PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : T.P.M.S Sistemi(FİAT TEKNOLOJI)

fox41
30/07/2007, 00:19
Arkadaşlar bu sistem hangı modelde var.Gercekten yabana atılalacak bı sistemdegil,tebrıkler fıat.eger dynmıc ve emolarda varsa lastık,cant degıştıren arkadaşlar bu konuya özen göstedılermı?Kı bu sitem suruşte şöforun yrd plt gıbı ...lastıklerin kontrolu.

OzzY
30/07/2007, 01:49
o ne?:D

Misafir2
30/07/2007, 09:16
one yahu apoo arabamı eskı favorıt gıbı düz bır şekılde kulanıyorum yıne ne buldun bakalım?

nasrettinhoca
30/07/2007, 10:23
TPMS
TPMS, tüm araçlar için tavsiye edilen, ancak RunOnFlat teknolojisine sahip lastiklerin takıldığı araçlar için tamamen bir gereksinim olan Tire Pressure Monitoring System (Lastik Basıncı İzleme Sistemi) anlamına gelmektedir. RunOnFlat teknolojisine sahip lastikler için gömme bir izleme sistemi olmadan, lastiğinizde bir delinme olduğunu ve lastiğinizin servise ihtiyacı olduğunu anlamanızın mümkün olmadığını; yani, RunOnFlat teknolojisine sahip olan lastiklerin neden TPMS sistemine sahip bir araca takılması gerektiğini unutmayınız.

Dolaylı veya Doğrudan TPMS
TPMS sisteminin iki farklı türü vardır: Dolaylı TPMS sistemleri, doğrudan lastikten gelen hava basıncını ölçmek yerine, bunları, ABS/ESP sinyalleri temelinde hesaplar. Fazladan sensörlere ihtiyaç duyulmayan bu çözüm, oldukça düşük maliyetli olmasının yanısıra, temel ve işlevsel bir izleme sistemi sunar. Ancak bu sistem, çok hassas olmaması bakımından dezavantajlıdır. Doğrudan sistemlerde, lastik valfleri üzerinde, aracın gövdesine radyo sinyalleri gönderen sensörler bulunur. Bu oldukça hassas ve güvenilir sistem, lastiklerinizin hava basıncı hakkında en ayrıntılı bilgileri vermesinin yanısıra, lastik sıcaklıklarını da devamlı olarak takip eder.

ALINTI....

Bu özellik dynamiclerde yok bildiğim kadarıyla...T.M.P.S ile ilgili kullanım kılavuzumuzun 98.sayfasında bilgi var...

memat
30/07/2007, 15:32
yaw arabada bilmediğimiz ne çok şey varmış be paylaşım için teşekkürler

heartfever
30/07/2007, 19:58
bence bizim araçlarda böyle bir sistem yok. olsaydı fiat ın sitesindeki donanım tablosunda olurdu. bizdeki kataloglarda bizim araçlarda olmayan pekçok şeyi yazmışlar. adamlar italyanca kataloğu türkçeye çevirince böylesi özellikleri masal okur gibi okuyoruz. tatlı geliyor böyle şeyler duymak. ne zamandır kitapçığı elime almadım ama sayfanın biryerlerinde yağmur sensöründen de bahsediyordu. benim araçta yok. başkasında olan? (kıbrısta da bi tane cruse control çıkmıştı) bu arada kıbrıstaki arkadaştan ne zamandır ses yok. bana mı öyle geliyor?

ABNEW
30/07/2007, 22:34
Bildiğim kadarıyla en azından bizdeki modellerde basınç sensörü yok...

civcivx
30/07/2007, 23:15
evet tpms sistemi bizim araclarda yok. tr'ye gelmeyen bir opsiyon.

BERKAY
31/07/2007, 00:35
leonlarda vardı gp yı alırken ıncelemıstım bısde yok

ACTOROFTHEROAD
31/07/2007, 01:43
ewet yOk ama büük bı eksıkLıkte diiL :D

Honor COOPER
31/07/2007, 11:49
aslında bence gerekli ben çok işe geç kaldım sabah uyandığımda inmiş lastikler yüzünden.

femoli
31/07/2007, 12:06
aslında gerçekten güzel bir özellik ama ne yazıkki tr de yok