PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hız ve devir

ümit yanardağ
14/01/2007, 20:34
sayın gp kullanıcıları 26 aralıkta aldığım gp şu an 500 km fazla hızlı sürmüyorum ama aracında sağır olmasını istemiyorum kullanıcı kitabında hızlı kullanabileceğim bir kilometre yazmıyor kaç kilometreden sonra aracımı istediğim gibi kullanabilirim.:( :confused:

Auto engineeR
14/01/2007, 20:39
benim serwis ustamın önerdiği,uyguladığım, we son ama son derece memnun kaldığım uygulamayı anlatayım:
şehiriçinde yüksek dewirlere çıkma (benzinlilerde 4000 ciwarı) ani hızlanma yawaşlama yapma. şehirlerarası yol en uygunu. 1 saat boyunca 90-110 arası hızını değiştir. 1 saat dolduktan sonra 3-4-5. witeslerde yüksek dewirleri zorla (6000-6500). bu şekilde motor sağır kalmaz we motora zarar da wermezsin. 5000 kmden sonra gönlünce kullanabilirsin

OzzY
14/01/2007, 20:47
benim serwis ustamın önerdiği,uyguladığım, we son ama son derece memnun kaldığım uygulamayı anlatayım:
şehiriçinde yüksek dewirlere çıkma (benzinlilerde 4000 ciwarı) ani hızlanma yawaşlama yapma. şehirlerarası yol en uygunu. 1 saat boyunca 90-110 arası hızını değiştir. 1 saat dolduktan sonra 3-4-5. witeslerde yüksek dewirleri zorla (6000-6500). bu şekilde motor sağır kalmaz we motora zarar da wermezsin. 5000 kmden sonra gönlünce kullanabilirsin
en mantıklı uygulama

ümit yanardağ
14/01/2007, 20:57
çok teşekkür ederim dostlar en yakın zamanda deneyeceğim
sağlıcakla kalın

h k
14/01/2007, 21:09
ben ilk 3-5 gün sakin kullandim sonra Allah ne verdiyse giristim 8D

kutlay
15/01/2007, 01:40
aracı ist.dan aldım.. plaka takmadan direk ank.ya getirdim, aldığımın dakikasında! hız 180.ni gördüm. rodaj hikaye!! şimdi 22.500.deyim canavar gibi maşallah!!

Sezgintr
15/01/2007, 11:09
Ben aldığım günü 180 yapmıştım :)

KAANİTO
15/01/2007, 13:18
arkadaşlar 6000 - 6500 devir diyorsunuz da benim araba 5000 - 5500 de gaz kesiyor bu nasıl oluyor.bende mi bir anormallık var acaba

Misafır
15/01/2007, 13:20
5000 de devir kesmesi normal.
araçta devir kesici var.
motorun zarar görmesi ve ömründen çalmaması için 5000 devirde devir kesiyor.

ORACLE
15/01/2007, 15:58
arkadaşlar 6000 - 6500 devir diyorsunuz da benim araba 5000 - 5500 de gaz kesiyor bu nasıl oluyor.bende mi bir anormallık var acaba

senin araç dizel arkadaşım.Yukarıda bahsi geçen araç benzinli

civcivx
15/01/2007, 16:16
Ama bu yorumu yapan usta dizel araç için yorum yapmış. Bkz. Auto_ engineeR'in aracı :D

Yeni araçlarda (benzinli) ilk 1000-1500 km boyunca 4 bin d/d'yi geçmemek ve hız olarak 120 km/s.nin üzerine çıkmamak yeterli. Ayrıca ani dur-kalk yapmamak ta atlanmamalı.

blackpunto35
15/01/2007, 16:41
ya arkadaşlar bende 1,4 77 var yükleniyırum ama düz yolda 160 ın üstüne çıkmıyor normalmi

Gianfranco
20/01/2007, 00:42
Herkes baska birsey soyluyor. Benim bildigim kadariyla artik arabalarin cogunda rodaj olayi yok. Sadece 1000 km ye kadar fazla yuklenmeyin sonra dilediginiz gibi kullanin. 4000-5000 km yuklenmessiniz motorun sagir olma ihtimali olabilir.

