PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İntercooler iptal edilirse ne olur?

Ziyaretçi048
24/10/2012, 14:42
Aracımda siyah duman problemim vardı. Bütün sistem elden geçmişti bir kez daha bakalım dedik intercooleri yerinden söktük suyun içinde basınçlı hava bastık. Sonuç : 3 yerinde delik çıktı. Malum bayram arefesi olduğu için direk bağlayın dedim ustaya.Önümüz kış zaten soğuk hava girecek motora. Görevi havayı soğutmak değilmi bunun yoksa başka görevide varmı.. Bildiğim kadarıyla eski 1.4 HDI ve aynı motora sahip TDCI lerde intercooler yok. Yenilerde var..İntercooleri iptal edip düz boru taktık şimdilik. Usta turboyu bozarsın dedi bana mantıklı gelmedi. Sizce ne gibi zararı olabilir? araç multijet bu arada

PaRaDoXPoYRaZ
24/10/2012, 14:44
benimde intercooler de delik var delikten yag bile atıyo bayadır öylece kulanıyorum sorun yok walla. takip

Budweiser
24/10/2012, 15:49
Turbo emeceği hava nın sıcaklıgı soguklugu ile kısa vadede bozulacağını zannetmem ama yaptığınızında çok sağlıklı olduğunu söyliyemem. Kısa zamanda yan sanayide olsa uygun lt hacim ve boyutlarda bi cooler takmanızı tavsiye ederim.

rockforever
24/10/2012, 16:15
turbo nar gibi olur sonrasını sen düşün

OzzY
24/10/2012, 16:21
benim bildiğim kadarıyla turboda sıkışıp ısınan hava intercoolerdan geçerek soğuyup motora gidiyor.

Du Hast
24/10/2012, 16:26
İntercooler olmazsa turbo falan ısınmaz arkadaşlar. İntercooler turboyu soğutmaz, turbodan basılan basınçlı havayı soğutup motora gönderir. yani turboya birşey olmaz. tam aksine turbolag dediğimiz turbonun yeterli havayı basması için geçen süre azalır.
kışın bende pek sorun olacağını sanmıyorum. Bartında kışlar nasıl geçer bilemem ancak soğuk geçiyorsa ve yakıtta artma, siyah dumanda artma gibi durumlar yoksa öyle kullanılabilir.
Sıcak havaya nazaran Motora giren soğuk havada her zaman daha fazla hava molekülü vardır. haliyle birim hacimde daha fazla hava mevcut olur. İntercooler bunu sağlar. E bu hava neden ısınır derseniz, turbo bildiğiniz üzere havayı alır sıkıştırıp gönderir. Sıkışan hava ısınır.
zaten 75 hp'lik araç kışın performansa çok etki edeceğini düşünmüyorum ancak yakıt, çekiş, duman olayını kesin gözlemek gerekir.

Ziyaretçi048
24/10/2012, 16:37
Can bey duman olayımı hatırlarsınız sanırım. Video falanda çekip koymuştum..O yüzden söktük intercooleri delik çıktı 3 yerden .Daha önce bilgisayarla defalarca turbo basıncını kontrol etmiştik..Normal çıkmıştı.. Bir kaç kez uğuldama sesi gelince tüm hortumları tekrar kontrol etmek farz oldu.. ünlü otoda orjinal fiyatı 100 tl zaten. Taktırıcamda acelesi varmı yokmu onu bilemedim. Siyah duman biraz daha azaldı normal hale geldi diyebilirim. Psikolojikte olabilir..Haftaya kargolar çalışmaya başlayınca alacağım zaten. Merak ettiğim bu süre içinde bir zararı olurmu? Birkaç kez arkadan arkadaş takip etti siyah duman testi yaptık şu anda iyi gibi

rockforever
24/10/2012, 16:42
İntercooler olmazsa turbo falan ısınmaz arkadaşlar. İntercooler turboyu soğutmaz, turbodan basılan basınçlı havayı soğutup motora gönderir. yani turboya birşey olmaz. tam aksine turbolag dediğimiz turbonun yeterli havayı basması için geçen süre azalır.
kışın bende pek sorun olacağını sanmıyorum. Bartında kışlar nasıl geçer bilemem ancak soğuk geçiyorsa ve yakıtta artma, siyah dumanda artma gibi durumlar yoksa öyle kullanılabilir.
Sıcak havaya nazaran Motora giren soğuk havada her zaman daha fazla hava molekülü vardır. haliyle birim hacimde daha fazla hava mevcut olur. İntercooler bunu sağlar. E bu hava neden ısınır derseniz, turbo bildiğiniz üzere havayı alır sıkıştırıp gönderir. Sıkışan hava ısınır.
zaten 75 hp'lik araç kışın performansa çok etki edeceğini düşünmüyorum ancak yakıt, çekiş, duman olayını kesin gözlemek gerekir.

Turbo Şarj Çalışması - Servisci.NET (https://video.google.com/videoplay?docid=2332884906694131208#)
kırmızı bölge direk sıcak egzoz gazını alacagı için aşırı ısınır ve diğer taraftan giren havayı ısıtıp perf kaybı oluşturur ...

OAGP1960
24/10/2012, 19:47
Bir an önce tercihan ya orijinalini alıp taktırmanızı, ya da tamiri mümkünse bir an önce tamir ettirip taktırmanızı yani, intercooler olmaksızın kullanmamanızı tavsiye ederim. İyi bayramlar.:)

Ziyaretci032
24/10/2012, 20:26
orkun abi diyorsa dogrudur :)

ben de cooler olmadan kullanmamanizi tavsiye ederim, hava ne kadar soguk olursa olsun motor icinin sicakligi bir sure sonra oldukca yukseliyor bu nedenle motora giren hava yine sicak olacaktir. performans kaybi ve yakit artisi olarak geri donebilir bu durum size.

