PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalorifer yeteri kadar ısıtmıyor

naczo
11/11/2012, 22:19
arkadaşlar araba belli 76 beygir sorum şu .kalorifer yeteri kadar ısıtmıyor 32 derecede olmasına rağmen , su yerine antifiriz koydum şu anda max da suyu , örnek veriyorum ne kadar sürede motor ısınır iyi bir sıcaklık verir ortalaması ne kadar yani ibre takılı kaldığı yer varya orda durmasına rağmen yarıda yani bana göre az ısıtıyor üflemesinde sorun yok , bir abime sordum getir musluklarına falan bakayım dedi . ıspartadayım ben çoğu zaman ibre yarıya bile gelmiyor motor ısınmıyor ama antalyaya gittiğimde hep yarıda ve sorunsuz kafam çok karışık =)

tayfux
11/11/2012, 22:23
hocam termostatta yada peteklerde sıkıntı olabilir kontrol etmekte fayda var..

naczo
11/11/2012, 22:44
onlar neresi oluyor bilmiyorum ama yarın baktırayım

M@GIC
12/11/2012, 09:51
kış geldi soğuk havalar yüzünden radyatördeki suyu kısa mesafelerde ısınmıyor. Haliyle kaloriferde yeteri kadar ısıtmıyor ya da geç ısınmaya başlıyor. Aracın termostatını kontrol ettmekte yarar var. Sürekli açıkkalıyorsa hem çok fazla yakıt harcar hemde ısınmayı doğrudan etkiler.

krm1983
12/11/2012, 10:31
Benzinli araçların motorları dizellere göre daha abuk ısınıyor.Hararet çizgisi tam ortaya gelmeden kalorifer ısıtmaya başlar.
Şu da var ki puntoların kaloriferleri gayet iyi ısıtıyor aracın içini.
Eğer termostat arızaı ise ( ki sanmıyorum) uzun yolda hararet göstergesi yarının altına düşer. Yarıya gelip sabitse termostatta sıkıntı yoktur.

Sent from my iPad 2 using

naczo
12/11/2012, 11:06
Benzinli araçların motorları dizellere göre daha abuk ısınıyor.Hararet çizgisi tam ortaya gelmeden kalorifer ısıtmaya başlar.
Şu da var ki puntoların kaloriferleri gayet iyi ısıtıyor aracın içini.
Eğer termostat arızaı ise ( ki sanmıyorum) uzun yolda hararet göstergesi yarının altına düşer. Yarıya gelip sabitse termostatta sıkıntı yoktur.

Sent from my iPad 2 using

Hararet gostergesi sIkinti yok hocam sabit hep .mesela bu gun hava guzel 30 dakka gezdim normal derecede isitti ama gec isitiyor ustaya goturdum kalorifer borusunun alti sicak ustu soguk dedi elektirikciye gitcen dedi gittim oda ya ben kalorifer radyatorununde sorun varsa degistirim yoksa surda bir arkadas var radyatorcu o su slkiyormus sanirim kapali olan bir yer varsa veya temizleniyormus ona gittim ondada ilaci kalmamis 2 gun sonra gel dedi . Siz ne diyorsunuz

tayfux
12/11/2012, 11:18
hocam o ilaç satılıyor istersen kendin temin edip dökebilirsin..

naczo
12/11/2012, 14:00
hocam o ilaç satılıyor istersen kendin temin edip dökebilirsin..

hocam radyatoremi dokecek yoksa kalorifer borusunun gçtiği yeremi veya başkamı birşey yapacak bilmiyorum ama tazzikle birşey yapacağı kesin

blackhawk
12/11/2012, 18:35
bence ilaç sıktırmadan önce kalorifer borularını ve polen filtresini kontrol et. filtre dolduysa yeterli hava geçirmez boru bir yerden çıkmışsa malum hava vermez.

naczo
13/11/2012, 13:18
bence ilaç sıktırmadan önce kalorifer borularını ve polen filtresini kontrol et. filtre dolduysa yeterli hava geçirmez boru bir yerden çıkmışsa malum hava vermez.

