PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volant Sorunu...

Bigbrother
23/10/2012, 18:17
Arkadaşlar aracım 2009 model Bravo Emotion 1.6 Jtd 120 bg. Henüz 54 bin km'de ve bakımları düzenli olarak yapılıyor. Bugün motorda gaz verdikten sonra tak tuk sesler duymaya başladım.

Araç garantili olmasına rağmen araya bayram gireceğinden bir an önce sanayideki tanıdık Fiat ustama gittim. Volanttan olabileceğini ve garantiden yapılması gerektiğini söyledi. Garantiden değişmez ise yaklaşık 1.000 TL masraf çıkacağını söyledi.

Ama biliyorsunuz ki servislerde baskı balata işlerini pek garantiye sokmuyorlar. Acaba bunu daha ucuza mal edemez miyiz? Bir de henüz 54 bin km'de olan bir aracın volantı bu kadar kolay arıza yapar mı? Aracı böyle kullanmaya devam edersem ne gibi sorunlar ile karşılaşırım? Şaşkınlık içerisindeyim...

ametist
23/10/2012, 18:26
bence önce servise danışın, onların yaklaşıma göre gerekirse b planı yaparsınız.

onurciko
23/10/2012, 18:54
Abicim geçmiş olsun tekrardan.Inşallah garanti kapsamında olur bu iş.

tayfux
23/10/2012, 19:02
hocam astra h kasalarda bu sorun çok var..opellerde baskı balata bittiğini farketmiyorsun ve araba volantı da yiyor böylece ikisi birden değişiyo 1500 liraya falan çıkıyor araç onun için servis 60 bin yerine 50 binde değişim öneriyor..

Bigbrother
23/10/2012, 19:24
hocam astra h kasalarda bu sorun çok var..opellerde baskı balata bittiğini farketmiyorsun ve araba volantı da yiyor böylece ikisi birden değişiyo 1500 liraya falan çıkıyor araç onun için servis 60 bin yerine 50 binde değişim öneriyor..

Volant ücreti ne kadar acaba? Markadan markaya değişiyordur gerçi...

Bigbrother
23/10/2012, 19:34
Abicim geçmiş olsun tekrardan.Inşallah garanti kapsamında olur bu iş.

Sağolasın Onur... Umarım yaparlar garantiden...

kadir07
23/10/2012, 19:41
Benim baskı balata değişirken volant da bitik çıkmıştı oda değişti tabi.yaklaşık 1.5 sene önce serviste volant fiyatı 880 tlydi.Parça lazım olursa indirimli alabileceğim parçacı arkadaşım var bana birmottan 880tl lik volantı 650tl ye getirtmişti haberin olsun...

tayfux
23/10/2012, 19:43
Volant ücreti ne kadar acaba? Markadan markaya değişiyordur gerçi...
hocam benim araç 90lık astra h baskı balata ve volan serviste yapılırsa 1500 liraya falan çıkıyormuş..

Bigbrother
23/10/2012, 21:32
Benim baskı balata değişirken volant da bitik çıkmıştı oda değişti tabi.yaklaşık 1.5 sene önce serviste volant fiyatı 880 tlydi.Parça lazım olursa indirimli alabileceğim parçacı arkadaşım var bana birmottan 880tl lik volantı 650tl ye getirtmişti haberin olsun...

Eyvallah Kadir teşekkür ederim.

Ben iyisi mi garantiyi zorlayayım o zaman... Hadi parça 750 TL olsun işçilik ile 1.000 TL olur ustamın dediği gibi... Yuhh be sanki BMW'ye biniyoruz...

Bigbrother
23/10/2012, 21:38
İnternetten volant için araştırma yaptığımda baskı balata volant ve hidrolik debriyaj bilyası için fiyatın 1.100 TL olduğunu öğrendim...

Peki volantı bozulan aracın baskı balatasında sıkıntı olur mu? Volantın bozulmasında kullanıcı hatası var mıdır? 54 bin km'deki araçta volant bozulur mu?

tayfux
24/10/2012, 00:17
İnternetten volant için araştırma yaptığımda baskı balata volant ve hidrolik debriyaj bilyası için fiyatın 1.100 TL olduğunu öğrendim...

