PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Sabah Çalıştığında Gelen Yüksek Islık Sesi Yardım

muhendis0429
03/11/2012, 17:36
Merhaba Arkadaşlar, 2009 grande fire active 52000 km'deki aracımdan son bir haftadır sabahları çalıştırdığımda yüksek gürültülü ıslık sesine benzeyen bir ses geliyor ve motor normalden fazla titriyor, 3 dk falan çalıştıktan sonra ses kesiliyor motor titremesi normale geliyor, bu neyin nesidir anlamadım, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim! (şu puntoyu aldım alalı bi yüzüm gülmedi loganımı çok arıyorum taş gibi arabaydı :( )

ceb_58
03/11/2012, 17:48
Jikle sesini andırır şekilde tak tak, küt küt şeklinde mi ses geliyor acaba ?

Benim arabamda böyle oluyor, ancak sadece soğuk havalarda. Soğuk havalarda motor ısınana kadar bu ses geliyor 3-4 dk sonra kesiliyor. Yazın böyle sıkıntı olmuyor. Sizde de böyle ise sıkıntı olacağını sanmıyorum. Aracımda ki motor yağı 10 luk. Havalar soğuduğu için 5 lik yağ kullanmadığımızdan da kaynaklanabilir.

muhendis0429
03/11/2012, 18:07
Yok hayır tak tuk diye ses yok bildiğimiz ıslık sesi ama daha gür çıkan bir ıslık sesi, aracın son bakımı bin km önce yapıldı yani bir ay falan önce, bu ses bir haftadır geliyor, sesin yüksek olması korkutucu ve sanki önemli bir sorunmuş gibi his veriyor.

ceb_58
03/11/2012, 18:12
Yok hayır tak tuk diye ses yok bildiğimiz ıslık sesi ama daha gür çıkan bir ıslık sesi, aracın son bakımı bin km önce yapıldı yani bir ay falan önce, bu ses bir haftadır geliyor, sesin yüksek olması korkutucu ve sanki önemli bir sorunmuş gibi his veriyor.

Radyatörün oralarda kayış oluyor. Kayışın dişlileri bozulunca öyle ses geliyor. Peki gaza basınca ses artıyor mu ?

muhendis0429
03/11/2012, 18:17
Radyatörün oralarda kayış oluyor. Kayışın dişlileri bozulunca öyle ses geliyor. Peki gaza basınca ses artıyor mu ?

Gaza basınca ses daha inceliyor daha tiz oluyor dahada ıslık sesine yakınlaşıyor ve dediğim gibi bir süre sonra kesiliyor.

ceb_58
03/11/2012, 18:21
Gaza basınca ses daha inceliyor daha tiz oluyor dahada ıslık sesine yakınlaşıyor ve dediğim gibi bir süre sonra kesiliyor.

Benim akrabamın kangosu var. Islık sesi geliyordu gaza basınca, radyatörün ordan kayış değiştiler ses kesildi.Kayışta diş atlaması olmuş. Sizdede böyle olabilir.

Hava soğukken mi geliyor son 1 haftadır sürekli mi geliyor o ses?

muhendis0429
03/11/2012, 18:31
Benim akrabamın kangosu var. Islık sesi geliyordu gaza basınca, radyatörün ordan kayış değiştiler ses kesildi.Kayışta diş atlaması olmuş. Sizdede böyle olabilir.

Hava soğukken mi geliyor son 1 haftadır sürekli mi geliyor o ses?

Sabah işe giderken arabayı çalıştırdığımda geliyor ve akşam eve dönerken iş yerinde arabayı çalıştırdığımda geliyor. Yani araba uzun süre çalışmadığı zaman ( 6 - 7 saat gibi) çalıştırınca ilk 3 dk da geliyor.

lektonstar17
03/11/2012, 18:40
Kayış aşınmış olabilir.

muhendis0429
03/11/2012, 18:51
Kayış aşınmış olabilir.

Ne kayışı bu ve acilen tamir edilmesi gerekir mi? arabayı bu şekilde kullanmak riskli midir?

halils2
03/11/2012, 19:12
o sesi alternatör kayışı yapar kayışın yüzeyinde sıkıntı yoksa kendini saldığı için ses yapar yani gerdirilmesi gerek. kasnaklarla kayış arasına pudra tebeşir tozu dökerek geçici olarak sesi kesebilirsiniz ama kesinlikle kalıcı çözüm olmaz. ustanıza kayışı gösterin değişmesi gerekiyorsa değiştirsin yoksa gerdirsin. kayışın kopması durumunda klimanız alternatörünüz çalışmaz. alternatör çalışmadığı için ekranda akü arıza ışığı alırsınız ve akünüz şarj olmaz. devirdaim pompası trigerla çalıştığı için motorunuzda herhangi bir hararet vs gibi durum söz konusu olmaz.

muhendis0429
03/11/2012, 20:43
o sesi alternatör kayışı yapar kayışın yüzeyinde sıkıntı yoksa kendini saldığı için ses yapar yani gerdirilmesi gerek. kasnaklarla kayış arasına pudra tebeşir tozu dökerek geçici olarak sesi kesebilirsiniz ama kesinlikle kalıcı çözüm olmaz. ustanıza kayışı gösterin değişmesi gerekiyorsa değiştirsin yoksa gerdirsin. kayışın kopması durumunda klimanız alternatörünüz çalışmaz. alternatör çalışmadığı için ekranda akü arıza ışığı alırsınız ve akünüz şarj olmaz. devirdaim pompası trigerla çalıştığı için motorunuzda herhangi bir hararet vs gibi durum söz konusu olmaz.

Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok aydınlatıcı çok teşekkürler, benim anlamadığım nokta şu ki bu kayıştaki bir sıkıntı motorun fazla titremesine nasıl sebep oluyor?

halils2
03/11/2012, 21:10
Motorda sürekli titreme var, sebebi ne olabilir? - UZMANTV (https://www.uzmantv.com/motorda-surekli-titreme-var-sebebi-ne-olabilir)
ayrıca ilk çalıştırmada motor ısınana kadar olan titreme normal ancak ısındıktan sonra da devam ediyorsa motor takozlarınız aşınmış olabilir diye düşünüyorum. tabi bu titremenin boyutu da önemli motor ısındıktan sonra belli belirsiz olarak devam ediyorsa sorun yoktur ki anladığım kadarıyla motorunuz ısındıktan sonra sizde böyle bir durum değil yani kayıştan dolayı motor titriyor diyemeyiz

miskofalez
03/11/2012, 22:57
Halil doğru söylemiş ama rolanti valfine de bir baktır derim ...

uurknkc
03/11/2012, 23:49
kayışın sıkı olmamasından kaynaklanıyodur. bi arkadaşta daha olmuştu. eğer tanıdığın bi tamirci varsa parça değişmeden halledilebilir bi sorun. tanıdık dememin sebebi parça bozuk deyip işçilik için değiştirebilirler diye.

firari83
04/11/2012, 00:07
kayış sesidir o