PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli punto 1.4 performans arttırımı için neler yapabilirz?

ysferdgn
13/11/2012, 01:39
arkadaşlar grande punto 77 lik performans artırımı yapmal istiyorum motora zarar vermeden neler yapabiliriz bilgisi olan var mı şimdiden teşekkürler

dicaser
13/11/2012, 06:48
ilk olarak motorun var olan performansını geri getirmekten başlayabilirsiniz :) tavsiyem ;

1 = motor yağını boşaltın serviste komple boşaltsınlar , yeni yağ filtresi takılsın ve castrol magnatec 10/40 yağ alın ve koyun..

2 = hava filtresini sökün , borularda dahil yani enjeksiyona (boğaz kelebeğinin ağzına) kadar olan ; hava filtresi , hava filtresi kutusu , borular ; bunları sökün. paraya kıyıp adam gibi (100-150 TL) civarında hava filtresi alın söktüğünüz boruları ister yıkayın ister gidip yeni boru alın ve takın..

3 = bujilerinizi değiştirin.. kabloları ile birlikte değiştirin , tercihen iridium (lazer kesim) buji alın..

4 = Lastiklerinizi değiştirin (sağlam olsa bile bi köşeye koyun ve gidip V-tipi performans lastiği alın)

5 = Araçtaki fazlalıklardan kurtulun arkadaki yedek tekerleği sökün ve eve götürün yerine gidip 9 TL 'ye lastik sülfür tüpü alın (işe yarıyor yarığı bile kapatıyor korkunuz olmasın-zaten şehir içinde iseniz sürekli problem yok)

bu yukarıda bahsettiklerim çok pahalı şeyler değil , gelelim pahalılara ;

6 = aracınıza forumda Cemal Arslan abimiz var ondan mutlaka yazılım atmasını rica edin ve aracınıza yazılım atın..

7 = gaz pedalınız motorda boğaz kelebiğine kadardır boğaz kelebeğinin orada tel varsa gaz için onu vida yardımı ile biraz daha gerginleştirin.. kısacası aracınızın gaz pedalı telli ise teli gerginleştirin.. eğer değilse 300TL'ye Bfast gaz tepkisi arttırıcı aparatını aracınıza takın..

bu bahsettiklerimi uygularsanız tatmin olursunuz :)

AMA BUTUN BUNLARI YAPMADAN ONCE HEMEN GIDIP O BALATALIRINIZI DEGISTIRIN ,
FREN HEM ARACIN HEMDE CANINIZIN EN ONEMLI NOKTASI BUNU AKSATMAYIN..

Ziyaretci032
13/11/2012, 08:01
aracinizi satin, tjet alin ;)

dicaser
13/11/2012, 08:08

hehe :prop0000: yada öyle yapın :icecream:

Luc
13/11/2012, 11:14
En mantıklısı TJEt almak evet. Modifikasyona harcayacağın aradaki farkı direkt araca verirsin.

77PS 8V bir araçtan exteme bir performans almak için iyi para harcamak gerekir. Buna da gerek yok bence. Beklentiler ne kadar yüksekse araçta o kadar güçlü olmalı :)

airarmada
13/11/2012, 12:26
Bu tjet nasil biseydir piyasada pek duyulmamis hangi ustaya sorsam yanasma dedi

kayya
13/11/2012, 12:42
100-150 lira dediğiniz hava filtresi, açık hava filtresi mi oluyor? Bizim araçlara uyumlu olanlarından bir iki örnek verebilir misiniz webdeki satış sitelerinde bildiğiniz varsa?

uraaal
13/11/2012, 12:46
100-150 lira dediğiniz hava filtresi, açık hava filtresi mi oluyor? Bizim araçlara uyumlu olanlarından bir iki örnek verebilir misiniz webdeki satış sitelerinde bildiğiniz varsa?
green marka açık hava filtrelerini araştırabilirsiniz.fakat performans beklentisi yerine ses performansı beklerseniz daha tatmin edici olacaktır.

Ayberk0616
13/11/2012, 12:47
Bu tjet nasil biseydir piyasada pek duyulmamis hangi ustaya sorsam yanasma dedi

Senin usta pek ustaymış bu konularda :D
Bilmediği şeyler hakkında yorum yapmasın
T-jet gayet sağlıklı ve düz bi yapıya sahip motordur
VW tsi gibi değildir
Lpg takılabiliyor :D (ben brc turbo kit kullanıyorum)

M@GIC
13/11/2012, 12:49

:X:X katıyorum.
boşuna para ve emek harcarsınız
Hazırı var T-JET alın ve keyfini sürün.

airarmada
13/11/2012, 12:51
Senin usta pek ustaymış bu konularda :D
Bilmediği şeyler hakkında yorum yapmasın
T-jet gayet sağlıklı ve düz bi yapıya sahip motordur
VW tsi gibi değildir
Lpg takılabiliyor :D (ben brc turbo kit kullanıyorum)
yanaşma demesinin sebebi piyasada çok bilinmeyen tutulmayan bir motor oluşu,aşırı yakıt tüketimi (100 km de 10lt civarı) turbolu olması ve arıza durumunda büyük masraf açması,her lpg kitinin uymaması şeklinde sıraladı.Hangi konuda yanlış biliyor?Ben söyliyimde yorum yapmasın.

dicaser
13/11/2012, 13:25

evet açık hava filtresi oluyor , bu konuya en iyi örnek eski aracımdaki hava filtresi.. K&N Apollo FZ21555 kod numaralı hava filtresi..
inanılmaz derecede alt devirlerdeki baygınlığı alıyor..
eskiden 300 beygirlik aracım vardı onun için ideal hava filtresi o idi , ama şuanda tjette k&n apollo kullanmıyorum çünkü gerçekten büyük bi hava filtresi onun yerine daha küçük aemin karbon hava filtresini kullanıyorum tjette :)

yanaşma demesinin sebebi piyasada çok bilinmeyen tutulmayan bir motor oluşu,aşırı yakıt tüketimi (100 km de 10lt civarı) turbolu olması ve arıza durumunda büyük masraf açması,her lpg kitinin uymaması şeklinde sıraladı.Hangi konuda yanlış biliyor?Ben söyliyimde yorum yapmasın.

