PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızdırma bujisi ya da marş motoru arızası

Puntojet07
31/10/2012, 20:10
Merhaba arkadaşlar,

Forumun sıkı bir takipçisiyim, 2008 model 1.3 active mjet punto sahibiyim, Giresunda yaşıyorum.

Gelelim yaşadığım sıkıntıya, bu sabah aracımı çalıştırdığımda marşa basmadan önce normal olarak ısıtma bujisi lambasının sönmesini bekledim, sönünce marşa bastım ( her zamanki gibi ilk seferde) marş aldı, ancak kızdırma bujisi (sarmal şeklinde olan) ikaz lambası bir kaç kez yanıp söndü, aracımı bir süre sürdükten sonra yarım saat bekledi, tekrar hareket etmek istediğimde motor bloke oldu, kızdırma bujisi göstergesi anahtar mar konumundayken hiç çıkmadı ( araç üstünde kilit işareti) bloke ikazı hiç sönmedi marşa bastığımda boşa döndü, hiç ses seda yok. 5-6 saat sonra ancak tekrar kızdırma bujisi tekrar aktif oldu, gösterge ve sesi de geldi kontağı açınca, aracımı çalıştırdım tekrar fasılalı olarak buji ikaz lambası yanıp söndü. Aracım 72.000 km de, hiç ısıtma bujisi değiştirmedim, aküm 1 senelik ve yeşil ışıkta yani halen dolu olmalı.
Bu arada marşı kapattığımda bile aracın içinden duyulmayan ancak kaputu açtığımda duyulabilen tik tik tik tik diye sürekli bir ses var.
Marş motorumu, ısıtma bujisi mi problemi bilemedim, bu konuda beni yönlendirebilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkür ederim.

muratx41
31/10/2012, 20:50
garip bir arıza önce baska bir akü ile dene derim baskada bisey gelmiyor

miskofalez
31/10/2012, 21:51
Öncelikle geçmiş olsun anlattığınız sorun marş motoru gibi gözükmüyo çünkü marş motoru arızalarında araç ilk basmada çalışmaz,sorun ısıtma bujisi gibi ayrıca ilk çalıştırmada ki arızayı devamında da vermesi normal çünkü ısıtma bujileri hareket halindeykende yer yer harekete geçer...

tayfux
31/10/2012, 22:33
bana sanki ateşleme yapmıyor gibi geldi..Akü arızasında motoru kilitlemez diye düşünüyorum ama olabilir de puntolarda akü bittiğinde saçma sapan arızalar verebiliyor..arızayı hafızasına almıştır bilgisayara sokmak lazım..

Puntojet07
31/10/2012, 22:41
Kontağı çeviriyorum, klima, teyp vs herşey tam performans çalışıyor.

buji ikaz lambası çalışırken fasılalı yanıp sönüyor.

Araba çalışmadığında ise buji lambası hiç gelmedi, yani ısıtma yapmadı, kontak boşa döndü zaten.

Bujilerin değişimi konusunda da forumda bazı uyarılar var, küçük yerde yaşayınca ufak sorunlar insanın gözünde büyüyor, adamlar doğan şahin yapmaya alışmış, anahtarı eline alan paldır küldür dalıyor, bujileri içerde kırdın mı al sana 1000 tl masraf.

Araki ilçede orjinal kızdırma bujisi bulasın, adamın dükkanın önünde 10 tane 20 yaşın üstünde araba var, hocam çok meşgulüz gelemeyiz diyor:)

Varsa bir abimiz alsın yazın bizi staja da kendi söküğümüzü kendimiz dikelim :)

tayfux
31/10/2012, 23:01
Kontağı çeviriyorum, klima, teyp vs herşey tam performans çalışıyor.

buji ikaz lambası çalışırken fasılalı yanıp sönüyor.

Araba çalışmadığında ise buji lambası hiç gelmedi, yani ısıtma yapmadı, kontak boşa döndü zaten.

Bujilerin değişimi konusunda da forumda bazı uyarılar var, küçük yerde yaşayınca ufak sorunlar insanın gözünde büyüyor, adamlar doğan şahin yapmaya alışmış, anahtarı eline alan paldır küldür dalıyor, bujileri içerde kırdın mı al sana 1000 tl masraf.

Araki ilçede orjinal kızdırma bujisi bulasın, adamın dükkanın önünde 10 tane 20 yaşın üstünde araba var, hocam çok meşgulüz gelemeyiz diyor:)

Varsa bir abimiz alsın yazın bizi staja da kendi söküğümüzü kendimiz dikelim :)
Giresun da vakti zamanında evo vardı dynamic 75 lik adamla görüştük anlaştık ozaman için de çok uyguna verecekti 25 lira gibi bir fiyata ama orada müdür bir tanıdığım vasıtası ile almadım vazgeçtik dediğin gibi orada Fiat ın bayisi yokmuş sanırım hocam artık biraz yol yapıp servisine götürecen yapacak birşey yok maalesef..

Puntojet07
31/10/2012, 23:05
Ordu ve Trabzonda var, Giresun nispeten küçük olduğu için yok, ancak yetkili servisler de biraz kan emicilik yapabiliyorlar, ben ilçedeyim işin kötüsü çok da zamanım olmuyor. Artık haftasonu felan servisin yolunu tutacağız en azından gözümüz arkada kalmaz.

fotobelit
01/11/2012, 11:45
Kızdırma bujisi arızası olabilir ama sizin biraz farklı hatalar vermiş..Başka bir şeyde olma ihtimali var tabi..Ölçü olabilir diye yazıyorum..Bende bu arızayı şöyle yaşadım,Dandik diyeceğim bir yerden yakıt aldım,Aracı çalıştırıken bir garip ses yaptı,sonra kızdırma bujisi yandı ve bir süre sonra söndü..Dükkanıma geldim,akşam eve dönerken tekrar aynı hatayı yaptı..Ertesi gün ustama götürdüm kızdırma bujilerini değiştirdi sorun bitti..40 liramı neydi öyle bişey tutmuştu..Ama sizinki biraz farklı..Yani bende kitleme falan yapmadı..Marşa bastıgımda eskisi gibi hemen almadı ama ses geliyordu..Bu arada bu yaz Keşap ve kümbet yaylasındaydım,inan çok güzel yerde yaşıyorsunuz..Hele o yayla resmen cennet..