PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Abs Lambası Sorunu..!!!

ozdemir58
07/11/2012, 08:30
Dün Bir anda Abs lambası yandı ve hâlada yanıyor.Bu nedir arkadaşlar ?

krm1983
07/11/2012, 09:48
Arıza tespit cihazı olan bir yere götürün. Sorun belli olacaktır.

Sent from my iPad 2 using

ozdemir58
07/11/2012, 11:20
Sanırım kimsenin başına böyle bir sorun gelmemiş.

M@GIC
07/11/2012, 12:05
abs sisteminin doğru düzgün çalışmadığını belirtiyor. Sensörlerden biri arıza yapmış ya da kopmuş olabilir. Cihaza bağlayıp hatayı incelemek gerek. Bu arada frenleriniz mekanik olarak çalışır aynı eski tip araçlardaki gibi tekerler kilitlenir dikkat etmekte ve kısa sürede arızayı düzeltmek gerek.

BaranSelo
07/11/2012, 13:48
Benim GP'da değil ama babamın Doblo'da yanıyor, yaklaşık 3 ay falan oldu. Frenlerde hiçbir sorun yok, ama lamba yakıyor araç. 1 ay önce götürdük, normal frenlerde sorun yok ama ABS'ye geçmez araç dediler, ben deneyim kütür kütür geçiyor. O yüzden umursamadık, halâ yanıyor.

ozdemir58
07/11/2012, 14:01
Benim GP'da değil ama babamın Doblo'da yanıyor, yaklaşık 3 ay falan oldu. Frenlerde hiçbir sorun yok, ama lamba yakıyor araç. 1 ay önce götürdük, normal frenlerde sorun yok ama ABS'ye geçmez araç dediler, ben deneyim kütür kütür geçiyor. O yüzden umursamadık, halâ yanıyor.

Anladım ankara'dan dönerken yandı hiç bir şekilde frene basmazken.
Balataların bitebileceğini düşündüm ilk önce.
Teşekkür ederim ilgine.

Ziyaretci036
07/11/2012, 14:05
balata kablolarında, abs sensöründen veya can sıkıntısından yanmış olabilir.
boş bir yolda ani fren yapıp abs devreye girip girmediğini kontrol edebilirisin.

iphonecu
07/11/2012, 15:49
aynisi basima geldi bosch car serviste cihaza bagladik sag abs sensor hatasi dedi baktigimizda sensor kablosunun disi soyulmus kisa devre yapiyormus elektrik bandiyla sardik sorun duzeldi

Saygilar...

gunay1987
07/11/2012, 16:15
aynisi bnm basima gelmisti abs kablosu kopmustu sokup tamir ettiler kabloyu 20 lira para verdim

dicaser
07/11/2012, 16:36
fren pedalınızın altında (oralarda biyerde) içten gömmeli (içine gömülebilen) uzun bi muşur gibi bişey olacak , muhtemelen o artık içine girmiyor yada o girdi orada öyle kaldı :D o yüzden abs lambası yakıyor :) ama abs çalışır dert değil ;) sadece uyarı verir 40 lira bişey galiba o ufak parça..

ozdemir58
07/11/2012, 16:49
fren pedalınızın altında (oralarda biyerde) içten gömmeli (içine gömülebilen) uzun bi muşur gibi bişey olacak , muhtemelen o artık içine girmiyor yada o girdi orada öyle kaldı :D o yüzden abs lambası yakıyor :) ama abs çalışır dert değil ;) sadece uyarı verir 40 lira bişey galiba o ufak parça..

Fren pedalına eğilip bakmak gerek sanırım.

dicaser
07/11/2012, 17:34
Fren pedalına eğilip bakmak gerek sanırım.
sana zahmet :prop0000:

ozdemir58
07/11/2012, 17:59
sana zahmet :prop0000:

Bakıcaz artık :)

ozdemir58
28/01/2013, 11:12
Bu konuyuda cevaplamak istedim.

Sol ön abs hortumu(kablosu)nun disk kısmı değilde ötekı ucunun su almasıakabinde,oksitlenmiş olması iletkenliği durdurduğundan abs lambası yanmaktaydı ve abs devre dışı idi.

Usta bu arızayı bulmakta bayağı zorlandı sonra oksitlenmiş ucu temızledı ve taktı sorun ortadan kalktı..

Fakat dün tekrar su birikintisine girince yine lamba yandı orayı bantlasak daha iyi olacak..

halils2
28/01/2013, 17:33
eriyen makaron kullan çakmakla ısıtır üzerinede eriyen bant sararsın gözün arkada kalmaz. ya da kabloyu ayır komple olsun bitsin. okablo sadece balatanın bittiğini haber veriyor balata bitikse lamba yakıyor.

ozdemir58
28/01/2013, 18:49
eriyen makaron kullan çakmakla ısıtır üzerinede eriyen bant sararsın gözün arkada kalmaz. ya da kabloyu ayır komple olsun bitsin. okablo sadece balatanın bittiğini haber veriyor balata bitikse lamba yakıyor.

bALATAYLA İLGİLİ OLDUGUNU SANMIYORUM ..
Disc'e sürtüyor otekı ucunuda gordum...

uurknkc
28/01/2013, 19:29
bende birgün yağmurda suya girip çıkmıştım o yüzden yanmıştı ama sonradan söndü..

halils2
28/01/2013, 22:08
bALATAYLA İLGİLİ OLDUGUNU SANMIYORUM ..
Disc'e sürtüyor otekı ucunuda gordum...

nasıl yani? kablonun diğer ucu diske sürtüyorsa zaten arıza lambası yanar. yapılış amacı o balata bittiğinde kablo metale değer devre tamamlanır arıza lambası yanar ve sürücü bilgilendirilir.

ozdemir58
04/02/2013, 13:09
Arkadaşlar sorun çözüldü bilgi vermek şistedim başınıza gelebilir diye..

Abs kablosu temas etmıyor dedıler onu degıstırdı yanı sag dakını sola , soldakını sağa takıp.çözüm olmadı kablo sağlamdı

Rulmanlarda mıknatıs var kesın ordandır dedı eyvallah sök bakalım dedım..

söktü baktı orasıda sağlam.

en sonunda kablonun devamında soketı gectıkten sonra motor kısmına doğru kabloda çürüme olmuş ve tamazsızlık yapıyormuş.
Aslıında bu kadar kolay mış ama uğraşmadan olmuyor muş..

Sorun çözüldü artık abs ışıgım yanmıyor ve frenlerım sapasağlam...

Birde dipnot ilk defa selenia 5-40 koydum şimdiye kadar neden koymamışım diye hayıflanıyorum.

Teşekkür ederim dinlediğiniz için.

fotobelit
04/02/2013, 16:22
Geçmiş olsun..Sorunun halolduguna sevindim..