PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj sıyırması

cuhadar
27/10/2012, 11:48
bayramın 1. günü 2008 1,3 mtj 90 lık 6 vites arabam seyahat anında yaklaşık 120 km hızla giderken gittikçe hız gaybettti ve sonra durdu motor çalışıyor ama hareket yok çekici ile servise aldık debriyaj sıyırması diyorlar 23000 km de aracım bu km de araç debriyaj sıyırırmı ?acemi sürücüde değilim. arabnın garantisi devam ediyor garantiden karşılanırmı? karşılanmazsa ne kadara mal olur? yardımlarınızı bekliyorum .şimdiden teşekkürler.

tayfux
27/10/2012, 11:55
debriyaj olaylarını kolay kolay garantiden karşılamazlar ama yine de siz bastırın..

M@GIC
27/10/2012, 13:51
balata gibi malzemeler garanti kapsamını girmiyor ama siz bastrın en azında uygun indirim alırsınz.
Geçmiş olsun.

Bigbrother
27/10/2012, 14:20
22 bin km'deki aracın baskı-balatası bitmez... Fabrikasyon hata olduğunu ifade ederek garantiden değişimini isteyin.

Bu arada hiç yokuş yukarı giderken veya yarım debriyaj yaptığınız zamanlarda yanık debriyaj kokusu aldığınız oldu mu?

yolcu27
27/10/2012, 14:31
bayramın 1. günü 2008 1,3 mtj 90 lık 6 vites arabam seyahat anında yaklaşık 120 km hızla giderken gittikçe hız gaybettti ve sonra durdu motor çalışıyor ama hareket yok çekici ile servise aldık debriyaj sıyırması diyorlar 23000 km de aracım bu km de araç debriyaj sıyırırmı ?acemi sürücüde değilim. arabnın garantisi devam ediyor garantiden karşılanırmı? karşılanmazsa ne kadara mal olur? yardımlarınızı bekliyorum .şimdiden teşekkürler.

baskı balata bitmesiyse eger bu debyaj sıyırması dedikleri. 23 bin de baskı balata çok çok zor bitmesi. ama farklı birşeyse bilemeyeceğim

Bigbrother
27/10/2012, 14:48
baskı balata bitmesiyse eger bu debyaj sıyırması dedikleri. 23 bin de baskı balata çok çok zor bitmesi. ama farklı birşeyse bilemeyeceğim

Debriyaj sıyırması; Baskı balatanın sürtünme yapan yüzeyinin aşırı sürtünmeden/ zorlanmadan dolayı sıyrılması olayıdır... Batalanın yenilenmesi gerekir...

OzzY
27/10/2012, 19:12
geçmiş olsun, normalde garantiye girmez ama bastırın. volant masrafınızda var 1000tlyi gecer.

bitmez diyenler buyrun gelin 100mde bitiretim balatanızı...

karakushasan
27/10/2012, 19:32
aşırı yük, yokuşta zorlama vs vs vs geçmiş olsun...

krm1983
27/10/2012, 19:38
Geçmiş olsun ama normal kullanımda 23binde baskı balata bitimi için çok az.

Sent from my iPad 2 using

Bigbrother
27/10/2012, 20:40
geçmiş olsun, normalde garantiye girmez ama bastırın. volant masrafınızda var 1000tlyi gecer.

bitmez diyenler buyrun gelin 100mde bitiretim balatanızı...

Bitirmek istersen yani bu amaçla denersen zaten bitirirsin ama normal kullanımda bunun olmaması lazım... Demek istediğim buydu...

OzzY
27/10/2012, 21:04
Bitirmek istersen yani bu amaçla denersen zaten bitirirsin ama normal kullanımda bunun olmaması lazım... Demek istediğim buydu...

bazı yanlışlar kullanıcılar tarafından doğru olarak bilinip normal kullanım sayılabiliyor. özellikle belirtmeyince bu kmde hiç bitmez gibi anlam çıkabiliyor.

Nasıl olsa duruyor diye kırmızı ışıkta yarım debriyajda bekleyen çok şöför gördüm, km yazmıyor ancak balatayı götürüyor.

onur3606
27/10/2012, 21:17
Eğer önceden belirtileri mevcutsa yüksek hızda ısınmadan dolayı arızalanmış olabilir. Gördüğüm kadarıyla puntoların debriyajları aşınmamışsa çok yumuşak ve hidrolikleri genelde alttan kavrayacak şekilde ayarlı. Debrijayın ne zaman sertleştiğini ya da kavramanın çekişten düşmenin ne zaman başladığını düşünerek arızanın birden mi yoksa kullanımdan veya hatalı montajdan dolayı zamanla mı oluştuğunu tesbit edebilirsiniz.

cuhadar
28/10/2012, 16:14
bazı yanlışlar kullanıcılar tarafından doğru olarak bilinip normal kullanım sayılabiliyor. özellikle belirtmeyince bu kmde hiç bitmez gibi anlam çıkabiliyor.

