PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hız sabitlemede (Cruise Control) son nokta!

Ziyaretci035
29/10/2012, 19:50
Arkadaşlar, uzun araştırmalarım sonucunda, gerek eper, elearn olsun, İtalya'daki arkadaşımın servis danışması sonucu çok geçerli yardımları olsun, hız sabitlemenin araçlarımıza takılabildiğini ve gerekli şemaları elektrik bağlantılarını öğrendim.

735521318 parça koduyla 440,66 TL ye sipariş edeceğimiz hız sabitlemeli sinyal kumanda kolunu monte ediyoruz. Gerekli bağlantılarıda yaptıktan sonra, uygun yazılımla Cruise Control'ü aktif ediyoruz. Kolu aracımıza tanıtmış oluyoruz.

Bu işlemler sonunda hız sabitleme sistemimiz aktif oluyor. Uygulamaya geçecek arkadaşlara daha detaylı bilgi sunabilirim. Para durumumu doğrultunca kolu alıp uygulayacağım :)

OzzY
29/10/2012, 20:49
merakla bekliyorum :)

pdr42
29/10/2012, 20:55
Bence tüm forum merakla bekliyor:))

Punto_Can
29/10/2012, 21:10
aynen, bekliyoruz :)

sabanci
29/10/2012, 21:10
ilker kardeş nerelerdeydin sen ya yana döne bu konuyu araştırdım bi zamanlar :) hayırlısı olsun yap bakalımda olursa diğer arkadaşlara yol göstermiş olursun..

kadir07
29/10/2012, 21:16
Gerçekten forumda en çok merak edilen konulardan biriydi umarım olurda bizde uygularız...

SteinGP
29/10/2012, 21:17
cruise control yerine şu araçları uçurmak için çaba harcansaydı valla şimdi uçan puntolar vardı forumda. azimle uğraşan cc taktırırmış :) merakla bekliyorum bende..

anamurmuzu
29/10/2012, 21:21
ne güzel ya forumdaki üyeler sürekli bişeyler araştırıyor ve ayrıntılı şekilde forumla paylaşıyor gerçekten saygıyı hakediyor bu davranışlar.teşekkürler...
umarım en kısa sürede uygulayabilirsin;)

ibrahimes
29/10/2012, 21:38
Aracımızdaki sinyal kumanda kolunda 3 adet kablo var. bu kablolardan airbag makarasının arkasındaki kalın kablonun içindeki 2 ve 8 nolu pinler var ise aracınızda hız sabitleme tesisatı vardır. Yoksa, body computer'a 2 adet kablo çekiliyor ve çok kolay.

Araştırmalarınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler. Bu pinlerin var olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz ?

M@GIC
29/10/2012, 21:42
cc kontrol özellikle uzun yol yapanlar için en önemli özellik.
İlker konun takipçisim ve forumda bir çok arkadaş takip edecektir.
Uygulmaya geçtiğinde daha detaylı ve aşamalarını paylaşırsan bi çok kişiye yol gösterir.

firari83
29/10/2012, 21:45
Aracımızdaki sinyal kumanda kolunda 3 adet kablo var. bu kablolardan airbag makarasının arkasındaki kalın kablonun içindeki 2 ve 8 nolu pinler var ise aracınızda hız sabitleme tesisatı vardır. Yoksa, body computer'a 2 adet kablo çekiliyor ve çok kolay.

anladığım kadarıyla, oraya gelen sarılı kablo demeti üç paraçadan oluşuyor ve airbage takılı olan kablo demetinin 2 ve 8 nolu pinleri doluysa cc tesisatımız var demek oluyor, doğru mu anladım?

şimdi aklıma şu geldi çıkmacılardaan kol alsak bu kol muhtemelen kazalı bi araçtan olacağı için airbag patlak olacak ve bizim airbag çalışmayacak di mi?

bursada cc aracı olan arkadaşlar kollarını ödünç verip denememize izin verirlerse ben gönüllü denerim.

bursadan bi arkadaş daha ciddi anlamda servis destekli çalışacağını söylüyordu. o prokxy işini de o halledebilir

çok mu ütopik oldu:))

Ziyaretci040
29/10/2012, 21:48
Süper bi araştırma tşk.Takipçisiz.

smartmavi
29/10/2012, 22:24
zamanında bu konuyla yatıp kalkmıştım. bravo!

volume23
30/10/2012, 07:40
Haberlerinizi dört gözle bekliyorum.