polen filtresine bakayım ama klimada on numara üflüyor hızıda harika sadece sıcak konusunda sıkıntı var polen filtresi ile alakası varsa bakaym

halils2
13/11/2012, 21:27
petek girişi sıcak çıkışı soğuksa içerden su dolaşmadığından yapıyor yani peteğiniz tıkalı. daha önceki aracım da aynı sorunu yaşadığımda radyatör peteği değişmesi gerektiğini söylemişlerdi ama ben hiç değiştirmedim iyi kötü ısıtıyor diye öyle kullandım aracı. sadece 86derecelik kışlık termostat taktırıyor yazın 78lik termostata dönüyordum. peteği kontrol ettirin eğer araca binmeye devam edecekseniz değiştirmeniz en mantıklısı. renolarda torpidoyu söküyorlardı petek değişimi için ama puntoları bilmiyorum.

naczo
14/11/2012, 14:44
petek girişi sıcak çıkışı soğuksa içerden su dolaşmadığından yapıyor yani peteğiniz tıkalı. daha önceki aracım da aynı sorunu yaşadığımda radyatör peteği değişmesi gerektiğini söylemişlerdi ama ben hiç değiştirmedim iyi kötü ısıtıyor diye öyle kullandım aracı. sadece 86derecelik kışlık termostat taktırıyor yazın 78lik termostata dönüyordum. peteği kontrol ettirin eğer araca binmeye devam edecekseniz değiştirmeniz en mantıklısı. renolarda torpidoyu söküyorlardı petek değişimi için ama puntoları bilmiyorum.

şimdi hocam her kafadan bir ses çıkıyor adam boruları temizlemeye yani makinaya bağlayıp temizlicem diyor 80 liradan bahsetti petek dediğiniz şey ne kadar . borularda tıkanma olabilirmi ? demin polen filtresini yeniledim bakalım bir değişiklik olcakmı. başka bir elektirikçiye gittim ben peteği temizlerim dedi bakalım birde ona gidicem

halils2
15/11/2012, 03:02
3 sene önce renonun peteğini değiştirmek istediğimde 80 tl demişlerdi punto için aşağıda link var biri 100tl diğeri 130tl fiyat veriyor piyasada belki daha uyguna bulunabilir.
SinSed Oto Yedek Parça Kaliteyi Ucuza Alın Fiat Punto Isıtma Soğutma yedek parçalarını bu bölümde seçip alabilirsiniz. (https://www.parcayedek.com/1079-fiat-punto-isitma-soutma)
YEDEK PARÇA YEDEK PARÇALARI UCUZ YEDEK PARÇA OTO YEDEK PARCA FİYATLARI (https://www.otoyedekparcaburada.com/index.php?do=catalog/results)

genel olarak temizletildikten sonra çok uzun ömürlü olmadığını biliyorum. kaldı ki her yolu her deliği de açamaz diye düşünüyorum. bana göre en sağlıklısı yenisi ile değiştirmeniz.

naczo
15/11/2012, 11:17
3 sene önce renonun peteğini değiştirmek istediğimde 80 tl demişlerdi punto için aşağıda link var biri 100tl diğeri 130tl fiyat veriyor piyasada belki daha uyguna bulunabilir.
SinSed Oto Yedek Parça Kaliteyi Ucuza Alın Fiat Punto Isıtma Soğutma yedek parçalarını bu bölümde seçip alabilirsiniz. (https://www.parcayedek.com/1079-fiat-punto-isitma-soutma)
YEDEK PARÇA YEDEK PARÇALARI UCUZ YEDEK PARÇA OTO YEDEK PARCA FİYATLARI (https://www.otoyedekparcaburada.com/index.php?do=catalog/results)

genel olarak temizletildikten sonra çok uzun ömürlü olmadığını biliyorum. kaldı ki her yolu her deliği de açamaz diye düşünüyorum. bana göre en sağlıklısı yenisi ile değiştirmeniz.

