PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kar Lastiği Kimlere Zorunlu

Ziyaretci036
09/11/2012, 17:05
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kar lastiği uygulamasının ilk etapta şehirlerarası çalışan yolcu ve yük taşımaya yönelik büyük araçları kapsadığını söyledi. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış şartlarına uygun kar lastiği mecburiyeti getirdiklerini hatırlatan Yıldırım, "Bu süreler kış şartlarına göre değiştirilebilir. Öne alınabilir, sona ertelenebilir" dedi. Yıldırım, ileriki yıllarda diğer araçlara da kar lastiği uygulamanın yansıtılacağını söyledi.

Kaynak: kar lastiği zorunlu mu - En Son Yedek Parça Haberleri - HTEkonomi (https://ekonomi.haberturk.com/otomotiv/haber/792635-kar-lastigi-kimlere-zorunlu)

Ziyaretci040
09/11/2012, 17:07
Ben geçen akşam söylemiştim abi sana , doğru olanda bu bence he gerçi herkes kullanmalı ayrı bi konu ama özellikle yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlar kesin kesin kullanmalı.Bence yerinde bi çalışma ve ilk defa birilerine round sağladığını düşünmüyorum.

Semih Kurtulmus
09/11/2012, 17:10
4 mevsim var bakalım ne zaman kışlık lastik alacağım :) paylaşım için teşekkürler içim rahatladı abi :D

sarich
09/11/2012, 17:14
kamyon ve otobüslerde ben kış lasitği diye bişi duymadım düz tip-çeker tip ceker tipine kış lastiğide denilebiliyor ama kış lastiği değil ki o deseni farklı sadece, büyük araçta vakumlu kış lastiği yok benim bildiğim varsa düzeltin, ve tüm tekerlermi kış lastiği olmak zorunda bi kamyonda en az 10 tane lastik var 10 adet kış lastiğide en kötü şartlarda 10 bin lira adamlar depolarına koyacak mazotu zor alıyor bu iş nasıl olcak ?

firari83
09/11/2012, 17:20
kamyon ve otobüslerde ben kış lasitği diye bişi duymadım düz tip-çeker tip ceker tipine kış lastiğide denilebiliyor ama kış lastiği değil ki o deseni farklı, büyük araçta vakumlu kış lastiği yok benim bildiğim varsa düzeltin, ve tüm tekerlermi kış lastiği olmak zorunda bi kamyonda en az 10 tane lastik var 10 adet kış lastiğide en kötü şartlarda 10 bin lira adamlar depolarına koyacak mazotu zor alıyor bu iş nasıl olcak ?

+1

Ziyaretci040
09/11/2012, 17:21
Bizim kullandığımız mevsimlik lastikler bildiğim kadarıyla 7 dereceye kadar yumuşaklığını koruyor.Kış lastiğinde ise bu değerler - lere kadar inebiliyor.Büyük ebatı var mı ? Bende bilemiyorum.Ama olmasa sanırım bu şekilde bi düzenleme olmazdı illaki vardır.

Ziyaretci036
09/11/2012, 17:32
valla piyasada kar lastiğini geçtim kışın kabak lastiklerle dolaşanlar var :)

M@GIC
09/11/2012, 17:57
kış lastiği uygulamasına geçilmesi güzel gelişme olduğuna inanıyorum. Can ve mal güvenliği için hatta geç bile kalındı. Kendi güvenliğim için aracımda kış lastiği kullanıyorum, ii de diğer trafikteki araçta yok pat diye gelip vuruyor, abi frene bastım durmadı şeklinde güler misin? ağlar mısın?

Bunu için önceden bilgilendirilmesi ve ticari firmaların bu konudaki eksiklerini gidermeleri için koca yaz geçti. Şimdi kış geldi çattı ve kış lastiği zorunluluğu ortaya çıktı. Lastik üreticileri acaba bu konuda üretime geçtiler mi ya da modelleri var mı ? bilemiyorum ama böyle tepeden inme kargaşa yaratıyor. bizde bi gelenek var kervan yürüsün yolda düzelir.

effect1903
09/11/2012, 18:47
Bunu öğrendiğimiz iyi oldu teşekkürler paylaşım için. (kışın her aracın kar lastiği takması lazım o ayrı tabi)

SKELETER
10/11/2012, 15:12
İstanbul'u bilemeyeceğim ama Ankara için ihtiyaç.

Ziyaretci036
11/11/2012, 11:55
aslında soğuk ve yağışın çok olduğu bölgelerde tüm araçların takması gerekli diye düşünüyorum.

OAGP1960
11/11/2012, 22:29
7 derece ve altında kış lastiği 4 tane olmak üzere kesinlikle şarttır.

fraust
12/11/2012, 11:26
Kış lastiği uygulaması sektörü %5 büyütecek (https://www.kobiden.com/kis-lastigi-uygulamasi-sektoru-5-buyutecek-17873h.htm)

Ziyaretci040
12/11/2012, 12:09
Abi neresi soğuyorsa oraya uygulamaları lazım.Misal Fethiye'de yaşayıp yerlisinden olan kar görmiyen var:) Ne gerek var şimdi?

ozdem
12/11/2012, 19:03
Tabi ki can ve mal güvenliği için çok önemli bir uygulama ancak daha yurdumun her yanında delik deşik yamalı, göçüklerle dolu yollar adam edilememişken işe burdan başlamak çok komik geliyor... Hele bu yollar bir de çevre, ana yollar ise... :) Kış lastiğinden önce her gün canıma ve malıma kasteden yolları görmezden gelip, can güvenliğine buradan başlamak yine yurdumun çok sistematik, planlı, şahane projesinden biri... :)

firari83
12/11/2012, 19:38
Tabi ki can ve mal güvenliği için çok önemli bir uygulama ancak daha yurdumun her yanında delik deşik yamalı, göçüklerle dolu yollar adam edilememişken işe burdan başlamak çok komik geliyor... Hele bu yollar bir de çevre, ana yollar ise... :) Kış lastiğinden önce her gün canıma ve malıma kasteden yolları görmezden gelip, can güvenliğine buradan başlamak yine yurdumun çok sistematik, planlı, şahane projesinden biri... :)

Geçen yıl Antalya'dan Bursa'ya gelirken özellikle Kütahya civarında bu yollardaki çukurlar yüzünden kaza yapıyordum. Daha önce Bitlis'te jantım eğildi, ve amortisör patlattım, sırf o yüzden 4 amortisör değiştirdim kaldı ki o zamn kar lastiğim vardı... ama ulaştırma bakanı o zaman da bin dali yıldırımdı ve yoolar köstebek yuvası gibiydi, şimdi de aynen öyle,