100km'de 10lt falanı bilmem okadar ince hesapta yapmadım ama 283 km'yi 50 tlye yani çeyrek depoya gidiyor..
motoruda gayet bilinen bi motor bilinmedik bi motor olamaz çünkü bu bi pagani zonda değil :D alt tarafı punto , ve motoruda normal motorun üzerine turbo eklenmiş hali.. lpg konusuna pek girmem çünkü bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim şu güzelim tjetime neden lpg koyup onu öldüreyim.. ben bunu hızlı gitsin diye aldım AZ YAKSIN diye değil ;)

Misafir046
13/11/2012, 14:12
evet açık hava filtresi oluyor , bu konuya en iyi örnek eski aracımdaki hava filtresi.. K&N Apollo FZ21555 kod numaralı hava filtresi..
inanılmaz derecede alt devirlerdeki baygınlığı alıyor..
eskiden 300 beygirlik aracım vardı onun için ideal hava filtresi o idi , ama şuanda tjette k&n apollo kullanmıyorum çünkü gerçekten büyük bi hava filtresi onun yerine daha küçük aemin karbon hava filtresini kullanıyorum tjette :)

100km'de 10lt falanı bilmem okadar ince hesapta yapmadım ama 283 km'yi 50 tlye yani çeyrek depoya gidiyor..
motoruda gayet bilinen bi motor bilinmedik bi motor olamaz çünkü bu bi pagani zonda değil :D alt tarafı punto , ve motoruda normal motorun üzerine turbo eklenmiş hali.. lpg konusuna pek girmem çünkü bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim şu güzelim tjetime neden lpg koyup onu öldüreyim.. ben bunu hızlı gitsin diye aldım AZ YAKSIN diye değil ;)

Hangi TJET km'de ,17 kurus yakıyor.

Abartma hocam.

ancak 70-80'le gidersen ki o kadarı yakalayamazsın.Biz dizelde yakalayamıyoruz bu rakamı

dicaser
13/11/2012, 14:36
Hangi TJET km'de ,17 kurus yakıyor.

Abartma hocam.

ancak 70-80'le gidersen ki o kadarı yakalayamazsın.Biz dizelde yakalayamıyoruz bu rakamı

vallahide billahide :) İstanbul bostancı / bursa nilüfer arası 283km yolu 50 liralık benzinle daha doğrusu çeyrek depo ile gidip geliyorum her ay :) sürekli 80 daha doğrusu 5. vites 2000rpmyi geçmeyecek şekilde gidiyorum gayet rahat gidiyor , zaten sürekli gaza basmıyosunki uzun yolda boşa attığın oluyor bayır yukarı bayır aşşağa oluyor.. söylediğim gibi yalan yok ama bu iş için güzel bi video hazırlayacağım arkadaşlar merak etmeyin sanıyorum önümüzdeki cumartesi bursa İstanbul / İstanbul bursa yapacağım ve videoyada kaydedeceğim.. :)

Misafir046
13/11/2012, 14:40
vallahide billahide :) İstanbul bostancı / bursa nilüfer arası 283km yolu 50 liralık benzinle daha doğrusu çeyrek depo ile gidip geliyorum her ay :) sürekli 80 daha doğrusu 5. vites 2000rpmyi geçmeyecek şekilde gidiyorum gayet rahat gidiyor , zaten sürekli gaza basmıyosunki uzun yolda boşa attığın oluyor bayır yukarı bayır aşşağa oluyor.. söylediğim gibi yalan yok ama bu iş için güzel bi video hazırlayacağım arkadaşlar merak etmeyin sanıyorum önümüzdeki cumartesi bursa İstanbul / İstanbul bursa yapacağım ve videoyada kaydedeceğim.. :)

Ee zaten bende onu yazmısın surekli 80'le uzun yol gidersen ki o yolun bir cok yeri duzde geciliyor.Ozaman yakarsın.Ancak uzun yol değil şehir içi verileri onemli.

Biz dizelde 45 lt'de 1000 km uzun yolda yapıyoruz sehir içinde 750-850 km arası buluyoruz.Sen bize shir içi degerlerini ver. :)

dicaser
13/11/2012, 14:48
Ee zaten bende onu yazmısın surekli 80'le uzun yol gidersen ki o yolun bir cok yeri duzde geciliyor.Ozaman yakarsın.Ancak uzun yol değil şehir içi verileri onemli.

Biz dizelde 45 lt'de 1000 km uzun yolda yapıyoruz sehir içinde 750-850 km arası buluyoruz.Sen bize shir içi degerlerini ver. :)

şehir içi değerleride maksimum basa basa 9.8 yazıyor ekranda :) oda maksimum yani..
e okadarda yaksın yahu hiçmi yakmayacak:@

airarmada
13/11/2012, 17:15
erhan bey hayatında herhalde sanayiye girmedin git bak bakalım tjeti tanıyan bilen varmı.kendin söylüyorsun bu araba deli gibi yakıyor işte.benzin bu kadar gözüne gelmiyorsa o benzin parasını kenara koy seneye bmw ye binersin.