Ziyaretçi049
30/10/2012, 08:24
Takipteyiz üstat :)

Misafir047
30/10/2012, 09:27
forumun en önemli konusu herkes merakla bekliyor

sedat06DF5649
30/10/2012, 09:38
valla merakla bekliyorum takipteyim eline sağlık

kayya
30/10/2012, 09:42
Aracın bilgisayar bağlantı noktası için gerekli bağlantı aparatlarına sahip arkadaşların durumu değerlendirip bizlere yardım etmesini bekleyeceğim :)

Kolun temini yedek parçacılardan olur. Diğer ayrıntıları da forumdaki arkadaşlarla elbirliği ile yapabiliriz. İlk adımı atmak önemli. İmkanı, zamanı ve ilgisi olan arkadaşlardan haber bekliyoruz.

Konuyu araştıran ve paylaşan ve de uygulayacak kişilere saygılarımı sunarım.

fatihhhh
30/10/2012, 12:33
merakla takip ediyoruz.
konuyu açan arkadaş,
bir fiat bayisine nasıl yapılacağını ayrıntlı şekilde anlatmalı.
burda takılabilirliğini ispat ettiğimiz halde fiat servileri takmazsa hiç bir anlamı olmaz.
konuyu açan daha ayrıntılı yazsa,
bu yazıyı ben elazığdaki fiat servisine göstersem, cc kolunu satın alsam
gene de yapmazlar korkarım.

fatihhhh
30/10/2012, 12:34
bi de 2006 dan itibaren mi takılıyor, yoksa 2008 seri 2 ...vb bir kısıtlama varmı?

fatihhhh
30/10/2012, 12:36
hatta denem amaçlı cc kolunun ücretini ben ödeyebilirim.

OzzY
30/10/2012, 12:42
Bu noktaya Can ( Du Hast) gelmişti. Bende servise bi laf arasında sormuştum böyle böyle diye. Bizdeki cihazlar yazılıma o sekilde bir müdahalede bulunamıyor cevabını almıştım. Benim arabada tesisat yoktu, body computerin ilgili soketi arkada oldugundan sokemedim ve konuyu kendi adıma kapattım. abide diğer konuda takılmıyor yazmıştı, o yüzden fazla umitlenmemek lazım. Ancak çıkma kol bulunursa denenebilir.

firari83
30/10/2012, 13:29
evet benim de canımı sıkan nokta bilgisayar b ağlantısı ile prokxy ayarlarını yapmak zor olan taraf bu sanırım. buraya yoğunlaşmalıyız.

ben soketi tekrar söküp bahsi geçen pinleri kontrol edicem. konuyu açan arkadaştan şemaları paylaşmasını arz ederim..
saygılar...

firari83
30/10/2012, 13:32
Bu noktaya Can ( Du Hast) gelmişti. Bende servise bi laf arasında sormuştum böyle böyle diye. Bizdeki cihazlar yazılıma o sekilde bir müdahalede bulunamıyor cevabını almıştım. Benim arabada tesisat yoktu, body computerin ilgili soketi arkada oldugundan sokemedim ve konuyu kendi adıma kapattım. abide diğer konuda takılmıyor yazmıştı, o yüzden fazla umitlenmemek lazım. Ancak çıkma kol bulunursa denenebilir.

ozzy fakat bu arkadaş tesisat için önceki konuda olduğu gibi kablonun ayrı bir soketle hazır bulunduğu şeklinde açaıklamıyor, sinyal soketinin 2 ve 8 pinlerinin boş mu dolu mu olduğunu sorguluyor?
tesisat için ona bakmak gerekiyor.