Peki volantı bozulan aracın baskı balatasında sıkıntı olur mu? Volantın bozulmasında kullanıcı hatası var mıdır? 54 bin km'deki araçta volant bozulur mu?
hocam baskı balata bittiği içişn volant biter genelde..ama tabi volantta da sıkıntı olabilir..zaten senin aracının baskı balata değişim zamanı gelmiş sen debriyajı çok kullanıyorsan yada ayağını üstünde falan bırakıyorsan yemesi normal..

fotobelit
24/10/2012, 10:05
Volant taşlansa(torna).Ustanız taşlamadan bahsetmedimi?Daha ucuza gelir idare edersiniz..Gerçi okadar söküldükten sonra komple değişse daha iyi..

Bigbrother
24/10/2012, 13:15
hocam baskı balata bittiği içişn volant biter genelde..ama tabi volantta da sıkıntı olabilir..zaten senin aracının baskı balata değişim zamanı gelmiş sen debriyajı çok kullanıyorsan yada ayağını üstünde falan bırakıyorsan yemesi normal..

Ben henüz 54 bin'de baskı-balatası biten araca binmedim. Opel ve Ford kullandım ve böyle bir sıkıntıya karşılaşmadım. Baskı-balatanın benim gözümde en az 100 bin km gitmesi lazım çünkü ben sakin ve titiz kullanan birisiyim.

Bu arada aracın kavramasında hiç bir sıkıntı yok. Çekişi maşallah gayet iyi yani debriyajda problem yok.

Bigbrother
24/10/2012, 13:18
Arkadaşlar,

Bugün servise uğradım ve volantın arızalı olduğunu söylediler. Garantiden değişecekmiş. Parça fiyatı ise yaklaşık 1.800 TL'ymiş... Bravo'nun 120 bg'lik motorunun volantı sadece bu araca özelmiş. Doblo ve Linea'lardaki parça farklıymış bu arada bilginiz olsun. Yani direkten döndük bu sefer :) Uzatılmış garanti kurtardı beni... Garantilerinizi uzatın arkadaşlar... Parçalar çok çok pahalılanmış Euro'nun artmasından sonra...

Bu arada motorda EGR sorunu da tespit edildi. Ayarı bozukmuş... Bunun için ayrı konu açacağım :)

Herkese iyi bayramlar dilerim...

multispace
24/10/2012, 17:52
hadi geçmiş olsun :) gelişmeleri bildirirseniz seviniriz

krm1983
24/10/2012, 17:58
Neyseki ucuz şekilde atlatmışsınız.

Sent from my iPad 2 using

onurciko
24/10/2012, 18:38
Bu garanti olayı iyi birşey valla:)

Bigbrother
24/10/2012, 18:41
Bu garanti olayı iyi birşey valla:)

Gerçekten öyle Onur... Yoksa yok yere 1.800 TL verecektik ya da sanayilerde parçacı dolaşacaktık...

Bigbrother
29/10/2012, 23:09
Aracımın volanı bugün garantiden değişti.

Araçta rölantide var olan titreşim de ciddi seviyede azalmış oldu ve aracı ilk aldığım zamanki titreşime yerini bıraktı. Gayet memnun kaldım bu işten... Garantim sağolsun :)

halils2
29/10/2012, 23:33
volantta sıkıntı olduğunu nasıl anlarız??? balata volanta ne gibi zarar verebilir acaba???

tayfux
29/10/2012, 23:49
volantta sıkıntı olduğunu nasıl anlarız??? balata volanta ne gibi zarar verebilir acaba???
özelikle Opelde hiç anlayamıyorsun ama fiatta genel olarak debriyaj kaçırmaya başlıyor araba baya titreme yapmaya başlıyor..

halils2
30/10/2012, 11:22
özelikle Opelde hiç anlayamıyorsun ama fiatta genel olarak debriyaj kaçırmaya başlıyor araba baya titreme yapmaya başlıyor..

aracı aldığımda titreme vardı sonraları baya arttı baskı balatayı değiştirdim sorun ortadan kalktı ama bazen sert kalkışlarda titreme yapıyor yine eğer sorun volanttaysa değiştirmek mi gerek yoksa torna mı yaptırmalıyız?

