PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Egr Temizliği

KAANİTO
26/07/2007, 10:53
evet arkadaşlar size bu çarşamba başıma geleni önce anlatmak istiyorum araçta çekişinde azalma sorunu ile servise baş vurdum smarta bağladılar. debimetrenin yani hava akışını ayarlayan sensörün hata verdiği ortaya cıktı çünkü motora yeteri kadar hava gitmiyordu.bu parça değişti yeniden ölçüm yapıldı yine hava yeterli gelmiyordu .bunu üzerine EGR nin temizlenmesi söz konusu oldu .uzun bir uğraştan sonra EGR açıldı ve içi temizlenmeye başlayınca gözlerime inanamadım bir avuç içinden yağlı kurum çıktı.bunun yakıtların çok kaliteli (!) olmasından meydanageldiğini servistekiler söyledi.sizlere tavsiyem aracın çekişinde bir sorun hissediyorsanız ve kontrollerde hava oranı yeterli göstermiyorsa bu tür bir temizliği aklınıza getirin.hazır gantimiz var iken

anvil
26/07/2007, 10:57
nerden alıyodunuz yakıtı?

Misafir2
26/07/2007, 10:57
benzınlı araçlar içinde geçerlimi??

KAANİTO
26/07/2007, 10:59
devamlı opetten alıyırdum
bu sisten sanırsam turbo ile ilgili çünkü sistenin amacı cıkan egsoz gazını motortan tekrar geçirip verimi arttırmak

nasrettinhoca
26/07/2007, 11:02
devamlı opetten alıyırdum
bu sisten sanırsam turbo ile ilgili çünkü sistenin amacı cıkan egsoz gazını motortan tekrar geçirip verimi arttırmak

Bu egsoz gazından çıkan gazı tekrar sisteme göndererek bir miktar gücü arttırma olayı benzinlilerdede var...

FIAT - fiat.com.tr (https://www.fiat.com.tr/tr/index.php?PageID=45)

paradiseLost
26/07/2007, 11:04
HAngi opet olduğunuda bildirirmisiniz.

KAANİTO
26/07/2007, 15:40
Opet Prestij Petrol Güneşli

ufukbzk84
26/07/2007, 15:45
ya arkadaşlar farkındamısın opet kaynaklı şikayetler arttı... bide garanti veriyorlar anlamdım gitti... ama ben bu türkiyedeki benzinliklerin gerekli denetimlerinin yapılmadığı kanaatindeyim...

paradiseLost
26/07/2007, 15:57
Ya ne yazıkki sahtekarlık hat sahfada
Daha düne kadar hepsine milyarlarca lira ceza kesilmedimi kaçak akaryakıt satıp hazineyi zarara uğrattıkları için ve bunlardan en fazla ceza yiyenler doğan grubuna dahil olan Po ve koç grubuna dahil olan Opet şimdide bi sürü reklam ve pazarlama taktikleriye yine bizleri kandırıyorlar.Yok uydudan takip yok garanti hepsi külliyen yalandır arkadaşlarım kanmayın.Markası ne olursa olsun tanıdığınız bildiğiniz yerden alın yakıtınızı.

nasrettinhoca
26/07/2007, 16:00
ya arkadaşlar farkındamısın opet kaynaklı şikayetler arttı... bide garanti veriyorlar anlamdım gitti... ama ben bu türkiyedeki benzinliklerin gerekli denetimlerinin yapılmadığı kanaatindeyim...

Yerden kontroleri tam yaptık...:ranting2:Şimdide uzaydan kontrollere başlamışız...Petrol ofisi öyle diyor...Merak ettim bu iş nasıl oluyor diye...Meğersem uzaydan uydu ile aracı izliyorlarmış...Yani depo içi ile ilgisi yok..Ben mi yanlış anladım...Ben yanlış anladıysam..Depo içine birşey mi koyuyorlar..Bilgisi olan var mı? Link aşagıda...

https://www.yakittakalite.com/tr/

h k
26/07/2007, 18:09
benim paliomda her 5 binde bir kirlenirdi , 2 vida ile 1 soketini söküp kendim temizlerdim :)

puntomun varsa neresindedir bilmiyorum ama :S

gogigogi
26/07/2007, 21:41
gazetelerde yazdı kendi grubu hariç piyasadaki kaçak petrol türevlerinin %45i po dan çıktı hani trilyonları bulan vergi cezası 1/10 oranında indi ya şimdi güya günah temizliyolar
Yerden kontroleri tam yaptık...:ranting2:Şimdide uzaydan kontrollere başlamışız...Petrol ofisi öyle diyor...Merak ettim bu iş nasıl oluyor diye...Meğersem uzaydan uydu ile aracı izliyorlarmış...Yani depo içi ile ilgisi yok..Ben mi yanlış anladım...Ben yanlış anladıysam..Depo içine birşey mi koyuyorlar..Bilgisi olan var mı? Link aşagıda...