Ayrica bir tanidigimin denedigi bir yontem vardi. Gunde bir kere redline yaptigi zaman gayet iyi sonuc verdigini soyledi.1.2 micra da denedik.Sanirim 80 hp olmasi lazim. Arabanin performansi su anda gercekten mukemmel.

Sezgintr
20/01/2007, 03:31
Banada servis arabayı ilk aldığım günü gaza bas basabildiğin kadar biz burdayız bişey olursa şimdi olsun garantiden değiştiririz sen korkma dediler. Bende ilk aldığım günden beri 4500dv gelmeden vites değiştirmiyorum. Yakıtı çok etkiliyor ama boşver araba zaten az yakıyo.

Notorious
20/01/2007, 11:36
Bende servisteyken önüme gelen ustaya sordum.Hepsi aynı şekilde söyledi.Rodaj olayı yoktur, imalat esnasında gerekli uygulamalar yapılıyor, özel bir şey yapmana gerek yok dediler.

Mısafir
20/01/2007, 11:59
ya arkadaşlar bende 1,4 77 var yükleniyırum ama düz yolda 160 ın üstüne çıkmıyor normalmi

Normal. Bende de tek kapı active var. İzmit istanbul gidip geliyorum sık sık. 1.4 77 BG için iyi bi hız çok zorlama derim. Eski arabam 106'ydı. şehir içi süper di ama şehirler arası ağlıyodum yollarda 110 da bağıra bağıra gidiyodu. Ondan motor olarak bi farkı yok bu arabanın ama sadece şunu söyliyim normal seyrimde hafif hafif jazz dinlerken bi bakıyorum 140 la gidiyomuşum ortalama. Eski araba olsa bağırtıdan duramazdım. 140 normal. 160-165 de yaptım araba kendini kaybetmedi ama gerek yok derim ben. Güvenli sürüş sınırı sanki 140 gibi geliyor bana bu arabada ..

sengullerstu
20/01/2007, 15:03
slm ben fiat yetkili servisinden servis teknik uzmanı bülent vandan aracınızın sağır kalmaması için yapmanız gereken işlem 10.000 km ye kadar motorunuzu yüksek devirlerde kullanmanızı tavsiye ederim araç biraz fazla yakıt yakacaktır ama performansı istediğiniz düzeye gelecektir

the_Algn
20/01/2007, 15:15

normal sayılır son hızı 165km zatii ama gösterge hatasınıda hesaba katarsak 170-175 göstermelii

BGRAYS
20/01/2007, 20:48
slm ben fiat yetkili servisinden servis teknik uzmanı bülent vandan aracınızın sağır kalmaması için yapmanız gereken işlem 10.000 km ye kadar motorunuzu yüksek devirlerde kullanmanızı tavsiye ederim araç biraz fazla yakıt yakacaktır ama performansı istediğiniz düzeye gelecektir

benım aracım 17 binde bıraz performanssız kullandım peki gec mi kaldım bundan bassam yuksek dewirli kullansam degisir mi?

Muhendis06
21/01/2007, 14:09

Bunlar tabiki birer hurafedir. Arkadaslar, merak etmeyiniz, motorunuz kör veya sagir olmaz. Bir deli kuyuya tas atar, 40 akilli cikartamaz. Nerden cikartiyorsunuz bu sagirlik durumlarini yahu? 8M Size kim ki aracinizi surekli yuksek devirlerde kullanmanizi tavsiye eder, bilin ki aracinizin daha erken asinmasi ve motorunun erken bakim gerektirmesinden baska ise yaramaz.

