PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lastik sorunu.

biyologX
17/10/2012, 13:14
Arkadaşlar geçen hafta kar lastiği aldım. Toyo marka ve 185/60/15 ebatlarında.

Öncelikle alırken balansa soktuğum halde bana belli bir süre sonra tekrar rot balansa sokmam gerektiğini söylediler. Nekadar süre sonra lastiklerimi tekrar balansa sokmam gerekir?

Diğer bir sorun ise lastiğimin hava basıncı. Aracın normal yazlık lastiklerinde (Aracın ilk lastiği) lastik hava basıncı olarak 32 ön 30 arka basıyordum kitapçığında önerildiği gibi. Pamuk gibiydi kasisleri hiç hissetmiyordum. Ama şunki kar lastiğinde Türkiye'deki yol durumlarını da göz önüne alarak 30 ön 29 arka bastım (çünkü 32 ön 30 arka bastığımda sanki taş tekerlerin üstünde gidiyormuşum gibi oldu) ama hala kasisleri sanki kafama sopayla vuruyorlar gibi güm güm hissediyorum. Bu yeni lastiklerime kaç hava basıyım? Yeni olduğu için mi bu durum var? Ön takımlara zarar verir mi?

kitanotr
17/10/2012, 14:01
arkadaşlar daha iyi yorum yapacaktır ama kış lastiğiyle kasislerde daha çok esnemeniz gerekir.şahsen bende oyleydı(mıchelın alpın a4 175/65/15)
ha şu olabılır maluım havalar 7 dereceden sıcak o yuzden olabılır.

Punto_Can
17/10/2012, 15:13
kış lastikleri yazlık lastiklere göre daha sert olduğu için mutlaka konforda fark olacaktır.
bende lassa snowway kullanıyorum, aynısı bende de oluyor, ama michlen alpin toyo ve lassa kadar sert olmadığından konfordan bizim kadar ödün vermezler...

biyologX
17/10/2012, 15:18
Peki kaç psi hava basmalıyım birde benzinliklerdeki hava basma makineleri sağlıklı mı?

Punto_Can
17/10/2012, 16:06
kışlık lastiklerin havalarını düşük tutmak sağlıklı değildir, aynı şekilde çok yüksek tutmakta.
ben 30-30 kullanıyorum, memnunum. senin aracın benzinli olduğu için 30 veya 32 basabilirsin.
yanlız lastikerin havalarını ayarlarken, lastiklerin sıcak olmamasına dikkat edin.

celenlee
17/10/2012, 16:49
Normal değerlerin üstünde hava basılması gerektiği yazılır kitapçıklarda ;)
0.2bar ya da 3psi fazla basmalısınız ;) Konforu ne derece etkiler bilmiyorum ancak güvenli sürüş için bu önerilmiş ;)

biyologX
17/10/2012, 17:06
Normal değerlerin üstünde hava basılması gerektiği yazılır kitapçıklarda ;)
0.2bar ya da 3psi fazla basmalısınız ;) Konforu ne derece etkiler bilmiyorum ancak güvenli sürüş için bu önerilmiş ;)
Haklısın 32-34 gibi değerler güvenli sürüş için gerekli ama yolların dırımunuda göz önüne almak lazım adım başı kasis. Slolom yapıyorum kasislerden kaçmak için oyüzden daha düşük tutmaya çalışıyorum az önce 30 ön 28 arka bastım. Yazlık lastikte 32 de pamuk gibiyken kışlık lastikte 30 da bile o konforu sağlayamıyorum. Acaba lastik yeni olduğu için mi bu şekilde oluyor?

Birde balansa girme konusunda bir fikri olan yok mu? Ne kadar süre veya kaç km sonra balansa sokmalıyım?