50 lira temizlemeye vereceğime değiştirim ama petekteyse sorun ?

tayfux
15/11/2012, 11:33
hocam petekler tıkalı olsa devirdaim sırasında suyu nereye atacak? o zaman hiç ısınmazdı gibi geliyor bana..petekler bence tam anlamıyla tıkanık değil onun için ilaç senin işini görür gibi..ama 80 lira da çok fazla petek ne kadar ki zaten..

mehmetvyz
15/11/2012, 12:29
kalorifere giden borular akünün solunda motor bloğu ile akü arasında, borular yukardan başlayıp alta içe doğru giriyor, elinizle yoklayın diğer boruların sıcaklığıyla karşılaştırın, muhtemelen daha soğuk olacak, kalorifer peteğide pedalların ve bacaklarınızın sağ yanında bulunan plastik parçanın arkasında ulaşması çok kolay, o plastik parçayı çıkarıp yine peteğe ve borularına ulaşıp sıcaklığını elinizle kontrol edebilirsiniz, peteği değiştirmekte kolay, başıma gelmişti petek tıkalıdır muhtemelen, kolay gelsin

halils2
15/11/2012, 22:10
hocam petekler tıkalı olsa devirdaim sırasında suyu nereye atacak? o zaman hiç ısınmazdı gibi geliyor bana..petekler bence tam anlamıyla tıkanık değil onun için ilaç senin işini görür gibi..ama 80 lira da çok fazla petek ne kadar ki zaten..

abi su geçişi sırasında petek giriş çıkışı arasında çok az bir ısı farkı oluyor. petek tıkalı olduğunda ise bu fark bariz bir durum alıyor. büyüklerimin tecrübelerine saygım sonsuz ama petek bir kere tıkandığı zaman ilaçla açılsa da tekrar tıkanıyor. endüstride kullandığımız plakalı eşanjörler var petekle yaklaşık aynı mantıkta çalışıyor bu petekler tıkandığı zaman ters yıkama yapıp petekleri kısmen açıyoruz ama kısa zamanda tekrar tıkanıyor. bu sefer plakaları söküp içini temizleyip geri takıyoruz.

naczo
24/11/2012, 18:31
yani herkesin ortak fikri kalorifer peteğinimi değiştireyim .

ademkorpe
25/11/2012, 01:15
arkadaşlar benim de kalorifer ısıtmıyordu. Kalorifer petekleri tıkalıymış temizlettim şimdi çok iyi ısıtıyor. ayrıca trigeri ve devirdaymı değiştirdim fiyatlarını da yazayım fikriniz olsun . arabam 1.4 active. trger ve devirdaym parça fiyatı 165tl (orj) işçilik 100tl ank Gölbaşı bülent usta. ayrıca kalorifer peteği temizleme 50tl. herkese arızasız günler...

halils2
08/12/2012, 18:39
bugün aynı sorunla ben de karşılaştım. şoför tarafındaki peteğin siyah kapağını söktüm borunun biri çok scak diğeri soğuk araç içi geç ısınmaya başlamıştı zaten bakalım pazartesi servise göstereceğim olmazsa sanayide halledecem işimi de fiyat sordurdum 250 tl dediler internet fiyatı 100 130 tl arası değişiyor bu sorunla karşılaşanlar ne yaptı acaba bilgi verebilirler mi???

uLTRa GP
08/12/2012, 18:48
Bir ara benimkide ısıtmıyordu servise söyledim ne yaptı bilmiyorum ama şu anda çok fazla rahatsız edecek şekilde ısıtıyor sıcaklık ayarını düşük yapsam bile kapatmadan duramıyorum

halils2
08/12/2012, 18:54
pazartesi servise gidecem city değişimi için baklım kısmetse onu da söyleyim de bi baksınlar umarım dediğiniz gibi olur benim de değişime gerek kalmaz. geçen sene araç çok fazla ısıtıyordu ben de rahatsız oluyordum yazın kapadık sirkülasyon olmayınca sanırım tıkanma oldu sıcak su geliyor ama petekten çıkmıyor