreceğim o zaman sorayım. Teşekkür ederim iyi dileklerin için ;)

paraddoxx
19/11/2012, 17:05
Rica ederim ne demek... ;)

effect1903
19/11/2012, 17:52
Bu ses normal aracınızda bir sorun olduğunu sanmıyorum, b sınıfı araçlada ses yalıtımı yok denecek kadar az, motora yapılacak ekstra ses yalıtımı ile daha az motor sesi duyarsınız. Bende otobanda kaymak diye tabir edilen düzgün yolda 120 den sonra sesi birazcık fazla duymaya başlıyorum, ileride müsait bir zamanda ses yalıtımı yapmayı düşünüyorum.

byspayn
19/11/2012, 18:44
FIRE motor o hızlarda hızını koruyabilmek açısından yüksek devirlere ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle 90 ile giderken 3000 devir çeviriyor bu motor ama çevirmek zorunda... Eğerki 3000 değilde 2300 devir falan çevirseydi 5.vites çok uzun olur ve her ani hızlanma istediğinizde 4. belki 3.vitese çekmek zorunda kalırdınız. Evet sessiz olurdu ama 5te tam anlamıyla ölü olurdu bu motor. Çünkü 120hp falan değil 8v 77 hp bir motor haliyle hız istediğiniz oranda devir çevir çevirmeniz gerekli. Tam olarak da 5bin devirden sonra tam gücü hissedersiniz tüm viteslerde.

Ses konusuna gelirsek evet beni de rahatsız ediyor oldukça heleki kaymak asfaltta dayanılmaz bir ses... Ama yapacak bişey yok sanırım harici yalıtım yaptırmaktan başka.

reddragon
19/11/2012, 21:36
Arkadaşım fire motor arkadaşın dediği gibi hem hızlanmak için yüksek devir çevirdiğinden hem de yalıtımı özellikle Gp lerde çok zayıf olduğundan seslidir. Ben aracı ilk aldığımda bu ne dizel gibi ses çıkarıyor diye düşünmüştüm. Lüküs bi arabaya alıştıysan sana traktör gibi gelecektir.Özellikle ilk çalıştırdığında filan. Çünkü yalıtım yok. Fakat motor ısındıkça ve sen 5. viteste 100 km ile gidiyorsan müziğin sesini de açtıysan çok da rahatsız edici değil. idare edeceksin artık:)

M@GIC
19/11/2012, 22:21
görüntüde izledim sesi fire motor için normal. Bu motorlar 5 vitesleri kısa oranlı tutulduğu için 100 km giderken 3500 devirde haliyle sesi artıyor 6 vites olsa devirin düşer ama sürekli vitesle uğraşmak çok canını sıkar. Bu motor daha çok şehir içi ve sakin kullanımlar için üretilmiştir. Sorunsuzluğu yıllar içinde kendini kanıtlamış ve lpg uyumu gayet başarılırd.
Motor ses yalıtımıyla biraz daha engelleye bilirisn ama çok fazla olmaz. küçük motor ve 8valf olduğundan güç alabilmek için yüksek devir çevirmek zorunda.

celenlee
20/11/2012, 09:10
Dişli oranı yüzünden.
95kmh üstü 3000rpm i geçiyor ve ses farkedilir düzeyde artıyor.

5 gibi kısa, 6. bi vites fena olmazdı ;)(110kmh/3000 çok ideal)

kayya
20/11/2012, 10:23
2011 GP kullanıcısıyım. Benimkiyle sizinkinin ses yalıtımı farklı mıdır bilemiyorum ama motor sesi benim çok hoşuma gidiyor. Sanki Maserati kullanıyormuşum gibi hissediyorum. Sese takılmak yerine sesin keyfini çıkarın bence. Tabi 150 km hıza çıkıyorsanız ona birşey diyemem. Ben uzun veya kısa yol fark etmez, genel olarak 120yi geçmediğimden motor sesi bana sürekli keyif veriyor. Özellikle vitesi 5ten 4e düşürüp de gaza hafif yüklenince çok tatlı oluyor. Arabaya ilk kez binen arkadaşlarımın da çok hoşuna gitmişti bu ses. :) Ama 6. vites olsaydı, uzun yolda (rampa yukarı hariç) gayet güzel çevirirdi diye düşünüyorum. Hem yakıt tüketimi azalır hem de alt devirlerde dönen motor daha az yıpranırdı.