OzzY
30/10/2012, 13:39
Soket değişmiş olabilir detayları tam hatırlamıyorum 1-2 sene gecti üzerinden. Önemli olan beyinde olması veya aktive edilebilmesi. Onu çözdükten sonra tesisat soket kablo her türlü halledilir. Beni vazgecirende beyin oldu

Ziyaretçi051
30/10/2012, 16:17

ozan biz 2008 yılında deneme yapalım dedik bütün özellikleri aynı sadece cruse farklılığı olan araçların bady computer leri ve ecu leri birbirlerinden farklıydı.sadece kol takmayla bitse hallederdik ayrıca şimdide takmak isteyen varsa tesisatını badye çekmek kolu takmak proksi yapmak için ücret almadan yardımcı olacağımın sözünü veriyorum.Du hast içinde eğer yanıma gelirse bodysinin programlanması için yardımcı olacağım bakalım kaç kişi çıkıpta tamam diyecek :d

firari83
30/10/2012, 18:34
ozan biz 2008 yılında deneme yapalım dedik bütün özellikleri aynı sadece cruse farklılığı olan araçların bady computer leri ve ecu leri birbirlerinden farklıydı.sadece kol takmayla bitse hallederdik ayrıca şimdide takmak isteyen varsa tesisatını badye çekmek kolu takmak proksi yapmak için ücret almadan yardımcı olacağımın sözünü veriyorum.Du hast içinde eğer yanıma gelirse bodysinin programlanması için yardımcı olacağım bakalım kaç kişi çıkıpta tamam diyecek :d
bursa'da olsaydın ben kurban olmaya hazırdım:))

OzzY
30/10/2012, 18:57

Can i taniyormusun abi? En satıyordu aksilikler oldu ben bi durtiyimde konuşalım çırakta lazımdır sana :D

makeles
30/10/2012, 21:39
heyecan verici bir gelişme.
başarılı olursa bu olayı belgesel şeklinde filme al forumdan 19.951 üye izleyeceği garanti.. :)
ben sabırsızlıkla sonucu takip edeceğim.

gorkem kaan
30/10/2012, 21:40
fun paketlerin dolu donanımlısında hız sabitleyici hillholder vb donanımlar var. benim aracımda bu cc yok acaba sinyal koluyla birlikte aktif hale geçermi bende merak ettim yinede mantıken bilgisayara baglayıp aktif etmek gerekir.

firari83
30/10/2012, 21:41
Dikkatimi çeken bir konu daha var, seri1 gp lere cc oluyormuş sıkıntı yokmuş gibi birşey okudum.

https://img141.imageshack.us/img141/980/aaaaazy.jpg

oki gp seri1 de oluyorda evolarla ilgili bilgin var mı?

bu cihaz sende var ama başka illerde nerde var
saygılar

tuncaykcd
30/10/2012, 21:49
arkadaşlar bende aracı alırken özellikle hız sabitleme olsun uzun yolda çok işe yarar diye almıştım . fakat istatistik yapılsa uzun yol yapanlarda bile yüzde 5i geçmez kullanan sayısı yollarda kural ihlali yapan o kadar çok kişi varki hız sabitleyipte gidemiyorsunuz yada sıkılıp kapatıyorsunuz aracım 60binde toplasan 5 kere ancak kullanmışım 400 lira verecekler bir kere daha düşünün derim

OzzY
30/10/2012, 21:54
Konu almış başını yürümüş. Bu gün biraz daha araştırma yaptım. Bizim Puntolarda Cruise controlü sağlayan body computer. elearn a göre cc olanla olmayan araçta kol ve tesisat dışında hiç bir fark yok. Bu arada pimleri yanlış yazmışım, 8 ve 10 numaralı pim olacak.

Ayrıca bir fransız ve italyan forumunda bu işlemi yapanlar var, ve herkes çok memnun,
adresi:
des amoureux de Fiat - Punto - 500 - Bravo ... ? le sujet - [TUTO] Montage du régulateur de vitesse d'origine (https://puntomag.fr/viewtopic.php?f=11&t=4986)

..:: Grande Punto ::.. ? Leggi argomento - [TUTORIAL]Smontaggio airbag + volante + sostituz. devioguida (https://www.grande.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=33450)

Dikkatimi çeken bir konu daha var, seri1 gp lere cc oluyormuş sıkıntı yokmuş gibi birşey okudum.