Sparco34
13/11/2012, 17:18
En mantıklısı TJEt almak evet. Modifikasyona harcayacağın aradaki farkı direkt araca verirsin.

77PS 8V bir araçtan exteme bir performans almak için iyi para harcamak gerekir. Buna da gerek yok bence. Beklentiler ne kadar yüksekse araçta o kadar güçlü olmalı :)

çok iyi açıklamalı olmuş tebrikler

Ayberk0616
13/11/2012, 18:32

Usta hayatında turbolu motor yaptıysa bunuda yapar ayrıca 100 kmde hiç bi zaman 10 litre yakmadi yakmazda benzinde 8 litre lpg de 9 litre gerçek şehir içi trafiğinde

airarmada
13/11/2012, 18:42
Usta hayatında turbolu motor yaptıysa bunuda yapar ayrıca 100 kmde hiç bi zaman 10 litre yakmadi yakmazda benzinde 8 litre lpg de 9 litre gerçek şehir içi trafiğinde
arabam.com da ki bilgilerde muhtemelen resmi bilgilerdir şehir içi 8.7 lt yaktığını gösteriyor.Demekki sen fabrika verisi altında yakıyosun.Bu araba en az 10lt yakıyordur.Turbo tamir edilmez demedim pahalıya çıkar dedim.Senin bu açıklamalarınla benim ustanın aslında hiçte atmadığı bu konuları çokta iyi bildiği ortaya çıkıyor.

Ayberk0616
13/11/2012, 18:50
arabam.com da ki bilgilerde muhtemelen resmi bilgilerdir şehir içi 8.7 lt yaktığını gösteriyor.Demekki sen fabrika verisi altında yakıyosun.Bu araba en az 10lt yakıyordur.Turbo tamir edilmez demedim pahalıya çıkar dedim.Senin bu açıklamalarınla benim ustanın aslında hiçte atmadığı bu konuları çokta iyi bildiği ortaya çıkıyor.

Tamam abi sen ve ustan çok iyi biliyorsunuz
Ben aracı kullanıyorum diyorum t-jet sürücüsüyüm durumu anlatıyorum sen ısrarla yok 10 litre yakar bilmem ne diyosun
evet motoru çok pahalı parçaları çok pahalı para yetiştiremiyoruz hatta basınca 20 litre yakıyor bazen 25-30da olabiliyor

airarmada
13/11/2012, 18:53
Tamam abi sen ve ustan çok iyi biliyorsunuz
Ben aracı kullanıyorum diyorum t-jet sürücüsüyüm durumu anlatıyorum sen ısrarla yok 10 litre yakar bilmem ne diyosun
evet motoru çok pahalı parçaları çok pahalı para yetiştiremiyoruz hatta basınca 20 litre yakıyor bazen 25-30da olabiliyor

sayın tjet sürücüsü bu araba şehir içi sıkışık trafikte 8lt yaksın bende bişey bilmiyorum.Fabrika verisi ortada ya.Bu kadar mı boşa iddia edilir.Benim ustanın gözünü seveyim adam çatır çatır herşeyi söylemiş

Ayberk0616
13/11/2012, 18:56
sayın tjet sürücüsü bu araba şehir içi sıkışık trafikte 8lt yaksın bende bişey bilmiyorum.Fabrika verisi ortada ya.Bu kadar mı boşa iddia edilir.Benim ustanın gözünü seveyim adam çatır çatır herşeyi söylemiş

Evet haklısınız size yalan borcum vardı ondan yalan söyledim

airarmada
13/11/2012, 18:58
Evet haklısınız size yalan borcum vardı ondan yalan söyledim
yalan söylüyorsun demiyorum belki dikkat etmiyorsun ya da istanbul trafiğini bilmiyorsun.Arabayı sok bakalım bakırköyden e5ten kadıköye kadar 2.5 saatte ne yakacak görelim

ABNEW
13/11/2012, 19:01

Mustafa Bey, ben 5 yıldır Fiat Grubunun turbo benzinli motorlarını kullanıyorum.Hiçbir zaman 10lt leri görmedim.Tabi istesem görürdüm ama tüketimi sürücü fazlaca etkilemekte.Genelde ortalamalarım 6-7lt/100km civarıydı.Şehir dışında ise çok dikkatli kullanımla 5lt/100km yi gördüm,

Ustalarımız maalesef bazı konularda yanlış bilgilere sahip olabiliyorlar.Tabi onları da suçlamamak lazım bir t-jet sürücüsü ben 15lt yakıyorum der, diğeri lpg kiti olmadı der,bir diğeri bakımı çok pahalı der...Usta da doğal olarak bu bilgileri bizlere aktarır:)
Örneğin VW nin Tsileri de çok yakıt tüketmekte, bolca yağ eksiltmekte, bazı dsg lerin sıkıntılı olduğu, değişiminin 20000TL lere dayandığı söylenmekte.O zaman bu tsi lerden de uzak durmamız lazım.Tabi benim düşüncem kesinlikle bu makinelerin iyi olduğu yönünde,

Fiat, küçük hacime turbo uygulamasında dünyanın en önemli üreticlerinden birisi hatta belki de 1 numarasıdır.Bizler Tofaşın bize gösterdiği kadarını bildiğimiz için Fiata biraz haksızlık ediyoruz,

Sizin Fiata biraz önyargılı, olumsuz yaklaşımınız olumsuz bir durumu doğurabilir:) İnanın bu negatif düşünceler kötü durumları kendine çekiyor...Bu
yüzden bence araç seçiminde Fiatı eleyin derim ;)