Haa, motor benim, ister kirarim ister basarim derseniz o ayri... iyi surusler.. 8C

BGRAYS
21/01/2007, 14:17
Bunlar tabiki birer hurafedir. Arkadaslar, merak etmeyiniz, motorunuz kör veya sagir olmaz. Bir deli kuyuya tas atar, 40 akilli cikartamaz. Nerden cikartiyorsunuz bu sagirlik durumlarini yahu? 8M Size kim ki aracinizi surekli yuksek devirlerde kullanmanizi tavsiye eder, bilin ki aracinizin daha erken asinmasi ve motorunun erken bakim gerektirmesinden baska ise yaramaz.

Haa, motor benim, ister kirarim ister basarim derseniz o ayri... iyi surusler.. 8C

izmana 5lt yazmısın o degerleri yakalıya biliyo musun benım 6lt den asagı dusmuyo da

Auto engineeR
21/01/2007, 14:32
daha önce yazmıştım :

Muhendis06
21/01/2007, 14:53
izmana 5lt yazmısın o degerleri yakalıya biliyo musun benım 6lt den asagı dusmuyo da

Bgrays, benim guzergahim hic yokus icermeyen, ortalama suratimin yol bilgisayarina gore 45-50 kmh arasi degistigi, sabah ve aksam 20 ser km olan bir yol. Yolun %60 i sehir disi sayilir. Araci hircin kullanmiyorum. Sakin bir surusle, 2000-3000 dd araliginda vites degistirerek ve mumkun mertebe 2000 dd motor hizinda gidiyorum. Arabam sagir ve kör olmadi :p su siralar 10 bin km ye gelmek uzereyim. Ortalama tuketimim en soguk havalarda (-5 ~ 0 C) 5,5 lt /100 km den yukariya cikmadi. Benim motor da mi bir anormallik var? Zaten bu makina bundan fazla yakit tuketseydi coktan satip kurtulurdum. En basindan sorunlu basladik cunku, motor disinda hic hevesim kalmamisti :D

BGRAYS
21/01/2007, 15:07
anladım acıklaman ıcın saol ya bnm cogu sehırdısı sayılır ama gene de yuksek gercı sehırıcıne gırdın mıydı fena gırıyorum o yuzden bıde bıras sert kullanmamın da etkısı wardır zaten

uzman
21/01/2007, 19:19
arkadaşlar bu araçlar,bir makinedir,belli bir düzen ve düzenek içerisinde çalışır,motor açma olayı için değişik söylentiler maalesef var,bu araçlar insan değilki form tutsun-açılsın, burada uygulanması gereken kitapçıkda belirtilen kurallar çerçevesinde belirtilen km.leri geçmek ondan sonra dilediğince kullanmaktan ibarettir,buna açmak değil alıştırmak diyebiliriz,günümüz motorları ne kadar da gelişen teknolojinin son ürünleri olsa da sıfır hata ile üretilememekte çok küçük değerlerde uyumsuzluklar olabilmekte bu nedenlede motorun parçalarının birbirine tam uyumu için birbirine zorlamadan alıştırılması gerekir.Burada dikkat edilmesi gereken asıl nokta,motorun düşük devrlerde (Belli bir devrin altında,bu devir her araçta değişmekle birlikte mj motorlarda sanırım 1750 devrin altında)sürekli kullanılmaması gerekir,böyle uzun süreli kullanılması halinde motor,yakıtı verimli olarak yakamıyacağı için çiğ olarak atmaya başlayacak,bu nedenlede motor kurumlanma yapacağı için,örneğin 1248 cc.lik hacim daha aşağılara düşecektir,bundan dolayı da motorun verimi düşer,bu gibi durumlarda da motora carbon clear uygulaması yapılabileceği gibi,motorun -özellikle şehirlerarası yolda- yüksek devirde belirli bir süre kullanılmasıda olumlu netice verir.