Ziyaretçi048
24/10/2012, 21:21
Bayram sonrası ilk işim o olacak. teşekkürler. yoksa kışı geçirecektim :)

OAGP1960
24/10/2012, 23:45
orkun abi diyorsa dogrudur :)

ben de cooler olmadan kullanmamanizi tavsiye ederim, hava ne kadar soguk olursa olsun motor icinin sicakligi bir sure sonra oldukca yukseliyor bu nedenle motora giren hava yine sicak olacaktir. performans kaybi ve yakit artisi olarak geri donebilir bu durum size.

Çok teşekkür ederim Doğukan'cığım, hayırlı bayramlar sevgili kardeşim.:)

GP COSKUN
24/10/2012, 23:59
iptal edilirse motorunuzun gücü ve performansı düşer
çünki
hava soğuk ike hava moleküllerinin arasındaki boşluk daha azdır
yani birim hacim de varolan molekül miktarı fazladır
silindirin yanma odasına gönderilen hava soğuk olduğunda daha fazla oksijen sığabilir
ve bu şekilde daha sağlıklı ve volümetrik yanma meydana gelerek daha fazla güç elde edilir
turbo intercooler yok diye ısınmaz
intercooler turbodan hava geçtikten sonra basınçtan dolayı ısınan genleşen havayı soğutmaya yarayan elemandır
yukarıda bir arkadaşımız turbo kızarır ifadesi kullanmış
eğer ıntercoolerdan turboya hava verilseydi teori doğru olurdu ancak söylediğim gibi ıntercooler turbodan geçip ısınmış havayı soğutup silindirlere gönderir
kısaca ıntercoolerı iptal ederseniz güç kaybı ve bunun yanında yakıt tüketimi ile karşılaşırsınız

cihankardes
25/10/2012, 01:21
İntercooler logonun altındaki ızgaranın olduğu yer dimi? Ara sıra orayı basınçlı suyla yıkıyorum ki daha iyi soğutsun.

Doğru mu yapıyorum?

SteinGP
25/10/2012, 01:28
cihan o radyatörde olabilir. görmek lazım tam olarak :)

Ziyaretçi048
25/10/2012, 01:50
İntercooler logonun altındaki ızgaranın olduğu yer dimi? Ara sıra orayı basınçlı suyla yıkıyorum ki daha iyi soğutsun.

Doğru mu yapıyorum?

Evet en alttakı ızgaranın hemen arkasında. En once ıntercooler , arkasında klıma radyatoru en arkada su radyatoru var. Basınclı suyu tutarsanızda yandan tutmayın duz tutun. petekler alımınyum hemen egılıyor hıc hava gecırmez o zaman

cihankardes
25/10/2012, 02:16
cihan o radyatörde olabilir. görmek lazım tam olarak :)

Oymuş Can, sabah evonun alt ızgaradan bi bak:) Hüsamettin abinin de yazdığı gibi. netten de fotoğrafına baktım tipi aynı.

Klima radyatörü nerede acaba? onu da yıkayın diyorlar nazikçe.

Ziyaretçi048
10/11/2012, 20:47
evet arkadaşlar .. konunun başlığındada belirtiğim üzere intercooler iptal edilirse ne olur?

Bugün intercoolerim ve yeni hortumlarım geldi..
mis gibi takıldı..
size tavsiyem sakın ama sakın intercoolerdeki yağ kaçaklarını ihmal etmeyin. araç şu anda zıpkın gibi oldu. meğer intercooleri sökünce iptal edince araç gitmiyormuş. Dünya varmışi dedim. alt devirlerde araç gitmiyor yığılıyordu. şimdi gaz vermeden kalkıyor yerinden. arada bir turbo hortumlarınızı ve intercoolerinizi kontrol ettirin

GP COSKUN
10/11/2012, 20:55
evet arkadaşlar .. konunun başlığındada belirtiğim üzere intercooler iptal edilirse ne olur?

Bugün intercoolerim ve yeni hortumlarım geldi..
mis gibi takıldı..
size tavsiyem sakın ama sakın intercoolerdeki yağ kaçaklarını ihmal etmeyin. araç şu anda zıpkın gibi oldu. meğer intercooleri sökünce iptal edince araç gitmiyormuş. Dünya varmışi dedim. alt devirlerde araç gitmiyor yığılıyordu. şimdi gaz vermeden kalkıyor yerinden. arada bir turbo hortumlarınızı ve intercoolerinizi kontrol ettirin

bknz.13 nolu mesaj :scooter0:

Ziyaretçi048
10/11/2012, 21:42
bknz.13 nolu mesaj :scooter0:

Haklıymışsın coşkun ustam. Araç kendine geldi. Peki sormak istediğim bir soru var size.1.3 Multijet 75 hp aracımın rolantideki yağ basıncı üst kapaktan ölçtük ilk çalıştırmda 1.2 bar 1-2 dk sonra 1 bar 5 dk dan sonra da yavaş yavaş düşüyor motor tam ısınınca 0.6 bara kadar düşüyor. bu normalmi? Usta yağ pompası bozuk dedi . Yeni pompa sipariş ettim. Eğer düzelmezse motoru açacağız dedi. Sizce motor ısındıkça basınç kaybı pompadanmıdır? Motorun yatakları burçları sekmanları pistonları sübaplar iticileri silindir kapağı daha 20 bin km oldu değişeli

GP COSKUN
11/11/2012, 11:49
0,6 bar düşük
sana özelden ayrıntılı olarak mesaj attım