Ayberk0616
13/11/2012, 19:01
yalan söylüyorsun demiyorum belki dikkat etmiyorsun ya da istanbul trafiğini bilmiyorsun.Arabayı sok bakalım bakırköyden e5ten kadıköye kadar 2.5 saatte ne yakacak görelim

Dediğiniz trafiği bilmem ben ankara trafiği için konuşuyorum sabahları 5 km lik yolu 35-45 dakika arasına gidiyorum akşamları normal bi trafikle eve dönüyorum ara ara sıkıştırıyorum yaktığım değer bu
Şimdi kalkıp dediğiniz trafikte 5 litre yakıcak araba gösteriri misiniz?
Kendi dedikleriniz kendi söylediklerinizle çelişiyor

BaranSelo
13/11/2012, 19:05

Hocam o zaman İstanbul trafiğine uygun bir araba bulun kendinize. Sizin trafiğiniz sıkışık diye arkadaşın TJet'i çok yakacak değilya?

Ayberk0616
13/11/2012, 19:08
hocam o zaman istanbul trafiğine uygun bir araba bulun kendinize. Sizin trafiğiniz sıkışık diye arkadaşın tjet'i çok yakacak değilya?

+1000

ABNEW
13/11/2012, 19:13
Arkadaşlar, konu değişik yerlere gitmekte :) Neticede sürücü, araç, kullanım tarzı aynı iken trafik ne kadar çok artarsa tüketim değeriniz bununla doğru orantılı olarak artar,

Günümüz teknolojisinde -madem ki t-jetten bahsedilmiş- 1.4 turbo benzinli bir t-jet in tüketim değeri , dünyanın en kaliteli 1.4 turbo benzinli motoru ile en kalitesiz motorunun tüketim değerine yakındır.Aynı özellikteki bu makinelerin tüketimleri arasında en fazla %10 fark vardır,
Eğer ki t-jet 10lt yakarken örneğin bir astra 1.4 turbo nun ya da herhangi bir tsi nin (diğer tüm şartlar sabitken) 6lt yakacağını iddia etmek ya da tam tersini iddia etmek herşeyden önce marka fanatikliğidir...

dicaser
13/11/2012, 19:23
erhan bey hayatında herhalde sanayiye girmedin git bak bakalım tjeti tanıyan bilen varmı.kendin söylüyorsun bu araba deli gibi yakıyor işte.benzin bu kadar gözüne gelmiyorsa o benzin parasını kenara koy seneye bmw ye binersin.

usta sen beni tanıyomusun hayır , beni hayatında hiç gördünmü hayır ? ozaman sanayiye gidip gitmediğimi nereden biliyorsun ? ben geçtiğimiz 4 sene sanayiden çıkmadım aracım yüzümden en sonundada allaha şükür gittim fiat aldım.. çokta memnunum ayrıca ortaya bi laf attın "Bu tjet nasil biseydir piyasada pek duyulmamis hangi ustaya sorsam yanasma dedi" bizde karşılığında tjet kullanıcısı olarak cevap verdik , burda kimsenin ne sana nede bi başkasına yalan borcuda yok yalan söylücek halide yok.. neyse onu konuşup onu söylüyoruz..
ayrıca ben şu mentaliteyide anlamıyorum yahu fabrikası bursada (türkiye sınırları içerisinde) olan bi firmanın aracını almışım 1000'den fazla yetkili 5000'den fazla özel yetkili servisi olan bi aracı niye sanayideki Ökkeş ustanın ellerine teslim edeyimki ?
hiç sözlü atışmalara gerek yok güzel kardeşim ister inanırsın ister inanmazsın biz kullandığımız aracın özelliklerini söylemişiz ki ben konuyu açan arkadaşın sorusuna yeterli cevapta vermişim , uzatmaya lüzum yok.. inanmıyorum der çeker gidersin sana burda sen bize inanmadın vay hain diyecek halimiz yok paşa gönlün saolsun.. ;) :pepsi000:

Ziyaretci032
13/11/2012, 19:55
konu ne zaman tjet olsa olay cikiyor forumda.. arkadaslar yakit derdine dusecekseniz mjet alin, aractan keyif alacaksaniz tjet'e binin. ama tjet'i de 50-60 km/h da kullanip da oldurmeyin yaa :D

Ahmet85
13/11/2012, 20:12

V-tech daha makbuldür.

Ziyaretci032
13/11/2012, 20:14
V-tech daha makbuldür.

98 model vtec'e binmektense 08 tjet cok daha makbuldur.

Ayberk0616
13/11/2012, 20:17
V-tech daha makbuldür.

Aracım kısmında gp multijet yazıyor madem o kadar makbul neden aracınızı satıp vtec almıyorsunuz ? :D

Ahmet85
13/11/2012, 20:25
Aracım kısmında gp multijet yazıyor madem o kadar makbul neden aracınızı satıp vtec almıyorsunuz ? :D

Ne alakası var abicim.Benim tercihim dizel vergi dilimi daha az olan bir araç.Param olsa Vtech de almam fiata da binmem.Birisi t jet demiş bende daha üstününü dedim bu kadar basit.

effect1903
13/11/2012, 20:25

Bende bir t-jet kullanıcısı olarak bildiklerimi aktarayım size; yaklaşık 1 yıldır t-jet sahibiyim birkaç ay benzinde kullandıktan sonra turbo araçlar için uygun olan kiti (zavoli süper kit) taktırdım ve 20 bin km'dir hiçbir sorun yaşamadan keyifle aracımı kullanıyorum. Birkere şunu belirteyim çok takıldım çünkü :) aşırı yakıt tüketimi? Turbo beslemeli motorlar çok yakmaz aksine daha az yakar. Benzinde iken sıkışık İstanbul trafiğinde 8.9 lt ortalama ile geziyordum, Şehir dışında ise sakin kullanımla (ortalama 100 km sürat) 5.5 lt yaktığım oldu bu aracın gerçek yakıt tüketimi litre bazında budur, sizce bu çokmu? Ustanız sadece tam olarak bilmeden araştırmadan konuşmuş yoksa ustanızı kötülediğimiz yok.