[]https://www.yakittakalite.com/tr/[/]

fox41
26/07/2007, 21:42
Bende bu konudan muzdarıbım;gıdıp enjeksıyon bogazını temızletmem lazım.Madem garantıten yapıyorlar...

Linos
26/07/2007, 21:49
Bunun Opet gibi yakıt güvencesi veren bir firmadan kaynaklanması çok ilginç...

ABNEW
27/07/2007, 00:19
Egr, eksoz gazlarının bir kısmını silindirlere göndererek içerideki yüksek hararetin bir miktar düşmesini sağlayan bir sistem.

Geçmiş olsun Bülent, kısa sürede tıkanması ilginç...

utku952
27/07/2007, 00:58
bende opetten alıyorum garanti verdkleri için. opet daha yeni yeni isim yapmış bi şirket olduu içn bişey diyemem.. yakıtı farklı yerden alınca içeriye mazot kokusu geliyor

BERKAY
27/07/2007, 01:58
sorunlarla karsılan arkadaslara gecmıs olsun bundan sonra cekım bıraz dusunce servıse gıdıcegımız kesın garantı ıcındeyken

KAANİTO
27/07/2007, 13:57
arkadaşlar bu gün yine servisteydimsorun egr.o temizlik esnasında ustalar bir daha böyle bir sorun olmasındiye bir bogazı conta ile kapatmışlardı ama sensörler buradan gaz akışını tespit edemeyince motor arızasıverdi.tekrar egr sökülüp conta çıkarıldı şimdi bir sorun yok.ama bizim araçlar bu iptal işlemini kabul etmiyorlar hemen arıza veriyor.aynı işlemi albea doblo larda yaptıklarını söylediler bir sorun yaşanmadığını belirttiler egr ile sorunu olan veya olacak arkadaşların dikkatine sunarımaklımdayden bu çevre dostu bir sistemmiş ama araç sahibi dostu olmadığı kesin

GÜLTEKİN
30/07/2007, 22:42
arkadaşlar bu gün yine servisteydimsorun egr.o temizlik esnasında ustalar bir daha böyle bir sorun olmasındiye bir bogazı conta ile kapatmışlardı ama sensörler buradan gaz akışını tespit edemeyince motor arızasıverdi.tekrar egr sökülüp conta çıkarıldı şimdi bir sorun yok.ama bizim araçlar bu iptal işlemini kabul etmiyorlar hemen arıza veriyor.aynı işlemi albea doblo larda yaptıklarını söylediler bir sorun yaşanmadığını belirttiler egr ile sorunu olan veya olacak arkadaşların dikkatine sunarımaklımdayden bu çevre dostu bir sistemmiş ama araç sahibi dostu olmadığı kesin
EGR AÇILIMI EGZOST GAZI RESİRKÜLASYON ANLAMINA GELİYOR.EGZOSTTAN ÇIKANVE KATALİZÖRDE YETERİ KADAR (YAKIT KALİTESİNE BAĞLI) TEMİZLENEMEYEN ARTIK GAZLARIN YANMA SONU SICAKLIĞINI YÜSELTMESİ SONUCU MOTOR VERİMİNİ BİRAZ DÜŞÜRMEK AMAÇLI KULLANILIYOR.EĞER EGR DEVREYE GİRMEZ İSE AZOT OKSİT OLUŞARAK ÇEVRE KİRLENMESİ MEYDANA GELİYOR.OZON TABAKASINA VE KÜRESEL ISINMAYA DİREK ETKİSİ VAR.EGR DİZEL ARAÇLAR İÇİN DAHA ÖNEMLİ.ÇÜNKÜ DİZELDE KÜKÜRT MİKTARI ÇOK YÜKSEK.GELECEĞİMİZ AĞLAMASIN :yucky000: