PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1. ve 2. Viteste Gelen Ses Yardım

muhendis0429
21/10/2012, 19:14
Merhaba arkadaşlar, dün grande fire 2009 aracımı bir arkadaşa verdim 5-6 saat onda kaldı. Bugün ben aracı kullanırken 1. ve 2. viteste gaza yüklenince birbirini sıyıran dışlerin çıkardığı sesi andıran garip bir ses geldiğini farkettim. Ses bayağı şiddetli ve sadece 1. ya da 2. viteste gaza fazla basınca geliyor. Yani 3000 devirin üstünde falan. Yokuşta kalkarken 1. vitesde gaza biraz basmak gerektiğinden bu ses çok fena geliyor. Sesi aracın içindeki herkes radyo açıkken bile çok rahat duyabiliyor. 3. vites ve üzerinde ses yok nedir çözemedim. Benzer bir sorunu daha önce yaşayan arkadaşımız varsa bildiklerini paylaşabilir mi?
(Not gözüm gibi baktığım arabamı bir daha kimseye vermem)

tayfux
21/10/2012, 19:41
zaten neden olduğunu anlamam ama arabayı başkasına verince hep böyle şeyler başa geliyor enteresan.geçmiş olsun hocam sorununuzu bende anlamadım belki aktarma organından geliyor olabilir incelemek lazım sesin tam olarak nereden geldiğini söyler misiniz?

mike51
21/10/2012, 20:05
benim aklıma aks dişlisi gibi geliyor yani aktarma organı ama çekişte kaybeder araba oda olmaya bilir bi tamirci yolu görünür sana:)

muhendis0429
21/10/2012, 20:39
zaten neden olduğunu anlamam ama arabayı başkasına verince hep böyle şeyler başa geliyor enteresan.geçmiş olsun hocam sorununuzu bende anlamadım belki aktarma organından geliyor olabilir incelemek lazım sesin tam olarak nereden geldiğini söyler misiniz?

Başkası arabayı bizim gibi kullanmıyoda o yüzden oluyo, uyuz olurum başkasının arabasını isteyip kullananlara, kırmamak için veriyoruz sonra başımıza bunlar geliyo, hayatımda kimsenin arabasını istemedim çok acil bir durum olmazsa istemem de, adamlar gezmek için milletten araba dileniyo ya :@

rbcn
21/10/2012, 21:20
Gecmis olsun ins ucuz atlatirsiniz

sent from my new ipad

halils2
21/10/2012, 22:15
kardeş şu bahsettiğin sesi kaydedebilir misin kayıt yaptıracak kadar çok yüksek bi ses mi ? günahını almayım ama arkadaşınız aracınızı baya baya zorlamış sanki :(
babama bile vermek istemiyorum aracımı çünkü hiç dikkatli araç kullanmaz. çok tutucuyumdur başkasına araç verme konsunda :(

volume23
21/10/2012, 22:29
Usta arabanın altına eğilip şanzımanın olduğu yere bakarmız tam altından denge kolu geçiyor.Eğer altını vurmuş ise yamulmuştur.Gaza yüklenince oraya sürtüyor büyük ihtimal.

GT-I9100 cihazımdan 2 ile gönderildi

muhendis0429
21/10/2012, 22:32
Dayanamadım, akşamın bu vaktinde aracı kaldırma çıkardım ve altına baktım, aracın altında motorun tam altına denk gelen yerde aracın enine doğru uzanan bir demir çubuk var, bu çubuk iki ucundan cıvatalı ancak arkadaş arabanın altını sürtmüş heralde ki çubuğun bir ucundaki cıvata kırılmış, böyelce bu demir çubuğun bir ucu boşta kalmış ve egsoz borusuna yaslanmış öyle duruyo, gaza basıncada egsoz borusu bu çubuğu titretiyo ve buda ses çıkarıyo olabilir, ama bu kezde neden sadece 1. ve 2. viteste oluyo diye bir soru geliyo aklıma, eğer bu yüzdense basit ama aktarma organlarında falan ise yandık...

yengecbaris
21/10/2012, 22:33
Geçmiş olsun. İnşallah en kısa zamanda en az masrafla bu durumu atlatırsınız :(

muhendis0429
21/10/2012, 22:38
Usta arabanın altına eğilip şanzımanın olduğu yere bakarmız tam altından denge kolu geçiyor.Eğer altını vurmuş ise yamulmuştur.Gaza yüklenince oraya sürtüyor büyük ihtimal.