Fiat'ın t-jet motoru gayet sağlam ve çok verimli bir motordur, siz bakımlarını düzenli şekilde ve zamanında yaptırırsanız kolay kolay arıza çıkarmaz. T-jet zevk arabasıdır eğer piyasaya bakarak söylentilere bakarak alacaksanız bence de almayın, önce kendiniz araştırın sorun, söylentilerle size söylenen yanaşma vs gibi cümlelerle hareket etmeyin.

Ayberk0616
13/11/2012, 20:33
Ne alakası var abicim.Benim tercihim dizel vergi dilimi daha az olan bir araç.Param olsa Vtech de almam fiata da binmem.Birisi t jet demiş bende daha üstününü dedim bu kadar basit.

MTV hakkında bilginiz yok galiba vtec dediğiniz araba 98 model giripde bakın vergisi kaç para :D sizin aracınızdan daha ucuz.
Sözümü yanlış anlamayında
İş lafa geldimi herkesin azında vtec ama nedense iş icraata gelince kimsede göremedik :D
Sizin aracınızın yıllık vergisi 350 tl civarı vtec in 250 tl :D

Ahmet85
13/11/2012, 20:37
MTV hakkında bilginiz yok galiba vtec dediğiniz araba 98 model giripde bakın vergisi kaç para :D sizin aracınızdan daha ucuz.
Sözümü yanlış anlamayında
İş lafa geldimi herkesin azında vtec ama nedense iş icraata gelince kimsede göremedik :D
Sizin aracınızın yıllık vergisi 350 tl civarı vtec in 250 tl :D

Abicim elbette biliyorum bende bunları i-Vtech de alabilir modelli. Tek şart MTV değil ki. Honda ile bir kaza yap bakalım sana kaç lira fatura çıkartacak o 98 model araç git bir de punto ile yap. Honda dan anlayan kaç usta bulacaksın tofaştan anlayan kaç usta.Laf meselesi değil bu.Eğerki performans diyorsan tarat neti youtube falan vtech in tjet ile nasıl kapıştığını görürsün. Ben alırmıyım vtech yada tjet. Hayır almam 1.3mjet varken.

volume23
13/11/2012, 20:46

8,5 9,0 lt yakar.

dicaser
13/11/2012, 21:01
Abicim elbette biliyorum bende bunları i-Vtech de alabilir modelli. Tek şart MTV değil ki. Honda ile bir kaza yap bakalım sana kaç lira fatura çıkartacak o 98 model araç git bir de punto ile yap. Honda dan anlayan kaç usta bulacaksın tofaştan anlayan kaç usta.Laf meselesi değil bu.Eğerki performans diyorsan tarat neti youtube falan vtech in tjet ile nasıl kapıştığını görürsün. Ben alırmıyım vtech yada tjet. Hayır almam 1.3mjet varken.

şimdi öncelikle hondanın parçaları araç sektöründe aşırı ucuzdur ;) heleki 98 model honda parçaları kuş serisi gibi yığınladır ve ucuzudur. emin ol punto daha pahalıya patlar , ayrıca "Vtech" değil "Vtec" ;) gelelim vtec vs tjete , vtec tjectle kapışamaz çünkü vtec dediğin araç turbosuz motorlu 1.6 100hplik bi araç oysaki tjet turbolu 1.4 motorla 120 beygir çıkartan bi araç , vtec 0-100 11 saniyede alamazken tjet 0-100ü 8 saniyede alır.. son hızlarda ise vtec alır derler ama alamaz öyle bi dünya yok eğer yakalarsa alır :) vtec 200'e gelene kadar tjet 3 kere 200ü görür :) hız dersen tjet vtecten daha hızlıdır..
vtec atmosferik motorların içerisinde en hızlısıdır çünkü enjeksiyon tipi "vvc" ' dir.. ama turbo ile başa çıkamaz.
ayrıca hondanın ustası diye bişey yoktur honda motoru dünyanın en nizamı ve düzenli motor yapısına sahiptir.. o yüzden motordan anlayan her usta hondayı tamir eder..
galiba sen typer la karıştırdın usta..:hammer00:

airarmada
13/11/2012, 21:17
Fabrika verisi 8.7 lt olan araca hala 8.5 diyorsunuz burda insanlari gulduruyorsunuz.ha 10 yaksa banane 15 yaksa banane ama egri oturup dogru konusmak lazim.ne tjetmis ya.daha almadan sogudum

Ayberk0616
13/11/2012, 21:19
Fabrika verisi 8.7 lt olan araca hala 8.5 diyorsunuz burda insanlari gulduruyorsunuz.ha 10 yaksa banane 15 yaksa banane ama egri oturup dogru konusmak lazim.ne tjetmis ya.daha almadan sogudum

Forumdaki eski yeni bütün t-jet kullanmış yada kullanan kişiler sana yaktıkları yakıtı söylüyor kalkıyorsun ne t-jetmiş diyosun :D cidden bunca insanın sana yalan borcu mu var yada sen t-jet alırsan biz t-jetçiler fiattan komisyon falan mı alıcaz ? allah allah ya almayın size alın diyen mi var?

airarmada
13/11/2012, 21:25
Ayberk sen sakin mj alma bu araba mazot yakmiyo dersin

Ziyaretci032
13/11/2012, 21:26

arabaniz olmadan, muhtemelen omrunuzde hic tjet kullanmadan, piyasadan haberi olmayan insanlardan duydugunuz kulaktan dolma bilgilerle kendini her turlu kanitlamis tjet hakkinda bu kadar atip tutabiliyorsunuz sasiriyorum!

bizler bazikari gibi marka fanatigi degiliz, egriye egri, dogruya dogru demesini biliriz.