tayfux
30/10/2012, 20:13
aracı aldığımda titreme vardı sonraları baya arttı baskı balatayı değiştirdim sorun ortadan kalktı ama bazen sert kalkışlarda titreme yapıyor yine eğer sorun volanttaysa değiştirmek mi gerek yoksa torna mı yaptırmalıyız?
sen debriyaj ile baya oynuyorsun sanırım değiştirdiysen öle hemen bitmez ama çok debriyaj kullanıyorum diyorsan tekrar sıkıntı doğmuş olabilir ayrıca 77 liklerin kalkışta hafif titremesi normal..biraz gaz vererek kalkmayı dene titremezse araba sürüş tarzını değiştir :)

halils2
31/10/2012, 02:43
sen debriyaj ile baya oynuyorsun sanırım değiştirdiysen öle hemen bitmez ama çok debriyaj kullanıyorum diyorsan tekrar sıkıntı doğmuş olabilir ayrıca 77 liklerin kalkışta hafif titremesi normal..biraz gaz vererek kalkmayı dene titremezse araba sürüş tarzını değiştir :)
ışıklarda yarım debriyajla kesinlikle beklemem ama normal sürüş esnasında çok sık vites değiştirdiğim söylenebilir. biraz gazla aracımın rahat kalktığının farkındayım da sürüş tarzını değiştir derken sabit bi vitesle sürekli gitmem gerekiyorsa o çok sıkıcı :) zaten manuel araç almamın sebebi de viteslerle oynamak :) öyle bile olsa bu durum normal mi ki???
ayrıca arkadaşımda 2006 punto var aynı model km ler yaklaşık aynı onun baskı daha değişmedi bildiğim kadarıyla ama onda kalkışlarda vs sorun yok pedalı sert o kadar ama benim aracımdaki titreme aldığımdan beri vardı baskı balata değişince 1 2 deneme yaptım titreme yok gibi bir şeydi baskı değişeli yaklaşık 15 20 bin falan oldu bu aralar bakıyorum sert kalkışlarda titrme yapıyor sakin kullanıyorum ben de neticede aracın gücü belli demek istediğim aracımda bir sorun varsa yaptırayım da daha büyük sorunlara neden olmasın. bu durumu nasıl açıklığa kavuşturabilirim?

tayfux
31/10/2012, 10:25
ışıklarda yarım debriyajla kesinlikle beklemem ama normal sürüş esnasında çok sık vites değiştirdiğim söylenebilir. biraz gazla aracımın rahat kalktığının farkındayım da sürüş tarzını değiştir derken sabit bi vitesle sürekli gitmem gerekiyorsa o çok sıkıcı :) zaten manuel araç almamın sebebi de viteslerle oynamak :) öyle bile olsa bu durum normal mi ki???
ayrıca arkadaşımda 2006 punto var aynı model km ler yaklaşık aynı onun baskı daha değişmedi bildiğim kadarıyla ama onda kalkışlarda vs sorun yok pedalı sert o kadar ama benim aracımdaki titreme aldığımdan beri vardı baskı balata değişince 1 2 deneme yaptım titreme yok gibi bir şeydi baskı değişeli yaklaşık 15 20 bin falan oldu bu aralar bakıyorum sert kalkışlarda titrme yapıyor sakin kullanıyorum ben de neticede aracın gücü belli demek istediğim aracımda bir sorun varsa yaptırayım da daha büyük sorunlara neden olmasın. bu durumu nasıl açıklığa kavuşturabilirim?
ancak açıp bakman lazım :D ama bende hafif titreme kalkışta normal bunu sıkıntı yapma müziğin sesini aç arabanın keyfine bak derim ben..bir diğer seçenek te senin aracının aynısından çevrende kullanan varsa git ver arabanı o binsin bakalım sana diyecek mi titriyor diye demiyorsa normaldir sende onun aracına bin dene bakalım titremenin aynısı var mı?

gtanfer
01/05/2013, 21:35
Bikac ay gecmis uzerinden ama hala devam ediyorsa ayni sorununuz sanayiye gidin ve debriyaj takozuna baktirin muhtemelen ondan kalkista titreme yapar ucuz bi parca ama can sikar iscilikle beraber 80 tlye falan cikarsiniz sorununuz cozulurse lutfen buraya yazin

halils2
01/05/2013, 21:48
Bikac ay gecmis uzerinden ama hala devam ediyorsa ayni sorununuz sanayiye gidin ve debriyaj takozuna baktirin muhtemelen ondan kalkista titreme yapar ucuz bi parca ama can sikar iscilikle beraber 80 tlye falan cikarsiniz sorununuz cozulurse lutfen buraya yazin

debriyaj takozu? hiç duymadım daha önce.

cihankardes
02/05/2013, 00:27
Vites kulağı da denebilir :D

mmmtrn
08/10/2014, 20:56
Bigbrother, benzer bir sorunu ben de yaşadım. pm den ulaşmaya çalışacam.