PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk yağan yağmurlarda lastik inmesi

wosswoss
23/10/2012, 10:22
Arkadaşlar günaydın.
Sabah arabaya binmek için gittiğimde birde baktımki sağ ön lastik inmiş. Yavaş yavaş benzinliğe kadar gidip komple şişirdim..Bakalım akşama kadar inecekmi.. daha öncede yine yılın ilk yağmurları yağdığında sol arka lastiğim inmişti ve aynı şekilde şişirmiştim. sonra acaba patlakmı diye 1 gün bekledim herhangi bir inme söz konusu olmadı..1 ay boyuncada o lastiği hiç şişirmedim ve yine herhangi bir inme olmadı..bende dedim birisi indirdi herhalde lastiği kıllığına.. fakat dün yine ilk yağmur yağdı ve bu sabahta sağ ön lastik inmiş..araba otoparkta duruyor birisi indirmiş olamaz..yine şişirdim bakalım akşama kadar inecekmi.. böyle her yağmurda niye iniyorki?? bi kaçak olsa daha sonrada inmesi lazım.. araç 55bin kmde 2008 model ve lastikler hiç değişmedi..değişmesinede daha gerek olmadığını söylemişti ..hatta bu inen lastikte stepne lastiği 2010 yılında sıfır takıldı..daha 10bn km anca yapmıştır.

rbcn
23/10/2012, 10:44
o kadar yağmur yağdı daha hiç bir lastiğim inmedi bence iyi bi lastikçiye danışın derim

eexelanss
23/10/2012, 10:45
Valla konu çok ilginç ama bende sol ön ve sağ arka lastiğimde aynı sorunu yaşıyorum.
Benimki yağmurla felan alakalı değil onu biliyorum. çünkü üç dört aydır bu sorunu yaşıyorum..
Her indiğinde havaları tamamlıyorum. Ama bazen bir gecede iniyor bazen aylarca gidiyor bazen bir hafta sonra inmiş oluyor. Hatta bazen araca binip hareket edeceğim zaman kontrol ediyorum hiç birşey yokken gideceğim yere vardığımda hava sı inmiş oluyor. :)
lastiklerime hep 33ps basarım havası inen lastikler öyle 20-25 ps ye felan düşmüyor 9-10 ps lere kadar düşüyor..
3 Ayrı lastikçiye götürdüm. Sibop diplerinin sıkı olup olmadığına bile baktılar ama hiç biri en ufacık bir patlak yada kaçak bulamadı.. ama hala devam ediyor.
Çıldırmamak içten bile değil:D
Aklıma birtek şu geliyor.. Bunuda bir başkası söylemişti. Aracı park ederken yada yoldaki çukurlarda aracın ağırlığının uygulamış olduğu baskı ile jant kenarlarından hava kaçırması olasılığı. lastik ölçüleride orjinal ama öyle bir ihtimal olabilirmi bilmiyorum.

wosswoss
23/10/2012, 10:58
valla ben 6-7 ayda bir bu sorunu yaşıyorum garip bi sorun.. 2-3 haftada bakarım lastiklerin bacınç değerine 32 yapıyorum ben hep.. taş çatlasın 30'a falan düşüyor..ama mesela o ilk inen sol arka lastik hiç inmedi 1 senedir bir daha..inş. bu ön lastikte öyle olur ve inmez...şmdi yeni lastik alsam 800-1000tlden aşağı değildir adam gibi lastikler..

fotobelit
23/10/2012, 12:16
Lastiği iyicek kontrol edin,vida çivi vs.girmiş olmasın..

krm1983
23/10/2012, 13:27
1 ay önce bizde yaşadık aynı durumu. Araç 2 defa uzun yol yaptı hiç inme yok lastikte.

Sent from my iPad 2 using

wosswoss
23/10/2012, 13:57
gösterdim lastikçiye bişey yok dedi ama artık değiştirin dedi..michelin energy saver 4 lastik 680 tl fiyat verdi.

ahmet4646
23/10/2012, 14:19
geçen benim aracın lastiğide inmişti hava vurdum 2-3 hafta oldu bir sorun yok bence hava sıcaklığıyla alakalı sıcaktan soğuğa geçince genleşme fln yapıyor galiba

celenlee
23/10/2012, 14:31
Havanın soğumasıyla ilgili bir durum olabilir.
Hava molekülleri ile ilgili.

Eğer hava soğuyunca moleküller küçülüyorsa, inen lastiğinizde/jantınızdaki kılcal/mikro bir problem yüzünden olabilir.

onur3606
23/10/2012, 14:45
Teneke jantlarda bazen çukura düşünce lastik havayı tamamen bırakabiliyor, ayrıca zamanlı zamansız inmelerin de sebebi jantlardaki eğrilikler olabilir, önceki aracımda 3 kez yetkili serviste gösterdiğim tekerdeki hava azalması sorununu bulamadılar, iyi bir lastikçide jantı tekerden çıkarıp jantın eğriliklerini giderdiklerinde sorun halloldu.

farukileri
23/10/2012, 15:03
jantların kenarlarında hava kaçıran bir bölge var mı yok mu buna baktırın; belki havaların soğumasından dolayı jantların büzülmesi ya da lastikten kaynaklı olarak bir hava kaçağı yaşıyor olabilirsiniz.

levan34
24/10/2012, 02:19
sorunu boşyere lastikte aramayın...sorun jantlarda...üstte bazı arkadaşların yazdığı gibi...küçük'te olsa çukur ve tümseği ziyaret ettiysen eski havayı unut.

Sparco34
24/10/2012, 11:27
jantların yamuk olabilirmi

mike51
24/10/2012, 13:22
benzer bi durum bende yaşadım 3 4 ay öyle gitti o indi ben bastım ama her zaman inmiyor bazen basıyorum 15 gün gidiyor ben 1 gün gitmiyor lastiğe çivi girmiş kanalların arasına görünmüyor park ederken çivinin üstüne denk gelirse iniyor gelmezse inmiyor olay buydu

wosswoss
24/10/2012, 18:22
bgn sabah yine inmişti lastiklerim bende doğru lastikçiye gittim ve hemen söküp baktılarki bi yerden hava kaçırıyor..yamasını yaptılar balansını ayarladılar..janttada kenardan çok hafif bir bükülme var.. onu torna ettirmedim..zaten 4 tane yeni lastik alacaktım onları alırken 4 jantıda torna ettirirm.10 tlye hallettm işimi şu anda canavar gibi.. izmir ata sanayi paşa rot balans ;)