Ahmet85
13/11/2012, 21:27
Forum içersinde biraz tarama yaptım.t-jet üzerine bayağı bi tartışmalar yaşanmış.Gerçektende mühim olan şehir dışı değil normal bir kullanımda şehir içi değeridir.Yoksa sabit hızla bir çok benzinli araç 5 LT civarlarında yakıt tüketiyor.Her şehrin trafik yoğunluğu da farklı olduğuna göre herkesin yakıtı değişkenlik gösterir.

Ayberk0616
13/11/2012, 21:29
Ayberk sen sakin mj alma bu araba mazot yakmiyo dersin

Ben fabirka verisi 8.7 olan arabayla şehiriçinde 5 litre mi yakıyorum dedim?
8 litre yakıyorum dedim ne var bunda lpg de 9 litre gaz yakıyorum şu an bahsettiğim gibi ister inanın ister inanmayın sonuçta akaryakıt paramı siz vermiyosunuz yada depomu siz doldurmuyosunuz ayrıca sizede yalan borcumda yok inanmayın söylediklerime nasılsa siz çok iyi biliyosunuz ustanızda çok iyi biliyor ustanıza sorun o az yakan araç önerir size

halils2
13/11/2012, 21:53
aynı ş.içi trafiğinde aynı koşullarda arkadaşla denemeler yaptık biri 2006 biri 2007 gp ile benim araçım ondan yaklaşık 100kg ağır olduğu halde arkadaşım 9,5 görürken ben 7,8lerde kaldım. yakıt olayı tamamen kullanıcı ile alakalıdır eşit koşullarda. kaladı ki sanayide ki her ustaya güvenerek hareket etmiş olsaydık dün haybeye 1 cıvata için 1000 tl para harcayacaktık. ön takımdan ses geliyor diye arkadaş aracını ustaya göstermiş o da direksiyon kutusu arızalı boşluk yapmış değişmesi gerek diyerek kutu için 850 işçilik 150 tel istedi arkadaştan. sonradan bi rot balanscı da kontrol ettirdik mafsal gevşek sıktırın dedi gittik sıktırdık para bile vermedik. arkadaşlar burda sizin sorunuza yardımcı olmaya çalışırken onları t jeti savundukları için suçlayıp kendi ustanıza toz kondurtmuyorsunuz. ustanıza babanız değilse çok güvenmeyin sonradan sizi yarı yolda kalırsınız benden söylemesi. ayrıca bir arkadaşımda yine tjet vardı yakıtın nasıl diye sordum 8-8.5 civarı dedi inanmadım yol bilgisayarına kendim bakmıştım 8,2 gösteriyordu. oda yine aynı ilçede aynı mahallede oturduğum bir arkadaş benden çok çok 1lt fazla yakıyor. yani söylenen değerlerin abartılı olduğuna kendi gözünüzle görmeden kanaat getirip arkadaşları da kendi değerlerini söyledikleri için suçlamayın.
yaz ayında aracımla ortalama 6.4 lt yakıyorum desem buna da inanmayacaksınız.

BaranSelo
13/11/2012, 22:22
Ben fabirka verisi 8.7 olan arabayla şehiriçinde 5 litre mi yakıyorum dedim?
8 litre yakıyorum dedim ne var bunda lpg de 9 litre gaz yakıyorum şu an bahsettiğim gibi ister inanın ister inanmayın sonuçta akaryakıt paramı siz vermiyosunuz yada depomu siz doldurmuyosunuz ayrıca sizede yalan borcumda yok inanmayın söylediklerime nasılsa siz çok iyi biliyosunuz ustanızda çok iyi biliyor ustanıza sorun o az yakan araç önerir size

Zaten fabrika verilerinde ortalama değer alınıyor. Atıyorum agresif acemi bir sürücüyle 9 yakıyor, deneyimli sakin bir sürücüyle 8 yakıyor, ortalama olarak fabrika 8.5 diyor.
Sen aracını güzel kullanıp az yakarsın, başkası acemi gibi langır lungur kullanır çok yakıyor diye ağlar. Tartışmaya bile değmez aslında kardeşim. :)

OAGP1960
13/11/2012, 22:38

Sevgili Mustafa kardeşim, malesef diğer arkadaşların da belirttiği gibi, ustanız t-jet i tamamen kendi bakış açısıyla haksızca eleştirmiş, her bir söylediği tamamen yanlış bence de. Son derece teknik bir motor yapısına sahip olup, güçle orantılı olarak verimliliği çok iyi bir arabadır. Benim t-jet im 180 HP-270 Nm. lik set-up a sahip olmasına rağmen, şehir dışında computer yakıt tüketimini 100 km. de 6,5 lt., şehir için de de en fazla 8-8,5 lt. olarak gösteriyor. Selamlar. :)

Luc
13/11/2012, 22:51
Eline anahtar alan usta oluyor bu memlekette :)

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

OAGP1960
13/11/2012, 23:00
Eline anahtar alan usta oluyor bu memlekette :)

Malesef Cüneyt kardeşim..