padawantr
21/01/2007, 19:49

Ya özür dilereyerek bir soru sormak istiyorum. Merak ettim.
Şimdi babamın çalıştığı şirkette 2 adet Peugeot var. sanırım 2003 modeller ve km de sanırım 100bin'i devirmiş. Malum şirket arabası. Fakat şöyle bi deneyimim oldu. Bu arabalardan biri süper güzel giderken diğeri resmen gitmemek için direniyo. Ben de babama sordum ne var dedim bu arabada. O da şöyle bir yanıt verdi. Dedi ki iyi giden arabayı ilk alındığından beri bizim şöförler kullanıyo. Gitmeyeni ise bir müdür'e verdiler o gidip geliyodu dedi. Sanırım adam ilk başta gayet sakin selamet kullanmış ki iki araba arasında bu kadar fark olmamalı bence. Plaka bile ardışık bu araçların. Bu bir aracın motorunun iyi açılmış, diğerininkinin ise açılmamış olduğunu göstermez mi?
Yani hurafe gibi de gelmiyo bana. Bi aydınlatma yapsan..

baycep
21/01/2007, 21:35
benim babam eskiden araba tamiri yapar, yani tamirciydi, emekli oldu geçenlerde turktelekomda çalışan 2006 model mazda pikabı 3-4 ay kullandı araba sıfır olmasına rağmen hiç gitmiyormuş oğlum bu arabayı sağır açmışlar dedi, servise sordum adam bana ilk 1000-2000 kmde arabayı çok yorup yokuşta bayırda bayıltma ama arabanın hakkınıda ver motoru açılsın yoksa sağır olur hocam dedi....

Sezgintr
21/01/2007, 23:46
Ver gazı boşver bak 11000km olucak ne arabalara kafa tutuyo namuzsuz. Aldığım günden beri mazotunun hesabını yapmadım verdim gazı şimdi canavar gibi kaçıyo arkadaşta 1.6 golf var gel kapışalım diyorum çocuk bi türlü yediripte kapışmaya gelmiyo benim kaybedeceğim bişey olmaz ama eğer geşersem onu işte ozaman çenemden kurtulamayacağını biliyor.
Bi komşumuzda da cadyy var lafa gelince trafikte tokatlamadığım araba kalmıyo diyo hadi kapışalım deyincede bu kamyonet seninki araba diyo daha bi babayiğit bulamadım. Herkeste daha yüksek motorlu arabayla geçilirsek korkusu var.

Korhan
22/01/2007, 00:13

Ben bu üyeyi (sengullerstu) bizzat tanıyorum .Hatta buranın adresini de ben verdim. Gerçekten Servis Teknik Uzmanı yani. söylediği de hurafe değil. İlk başlardaki kullanıma bağlı olarak performans değişebiliyor. DH'de bununla ilgili ayrıntılı bilgi var.

microab
22/01/2007, 00:23
Ben tahmin etmiştim,kesin Korhan üye yapmıştır bu arkadaşı diye 8O

pdr42
22/01/2007, 06:32
yaw bu motor acma oalyını servise sormsutum yok ole bişey istediğin gibi kullan dedier ama benim arac sanki drnilen tabirle sagır oldu gibime geliyor neden derseniz 4< viteste falan gaz yemiyor gibi basıyorum basıyorum banamısın demiyor arkadas anlamısta deilim ya

unik06
22/01/2007, 09:41
Bgrays, benim guzergahim hic yokus icermeyen, ortalama suratimin yol bilgisayarina gore 45-50 kmh arasi degistigi, sabah ve aksam 20 ser km olan bir yol. Yolun %60 i sehir disi sayilir. Araci hircin kullanmiyorum. Sakin bir surusle, 2000-3000 dd araliginda vites degistirerek ve mumkun mertebe 2000 dd motor hizinda gidiyorum. Arabam sagir ve kör olmadi :p su siralar 10 bin km ye gelmek uzereyim. Ortalama tuketimim en soguk havalarda (-5 ~ 0 C) 5,5 lt /100 km den yukariya cikmadi. Benim motor da mi bir anormallik var? Zaten bu makina bundan fazla yakit tuketseydi coktan satip kurtulurdum. En basindan sorunlu basladik cunku, motor disinda hic hevesim kalmamisti :D