Son olarak, İzmir'liler için, 'ta cihazımız var. Yazılımını ben yükledim. MultiEcuScan ve kabloları 'ta var. Hatta ekran görüntüsünüde göndereyim bakın, CC aktive edilebiliyor.

https://img141.imageshack.us/img141/980/aaaaazy.jpg
İzmirde olmak vardı :D

arkadaşlar bende aracı alırken özellikle hız sabitleme olsun uzun yolda çok işe yarar diye almıştım . fakat istatistik yapılsa uzun yol yapanlarda bile yüzde 5i geçmez kullanan sayısı yollarda kural ihlali yapan o kadar çok kişi varki hız sabitleyipte gidemiyorsunuz yada sıkılıp kapatıyorsunuz aracım 60binde toplasan 5 kere ancak kullanmışım 400 lira verecekler bir kere daha düşünün derim

valla ben devamlı kullanıyorum gerektiğinde düğmeye basıyorum devreden çıkıyor yol açıldımı yine düğme hoop aynı hızdayım :D kesinlikle büyük konfor ama yorgun olunca uyku getiriyor :D

OzzY
30/10/2012, 21:55
hatta bunların çift hafızalılarını yapsalar :D bi 121 bide 99 kaydetsem tam süper olacak :D

Ziyaretci035
30/10/2012, 21:58
İtalyan forumlarında okuduğum kadarıyla evo'larada yapan varmış, Haftasonu puntişi bilgisayara bağlayıp kolu takmadan cc yi aktif edeceğim, sonrada body computerdan cc ışığını yaktırmayı deneyeceğim. Vaktimde olursa direksiyonu söküp tesisat var mı bakarım :) Eğer bilgisayardan sıkıntısız aktif olursa tesisat olmasa bile ne yapar eder o kolu oraya takarım :) Hem aracımın değeri artar :)

Bu arada bu bayramda, pedal aydınlatmaları, kapı altı aydınlatmaları ve parkları yakınca devreye giren submarine aydınlatmaları yaptım :) İsteyen olursa fotoğraf çekerim :)

makeles
30/10/2012, 22:01
bende hız sabitleme olsaydı kesin bağdaş kurup otururdum.
bi de hız değil de yakıt tüketimi sabitleme olsa süper olurdu. :)

Ziyaretçi034
30/10/2012, 22:01
herkes cc müptelası olmuş :D

ilk başlarda heves edip açıyordum ama son dönemde varlığını bile unuttum diyebilirim.

birde cc sanki yakıt tüketimini arttırıyormuş gibi geliyor, fikri olan var mı?

makeles
30/10/2012, 22:03
İtalyan forumlarında okuduğum kadarıyla evo'larada yapan varmış, Haftasonu puntişi bilgisayara bağlayıp kolu takmadan cc yi aktif edeceğim, sonrada body computerdan cc ışığını yaktırmayı deneyeceğim. Vaktimde olursa direksiyonu söküp tesisat var mı bakarım :) Eğer bilgisayardan sıkıntısız aktif olursa tesisat olmasa bile ne yapar eder o kolu oraya takarım :) Hem aracımın değeri artar :)

Bu arada bu bayramda, pedal aydınlatmaları, kapı altı aydınlatmaları ve parkları yakınca devreye giren submarine aydınlatmaları yaptım :) İsteyen olursa fotoğraf çekerim :)

aydınlatmaları görüp canımız çekecek ama ben görmek isterim.. :)
yakınlarda bir tanıdık olsa içime sine sine yaptırabilsem keşke..
not. istanbul bahçelievler civarı.. :P

makeles
30/10/2012, 22:05

ilk başlarda heves edip açıyordum ama son dönemde varlığını bile unuttum diyebilirim.

olmayanı ister insanoğlu.. :)
manuelde yakıtı arttırır tabi ki. otomatik şanzımanlarda daha az yakar.

tayfux
30/10/2012, 22:09
ben istanbulda semtten semte giderken bile kullanıyorum İstanbuldan Aydına 10 saatte falan gidiyorum toplasan 1 saat ayağım gaz pedalına değimiyor diyebilirim benim için bulunmaz nimet puntişimi satmamın nedenlerinden birtanesiydi..inanılmaz yakıt tasarrufu ve inanılmaz rahatlık kesinlikle tavsiye ederim..