Denge kolu dediğin egsoz borusunun altından arabanın enine doğru uzanan yaklaşık yarım metre uzunluğundaki pek kalın olmayan iki ucundan cıvatalı demir çubuk mu? Eğer o ise neyin dengesini nasıl yapıyo bu çubuk, hiçbir görevi olmayan koruma amaçlı bağlanmış bir demir gibi duruyo, araba şimdi dengesiz mi oldu :) bu demirin acil olarak tekrar bağlanması gerekir mi? bayramdan sonra yaptırmayı düşünüyodum.

volume23
22/10/2012, 03:53
Denge kolu dediğin egsoz borusunun altından arabanın enine doğru uzanan yaklaşık yarım metre uzunluğundaki pek kalın olmayan iki ucundan cıvatalı demir çubuk mu? Eğer o ise neyin dengesini nasıl yapıyo bu çubuk, hiçbir görevi olmayan koruma amaçlı bağlanmış bir demir gibi duruyo, araba şimdi dengesiz mi oldu :) bu demirin acil olarak tekrar bağlanması gerekir mi? bayramdan sonra yaptırmayı düşünüyodum.

Hocam o demir hem koruma amaçlı hemde viraja girerken esnemeyi azalttığını düşünüyorum sonuçta boşa kormazlar o demiri bir an önce yaptırırsanız sizin iyiliğinize olur.Serviste değilde tamircinizde daha ucuz yollu halletire bilirseniz kanaatimce.Bendede aynı ses geliyordu levye yardımı ile düzeltmiştim ama benimki kopmamıştı.Arkadaşınız baya sert çarpmış demekki altını.

Ziyaretçi033
22/10/2012, 08:43
Hocam, selamlar. Aynı sorun bende de vardı, 2.5-3.0 devirlerde "goug-goug-..." şeklinde ses geliyordu, daimi değil kesik kesik. Servise gittim, sağ akisten geldiğini ve değişmesi gerektiğini söylediler. Değiştirttim, sorun çözüldü. Çukura falan sert düşmüş olabilir arkadaşınız.

Geçmiş olsun.

fotobelit
22/10/2012, 18:45
Bence arkadaşına bir sor bakalım ne yapmış..Genelde arkadaşın şunu yapmıştır bunu yapmıştır deniyor:):) Sorbakalım ne yapmış..Ona göre ustaya bilgi verirsin vakit ve nakitten kazanırsın..Şimdi tahmini orasına burasına bakıcak usta ekstra masraf çıkartır söyliyim..

muhendis0429
22/10/2012, 19:04
Arkadaşlar bugün Bosh-Car servise gittim arabayı kaldırdılar havaya, motorun altına denk gelen yerde egsoz borusunun altından geçen şasenin sağından soluna uzanan ve şasenin açmamasını sağlamak için koyulmuş bir demir çubuk var. Arkadaş arabanın altını vurmuş ve bu çubuğun bir tarafının cıvatası kırılmış. Boşta kalan çubuk egsoz borusuna dayanmış ve gaza bastıkça egsoz borusundaki küçük titremeler bu çubuğa çarptıkça baya yüksek bir sese sebep olmuş. Kırılan cıvatayı bayağı bir zorlanarak söktüler ve çubuğu yeniden bağladılar. Sonra arabayı indirdiler test ettik ses kayboldu işlem başarılıydı. Bu işlemin bedeli 20 TL. Ancak servise giripte 20 TL ile çıkmak olmaz. Arabayı kaldırınca amortisörlerin patlak olduğu ortaya çıktı ve değiştirdik bu işlemin bedelide 350 TL toplam 370 TL verdik bugün, neye niyet neye kısmet.

volume23
22/10/2012, 19:23
Geçmiş olsun hocam ses işini ucuz yollu halletmişsiniz ama amortisörler tombaladan çıkmış.

tayfux
22/10/2012, 19:54
amortisör 350 lira mı? çok pahalı geldi bana hocam 1 tanesinin ücreti mi bu?

muhendis0429
22/10/2012, 20:49
amortisör 350 lira mı? çok pahalı geldi bana hocam 1 tanesinin ücreti mi bu?

İki amortisör ve işçilik toplam 350 TL

byspayn
22/10/2012, 21:48
Geçmiş olsun.. Emanet verince böyle şeyler olabiliyor bazen ne yazık ki. Çünkü herkes sizin kullandığınız gibi kullanmıyor aracı.