Luc
13/11/2012, 23:27
Malesef Cüneyt kardeşim..

Orkun Hocam mutlaka farkindasinizdir ama ben sizin vesilenizle birkez daha yazayim burda.

Bizim vatandaslarimizin cogunda arastirma istegi sifir. Kulaktan dolma bilgilerle insanlarin karsisina cikip zaten yalan yanlis ogrendigi bilgileri birde kesin dogruymus gibi yuksek bir kararlilikla savunurlar. Konubher ne kadar 1.4 77cv konusu olsada enteresan yerlere gelmis.

Oysa azcik arastiracak olsak. Ki bu islem arama motoru sayesinde cok rahat yapilabiliyor sitede. Benim TJEt'im ile simdiye kadar paylastigim sehir ici ve sehir disi resim ve videolarimla dolu. Keza diger arkadaslarinla resim ve videolari mevcut.

Bemim burda sehir icinde 3.6lt/100km ortlamanin resmi de var, 7lt'nin resmide var, 20lt 230kph suratle resimlerimde var videolarimda var.

Ama cok enteresandir su motoru uretmek icin milyon dolar arge yapan muhendis calistiran firmaya inanilmaz, onca resime, teknik veriye itibar edilmezde, gider sanayide ki belkide hayatinda hic turbo deneyimi olmayan, belki okullu olmasa bile bir seminere gidip 1 tane bile sertifika almamis birine inanilir. Ben bunu pek anlamiyorum..

OAGP1960
13/11/2012, 23:30
Orkun Hocam mutlaka farkindasinizdir ama ben sizin vesilenizle birkez daha yazayim burda.

Bizim vatandaslarimizin cogunda arastirma istegi sifir. Kulaktan dolma bilgilerle insanlarin karsisina cikip zaten yalan yanlis ogrendigi bilgileri birde kesin dogruymus gibi yuksek bir kararlilikla savunurlar. Konubher ne kadar 1.4 77cv konusu olsada enteresan yerlere gelmis.

Oysa azcik arastiracak olsak. Ki bu islem arama motoru sayesinde cok rahat yapilabiliyor sitede. Benim TJEt'im ile simdiye kadar paylastigim sehir ici ve sehir disi resim ve videolarimla dolu. Keza diger arkadaslarinla resim ve videolari mevcut.

Bemim burda sehir icinde 3.6lt/100km ortlamanin resmi de var, 7lt'nin resmide var, 20lt 230kph suratle resimlerimde var videolarimda var.

Ama cok enteresandir su motoru uretmek icin milyon dolar arge yapan muhendis calistiran firmaya inanilmaz, onca resime, teknik veriye itibar edilmezde, gider sanayide ki belkide hayatinda hic turbo deneyimi olmayan, belki okullu olmasa bile bir seminere gidip 1 tane bile sertifika almamis birine inanilir. Ben bunu pek anlamiyorum..

Çok haklısınız, aynen katılıyorum Cüneyt kardeşim.:)

Nokta.
13/11/2012, 23:35
kardeşim 2008 model palio 1.4 77 bg vardı
açık havafilitresi yaptık headers yaptık 51lik düz boru çektik otto susturucu taktık
çift tırnaklı buji taktık denemedigimiz halt kalmadı sonuç aynı degişen hiçbirşey olmadı sonunda multijet aldık milyarlar harcayıp alamadıgımız performansı 250liraya yazılımla aldık iyimi
bence hiç ugrama albi multijet bi yazılım direk olarak 20-30 haram beygiri kap

airarmada
14/11/2012, 00:00
Eline anahtar alanla dalga gececeginize sehir ici fabrika verisi altina indiginjzi iddia ediyorsunuz ya bence onla dalga gecin.arabayi arastirmaya gerek yok sizin pilotajinizi belgesele cekmeleri lazim

SteinGP
14/11/2012, 00:02
Tartışmayı münakaşaya çevirmeden devam edelim lütfen arkadaşlar.

Luc
14/11/2012, 00:03
kardeşim 2008 model palio 1.4 77 bg vardı
açık havafilitresi yaptık headers yaptık 51lik düz boru çektik otto susturucu taktık
çift tırnaklı buji taktık denemedigimiz halt kalmadı sonuç aynı degişen hiçbirşey olmadı sonunda multijet aldık milyarlar harcayıp alamadıgımız performansı 250liraya yazılımla aldık iyimi
bence hiç ugrama albi multijet bi yazılım direk olarak 20-30 haram beygiri kap

Nokta, noktayi koymus. :)

OAGP1960
14/11/2012, 00:08
Ayrıca kimseyle dalga geçilmiyor, asıl burada birçok arkadaşın samimiyetle belirtmiş olduğu gerçeklerle hiç dalga geçilmemesi nezaket ve sevgi-saygı gereğidir, inanmayan arkadaşlar gelip bizzat tüketim verilerini kendileri görebilirler.

Nokta.
14/11/2012, 00:27
Nokta, noktayi koymus. :)

:) :)

halils2
14/11/2012, 00:27
Eline anahtar alanla dalga gececeginize sehir ici fabrika verisi altina indiginjzi iddia ediyorsunuz ya bence onla dalga gecin.arabayi arastirmaya gerek yok sizin pilotajinizi belgesele cekmeleri lazim

forumda coşkun abide fire dynamic vardı ş.içi 5.6 ortalama yakalamıştı. resimleri de vardı. ayrıca siz kullanıcı tüketim değerleriyle dalga geçeceğinize daha önce tjete binip binmediği belli olmayan ustanızla dalga geçin. yukarıdaki msj ımı okuduysanız eli anahtar tutan ustanın 1 cıvata gevşemesi için arkadaşımın aracında 1000 tllik masraf çıkartmasından bahsettim. ustalarımızın en sevdiği araçlar en çok sorun çıkartan araçlardır siz onların dediğinden çıkmayın onların önerdiği araçları alın oldukça samimi olursunuz ustalarınızla.

