PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracınızın %35 daha az yakıt tüketmesini ister misiniz..?

kadir07
17/10/2012, 22:40
Aracınızın yakıt tüketimi ise aracınızdaki pek çok unsur ile doğru orantılıdır.

Yıldız Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün hazırladığı ‘Aracınızın yüzde 35 daha az yakıt tüketmesini ister misiniz?' çalışması sizin için kaynak olabilir. Bu çalışma ile verilen uyarıları kısaca açıklayalım. Klima çalıştığında 100 km'de benzin tüketimi 1-2 litre artar, araç güneşte kaldığı zaman aracı çalıştırmadan önce camları açarak aşırı ısınmış havayı dışarı atın, Trafiğin yoğun olduğu yerlerde hava klimanın devirdaim sistemini çalıştırın, klima çalışırken camları kapalı tutun.

Yaz aylarında akşam-gece-sabah saatlerinde benzin satın alın. Böylece daha yoğun/daha ağır benzin almış olursunuz. Motorunuzu durdurmadan deponuzu benzinle doldurmayın. Depoyu ağzına kadar yakıtla doldurmayın.

Lastiklerin hava basınçları yeterli olmalı. Lastik hava basıncı düşük araçlarda yüzde 10'a yakın fazla yakıt tüketimi oluşur. Radial lastikler yakıt tüketimini azaltır. Lastiklerin hava basıncını aracınız soğuk iken kontrol edin.

Aracınızı 30 saniyeden fazla rölantide çalıştırmayın. Gitmeye hazır değilseniz aracınızı çalıştırmayın. Kışın hareket etmeden önce motorun ısınması için 1-2 dakika rölanti yeterlidir. Dururken ısıtmak yerine ölçülü kullanarak yolda ısıtın. Bir araç bir saat rölantide çalışırsa 1 litre ekstra benzin tüketir. İstanbul'da yola çıkan 1 milyon araç günde 0,5 saat rölantide çalışsa günde 500 bin litre ekstra yakıt tüketir. Şehiriçi bölgelerde ekonomik ve ideal taşıt hızı 45-75 km/saattir.

Gaz pedalını devamlı nazikçe kullanıp ani kalkışlardan ve duruşlardan kaçının. Olması gereken vitesten düşük viteslerde aracı kullanarak yüzde 45'e varan daha fazla yakıt tüketimine sebep olursunuz. Aracı ani olarak çalıştırıp hızlandırmak normal seyir esnasındaki değerden yüzde 60 daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Aracınızı düz ve sarsıntısız sürün. Düz ve sarsıntısız sürme ekonomik yakıt tüketimine sebep olur. Normal seyir esnasında aracınızın camlarını kapalı tutun.

Açık camlar,100 km/saat hızda yüzde 4 ekstra yakıt sarfiyatına yol açar. Aracınızı 90 km/saat yerine 110 km/saat hızla sürdüğünüzde yüzde 20 daha fazla benzin tüketirsiniz. Aracınızı 20 km/saat ve daha düşük hızla sürdüğünüzde yüzde 50 daha fazla benzin tüketirsiniz. Motorunuzu durdurmadan önce vitesi boşa alınız. Aksi durumda atık yakıt atılmasına sebep olursunuz. Alınan otomobilin yaşı ve 100 km'de tükettiği yakıt önemli bir bilgidir.

Kirli hava filtresi yüzde 10 daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Karbüratörlü araçlar enjeksiyonlulara göre yüzde 10 daha fazla yakıt tüketiyor. Kısa mesafeler için aracı sık sık kullanmak yakıt tüketimini artırır. Eski ve kirli yağ filtreleri motor verimliliğini düşürür. Yolculuk esnasında aracınızı fazla yükle yüklemeyiniz. İstiap haddinin üzerindeki her 45 kg. ek yük, yüzde 7 ekstra yakıt tüketimine neden olur.

Aracınızın egzozundan beyaz duman çıkıyor ve bu en fazla 5 saniye sürüyorsa motor iyidir. Bu uzun süre devam ediyorsa (10 sn.den fazla) motorda bir problem var demektir. Araçta bir-iki ayda bir motor yağının siyah/kahverengi, antifirizin sarı/yeşil, şanzıman yağının pembe/kırmızı, fren sıvısı ve benzinin açık renkte olup olmadığını kontrol edin. Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün hazırladığı ‘Aracınızın yüzde 35 daha az yakıt tüketmesini ister misiniz?' çalışmasından derlenmiştir...

miskofalez
17/10/2012, 22:52
% 50 az yakıt istiyosan kısa mesafelerde minübüse bin :) güzel çalışma saol...

posee
17/10/2012, 22:53
güzel bi paylaşım olmuş teşekkürler

krm1983
17/10/2012, 22:58
Emeğinize sağlık.Bu insafsız zamlardan sonra tasarruf delisi olduk.