Nasıl olsa duruyor diye kırmızı ışıkta yarım debriyajda bekleyen çok şöför gördüm, km yazmıyor ancak balatayı götürüyor.
haklısınız ama okadar acemi yada tecrübesiz sürücü değilim.ilginize teşekkür ederim.

Bigbrother
28/10/2012, 16:47

Kırmızı ışıkta nasıl yarım debriyaj beklenir ki? Araba sürekli zorlanır o anda... bunu yapan varsa normal değildir heralde...

firari83
28/10/2012, 17:22
evet bence bunun en mekul rakamı 60bin falan olmalı
accent kullandım 100 bin km de daha debriyaj değimedi
babamda c4 var 120 bin de daha yeni değişecek
forumda 40 binde değiştiren duydum
bi ara cliolarla ilgilenmiştim 60bin den önce değiştiren duymadım

bu yüzden ben bunda bir fabrikasyon hatası olduğunu düşünüyorum.
bu arada şunun da belirtmek lazım. her türlü balatadaki as oranını azalttılar ve dayanma süreleri azalttılar. bu da çevreci bi önlem

OzzY
28/10/2012, 18:25
haklısınız ama okadar acemi yada tecrübesiz sürücü değilim.ilginize teşekkür ederim.
yanlış anlaşılmasın sizin için değil genel olarak yazdım.

Kırmızı ışıkta nasıl yarım debriyaj beklenir ki? Araba sürekli zorlanır o anda... bunu yapan varsa normal değildir heralde...

dediğim gibi yapan, söyleyene kadar doğru olduğunu düşünen çok var, acemilik demekte yanlış mesela bence. servis şöförü bile gördüm frene basmak yerine yarım debriyajda bekleyen.

miskofalez
28/10/2012, 18:56
Debriyaj sıyırması trafiğin yoğun olduğu yerlerde dur kalkların bol olduğu yerlerde de olabilir bunun acemilikle alakası yok aracın ilk sahibi sen değilsen belki senden önceki arkadaş hor kullanmıştır patinaj falan ,aracı birilerine veriyosan onlar belki hazır sen yokken fırsattan istifade hor kullanmıştır bu işler çok boyutlu :)

cuhadar
28/10/2012, 23:28
Debriyaj sıyırması trafiğin yoğun olduğu yerlerde dur kalkların bol olduğu yerlerde de olabilir bunun acemilikle alakası yok aracın ilk sahibi sen değilsen belki senden önceki arkadaş hor kullanmıştır patinaj falan ,aracı birilerine veriyosan onlar belki hazır sen yokken fırsattan istifade hor kullanmıştır bu işler çok boyutlu :)
aracın ilk sahibi benim ve aracı benden başka kimse kullanmıyor.teşekkürler ilginiz için.

miskofalez
29/10/2012, 00:00
O zaman geriye tek bir seçenek kalıyo sen acemi bir şoförsün :D(şaka ) servis ne dedi gösterdiğinde elbet sormuşsundur bu kilometrede olucak iş mi diye ?

Bigbrother
29/10/2012, 09:28
Umarım garantiden hallederler. Benim volan garantiden değişiyor...

PARS
29/10/2012, 12:47
Benim punto 130 bin oldu daha debriyaj değiştirmedim nıssan var babamda 170 binde ondada değişmedi

makeles
29/10/2012, 15:14
90bin km oldu bende de debriyaj ve frenler değişmedi. fakat bir hafta önce bir akrabam toyota versonun vites kutusu vs. komple ele aldı. 100metrede halletmiş.. :)

smartmavi
29/10/2012, 22:50
Bana debriyaj gibi gelmiyor. Giderken bir anda bitmez o.

Golf arabamda olmuştu. Parçayı tam hatırlamıyorum ama tekerleklere hareket veren akslardan biri kopmuştu. Araç tekiyle hareket etmiyor.

Ziyaretci040
30/10/2012, 10:08
Ben arabayı 72000 km de aldım daha gideri vardı ama kafamda kalmasın diyede değiştirdim. 80000 diyin siz ona.