Nokta.
14/11/2012, 00:30
Ayrıca kimseyle dalga geçilmiyor, asıl burada birçok arkadaşın samimiyetle belirtmiş olduğu gerçeklerle hiç dalga geçilmemesi nezaket ve sevgi-saygı gereğidir, inanmayan arkadaşlar gelip bizzat tüketim verilerini kendileri görebilirler.

orkun abi kusura bakma ama gerçektende az önce bende gördüm 3.2 yazmıştı birisi benzinli araçla ben dizel araçla 4.3 ün altına uzun yolda hiç düşemedim
neler yapmak gerekiyor böyle kullanmak için dizel konularındada görüyorum adam 3.1 falan yakıyorum diyor birdepoyla 1000km nin üzerine çıktıkları idda ediyorlar ben nedense 800ün üzerine çok nadir çıkıyorum acaba bendemi bir sıkıntı var yoksa arabamdamı

OAGP1960
14/11/2012, 00:40
orkun abi kusura bakma ama gerçektende az önce bende gördüm 3.2 yazmıştı birisi benzinli araçla ben dizel araçla 4.3 ün altına uzun yolda hiç düşemedim
neler yapmak gerekiyor böyle kullanmak için dizel konularındada görüyorum adam 3.1 falan yakıyorum diyor birdepoyla 1000km nin üzerine çıktıkları idda ediyorlar ben nedense 800ün üzerine çok nadir çıkıyorum acaba bendemi bir sıkıntı var yoksa arabamdamı

Sevgili Serkan kardeşim, mutlaka sizin görüşlerinize de saygıyla yaklaşılmalıdır, farklı verilerden söz eden arkadaşlara da bizzat kendimiz görmeden olumsuz yaklaşmak pek doğru bir bakış tarzı değildir diye düşünüyorum. Selam ve sevgiler.:)

halils2
14/11/2012, 00:42

kullanım tarzını takip et arada bir de olsa gazı kökleyerek kullandığımız oluyor. nadiren de olsa 800km üzerine çıkabiliyorsan demek ki biraz daha dikkatli kullansan 800ün altına nadiren ineceksin diye düşünüyorum. bazen senin gibi düşünüp 1depo gazı tam bitirmeden 360km yol yaptığım oluyor karışık genelde 300 320 lerde kalıyorum sonra aracı nasıl kullandığımı düşündüğümde gaza yüklendiğim aklıma geliyor. 1 depo mazotla ş.içi 800lü kmleri görmek güzel neticede ortalama 5ltye geliyor. yani bu araç hiç mi yakmasın :D

Nokta.
14/11/2012, 00:42
Sevgili Serkan kardeşim, mutlaka sizin görüşlerinize de saygıyla yaklaşılmalıdır, farklı verilerden söz eden arkadaşlara da bizzat kendimiz görmeden olumsuz yaklaşmak pek doğru bir bakış tarzı değildir diye düşünüyorum. Selam ve sevgiler.:)

teşekkürler abi saol :D

OAGP1960
14/11/2012, 00:44
teşekkürler abi saol :D

Rica ederim sevgili Serkan kardeşim.:)

Nokta.
14/11/2012, 00:47
kullanım tarzını takip et arada bir de olsa gazı kökleyerek kullandığımız oluyor. nadiren de olsa 800km üzerine çıkabiliyorsan demek ki biraz daha dikkatli kullansan 800ün altına nadiren ineceksin diye düşünüyorum. bazen senin gibi düşünüp 1depo gazı tam bitirmeden 360km yol yaptığım oluyor karışık genelde 300 320 lerde kalıyorum sonra aracı nasıl kullandığımı düşündüğümde gaza yüklendiğim aklıma geliyor. 1 depo mazotla ş.içi 800lü kmleri görmek güzel neticede ortalama 5ltye geliyor. yani bu araç hiç mi yakmasın :D

haklısın tabi ama bayı arkadaşlar 45lt mazotla 1000km nin üzerine çıktıklarını idda ettiklerinde nasıl oluyorda çıkıyorlar diye düşünüyorum ve ben uzun yolda 800ün üzerine çıkabiliyorum ve halla ortada böyle iddalar oldukça arabamı yakasım geliyor yoksa 5lt benim için dogal degerler

halils2
14/11/2012, 01:04
haklısın tabi ama bayı arkadaşlar 45lt mazotla 1000km nin üzerine çıktıklarını idda ettiklerinde nasıl oluyorda çıkıyorlar diye düşünüyorum ve ben uzun yolda 800ün üzerine çıkabiliyorum ve halla ortada böyle iddalar oldukça arabamı yakasım geliyor yoksa 5lt benim için dogal degerler

geçen yaz akçaya gittim ilk ve son defa aracım o yolda yaklaşık 30lt gazla 418km yol yaptı klima açık bagaj full 2 kişi. daha da 360 370km leri zoruna görüyorum. yani kafana takma bence aynı yol aynı şartlarda belki sen daha fazla yol yapacan. bakımlarını zamanında yaptırıyorsan düzgün yakıt kullanıyorsan aracında sıkıntı olduğunu sanmıyorum. durum sadece şartlarla ilgili diye düşünüyorum.