aynen mühendis06 8O

bnmde 25km ve neredeyse tamamı şehirler arası sayılır (eskişehir yolu, konya yolu) ve en fazla 5.6 oluyor :)

genelde 5.3 -5.2 de oynar ama :D

kara yılan
10/02/2007, 01:23
ata ne kadar idman yaptırırsan o kadar hızlı koşar

Mısafır
10/02/2007, 02:41
ben arabayı ılk 2 3 bın km
her devırde kullandım anı gazlamalar yapmadan yuksek devırlerde uzun sure kalmadan bı rodaj gecırdım sımdı motorumdan cok memnunum...

ABNEW
10/02/2007, 15:13

+12345...
Motor dediğimiz bir insan olmadığı için ne sağır olur ne kör olur.Yalnız sürekli düşük devirde kullanılan araçlarda kurumlanma olabileceğinden bir miktar performans kaybı olabilir.Yeni araç almış arkadaşlara kendimce birkaç tavsiyem olacak:
-Motor soğukken özellikle kışın ilk 5-10km boyunca yüksek devirlere çıkmayın.(2500d/d)
-İlk birkaç bin km boyunca motoru fazla zorlamamaya çalışın.
-Sürekli kısa mesafelerde araçlarınızı kullanmayın.En azından motor ısınana kadar bir miktar yolunuzu uzatın.
-Km olarak dolmasa bile yağ, yağ filtresi ve hava filtresini düzenli olarak değiştirin.Özellikle az km yapanlar ve araçlarını kısa mesafede ve kış şartlarında kullananlar.
-Lastik basınçlarının doğruluğundan emin olun.
-Sürekli yüksek ve düşük devirde araç kullanmaktan kaçının.
-Bir de yakıtı OPET ten alın:)

otoritec
11/02/2007, 20:24
160 ve üzeri gidiyorum farkında diilim stabilite süppper ve sessiz... yüksek devirlerde kullanmaya gelince zaten 3000 altında vites değiştirince oluyo yani boğuluyo ;=)) saygılarımla

ABNEW
11/02/2007, 20:34
Boğulma olmaz da hızlanma güçlüğü olabilir:) Zaten gereğinden daha düşük devirde seyrederken benzin pompasından gııırrr diye bir ses duyarsınız...

Little F.K
11/02/2007, 20:36
160 ve üzeri gidiyorum farkında diilim stabilite süppper ve sessiz...

Stabilite bence çok iyi değil.Biraz rüzgar varsa 140 tan sonra oynuyo araba.

ABNEW
11/02/2007, 20:44
Stabilite bence çok iyi değil.Biraz rüzgar varsa 140 tan sonra oynuyo araba.

Yan rüzgardan bir miktar etkilenebiliyor araçlarımız ama yüksek süratlerde gerçekten tok bir gidişi var GP lerin.Eskisine göre oldukça aşama kaydetmiş gerek süspansiyon gerekse iz mesafesi olarak...

otoritec
11/02/2007, 20:51
adeta bir kuğu gibi süzülüyo maşallah 180 vs. farketmiyo dedğim gibi nazar değmesin....

red shark
12/02/2007, 01:35
Bu konuyla ilgili bir şey söylemek istiyorum ben aldığımda arabayı 500km ye kadar hiç zorlamadım.Baktımki sonra olmuyor arabada hiç bir canlılık yok bende sıkıştırmaya başladım.İlk başlarda 6. viteste araba gideyimmi gitmeyimmi diye kararsızdı.şuanda 10800 km oldu ve 6. viteste bile ivmelenmeyi hissettiriyor.Yani işin sırrı limitöre ha girdi ha girecekken vites değiştirmekte:tabe: Yüksek devir kararında olduğu taktirde hiç bir zaman motora zararlı değildir aksine çok yararlıdır.Motorunuzun sağır kalmaması için devirli kullanın benden tavsiye.