OzzY
30/10/2012, 22:45
bende hız sabitleme olsaydı kesin bağdaş kurup otururdum.
bi de hız değil de yakıt tüketimi sabitleme olsa süper olurdu. :)
abi senin işine yaramaz :D puntonunkini bilmiyorumda focusunki en fazla 180e sabitliyor :D:D

3 şekilde arttırır
1 yavaşladıktan sonra tekrar hızlanmayı CC yaparsa gaza biraz yüklenir artar
2 rampa çıkarken CC olmadan çıkışta biraz yavaşlamak çok etkiler tüketim CC ona bakmadan gazı verir arttırır
3 manuel arabada vites küçültmek yerine yüksek vites devam edilirse arttırır.

aydınlatmaları görüp canımız çekecek ama ben görmek isterim.. :)
yakınlarda bir tanıdık olsa içime sine sine yaptırabilsem keşke..
not. istanbul bahçelievler civarı.. :P
Ankaraya bekleriz :D

Xenophan
30/10/2012, 23:28
Manuel vitesli 1.3mjt evo kullanıcısı bir elektronik mühendisi olarak şunları söyleyebilirim düz yolda cc ile giderken yakıt tüketiminiz düşüyor.
Rampa çıkarken hızı sabit tutmak için kendisi gaza yükleniyor bu noktada yakıtınız artıyor ama hızınız sabit olduğunu unutmayın.
Rampa inerken tam tersi gazı kesiyor.

Normalde rampa çıkarken siz ayağınızı gazda sabit tutuyorsunuz ama hızınız düşüyor.

Ayağınızı frene yada debriyaja dokunduğunuzda cc direk devreden çıkıyor. Bu noktada rampa çıkmadığınız sürece düşük viteste devirli gitmek sadece sizin dikkatinize kalmış birşey.

Bu arada aydınlatma fotolarını bağlantı noktalatı ile bende görmek isterim:)

Evo'dan tepetaklak ile gönderildi.

makeles
30/10/2012, 23:55
hız sabitleme sistemi ile manuel kullanımı karşılaştıracak olursak -özel bir yazılım yoksa- kesinlikle manuel kullanımda yakıt daha az çıkar.. topoğrafyaya göre en uygun hızı seçebilme imkanımız var. topografik bir navigasyona entegre çalışan hız sabitleme sistemi olsa çok verimli olurdu. en iyisi google araçlar tabi ki.. =P

OzzY
31/10/2012, 00:13
hız sabitleme sistemi ile manuel kullanımı karşılaştıracak olursak -özel bir yazılım yoksa- kesinlikle manuel kullanımda yakıt daha az çıkar.. topoğrafyaya göre en uygun hızı seçebilme imkanımız var. topografik bir navigasyona entegre çalışan hız sabitleme sistemi olsa çok verimli olurdu. en iyisi google araçlar tabi ki.. =P

manuel kullanımlada hızı sabit tutarsak bişey değişmez.

dincsoy16
31/10/2012, 00:34
İzmirde olmak vardı :D

valla ben devamlı kullanıyorum gerektiğinde düğmeye basıyorum devreden çıkıyor yol açıldımı yine düğme hoop aynı hızdayım :D kesinlikle büyük konfor ama yorgun olunca uyku getiriyor :D

oncelikle vediginiz bilgiler icin tesekkurler.dediginiz gibi examiner ile cc koluna proxy yapilip aktif edilebiliyor.bunlari bende arastirip bilgi sahibi olmustum.daha oncede bahsetmistim arkamda servis destegi var.bu isi nasipse bir cc kolu bulur bulmaz halledecegime adim gibi eminim.

yakit konusuna gelince varsin fazla yaksin hic onemli degil uzun yolda 10 saat pedala basmaktansa fazla yakit yakmasi bence daha mantikli :D

Sent from my GT-I9100 using

Du Hast
31/10/2012, 00:39
Ankara'ya gelince yanındayım abicim :) (Cuma ya da C.tesi bir ön görüşme yapalım, gerisi çözülür zaten)

cihankardes
31/10/2012, 01:08
Şu punto'nun elektriklisi çıksa da rahatlasak ya :D
Hepimiz kafayı yicez sonunda, cc varken bile yakıt artar mı diye düşünüyoruz :)

altug35
27/09/2014, 11:54
arkadaşlar herkeze slm öncelikle gp1.3 m.j var bende 2008 cruze control taktırmak istiyorum izmirdeyim maliyeti nedir ve neresi yapıyor sağlıklı olarak bilgisi olan var mı acaba cevaplarınızı bekliyorum..