Sent from my iPad 2 using

yengecbaris
17/10/2012, 23:09
Bilgi için teşekkürler. Daha fazla tasarruf etmek isteyenler ise -varsa- ecoDrive programını kullanmalı.

ZAK1980
18/10/2012, 00:30
Motorunuzu durdurmadan önce vitesi boşa alınız. Aksi durumda atık yakıt atılmasına sebep olursunuz. Alınan otomobilin yaşı ve 100 km'de tükettiği yakıt önemli bir bilgidir.

Bunu bılmıyordum

kadir07
18/10/2012, 09:43
Eskiden aracımı kulllanırken pek tasarruf kısmını düşünmezdim ama mazot 5tl ye yaklaştıkça mecburen bizde dikkat ediyoruz artık... :(

krakercocuk
18/10/2012, 12:13
artık sıkıldım böyle yazıları okumaktan...yıldırdılar insanları artık..bir güne bir gün rahatça binemiycekmiyiz arabalarımıza acaba..tasarruf etmek istemiyorum artık yeter

coll34
18/10/2012, 12:20
güzel paylaşım teşekkürler

rbcn
18/10/2012, 12:26
geçen arap plakalı bi jeep gördüm v8 6000 motor buradaki 1.3 - 1.0 hatta 0.9 motorlu araçları görünce arka taraflarıyla gülüyorlardır sanırım

ersobas
18/10/2012, 13:21
Motorunuzu durdurmadan önce vitesi boşa alınız. Aksi durumda atık yakıt atılmasına sebep olursunuz. Alınan otomobilin yaşı ve 100 km'de tükettiği yakıt önemli bir bilgidir.

Bunu bılmıyordum

bende bilmiyordum boşa atma olayını yararlı bilgiler gerçekten teşekkürler paylaşım için

Ayberk0616
19/10/2012, 21:32
Benzin 5 tl iken istanbulda ankarada böyle trafik varken %1 bile tasarruf edemezsiniz :D

biancoangelo
20/10/2012, 20:21
Hiiiç birini yapmayacağım çünkü zaten benzin 5 Tl ben tedirgin davranıp nazik oldukça onlar. Zamları Z a m c ı k ları ekleyip duruyo. Bende kendimi sıkmıyorum. Hiç bir prensibe uymuyorum. Giren zaten girmiş. Paylaşım harika bu arada.

aslanerh
29/11/2012, 21:34
Bir İskoç mantığında ve paranın da şu zamanda çok da kolay kazanılmadığını düşünürsek;

kalabalık ve trafik sorunu olan bir şehirde yaşıyorsanız ve örneğin işe gidişiniz trafik yüzünden 1 küsür saat sürüyorsa, trafiğin olmadığı daha erken bir saatte gitmek ve işe gidiş zamanınızı bu durumda neredeyse yarı yarıya azaltmak iyi bir seçenek olabilir. Bu durumda aracınız 1 saat çalışacakken ve belki de saatte ort. 100 km hız ile harcadığınız yakıttan daha fazla yakıt harcayabilme durumu yerine (ort 20-30 TL ya da daha fazla), yarım saat daha optimum bir hızda ve 10-15 TL lik bir yakıt harcayarak tasarruf yapılabilir.

işe her gün araçla gidiyorsanız bu şekilde sadece gidiş saatinizi değiştirerek aylık 200-300 TL tasarruf elde edilebilir.

mtyardim
23/12/2012, 10:14
bilgiler içinteşekkürler

tyilgin
23/12/2012, 10:40
Teşekkürler..

bvulgari
23/12/2012, 10:57
Mesafe kıstası harici anasını ağlatıyorum ben tasarruflu kullanmanın.. Nerdeyse fren yapmayacağım, genelde sadece sürat e değil de devir/sürat 'e bakıyorum.. Ama mevsim itibari ile kullandıgım mesafeler şu sıralar biraz kısa olduğu için yaz ayına göre ortalama 1 lt direk fark ediyo.